Thomann'dan Alışveriş

Merhabalar, Thomann.de üzerinden 10 mart'da 100 euro'ya 6L6GC Quad match lamba siparişi verdim. + 30 euro kargo ücreti tabi. 12 mart'da ürün kargoya teslim edildi ve 14 mart'da ürünler Türkiye'ye ulaştırılmak üzere yola çıktı. 19 mart'da ürünler Türkiye'ye vardı ve UPIM'e sevkedildi. Aynı gün 100 euro tutar üzerinden %18 kdv ve 8 TL gümrüğe sunum ücreti + 0.8 TL damga vergisi kesilerek toplamda 135.8TL vergi yansıtıldı. 21 mart'da PTT tarafından kapıma getirildi ve vergi ödemesini kapıda yapıp ürünü sorunsuz bir biçimde teslim aldım. Amfimdeki lambaları değiştirdim ve sorunsuz biçimde kullanıyorum. Sıkıntısız bir sipariş süreci yaşadığım için cesaretlenmiş olarak 2 Nisan tarihinde, toplu bir sipariş verme kararı aldım. Toplam 7 kalem, 16 adet ürün olacak şekilde. Sipariş tutarı 420 + 30 euro kargo ücretiyle birlikte toplamda 450 euro. Sipariş içeriği 1 adet elektrogitar, 1 adet gitar standı, 2 adet yine gitar standı (duvara asılan türden), 2 adet amfi-kabin arası bağlantı kablosu, 6 adet 12ax7 preamfi lambası, 1 adet elektrogitar için hardcase, 1 de Shure SM57 Bundle (Shure SM57 mikrofon, XLR kablosu ve Mikrofon standı). Ürünler haftasonu araya girdiği için 6 Nisanda kargoya verildi. 7 Nisan'da ise Türkiyeye ulaştırılmak üzere havalimanına bırakıldı. Paket ağırlığı toplam 17 kilo. 6 günlük bir süre geçti ve henüz Send item abroad (EDI-received) durumunda. Ben de acaba koronavirüs muhabbetinden dolayı gümrük ve ptt tarafında bir sorun yaşanabilir mi diye bu sabah PTT'yi aradım fakat hat düşmüyor, Ardından İstanbul Havalimanı Gümrük Müdürlüğüne bir telefon açtım ve çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdiler. Aynı zaman da DHL'in anasayfasında koronavirüs salgını sebebiyle bazı ülkelere yapılan gönderilerde sorun yaşanabileceği ile ilgili uzun bir bildirim sayfası mevcut. Türkiye ile alakalı herhangi bir kısıtlama görünmüyor tabiki. Evet biliyorum 6 gün oldukça kısa bir süre ve henüz takip sayfasında bir güncelleme olmaması gayet olası bir durum fakat ülkelerin yarısından çoğuna gönderi kısıtlaması yapılmış durumda ve insanlar bu dönemde kargolarda gecikme olabileceği veya kargoyla gelen paketten virüs bulaşabileceğini düşündükleri için pek sipariş vermiyorlar. Paket sayısının ve iş yoğunluğunun normal zamana göre oldukça az olduğunu düşünüyorum (en azından gümrük için) ve bundan dolayı aslında daha kısa sürede gelmesi de olası. Bundan dolayı içime şu anda bir kurt düşmemiş değil. Bu ay içerisinde Thomann üzerinden alışveriş yapmış olan bir arkadaş mevcutsa deneyimini paylaşmasını rica ederim. Teşekkürler.
Dostum gümrükte sorun olduğunu sanmıyorum. Yazdıklarınızdan benim çıkardığım sizin kargo hala Almanya'da depoda çıkmayı bekliyor olabilir. Zira ben en hızlı yurtdışı alışverişimi yapmak üzereyim. Benim alışveriş Andertons'dan ama görüldüğü gibi DHL ile Almanya aktarmalı geldi.
Ekran Alıntısı.webp

