Kayıt ve Ses Cihazları ile Alakalı Sorular\Sorunlar

hocam (baktım ama bulamadım eyer benden once soran varsa özür dilerim )

ben gitarımı pedala oradanda bilgisayarın mono girişine baglıyorum buradan ses alıyorum fakat ben aslen mikrofon girişinden ses almak istiyorum hemen hemen tum programlarda mikrofon girişini gösteriyor ana giriş olarak .gitar ımın sesini mikkrofon girişinden alabilrmiyim ? yardımınız için şimdiden teşekkurler

Selam benim bi problemim var umarım yardımcı olursunuz.M Audio Firewire 1814 ses kartım var. Ön panelde yer alan mikrofon girişlerine mikrofon taktığım zaman sinyal geliyor ve kayıt yapabiliyorum fakat arka panelde ki girişlerden birine mikrofon bağladığım zaman ne sinyal alabiliyorum nede normmal olarak kayıt yapabiliyorum bu sorunu nasıl halledebilirim...

arf111

Girişlerin mono olduğu için ses kaydını da mono yapman çok doğal. Bunda bir problem yok. Host programında miksi wav,mp3 gibi bir formata çevirirken (mixdown yani) program onu stereo yapacaktır (buda senin seçeneklerin dahilinde ) Sıkıntı yaratacak bir problem yok yani

dimeisgod

Yine ses alabilirsin bir problem olacağını sanmıyorum.

baom

Arkadaki girişler line seviyesi girişler olduğu için mikrofonun seviyesi yetersiz geliyor bu yüzden sinyal alamazsın. Araya preamp koyman gerek seviyeyi kullanabileceğin bir düzeye çekmek için.

Arkadaşlar şimdi bu kayıt işine girdim. Girişim kadar da ilerlemem hızlı oldu çünkü müzikal olarak geçmişim ve bilgim çok fazla. Şimdi söz bu konuda ehli olan abilerim yani sizde :)

1.Elimde Dynacord PowerMate 2200 ve Behringer Europower pmp300 mixerlerim var. Neden diyceksiniz çünkü orkestramız var tüm nefesli enstrumanlardan oluşan. Ben kayda başladığım zaman gitarımı mixer e bağlayıp mixerin out unu laptopumun in ine girip cubase de kayıt yapıyordum tek enstruman olduğu için mixerin auxunu laptopa girmem yetiyordu fakat orkestraya her çalgının önüne koyulmuş micrafonlarla kaydetmek mixerden cıkan bukadar outu cubase nin mixerinde göstermek onları cubase mixerden volume eq ayarı yapmam M-audio delta 1010 gibi bir kartla ve bu mixerlerle mumkunmüdür? Delta 1010 dan çıkan kabloları mixerin hangi ucuna baglamalıyım? Eger Mümkünse DAW toplatıp M-audio delta 1010 kart alıp mixeri kanal kanal bu kartla bağlayabilirmiyim çünkü laptopu artık kullanmıyıcam kayıt için.

Bu şekilde baglayabilirsem daw ın maliyeti 1800 ytl oranında bişey olucak

2. Secenek Bilgisayar interface li mixerler var usb ile giriliyor bunların maliyeti yurtdısından arkadasıma getirticem 1500 ytl m audio nun kaliteli bir cihazı. Bu makinayı alırsamda DAW almıyıcam bi sure cunku kendi uzerinde ram i varmıs laptopumla kullanabilirim cihazı diye düşünüyorum bu görüşüm doğrumudur ?

1- Delta 1010lt ile 10 kanal kayıt yapabilirsin. Mikserlerinin toplamda kaç ayrı çıkış verebildiğini bilemiyorum eğer bütün enstrümanlara yetebilecek sayıdaysa ve bu sayı 10 dan küçük eşitse söylediğin sistem kurulur. Delta dan çıkan giriş kablolarını Mikserlerinin çıkış kanallarına bağlayacaksın. (Power mikser olduğu için bunlar belirtmek istedim. Power Amfi çıkışlarını ses kartınıza bağlamayın. Onlar sadece pasif kabinler için. Sonuçlardan hoşlanmazsınız.)

Daw toplatmanın ne demek olduğunu açıklarsan sevinirim. Benim bildiğim toplatılabilen bir daw yok piyasada.

2- Almayı planladığınız cihazın modelini söylemezseniz görüşünüzün doğru olup olmadığını söylememiz biraz zor. Hala Daw ile kastettiğiniz şey konusunda şüphelerim var. Açıklığa kavuşturursanız daha net yardımcı olabilirim.

cvp

Me_ThuS demiş ki:
1- Delta 1010lt ile 10 kanal kayıt yapabilirsin. Mikserlerinin toplamda kaç ayrı çıkış verebildiğini bilemiyorum eğer bütün enstrümanlara yetebilecek sayıdaysa ve bu sayı 10 dan küçük eşitse söylediğin sistem kurulur. Delta dan çıkan giriş kablolarını Mikserlerinin çıkış kanallarına bağlayacaksın. (Power mikser olduğu için bunlar belirtmek istedim. Power Amfi çıkışlarını ses kartınıza bağlamayın. Onlar sadece pasif kabinler için. Sonuçlardan hoşlanmazsınız.)

