Anlayamadigim bir konu....

Konu şu ki bulunduğum yerde aynı müziği yapıp aynı havayı soluyacagim müzik konusunda derin muhabbetler yapıp kah gülüp kah eglenecegim kah yeni şeyler öğreneceğim kimseyi bulamiyorum 500 binlik bir şehirde yok mu arkadas vallahi yok galiba...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Müzikle hava atma devri de bitti. Müzik sosyal bi etkinlikken bireysel bi aktivite haline geldi bayadır. İnsanlar sahnelere şov yapan gitaristlerden daha çok, YouTube'da oturarak pedal tanıtan gitaristleri hayranlık duyuyor artık.
Tamamen katılıyorum benim de sorunum bundan kaynaklanıyor galiba kimseyi bulamıyorum çünkü kafalar başka şekilde çalışıyor

Karamsar ama gerçekçi konuşacağım, yıl 2020. Artık gitarlı müzikler, grup müzikleri, barda herkesin bildiği şarkıları coverlamaktan ibaret o da bar işletmesi para vermeyi bırakana dek. Hayatında enstrüman eline almamış müziğin, armoninin zerresini bilmeyen adamlar hazır dj setlerini internetten indirip usb'ye atıp turntable'da arada bir eq ile oynuyormuş gibi yaparak beachlerde, club partilerinde asgari ücretli çalışanın maaşını 1 günde kazanıp, seni yanına yaklaştırmayacak karılara çakarak yaşıyorlar. Böyle bir çağda senin üreteceğin özgün soundlar, yaratıcılığın, müziğin, aktarmak istediğin hissiyatlar kimin umrunda? kaç kişi dinleyecek? kaç kişi yaptığın müziği anlayabilecek? yine de umudunu yitirme ruhunun seni sürüklediği yere git içinden gelen müziği yap varsın bırak tek başına ol.

Belki de müziği tamamen bir endüstri ürünü haline getirmek yüzünden bunlar oldu. Herkes kendi payına düşeni düşünmeye başlayınca ortamın ruhu falan pek önemsenmedi. Bir de artık salgın meselesi var. Bunun da olumsuz etkisi hem olmuştur hem de uzun vadede hepsi internet ortamına taşınacak olabilir.

Konu şu ki bulunduğum yerde aynı müziği yapıp aynı havayı soluyacagim müzik konusunda derin muhabbetler yapıp kah gülüp kah eglenecegim kah yeni şeyler öğreneceğim kimseyi bulamiyorum 500 binlik bir şehirde yok mu arkadas vallahi yok galiba...

Böyle bir ortamın göbeğinde yaşayan birisi olup, her gün birkaç saat içinde 20 - 30 müzisyenle denk gelip, bir tanıdığı ziyaret ettiğimizde piyasanın ciddi bilindik isimleriyle aynı masada kahve içebilecek şekilde denk gelebildiğim bir insan ağına sahibim. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, yoruyor hocam. İşin derinine indikçe, müzik hayatınızda daha büyük yer ediyor, ister istemez "iş" olmaya başlıyor. O noktada da insan sıkılıyor.

Şahsen keyif aldığım nokta, forumda ekipman vb danışan insanlara ve gerçek hayatta benzer ihtiyaçlarla soran çok tecrübesiz arkadaşlara yardımcı olmak. Orada bile kesin ifadelerle konuşmak yerine, bildiğim 2 - 3 şeyi aktarıp doğruya, iyiye kendisinin karar vermesini sağlayacağı bir yaklaşım sergiliyorum. Yoksa şu forumda beni 0 bırakacak donanımda insanlar var ama birçok konuda bilemediğimde bile *Orada google varken, neden adamı darlayayım?* diyorum. Bana denk bi adam olduğunda da, ikimizin bildiğini konuşamaya mı harcayalım vaktimizi.

Gerçek ve güncel bir örnek vermek gerekirse, daha 1 - 2 hafta önce bir sohbet ortamına dahil oldum. Masadakilerden birisi, ülkenin ciddi bilinen gruplarından birinin prodüktörü, sektörün hatrı sayılır kişilerinden, diğeri Ankara'nın en büyük stüdyolarından birinin sahibi, bir diğeri yine orkestrada kontrbas çalan üst seviye bir müzisyen. 4 saat süren sohbet, evde bulunan döner istasyonu ve ev yapımı pizzanın üstündeki leopar deseni için eve flamethrower alınmış olması odaklı hikayeler ile ilerledi. Şimdi orada pedal mı konuşalım, amfi mi tartışalım, mix mi değerlendilerim, endüstriyi mi çekiştirelim. İnsan sıkılıyor, herkes birbirine yakın sayfalarda zaten.

