Boss Gt-8

outcry demiş ki:
senni bahsettiğin peakler output a yüklenmeyerek aşılabilecek bir olgudur arkadaşım..gitar çalarken ses anlamında sololarda özellikle sese cayır cayırlık etkisi katan yani kulak çırmalayan delirten soloların bazı noktaları vardır. işte bunlardan bahsediyorum...2 simülatörüde kullanarak bunu çok uzak bi ihtimal kılarsın dolgunluk etkileyicilik anlamında.o sesi çıkartamazsın demiyorum yoksa 🙂 mid tonlarına gelince sorun alıp almaman değil ki hocam....

Peak sorunu o kadar kolay çözülmüyo işte gitar sistemlerinde bassları açıyorsun tonu dolgunlaştırmak için bass peak yapıyo olmuyo bu sefer kısıyorsun o zamanda ses cılız kalıyo ve Boss GT8 de peak yapmak o kadar kolay ki öyle fazla yüklenmene gerek yok duyabileceğin her türlü ses seviyesinde (amfi dışında tabi) peak yapıp inanılmaz bir bozulma sorunu oluşuyor.Bunu aynı sahneye çıktığım gitarist arkadaşımın Boss GT8'inden de biliyorum çünki o direk sisteme giriyordu.O programda ne kadar kısdıysada sesi bu sorunu çözemedi...Bende Gnx 1 vardı o zamanlar paşa paşa çaldım...

Ayrıca o tonların tabi ki püf noktaları vardır ama her yiğidin yoğurt yiyişi faklıdır eğer elinde böyle bir sistem varsa Ultra-G kesinlikle canlılığı ve midleri yok etmeyecektir ama tabi Ultra-G kabin sim. açtıktan sonra Boss GT8'de Global EQ'yu baştan düzenlemeniz gerekiyor.

Bu arada merak ettim sende Ultra-G var mıydı ?

Tamam sohpet çok iyi gidiyor. Yalnız bence sizin kullandığınız ekipmanlar belkide yorumlarınızı etkiliyor siz farkında olmadan. Ama arada söylediğiniz şeylerin pek çoğu genel ses kanunlarıdır zaten. Ama ben bu ultra-g hakkında bişey bilmediğim için kendimi salak gibi hissettim bian neyse.

Ama unutmayalım pek çok parametreden bahsadiyoruz heleki işin içine gt8 girince yani diyorumki Hem Dreamofstyks arkadaşımız hiçbir şey kapatmadan ve hemde outcry arkadaşımız cabin simi gt8 den kapatarak kendi istedikleri sese daha pekçok farklı parametrenin yardımıyla ulaşıyordur. bilemiyorum...

spree demiş ki:
Tamam sohpet çok iyi gidiyor. Yalnız bence sizin kullandığınız ekipmanlar belkide yorumlarınızı etkiliyor siz farkında olmadan. Ama arada söylediğiniz şeylerin pek çoğu genel ses kanunlarıdır zaten. Ama ben bu ultra-g hakkında bişey bilmediğim için kendimi salak gibi hissettim bian neyse.

Ama unutmayalım pek çok parametreden bahsadiyoruz heleki işin içine gt8 girince yani diyorumki Hem Dreamofstyks arkadaşımız hiçbir şey kapatmadan ve hemde outcry arkadaşımız cabin simi gt8 den kapatarak kendi istedikleri sese daha pekçok farklı parametrenin yardımıyla ulaşıyordur. bilemiyorum...

Evet doğru.

Benim ulaşmak istediğim tonlar Steve Vai, Satriani tipi lead tonlar bu arada yorumlarımı ona göre değerlendirin =)

Mesala kimi çamurlu Duman grubu tonlarına bayılırken ben nefret ederim yetersiz gainlerden...Kimi de Steve Vai'den Satriani'den nefret eder =)

DreamofStyks demiş ki:
Peak sorunu o kadar kolay çözülmüyo işte gitar sistemlerinde bassları açıyorsun tonu dolgunlaştırmak için bass peak yapıyo olmuyo bu sefer kısıyorsun o zamanda ses cılız kalıyo ve Boss GT8 de peak yapmak o kadar kolay ki öyle fazla yüklenmene gerek yok duyabileceğin her türlü ses seviyesinde (amfi dışında tabi) peak yapıp inanılmaz bir bozulma sorunu oluşuyor.Bunu aynı sahneye çıktığım gitarist arkadaşımın Boss GT8'inden de biliyorum çünki o direk sisteme giriyordu.O programda ne kadar kısdıysada sesi bu sorunu çözemedi...

