Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

bakım temizlik ve tel değişimi esnasında kapakları sökmüştüm , gitarda son zamanlarda dip gürültüsüde artmış idi, kabloları kontrol ederken boşta bir kablo gördüm, 3-5 sene önce ses potu değişmişti gitarın acaba takılmasında bir hata mı yapmışlar yoksa resimdeki kablonun boşta olması normal mi? bunun haricinde resimlerde olağan dışı birşey var mı?

birde diğer kapağı sökerken bir vidanın sıkıştığını gördüm bunu açmak için pratik bir yöntem biliyor musunuz ? vida yalama olmak üzere çok uğraştım şu anda öyle bıraktım en son ihtimal kapağın o kısmı kırılacak ama böyle olsun istemiorum...

gitarı bakım ve tamire götürdüm , kablo işlevsiz bir kablo imiş tahminen önceki tamirden arta kalan bir kablo , cevap gelmedi ama benzer bi durumda birinin işine yarayabilir diye resimler ve mesajı editlemedim , saygılar...

Gitarımın askısının takıldığı yerin o zımbırtısı çıktı onu nasıl yapabilirim...Koldaki değilde kasanın arkasında olan zımbırtı çıktı...Ayakta çalamıyorum çalınca iki hareket sonra hemen çıkıyo yerinden bi yardımcı olursanız sevinirim...

Daha geniş bi vida takarak halledebilirsin yanlış anlamadıysam. Ya da benim için sorun olmaz dersen Başka bi yerden vidasına uygun delik açtırabilirsin.

ibanez gsa60 a dimarzio manyetik takılırsa nası bi sonuç alınır.takılırsa hangi modeli takılır sizce sert tonlar alabilmek için?yada serte en yakın tonu almak için?

Arkadaşlar selamlar herkese. Şimdi şöyle bir sorunum var.

Bugün itibariyle, bir adet Jackson KE3 almış bulunmaktayım. Gitarı ikinci el olarak, denemeden aldım, çünkü fiyatı gerçekten çok uygundu, ben İzmir'deyim, gitar İstanbul'dan geldi.

Gitar geldiği zaman 1. teli (ince mi) yoktu. Yedekteki kullanılmış olan tel takımımı taktım (üzerindeki teller de, benim taktıklarım da 0.009 mm ) , fakat çok saçma bir sorunla karşılaştım. Sorun da şu:

Üstteki 4 telde neredeyse hiçbir sorun yok, fakat 1. ve 2. tellerde koma var. Özellikle 1. tel rezalet durumda, 12. perdede re'ye yakın bir nota geliyor ( Gitar standart akordlu). Ayrıca 1. telde tuner sapıtıyor, saçma sapan notalar gösteriyor.Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir, çözüm yollları nelerdir acaba?
Bunun için bir ustaya götürmeyeyim dedim, ancak buradan da bir yanıt çıkmazsa Erkan Usta yolları taştan galiba..

Şimdiden herkese teşekkürler.

PeeeDeee demiş ki:
Arkadaşlar selamlar herkese. Şimdi şöyle bir sorunum var.

Bugün itibariyle, bir adet Jackson KE3 almış bulunmaktayım. Gitarı ikinci el olarak, denemeden aldım, çünkü fiyatı gerçekten çok uygundu, ben İzmir'deyim, gitar İstanbul'dan geldi.

Gitar geldiği zaman 1. teli (ince mi) yoktu. Yedekteki kullanılmış olan tel takımımı taktım (üzerindeki teller de, benim taktıklarım da 0.009 mm ) , fakat çok saçma bir sorunla karşılaştım. Sorun da şu:

Üstteki 4 telde neredeyse hiçbir sorun yok, fakat 1. ve 2. tellerde koma var. Özellikle 1. tel rezalet durumda, 12. perdede re'ye yakın bir nota geliyor ( Gitar standart akordlu). Ayrıca 1. telde tuner sapıtıyor, saçma sapan notalar gösteriyor.Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir, çözüm yollları nelerdir acaba?
Bunun için bir ustaya götürmeyeyim dedim, ancak buradan da bir yanıt çıkmazsa Erkan Usta yolları taştan galiba..

Şimdiden herkese teşekkürler.

1.telde tunerin sapıtması olayı bende de vardı ama ben tunerin hassasiyetinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Sorun tuner'da olsa hiç önemli değil, galiba çok açıklayıcı bir yazı olmadı, şöyle söyleyeyim, tuner falan karıştırmadan, ince mi telinde 12. perdede mi notası duyabilmek için bend yapmam gerekiyor, bendsiz çıkan nota re - re diyez arası 🙁

PeeeDeee demiş ki:
Sorun tuner'da olsa hiç önemli değil, galiba çok açıklayıcı bir yazı olmadı, şöyle söyleyeyim, tuner falan karıştırmadan, ince mi telinde 12. perdede mi notası duyabilmek için bend yapmam gerekiyor, bendsiz çıkan nota re - re diyez arası 🙁