Kalmadı öyle topluluklar, tartışma ortamları, etkileşime girilebilen ağlar. Zaten 3 kişiye ulaşabilen de ya Youtuber olmaya çalışıyor ya kendini üst akıl ilan ediyor. Önerim, müzik tartışabilecek insanlar aramak yerine; sizin, hayatınıza müziği entegre ettiğiniz şekilde, kendi hayatına benzer bir kültür/donanım gerektiren öğeyi katabilmiş insanlar tanımanız. O da Antakya gibi yoğun kültür kesişimi olan bir şehirde çok zor olmasa gerek. Öyle olunca aklınıza gelebilecek herşeyi tartışmak keyifli oluyor. Eğer yeterince doğru insanları bulursanız, bir kış sabahın 10'unda Ankara Kalesinde döner yemeye davet edildiğiniz günü, aynı insanlarla 7 - 8 farklı kafa amfi test ederek bitirebilirsiniz. (Çok sert gündü)

Yani günümüzün müzik toplumunun dışarıdaki gerçeklerini dile getirmek tartışma üslubu ve seviyesini düşürüyorsa o zaman moderatör beni banlasın konu kapansın ne diyeyim.

Müzikten beklentiniz veya başarı kıstasınız kitlelere ulaşmaksa haklısınız.
Aşağıladığınız kitleye hizmet eden kişilere çaktıran(!) karılara(!) yanaşma isteğiniz bulunuyorsa bu da sıkıntılı tabi.

Müzik her zaman endüstriydi. Michael Jackson'da Metallica'da Eminem'de amme hizmeti diye yapmadı bunları. Endüstri her zaman vardı. Bu işten para kazanan "bizim adamımız"ken iyi bilip, dünyanın haline bağlı olarak hedef kitle değişince bu kadar hor görmeye ihtiyaç yok. Şu an bahsettiğiniz ortamlara giden insanla, bundan 10 sene önce Rock N Coke'a giden insanların çoğunluğunun temel arayışı belliydi. Sadece önceden 3 fanta kapağına yapılan "zırtlanlık" şimdi 3 asgari ücrete yapılıyor diye bu kadar düşman bellemeye gerek yok. Yemeğin fastfood, görsel sanatların bingewatch, insan ilişkisinin swipe right/left olduğu bi ortamda müziğe "nerede o eski bayramlar" yaklaşımına girmeye gerek yok. Bunları yaparken doğrudan veya dolaylı olarak insanları rencide etmeye hiç gerek yok. Şahsen bana versinler tek güne asgari ücret, ben de çıkar çalarım usbden Kaşmirler Hardweller Boris Brejalar. Yapmam diyene de sormak lazım neyin idealizmi bu diye.

Şimdi tüm bunları geçiyorum, arkadaş *neden düzgün müzik grubu çıkmıyor/yapamıyoruz* dememiş. Kahve içerken 2 albüm 1 amfi konuşacağı insan bulamamaktan yakınmış, bu bambaşka bir mevzu tabi.

İnsanlar da heves yok hevesin varsa da yaşadıgımız ulke bu hevesi yok etmek için elinde geleni yapıyor. Yoksa elbette çok kişi var bu kafalarda.
Ama bir zamanlar gitar muzigi çalınan yer ertesi gün arapların nargile kafesi olmuş. Hayır olsun faşist bir insan degilim de yerine yenisi gelmiyor. Gitar alıcaksın elli bin tane vergi. Gitar ögreniceksin okul yok okul varsa hoca yok. Müziğini duyuracaksın mekan yok varsa da mekandan sana para yok. Dinleyici yok varsa da sana saygısı yok.
Grup kuracaksın enstrumanını papagan gibi çalan adamlardan başka adam yok. Durum böyle olunca konuşacak biri de yok.

Aşağıladığınız kitleye hizmet eden kişilere çaktıran(!) karılara(!) yanaşma isteğiniz bulunuyorsa bu da sıkıntılı tabi.