Gt-8 in çeşitli parametrelerin fazla açılmasıyla peak yapması aslinda bi sorun deil, ayarsiz olmasıdır. Gt-8in fabrika çıkış ayarı, Fender Stratlara goredir. Yani single çıkışlı manyetiklere gore ayarlanmıştır. (En basit kanıtı, Jumbo Acustik tonunda FX1in içindeki manyetik sim. nun S->Ac (Single manyetigi akustik manyetigine donustur demek, bu yuzden humbucker manyetik kullananlar bu ayarı H->Ac olarak deiştirmeleri bu tonu daha verimli hale getirir) olması).

Bu sorunu aşmanız için "System" menusunden "Parameter" tuslarıyla ulaşılan "Level Input" ve "Level Pres." bolumudur. Manyetiklerin çıkış gucune gore eksi veya artı degerler almalı. Eger Humbucker manyetik kullanıyor iseniz, "Level Input" -db (eksi degerlerde) olmalı, stratların singlel manyetiklerinden daha çıkışı dusuk bir manyetik kullanıyorsanız bu deger +db lerde olmalı. Bu degerler için malesef standart birşey soylenemez. Her gitarın çıkışına gore olmalı. Benim gitarım uzerinde köprüde Seymour Duncan Custom Custom, boyunda ise Seymour Duncan Jazz Made manyetikleri var. Ben "Level Input" olarak -4db de kullanıyorum. Tabi bu benim gitara ozel bir ayar.

Benin tavsiyem, nolursa olsun Gt-8 de ilk alındıgında bu ayar uzerinde ugraşılmalı ve daha sonra tonlar yazılmalı (bu degerler sistemde surekli saklanız ve tum sistemi etkiler)..

Kolay gelsin..

savaş ultra g kullanıyor mu bilmiyorum fakat adamda rocktron intellifx ve iki tane daha hayvan gibi rack var biri de kabin simulatörü yanılmıyorsam.

yani bilemiyorum o ekipmanlar yanında ulta-g gereksiz duruyor 😉

benim tahammül edemediğim tek nokta var....burda bilgi paylaşmak yerine kendini bilgi efendisi saymaya yeltenenler..steve vai çalıyormuş..benim lafım üstada değildir..yanlış anlamayın.zaten anlamanızada gerek yok ne anlatmak istediğimi vai my ass diyerek..tartışamaya gerek yok..sevgiler..

DeadLead demiş ki:
DreamofStyks demiş ki:
Peak sorunu o kadar kolay çözülmüyo işte gitar sistemlerinde bassları açıyorsun tonu dolgunlaştırmak için bass peak yapıyo olmuyo bu sefer kısıyorsun o zamanda ses cılız kalıyo ve Boss GT8 de peak yapmak o kadar kolay ki öyle fazla yüklenmene gerek yok duyabileceğin her türlü ses seviyesinde (amfi dışında tabi) peak yapıp inanılmaz bir bozulma sorunu oluşuyor.Bunu aynı sahneye çıktığım gitarist arkadaşımın Boss GT8'inden de biliyorum çünki o direk sisteme giriyordu.O programda ne kadar kısdıysada sesi bu sorunu çözemedi...

Gt-8 in çeşitli parametrelerin fazla açılmasıyla peak yapması aslinda bi sorun deil, ayarsiz olmasıdır. Gt-8in fabrika çıkış ayarı, Fender Stratlara goredir. Yani single çıkışlı manyetiklere gore ayarlanmıştır. (En basit kanıtı, Jumbo Acustik tonunda FX1in içindeki manyetik sim. nun S->Ac (Single manyetigi akustik manyetigine donustur demek, bu yuzden humbucker manyetik kullananlar bu ayarı H->Ac olarak deiştirmeleri bu tonu daha verimli hale getirir) olması).