Pardon yanlış anlamışım 😀 Bu konuda bilgim yok o yüzden yardımcı olamıyorum.

anladım, öyle tahmin etmistim ben de zaten, ama yine de iyi bilenlere danışayım dedim 🙂 Teşekkürler PhoibosApollon, beni büyük bir zahmetten kurtardın. Saat normalleşince denerim artık =)

sapta eğrilik varsada akordta problem oluyor.umarım sorun entonasyon ayarındadır.erken abinin bile yapamadığı japon bir ibanezim vardı zamanında.japon olmasına rağmen sapta abartı bir bükey oluşmuş.erkan usta ağacın iyi fırınlanmamış olmasından yani üretim hatasından kaynaklandığını söyledi.gitarı sıfır almıştım uzun süre kullandım.gitar zamanla kendi kendine kaydı diyebilirim.güvenmemek lazım.bu yüzden görmeden ikinci el gitar almıyorum.

Anladım, normalde ben de hayatta almam ama aldığım fiyat gerçekten inanılmaz, yani yeni sap yaptırsam bile yine de ucuza gelecek =) Bu arada başka nereyi tavsiye edebilirsin abi Atilla Abi ve Erkan Ustadan başka?

saolun canlar , bağlama aldım bu arada konuşmam değişti 😀 ne biliyorsunuz belki erken abide var 😀
ormanda yaşıyo efsanevi gitar üstadı böyle gitarı götürüyon yapmıyo hemen sınıyo seni ben bıraktım o işleri diyo sende ısrar ediyosun 😀 canını yakarım diyo fenderi sırtında parçalıyo 😀 neyse geyiğe sardık yine.

fretlerinde de bir sorun olabilir cızlama muhabbeti genelde fret kaynaklı oluyor genelde 15. perde olr ama mi minör sağolsun tüm ayarları yapıldığında devam ediyorsa tesviye ettirirsin fretleri canavar olr japon jacksonda başka problem çıkmaz kolay kolay.

ibanez TB15R amfim ve squier bullet stratım var. Amfi cleanda iken tellere dokununca pıt pıt sesler geliyor ayrıca vınıltıda var, tellere dokununca biraz azalıyor.Distortiondada kısmen oluyor aynı bahsettiğim durum.

AMfinin 4-5 fiş takılı prize bağlı olmasıyla alakalı labilir mi o vınıltı ve ses? fakat gitarı line in den bilgisayara bağlayıp cleande çalıp kayıt yaptığımda da aynı vınıltı ve pıt pıt sesleri oluyor. bir fikir verirseniz sevnirim.

Diğer bir sorun da manyetikler oynuyor bende çok sağlam durmuyorlar, çalarken oynamıyor yerinden fakat hafif dokununca üstüne oynuyor. yanındaki vidaların ne işe yaradıgını bilmiyordum sıkılanır diye vidaları döndürdüm manyetik yükselmeye ve alcalmaya başladı sonra eski haline getirdim tabi. manyetiklerin öyle hafif oynaması bi sorun çıkarırmı tonlarda ...vs ?

vınıltı ve pıt pıt sesleri manyetiklerle oynamadan öncede vardı bu arada.

hammerandtheanvil demiş ki:
ibanez TB15R amfim ve squier bullet stratım var. Amfi cleanda iken tellere dokununca pıt pıt sesler geliyor ayrıca vınıltıda var, tellere dokununca biraz azalıyor.Distortiondada kısmen oluyor aynı bahsettiğim durum.

AMfinin 4-5 fiş takılı prize bağlı olmasıyla alakalı labilir mi o vınıltı ve ses? fakat gitarı line in den bilgisayara bağlayıp cleande çalıp kayıt yaptığımda da aynı vınıltı ve pıt pıt sesleri oluyor. bir fikir verirseniz sevnirim.

Diğer bir sorun da manyetikler oynuyor bende çok sağlam durmuyorlar, çalarken oynamıyor yerinden fakat hafif dokununca üstüne oynuyor. yanındaki vidaların ne işe yaradıgını bilmiyordum sıkılanır diye vidaları döndürdüm manyetik yükselmeye ve alcalmaya başladı sonra eski haline getirdim tabi. manyetiklerin öyle hafif oynaması bi sorun çıkarırmı tonlarda ...vs ?

vınıltı ve pıt pıt sesleri manyetiklerle oynamadan öncede vardı bu arada.
o sesin gelmesi normal çünkü gitar üzerinden toprak alıyor ama emin olmak için köprüye bağlanan toprak kablosunu kontrol et bunun dışında dip sesi azaltmak için yapabileceğin bazı şeyler var öncelikle amfiyi bağladığın prizin topraklı piriz olup olmadığına dikkat et ve amfiyi yüksek akım çeken aletlerle beraber 3lü 4lü pirizlere bağlama bu dip sesin artmasına neden olacaktır manyetiklerin oynaması bi problem değil vida tam ortada olduğundan sağa sola oynamama ihtimali yok zaten

Geri