Bu Gitar Tonu Kaç Lira Eder?

• Konuyu açan Konuyu açan cato
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bu tonun maliyeti kaç liradır?

• Toplam oy veren
    115
  • Anket kapandı .
7 gün çok bence biz bu ülkede yaşıyoruz 7 gün içinde öyle bir gündem girer ki araya bu sanki 3 sene önceden bir gibi konuymuş gibi kalır bize. Gitar Squier sanırım çünkü Soundcloud'da diğer kayıtlarınız Squier ile yapılmış.

Her ne kadar bi oyuna gelecez gibi hissetsem de, oyun olunca katılmadan olmuyor. Oynayalım bakalım.

Zaten Soundcloud'daki diğer yüklemelerine göre Squire kullandığın belli. Benim duyduğuklarım:
- Tuşesi akçaağaç, gül değil
- Single manyetik
- Blind test kaydının ortasında köprü pozisyonuna geçiyorsun. Başında orta pozisyondasın.
"Bunun dışında mikrofon, DAW, bilgisayar, mikser vs gibi şeyleri düşünmeyin" demekle bunları kullanmadığını kastediyorsan, modellemesi olan bir amfiden emulated çıkış alma ihtimalin kalıyor bu tona göre ya da processor. Bu da beni Roland Cube veya benzeri bir amfi ya da Line processor ve Squire sonucuna götürüyor. <3000

Her ne kadar bi oyuna gelecez gibi hissetsem de, oyun olunca katılmadan olmuyor. Oynayalım bakalım.

Zaten Soundcloud'daki diğer yüklemelerine göre Squire kullandığın belli. Benim duyduğuklarım:
- Single manyetik
- Blind test kaydının ortasında köprü pozisyonuna geçiyorsun. Başında orta pozisyondasın.
"Bunun dışında mikrofon, DAW, bilgisayar, mikser vs gibi şeyleri düşünmeyin" demekle bunları kullanmadığını kastediyorsan, modellemesi olan bir amfiden emulated çıkış alma ihtimalin kalıyor bu tona göre ya da processor. Bu da beni Roland Cube veya benzeri bir amfi ya da Line processor ve Squire sonucuna götürüyor. <3000
Okurken hem korktum hem de zevk aldım 😱

- Single manyetik

Mikrofon, mikser bilgisayar kullanmadım diye değil, tahmin edeceğiniz fiyat için bunları düşünmeyin manasında. Yoksa fiyat kolayca yükselir. Mikser, mikrofon vs tonu az çok etkilese de siz transparanmış gibi düşünün, fiyata da dahil etmeyin demek istedim.

Oradaki diğer kayıtlar modifiye ettiğim bir squier gitarın sesi için testti. Bu testle onların pek bir alakası yok. O Squier haricinde de gitarlarım var. Ayrıca kör testteki gitar ve ekipmanlar ödünç alınmış dahi olabilir.

Kaydın size nasıl hissettirdiğini dinleyerek anlamaya çalışırsanız muhtemelen anket amacına daha çok ulaşır. Orada P90'lı bir Epiphone ya da humbucker manyetikli ESP hayal edebiliyor musunuz? Süper Strat olabilir mi? Kötü manyetikli Amerikan Strat mı? Hollow Body mi? Tonun esas karakteri hangi ekipmandan ya da nereden geliyor? Amfinin potansiyeli nedir? Kötü ayarlanmış 60 model lambalı amfi mi? Bazı dijital efektler amfinin karakterini bozuyor mu? Gitar çok ucuz amfi çok pahalı ya da gitar çok pahalı amfi çok ucuz olabilir mi?

Özetle tonun ve parmakların rastgele olması iyi bir ekipmanın potansiyelini gizleme maksatlı olabilir mi? Yoksa ne yaparsan yap iyi ekipmandan kötü ses alamazsın gibi bir durum söz konusu mu?

Zamanla gerçekleştirebilir miyim bilemiyorum ama ileride bundan başka da kör testler ve anketler düşünüyorum.

Mikrofon, mikser bilgisayar kullanmadım diye değil, tahmin edeceğiniz fiyat için bunları düşünmeyin manasında. Yoksa fiyat kolayca yükselir. Mikser, mikrofon vs tonu az çok etkilese de siz transparanmış gibi düşünün, fiyata da dahil etmeyin demek istedim.

Oradaki diğer kayıtlar modifiye ettiğim bir squier gitarın sesi için testti. Bu testle onların pek bir alakası yok. O Squier haricinde de gitarlarım var. Ayrıca kör testteki gitar ve ekipmanlar ödünç alınmış dahi olabilir.

Kaydın size nasıl hissettirdiğini dinleyerek anlamaya çalışırsanız muhtemelen anket amacına daha çok ulaşır. Orada P90'lı bir Epiphone ya da humbucker manyetikli ESP hayal edebiliyor musunuz? Süper Strat olabilir mi? Kötü manyetikli Amerikan Strat mı? Hollow Body mi? Tonun esas karakteri hangi ekipmandan ya da nereden geliyor? Amfinin potansiyeli nedir? Kötü ayarlanmış 60 model lambalı amfi mi? Bazı dijital efektler amfinin karakterini bozuyor mu? Gitar çok ucuz amfi çok pahalı ya da gitar çok pahalı amfi çok ucuz olabilir mi?