Müzik her zaman endüstriydi. Michael Jackson'da Metallica'da Eminem'de amme hizmeti diye yapmadı bunları. Endüstri her zaman vardı. Bu işten para kazanan "bizim adamımız"ken iyi bilip, dünyanın haline bağlı olarak hedef kitle değişince bu kadar hor görmeye ihtiyaç yok. Şu an bahsettiğiniz ortamlara giden insanla, bundan 10 sene önce Rock N Coke'a giden insanların çoğunluğunun temel arayışı belliydi. Sadece önceden 3 fanta kapağına yapılan "zırtlanlık" şimdi 3 asgari ücrete yapılıyor diye bu kadar düşman bellemeye gerek yok. Yemeğin fastfood, görsel sanatların bingewatch, insan ilişkisinin swipe right/left olduğu bi ortamda müziğe "nerede o eski bayramlar" yaklaşımına girmeye gerek yok. Bunları yaparken doğrudan veya dolaylı olarak insanları rencide etmeye hiç gerek yok. Şahsen bana versinler tek güne asgari ücret, ben de çıkar çalarım usbden Kaşmirler Hardweller Boris Brejalar. Yapmam diyene de sormak lazım neyin idealizmi bu diye.

Şimdi tüm bunları geçiyorum, arkadaş *neden düzgün müzik grubu çıkmıyor/yapamıyoruz* dememiş. Kahve içerken 2 albüm 1 amfi konuşacağı insan bulamamaktan yakınmış, bu bambaşka bir mevzu tabi.
Siz benim yukarıdaki yorumumu ne denli anlayıp ne denli yorumladıysanız öyle yargılarla genelleyip beni topa tutmuşsunuz. Benim burada anlattığımı o kadar basite indirgememe rağmen anlamamışsınız bile. Sizin dediklerinize gelirken endüstri??? evet olmalı. Sokağın toplumun hissiyatını zevkini anlayan bir endüstri evet olmalı ki ürettiğiniz bir şarkının şurası şu şekilde daha iyi olabilir diyebilmeli endüstri? diğer türlü endüstri zaten klarnetli arabesk rock gruplarıyla dolu tek albümde dağılan sizin paranızı alıp albümüzü yayınlayan. Ha burada da benim eleştirdiğim şeyi küçümsemek ve nerede o eski bayramlar edebiyatı yapmakla da tabi etmişsiniz burada da diyeceğim o ki eskiden insanlar ürettikleriyle ortaya çıkardıkları özgünlüklerle kendilerine ispatlardi şimdi tutan belli başlı şeyleri kopyaladıklarıyla bir yerlere ya varıyor ya varamıyor bu da bir gerçek. Gece hayatının ve sokağın nabzı nedir bir denli bildiğim için şahsi müzik beklentimin kitlelere ulaşmak, karılara çakmak olduğu yargısında da bulunmuşsunuz aynı şekilde sizinde 1 asgari ücrete kshmr, boris brejchaların idaelizmini sorgulamanız benim uslubumu eleştirirken kendinizle çelişmeniz neticesinde. Arkadaşın bu konuyu açmasındaki temellerde, anlattığım gerçekliklere bağlı bir netice de gerisi sizin şuan bana yaptığınız gibi sizden başka düşüncelere karşıtlığınız ve eleştirirken kendinizle çelişmeniz.

Karamsar ama gerçekçi konuşacağım, yıl 2020. Artık gitarlı müzikler, grup müzikleri, barda herkesin bildiği şarkıları coverlamaktan ibaret o da bar işletmesi para vermeyi bırakana dek. Hayatında enstrüman eline almamış müziğin, armoninin zerresini bilmeyen adamlar hazır dj setlerini internetten indirip usb'ye atıp turntable'da arada bir eq ile oynuyormuş gibi yaparak beachlerde, club partilerinde asgari ücretli çalışanın maaşını 1 günde kazanıp, seni yanına yaklaştırmayacak karılara çakarak yaşıyorlar. Böyle bir çağda senin üreteceğin özgün soundlar, yaratıcılığın, müziğin, aktarmak istediğin hissiyatlar kimin umrunda? kaç kişi dinleyecek? kaç kişi yaptığın müziği anlayabilecek? yine de umudunu yitirme ruhunun seni sürüklediği yere git içinden gelen müziği yap varsın bırak tek başına ol.