Daw toplatmanın ne demek olduğunu açıklarsan sevinirim. Benim bildiğim toplatılabilen bir daw yok piyasada.

2- Almayı planladığınız cihazın modelini söylemezseniz görüşünüzün doğru olup olmadığını söylememiz biraz zor. Hala Daw ile kastettiğiniz şey konusunda şüphelerim var. Açıklığa kavuşturursanız daha net yardımcı olabilirim.

oncelikle tesekkur ederim. aciklayici olmadigim icin ozur dilerim. dawdan kastim yeni toplaticagim kayit bilgisayari. intel i7 (8 islemcili) islemci 2 gb ddr3 ram 1tb hard disk ve giris ve cikisi fazla olan kaliteli bir ses karti.

2.evet mixerim 20 kanalin ustunde bu aydinlatici oldu tesekkur ederim.

3. audio interface dedigim model :

M-AUDIO Project Mix I/O
18 In / 14 Out / 8 Mikrofon In / 24bit-96KHz / MIDI, 8 fader FW ses kartı

hem ses karti hem mixer olan ve cestli sequencer yazilimlariyla uyumlu olan bir cihaz. dedikleri gibi mause a ihtiyac olmadan kullanim saglayabilen bir urun. eger bunu alirsam soyledigim bilgisayari sonraya birakicam(maddi nedenlerden oturu) ve 1.73 centrino islemci 2 gb ddr2 ramli bilgisayarimla devam edicem 2 3 ay daha m audio nun bu urununde ram varmis uzerinde bu sekilde bu laptop ile kasilma yaratmadan calisabilirmiyim di asil sorum cok tesekkur ederim cevabinizi heycanla bekliyorum

Daw - Digital Audio Workstation'ın kısaltması. Cubase,Pro Tools birer daw'dır. Ama topladığın bilgisayar ses kartı daw değildir.

ProjectMix de ram niye bulunsunki kayıt arabirimi. Analog sinyali gönderirsiniz dijitale çevirir bilgisayara aktarır. Laptop ile kasılma yaratmadan çalışırmı sorusu biraz şüpheli çünkü. Siz aynı anda bir sürü enstrüman kaydederken hard diske çok ciddi yük bindiriyor olacaksınız. Laptop harddiskleri en iyi erişim hızlarına sahip hard diskler değildir genelde. Yeterli olurmu bilemiyorum.

Bunun dışında önem verilmesi gereken bir diğer konu arabirimin kalitesi. Her ses kartı aynı kalitede analog\dijital (A\D) çevirim yapmıyor. Haliyle kayıt kaliteniz büyük oranda etkileniyor bu kısımdan. ProjectMix Delta Lt den daha iyi bu konuda bunu söyleyebilirim fakat sadece M-Audio'nun ürünlerine bakıyor gibisiniz diğer firmalarıda göz önüne alın daha iyi çözümler bulabilirsiniz.

Laptop ile kayıt konusunda şunu eklemek istiyorum. Laptoplar genellikle performans için tasarlanmazlar bu sebepten çok kanallı kayıt yapacak bir insanın ihtiyacını herhangi bir laptop pek kolay karşılayamaz.

cvp

Me_ThuS demiş ki:
Daw - Digital Audio Workstation'ın kısaltması. Cubase,Pro Tools birer daw'dır. Ama topladığın bilgisayar ses kartı daw değildir.

ProjectMix de ram niye bulunsunki kayıt arabirimi. Analog sinyali gönderirsiniz dijitale çevirir bilgisayara aktarır. Laptop ile kasılma yaratmadan çalışırmı sorusu biraz şüpheli çünkü. Siz aynı anda bir sürü enstrüman kaydederken hard diske çok ciddi yük bindiriyor olacaksınız. Laptop harddiskleri en iyi erişim hızlarına sahip hard diskler değildir genelde. Yeterli olurmu bilemiyorum.

Bunun dışında önem verilmesi gereken bir diğer konu arabirimin kalitesi. Her ses kartı aynı kalitede analog\dijital (A\D) çevirim yapmıyor. Haliyle kayıt kaliteniz büyük oranda etkileniyor bu kısımdan. ProjectMix Delta Lt den daha iyi bu konuda bunu söyleyebilirim fakat sadece M-Audio'nun ürünlerine bakıyor gibisiniz diğer firmalarıda göz önüne alın daha iyi çözümler bulabilirsiniz.