Bu sorunu aşmanız için "System" menusunden "Parameter" tuslarıyla ulaşılan "Level Input" ve "Level Pres." bolumudur. Manyetiklerin çıkış gucune gore eksi veya artı degerler almalı. Eger Humbucker manyetik kullanıyor iseniz, "Level Input" -db (eksi degerlerde) olmalı, stratların singlel manyetiklerinden daha çıkışı dusuk bir manyetik kullanıyorsanız bu deger +db lerde olmalı. Bu degerler için malesef standart birşey soylenemez. Her gitarın çıkışına gore olmalı. Benim gitarım uzerinde köprüde Seymour Duncan Custom Custom, boyunda ise Seymour Duncan Jazz Made manyetikleri var. Ben "Level Input" olarak -4db de kullanıyorum. Tabi bu benim gitara ozel bir ayar.

Benin tavsiyem, nolursa olsun Gt-8 de ilk alındıgında bu ayar uzerinde ugraşılmalı ve daha sonra tonlar yazılmalı (bu degerler sistemde surekli saklanız ve tum sistemi etkiler)..

Kolay gelsin..

bu söylediğin çok önemli bir bilgi. Peki ama söylediğin ayarları doğru yaptığımızın farkına nasıl varıcaz. Bunun belli bir standartı olmaması biraz kötü olmuş bende de ESP-LTD DV8-R diye bir gitar var manyetikleri ise köprüdekiler Seymour Duncan Jazz set dip manyetikler ise Seymour Duncan jb sanırım ve bunların oldukça güçlü olduğunu söyleyebilirim. Sence tahminen nasıl bir ayar yapmalıyım.Sen de Seymour Duncan kullandığın için soruyorum ya da bilen varsa söylesin.Teşekkürler...
:idea:

Spree, istersen Level input`u -5db de bir dene. Level Pres, ayarını ise 0 da bırak şimdilik. Zaten tizi yuksek manyetikler. Zamanla bulunabilecek birşey bu degerler, birkac ton yaz, sorunla karşılaşırsan 1db daha düşür, böyle böyle dogru degeri bulursun umarım.. Bu arada unutma, daha once yazdıgın tum tonların gain ve volum lerinde duşme olcaktır, ama bikac ayarla eski haline getirebilirsin..

DeadLead demiş ki:
Spree, istersen Level input`u -5db de bir dene. Level Pres, ayarını ise 0 da bırak şimdilik. Zaten tizi yuksek manyetikler. Zamanla bulunabilecek birşey bu degerler, birkac ton yaz, sorunla karşılaşırsan 1db daha düşür, böyle böyle dogru degeri bulursun umarım.. Bu arada unutma, daha once yazdıgın tum tonların gain ve volum lerinde duşme olcaktır, ama bikac ayarla eski haline getirebilirsin..

Teşekkür ederim bunu dikkate alıcam ve deniycem.

jedaynayt demiş ki:
savaş ultra g kullanıyor mu bilmiyorum fakat adamda rocktron intellifx ve iki tane daha hayvan gibi rack var biri de kabin simulatörü yanılmıyorsam.

yani bilemiyorum o ekipmanlar yanında ulta-g gereksiz duruyor 😉

Oda daha çok yeni zamanda benim kullandığım gibi çift Ultra-G kullanıyordu hatta şu anda kime satıldığını filanda bilyorum ki hatta ilk Ultra-G'yi bilmezken halla halla bunlar ne işe yarıyo acaba hemde iki tane falan diye düşünürdüm Savaş'ın dükkanında =)
Dediğim gibi yeni sattı sayılır Ultra-G leri bu yaz yanılmıyorsam..Onları satıp Joe Satriani'nin kullandığı kabin simülatörünü aldı.Tabi arada 450€ gibi bir fark var şu an aldığıyla =)) Ama verdiğim linkte ki kayıtların çoğu eski kayıtlar olduğu için eskidende Ultra-G kullandığını bildiğim için öne sürdüm.

Pek burada ki bazı arkadaşlar gibi bilip bilmeden sallamam da ben 😉 Ass Mass falan ne o öle =P

Ayrıca belirtiyim Steve Vai, Satriani filan çalmıyorum herkes gibi amatör biriyim ki benden çok daha iyilerini hergün görüyorum.

Ben sadece diğerlerinden daha fazla araştırıyorum ney ne değildir orda burda ne var ne işe yarar falan die...

Geri