Bazen bu forumda acaba neden hiç kadın müzisyen görmüyorum diye düşünüyorum sonra yukarıdaki gibi bir mesaj geliyor ve uyanıyorum. Saçma sapan erkek ergen hezeyanları, kıskançlıkları, vs. Yani birileri cinsten bağımsız sizi yanına yaklaştırmıyorsa bu sanmıyorum ki dj müziği çalmadığınız için olsun. Bu ne rezil bir üsluptur.

Yani aslında bundan 30 40 sene önce müzik diye gürültüden başka bir şet üretmeyen, gençleri şeytani hislere, şiddete ve intihara iten bu iştem büyük paralar kazanan ve hayal edemeyecegin grupie'lerle takılan insanlar sanatcı diye ortada geziyor...

Derlerdi metal müzisyenleri için. Diyorlardı, yalan yok. Şu anki durumdan, 2020 müziğinden ben de memnun değilim ve neyin daha sanatlı daha müzikal olduğu bence tartışmaya açik bile değil. Ama senin bugünkü duruma yaptığın elestirinin birebir aynısını 40 sene önce senin şu an dinlediğin müziğe yapıyorlardı. Yani bu tekrara düşmek de hiçbir şeyi daha iyi yapmaz

Bazen bu forumda acaba neden hiç kadın müzisyen görmüyorum diye düşünüyorum sonra yukarıdaki gibi bir mesaj geliyor ve uyanıyorum. Saçma sapan erkek ergen hezeyanları, kıskançlıkları, vs. Yani birileri cinsten bağımsız sizi yanına yaklaştırmıyorsa bu sanmıyorum ki dj müziği çalmadığınız için olsun. Bu ne rezil bir üsluptur.
Sizler nasıl bir ortamda nerede yaşıyorsunuz? Yani bu forumda yazmak için önce "temel bürokrasi dili" eğitimi almak gerekti de benim mi haberim olmadı? Benim yaptığım yorumdan cinsiyetçi kıskançlıklar ve kompleksler çıkaracak kadar ne denli dış dünyadan kopuksunuz abi? Daha demek istediğimi anlamayıp gerçekçi üslubum rahatsız etti diye gelip beni eleştiriyorsunuz. Ha eleştirin de dış dünyadan kopmuş hayatlarınızda ancak böyle kendinizi tatmin edersiniz.

Böyle bir ortamın göbeğinde yaşayan birisi olup, her gün birkaç saat içinde 20 - 30 müzisyenle denk gelip, bir tanıdığı ziyaret ettiğimizde piyasanın ciddi bilindik isimleriyle aynı masada kahve içebilecek şekilde denk gelebildiğim bir insan ağına sahibim. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, yoruyor hocam. İşin derinine indikçe, müzik hayatınızda daha büyük yer ediyor, ister istemez "iş" olmaya başlıyor. O noktada da insan sıkılıyor.

Şahsen keyif aldığım nokta, forumda ekipman vb danışan insanlara ve gerçek hayatta benzer ihtiyaçlarla soran çok tecrübesiz arkadaşlara yardımcı olmak. Orada bile kesin ifadelerle konuşmak yerine, bildiğim 2 - 3 şeyi aktarıp doğruya, iyiye kendisinin karar vermesini sağlayacağı bir yaklaşım sergiliyorum. Yoksa şu forumda beni 0 bırakacak donanımda insanlar var ama birçok konuda bilemediğimde bile *Orada google varken, neden adamı darlayayım?* diyorum. Bana denk bi adam olduğunda da, ikimizin bildiğini konuşamaya mı harcayalım vaktimizi.

Gerçek ve güncel bir örnek vermek gerekirse, daha 1 - 2 hafta önce bir sohbet ortamına dahil oldum. Masadakilerden birisi, ülkenin ciddi bilinen gruplarından birinin prodüktörü, sektörün hatrı sayılır kişilerinden, diğeri Ankara'nın en büyük stüdyolarından birinin sahibi, bir diğeri yine orkestrada kontrbas çalan üst seviye bir müzisyen. 4 saat süren sohbet, evde bulunan döner istasyonu ve ev yapımı pizzanın üstündeki leopar deseni için eve flamethrower alınmış olması odaklı hikayeler ile ilerledi. Şimdi orada pedal mı konuşalım, amfi mi tartışalım, mix mi değerlendilerim, endüstriyi mi çekiştirelim. İnsan sıkılıyor, herkes birbirine yakın sayfalarda zaten.