Laptop ile kayıt konusunda şunu eklemek istiyorum. Laptoplar genellikle performans için tasarlanmazlar bu sebepten çok kanallı kayıt yapacak bir insanın ihtiyacını herhangi bir laptop pek kolay karşılayamaz.

yine tesekkur ederim. ilk olarak daw in tanimini bir dijital muzikle ilgili kitap yazan bir cahil insan tarafindan ogrenmistim. o daw i bilgisayar olarak nitelendirmisti. simdi ogrenmis oldum. 2. olarak projectmixin urun ozelliklerinde okumusdum uzerindeki ram ile bilgisayarinizin kasilmasina izin vermez diyordu ondan sormustum.
3. olarak ever m audio ya takilmis gibiyim :) m audio fireware 410 var birde bu harici olmasindan dolayi ilgimi cekti. sizin bana oneriniz sanirim bir yeni bilgisayar.bende yeni bir bilgisayar olusturma taraftariyim suan edindigim bilgiler dolayisiyla. yazdigim teknik sistem ozelliikleri gayet iyi fakat ses karti konusunda simdi size danismak istiyorum. benim ayni anda yirmi enstruman mikrafonunu mixerime (dynacord powermate 2200) baglayip bu 20 kanali ayni anda kanal kayit yapabilecegim secenek bana soyleyebilirseniz cok mutlu olurum. tesekkur ederim.

20 kanal aynı anda kayıt ! Bunun için ciddi bir sistem kurmanız gerek. Kayıt yapılan mekanın akustik durumundan bahsetmiyorum bile.

Ben genelde şu ses kartını alın tarzı önerilerden kaçınıyorum. Çeşitli başlıklarda bir çok markanın ismi geçiyor aralarından bir tercihinizi belirtirseniz sizin yapmak istediklerinizle ne kadar örtüşüyor belirtebilirim ancak.

Şöyle bir düşündüğümde bilgisayar+ses kartı sistemleri size belli açılardan yük oluşturabilir. Belkide Digital Workstation lara bakabilirsiniz. Bunlar hepsi bir arada çözümler. Kendi üzerlerinde harddiskleri var,plug-inleri var. Direk kayıt yapmanızı sağlıyorlar. Çoğu Cd yazıcıyla geldiğinden miksi hazırlayıp direk audio cd basabiliyorsunuz. Pratik bir çözüm fakat genişleme olanaklarının kısıtlı olduğunu unutmamak gerek. Birde bu sistemlerin kullanımı aslında herhangi bir bilgisayar+ses kartı sistemiyle aynı olsada yinede alışmak zaman alabiliyor. Eğer sahnede veya benzeri yerlerde kayıtla uğraşacaksanız bu tür sistemleri incelemeniz yararınıza olabilir.

peki hersey icin tesekkur ederim akustigimiz cok iyi sirketlerle calisip iyi paralar harcanarak yapilmis biyer tek kayit imkani saglayamiyorduk boylece bunu da umarim zamnla asarim tesekkur ederim emgin tecrubeleriniz icin

Arkadaslar bir sorum olacak.Ben bir cok ses kartinin latency problemlerinden dolayi bir tane 16 kanalli firewire mixer aldim tek tek kayit yapmak ve hücüm kayit vede arkadaslarimla birlikte calmak icin.Simdi pc ye tanittim.Cubasede ayarladim.Bir tane deneme kayit edeyim dedim.Sesin cubase e geldigini görüyorum(audio dosyasina sarkiyi atiyor,o dosyayi wmplayerla dinliyebiliyorum),ama sesi bir türlü cubasede dinleyemiyorum.Daha önceden onboard ses kartimla kayit yapttigimda hem dinleyip hemde calabiliyordum simdi ise sadece caliyorum ve cubase kayit ediyor.Yani gitar caldikdan sonra vokal yapmak istiyorum ama sesi alamadigim icin sadece bön bön bakiyorum.Bu sorunu nasil halledebilirim.Yada bana daha neler gerekli,bu konularda uzman arkadaslar bir yardim elini uzatsinlar. yani mixerle kayitlar icin ne gibi aletler gerekli,ve hangi tür programlar? ayarlar? Insallah dogru anlatmisimdir.Simdiden herkese cok tesekkürler.

e-mu tracker pre usb ses kartı sorunu

arkadaşlar merhaba.

daha 1 saat önce mağazadan satın almış olduğum emu tracker pre ses kartını bilgisayarıma bağladıktan sonra sağ kanalından ses alınamadığını tespit ettim. daha önce bu tarz bir ses kartı kullanmadım. bu yüzden tekrar telefonla satın aldığım kişiyi arayarak durumu anlattım ancak kesinlik o alette bir problem olmayacağını yaptığın bir hata dahi olsa o aletin yanmasının imkansız olduğu ve benim pc ile ilgili başka bir hata yaptığımı belirtti.