Özetle tonun ve parmakların rastgele olması iyi bir ekipmanın potansiyelini gizleme maksatlı olabilir mi? Yoksa ne yaparsan yap iyi ekipmandan kötü ses alamazsın gibi bir durum söz konusu mu?

Zamanla gerçekleştirebilir miyim bilemiyorum ama ileride bundan başka da kör testler ve anketler düşünüyorum.
Ben en iyi ekipmanda olsa zircir' deki küçük bir oynama ile çok kötü bir ton elde edilebileceğine inanıyorum. O açıdan bakıldığında her üç sonuç da çıkabilir.

Bence 500k volume potu volume baya kısılmış bir humbakir tonu var gövde ıhlamur yada kızılağaç olabilir 20 wattan düşük bir transistörlü amfi.ekonomik bir gitar.

Bence bu ton 3000-8000 arası
Gitar bir superstrat brigde humbuckerda çalınıyor fiyatı 2000 civarı amfi ise 40w ve üstü bir transistörlü Marshall gibi

Tamam da @darkside 'ın dediği gibi o zaman işler değişir. Ama şunu söyliyeyim, ben şahsen kendi cevabımda köprü pozisyonu / akçağaç diye bahsettiğim kısımdaki tonları beğendim. Bu durumda iyi bir modelleme kullanılarak da yapılmış olablirir, mikrofonlalamayla da.

Tamam da @darkside 'ın dediği gibi o zaman işler değişir. Ama şunu söyliyeyim, ben şahsen kendi cevabımda köprü pozisyonu / akçağaç diye bahsettiğim kısımdaki tonları beğendim. Bu durumda iyi bir modelleme kullanılarak da yapılmış olablirir, mikrofonlalamayla da.

Her üç sonucun çıkabilme ihtimali işi ilginç yapıyor zaten. Ton parada veya ekipmanda değil belki de? Bu tarz konuları biraz kulak egzersizi gibi görebilirsiniz. İnsanların kafasında bazı oturmuş yargılar var. Elbette bu yargıların sebepsiz olduğunu düşünmüyorum fakat buna karşılık ekipmanlar arka arkaya eklenince olasılıklar çok genişliyor ve yeni imkanlar doğuyor.

Daha önce başka başlıkta da paylaşılmıştı:
Link: youtube.com/watch?v=V9-ltPsbw9g
Video:

Çok ilginç bir anket oldu. Ton kesinlikle pahalı ekipman hissi uyandırmıyor, ama işin içinde bir bit yeniği vardır diyerek 3000-8000 TL arasını seçtim (neden böyle yaptıysam artık, sanki bilirsem ödül kazanacağım 😀 ). Körlemesine sallama kısmına gelince, amfinin üst seviye lambalı bir model olmadığı kesin gibi, o tip modellere 250 liralık gitar bile bağlasan ton kalitesi belli bir seviye altına inmiyor, ve kaydı da telefon mikrofonu ile bile yapsan yine çok kötüleşmiyor. orta/alt sınıf modellemeli amfi yada direk vst pluginleri ile alınmış olmalı. Gitar için maksimum 1.500 TL'lik bir model diyorum, çok daha ucuz olması da olası.

Bende 3.000 altı dediim, hatta bayağı bir altı diye düşünüyorum. Amfi kullanılmamış gibi, yani şu amplitube vb. programlardan kaydedilmiş gibi duruyor.

Söz konusu modellemeli amfi veya prosesör olunca gitar tahminini nasıl yapıyorsunuz? Ben yapamıyorum. Yani demek istediğim şu: Lambalı amfiler tuşeye ve gitara daha duyarlı olduğundan gitarın ağacı ve diğer malzemeleri transparan biçimde yansıtır. Ama modellemeli amfiye taktığınız gitarın bir önemi yoktur. Gözlerinizi kapatın ve aynı modellemeli (mesela micro cube) amfiye alakasız (mesela 50 lerden bir strat ve les paul standard) gitarları bağlayın. Çıkan ses şaşırtıcı biçimde aşırı yakın olacaktır.

Eğer cato bu ses kaydında modellemeli bir alet kullandıysa burada gitar hakkında tahmin edilenlerin büyük çoğunluğu yanlış çıkacaktır. Modellemeli alet derken bunu üçe ayırabiliriz: Prosesör, modellemeli amfi (yani içinde prosesör olan amfi) ya da son yıllarda rağbet gören bilgisayar teknolojisi. Bu üçüncüyü kullanma anlamında hiç bir bilgim yok. Sadece bir iki kere kayıt için kullanmak zorunda kaldım. Ben kafamdaki sesi tarif ettim onlar ayarları yaptılar. Ama kesinlikle sesin lambalı amfi gibi transparan değil diğer iki modellemeli alet gibi dijital geldiğini söylemeliyim.

Geri