Kalmadı öyle topluluklar, tartışma ortamları, etkileşime girilebilen ağlar. Zaten 3 kişiye ulaşabilen de ya Youtuber olmaya çalışıyor ya kendini üst akıl ilan ediyor. Önerim, müzik tartışabilecek insanlar aramak yerine; sizin, hayatınıza müziği entegre ettiğiniz şekilde, kendi hayatına benzer bir kültür/donanım gerektiren öğeyi katabilmiş insanlar tanımanız. O da Antakya gibi yoğun kültür kesişimi olan bir şehirde çok zor olmasa gerek. Öyle olunca aklınıza gelebilecek herşeyi tartışmak keyifli oluyor. Eğer yeterince doğru insanları bulursanız, bir kış sabahın 10'unda Ankara Kalesinde döner yemeye davet edildiğiniz günü, aynı insanlarla 7 - 8 farklı kafa amfi test ederek bitirebilirsiniz. (Çok sert gündü)
Amacım müzik yapmak mekanik olarak yani bir topluluk bulmak Antakya gibi bir yerde bile çok ama çok zor tanıştığım birkaç kişi onlar da yaşça çok küçük pek uyum saglayamadik

Sadece konuşmak değil birlikte çalmak aynı kafada olmak yok arkadas yani hepsi uçtu gitti

Sizler nasıl bir ortamda nerede yaşıyorsunuz? Türkiye'nin büyük şehirlerinden birinde yaşıyorum ama ne alakası var? Yani bu forumda yazmak için önce "temel bürokrasi dili" eğitimi almak gerekti de benim mi haberim olmadı? Böyle bir şey mi dendiyse ben görmedim, yine konuyla bir alakası yok. Benim yaptığım yorumdan cinsiyetçi kıskançlıklar ve kompleksler çıkaracak kadar ne denli dış dünyadan kopuksunuz abi? Yine ne alakası var? Yakındığınız konu belli. Kullandığınız dil belli. Cinsiyetçilik yine sizin kelimelerinizde. Daha demek istediğimi anlamayıp gerçekçi üslubum rahatsız etti diye gelip beni eleştiriyorsunuz. Kullandığınız dilin yaygın olduğu maalesef doğru. Gerçekçi ne demek? Yaygın olduğu için doğru olduğunu mu savunuyorsunuz?. İnsanların kendi özellerinde ettikleri laflar kendi özellerinde kalır zaten, gelip de internete yazdığınızda alkış mı bekliyorsunuz? Kaldı ki dişe dokunur bir şey demiş olsaydınız dahi kullandığınız dille kendi mesajınızdan çalmış olurdunuz. Ha eleştirin de dış dünyadan kopmuş hayatlarınızda ancak böyle kendinizi tatmin edersiniz. Pek üstüme alınamadım buna. Neticede hakkımda hiçbir şey bilmiyorsunuz. Tatmin de olmadım. Siz oldunuz mu?

Hocam zahmet olmazsa şu beni eleştirdiğiniz ilk yazdığım yorumuma da bu şekilde kalın fontlarla her cümlemin sonuna eleştirinizi yazabilir misiniz? Ha bir şeyin yaygın olduğu doğru olduğu anlamına da gelmez evet zaten benim yazdığım yorumdaki amaçta bu yöndeydi (bir tarafta üretmeden çabalamadan "kendince hayata dayalı" yolunu bulanlar diğer tarafta üretip çabalayıp hiç bir yere varamayanlar evet bu genel bir gerçek ne yazık ki ha kibar bir üslup, ha sert) ama siz daha dediğimi anlamadan, anladığınızı da saçma sapan dile getirerek gelip beni yok cinsiyetçisin.. yok şu dile, üsluba bak.. gibi sjw saçması ithamlarda bulunuyorsunuz. O da sizin kapasiteniz gerçi. Benim diyeceğim insanlara bok atmadan önce o kendi yarattığınız steril dünyadan bir çıkın isterseniz yoksa hayatta çok üzülürsünüz.

Geri