Ben ses kartı programı nı kurduktan sonra aleti pc ye bağladım. gitar hi_z line ve mic girişlerine gitar pedalının stereo çıkışını bağladım. ve aletin ses çıkışlarını bir mixere ve ordan da teyb e bağladım. daha sonra mixer üzerinde sağ hoparlör ses seviyesini gösteren ledlerin yanmadığını farkettim aynı şekilde pc den müzik açtığımda da aynı şekilde sağ kanalın çok çok kısık ses verdiğini ancak sol kanalın ise hayet net ses verdiğini gördüm.

bunun dışında bir diğer sorun ise fl studio programındaki sample seslerin bazılarını eski ses creative 5.1 ses kartı ile gayet net ve temiz alırken bu alette aşırı cızırtı ve kasılma yasanmış olup adeta bütün hevesimi kırdı. tüm bu sorunlar sizce emu kaynaklı mı yoksa gercekten de benim yaptığım hatatadan dolayı mı bu şekilde olmuştur. bu ses karı bi kaç pc de daha denenmiş olup hepsinde aynı sorunlarla karsılasılmıştır.

umarım bu konuda yardımcı olabilecek birileri vardır.

arkadaşlar selam bi sorum olacak kaydettiğim gitarın üstüne cubase'den bi kanal açıp vokal yapıcaktım sesi kulaklıktan verdim hem kendimi hemde gitarı duymak için fakat kendimi yarım saniye kadar gecikmeli duyuyorum bu sorunu nasıl halledebilirim şimdiden teşekkürler

Slm me_thus...Benim de bir problemim var. Gt8 de midi usb kullanarak bilgisayarda kayıt yapmak istiyorum. Bunun için ayrıca program felan mı gerekiyor anlamadım çünkü kayıt için bilgisayarım usb yi tanımıyor. Patch atabiliyorum ama kayıt olmuyor. Yardımcı olursan sevinirim...(Bu arada harici ses kartım bulunmamaktadır.)

spil demiş ki:
Arkadaslar bir sorum olacak.Ben bir cok ses kartinin latency problemlerinden dolayi bir tane 16 kanalli firewire mixer aldim tek tek kayit yapmak ve hücüm kayit vede arkadaslarimla birlikte calmak icin.Simdi pc ye tanittim.Cubasede ayarladim.Bir tane deneme kayit edeyim dedim.Sesin cubase e geldigini görüyorum(audio dosyasina sarkiyi atiyor,o dosyayi wmplayerla dinliyebiliyorum),ama sesi bir türlü cubasede dinleyemiyorum.Daha önceden onboard ses kartimla kayit yapttigimda hem dinleyip hemde calabiliyordum simdi ise sadece caliyorum ve cubase kayit ediyor.Yani gitar caldikdan sonra vokal yapmak istiyorum ama sesi alamadigim icin sadece bön bön bakiyorum.Bu sorunu nasil halledebilirim.Yada bana daha neler gerekli,bu konularda uzman arkadaslar bir yardim elini uzatsinlar. yani mixerle kayitlar icin ne gibi aletler gerekli,ve hangi tür programlar? ayarlar? Insallah dogru anlatmisimdir.Simdiden herkese cok tesekkürler.

Bende yeni başladım çok bi bilgim yok fakat şöyle bişey deyim. Cubase de yaptığın kaydı dinlerken audio kanalın monitor ünü kapatıyormusun?

sleepers demiş ki:
arkadaşlar selam bi sorum olacak kaydettiğim gitarın üstüne cubase'den bi kanal açıp vokal yapıcaktım sesi kulaklıktan verdim hem kendimi hemde gitarı duymak için fakat kendimi yarım saniye kadar gecikmeli duyuyorum bu sorunu nasıl halledebilirim şimdiden teşekkürler

Olayın ismi latency
Ses kartın ne?
Cubase e doğru tanıttınmı ses kartını? Cubase in device menüsünün altında device setup var. Ordan ses kartına bakabilirsin. Asio driverler seçili olmalı.

Eğer ses kartın onboardsa google dan asio 4 all programını indir bilgisayarına kur. Device menüsünden asio yu seç

Selamlar,

bugün m audio delta 44 serisini aldım güncellemeleri yaptım ve tanıttım fakat pcden ses alamıyorum. Winampten veyta başka bişiyden ses gelmiyor. Üzerinde Realtek onboard ses kartı var acaba onu iptal mi etmek gerekiyor yoksa başka bir çözümü var mı ? bu delta 44ü ek olarak görebilir mi yani? Ayrıca gitarı taktığımda da sadece sol taraftan ses alabiliyorum bu sorunu da nasıl halledebilirim

cubase vs hiçbir şekilde kayıt yapamıyorum aleti görmüyorlar

Geri