Dostum gümrükte sorun olduğunu sanmıyorum. Yazdıklarınızdan benim çıkardığım sizin kargo hala Almanya'da depoda çıkmayı bekliyor olabilir. Zira ben en hızlı yurtdışı alışverişimi yapmak üzereyim. Benim alışveriş Andertons'dan ama görüldüğü gibi DHL ile Almanya aktarmalı geldi.
136875 eklentisini görüntüle
Merhaba, bugün sonunda güncelleme oldu ve UPIM'e sevkedildi durumunda şu anda. Frankfurt'dan İstanbul'a gelen kargo uçaklarını takip ettim ve kargo aslında muhtemelen 2 gün önce geldi çünkü DHL aracılığı ile Frankfurt'dan İstanbul'a gelmekte olan başka bir kişinin takip koduna ulaştım şikayetvar aracılığıyla ve onun kargosu da 1 aydır gönderi yurtdışına sevkedildi durumunda bekliyordu. Paket ağırlığı 4 kilo olan bir kargo, onunki 2 gün önce gümrüğe sevkedildi statüsüne girdi. Anladığım kadarıyla önce taşıması daha kolay olan paketleri taşıyorlar. Büyük paketler sonlara kalıyor. Ancak içim rahatladı şu noktada gerçek anlamda.

Dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    72.8 KB · Gösterim: 175
Merhaba, bugün sonunda güncelleme oldu ve UPIM'e sevkedildi durumunda şu anda. Frankfurt'dan İstanbul'a gelen kargo uçaklarını takip ettim ve kargo aslında muhtemelen 2 gün önce geldi çünkü DHL aracılığı ile Frankfurt'dan İstanbul'a gelmekte olan başka bir kişinin takip koduna ulaştım şikayetvar aracılığıyla ve onun kargosu da 1 aydır gönderi yurtdışına sevkedildi durumunda bekliyordu. Paket ağırlığı 4 kilo olan bir kargo, onunki 2 gün önce gümrüğe sevkedildi statüsüne girdi. Anladığım kadarıyla önce taşıması daha kolay olan paketleri taşıyorlar. Büyük paketler sonlara kalıyor. Ancak içim rahatladı şu noktada gerçek anlamda.
Gözün aydın dostum. Benim paketlerde bugüne kadar aynı yolu izlerdi, ama bu sabah DHL'nin mesajıyla uyandım ve iletişime geçtim, ürünün adresini,faturasını vs yolladım. Vergiyi online ödeyeceğim ürün (DHL'nin burada hizmeti olmadığı için) yurtiçiyle gelecek. Amfi olduğu içinmi diye merak içindeyim. Bugüne kadar ufak tefek ıvırzıvırından tut, thomann'dan gitara kadar herşey normal şekilde gelip vergisini kapıdan ödemiştim.

Gözün aydın dostum. Benim paketlerde bugüne kadar aynı yolu izlerdi, ama bu sabah DHL'nin mesajıyla uyandım ve iletişime geçtim, ürünün adresini,faturasını vs yolladım. Vergiyi online ödeyeceğim ürün (DHL'nin burada hizmeti olmadığı için) yurtiçiyle gelecek. Amfi olduğu içinmi diye merak içindeyim. Bugüne kadar ufak tefek ıvırzıvırından tut, thomann'dan gitara kadar herşey normal şekilde gelip vergisini kapıdan ödemiştim.
Enteresan bir durum, anlam veremedim açıkçası. Paket ağırlığıyla ilgili bir durum olabilir belki. Amfilerde ayrıca %20 ötv mevcut. Yani 1.18 KDV * 1.20 ÖTV ile toplamda %41.6 vergi ödeniyor. Belkide bundan dolayı olmuştur. Satınaldığın amfi pahalı bir ürün ise eğer, vergi miktarı belli bir tutarı aşıyor olduğu için böyle bir yol izlenmiş de olabilir. 5000 TL ödediğin bir amfiye yaklaşık 2100 TL vergi çıkar misal. Ancak Almanya'dan gönderilen ürünlerle İngiltereden gönderilen ürünler tamamen farklı yollar izliyor olabilir. Umarım sorunsuz bir şekilde eline ulaşır dostum.

Enteresan bir durum, anlam veremedim açıkçası. Paket ağırlığıyla ilgili bir durum olabilir belki. Amfilerde ayrıca %20 ötv mevcut. Yani 1.18 KDV * 1.20 ÖTV ile toplamda %41.6 vergi ödeniyor. Belkide bundan dolayı olmuştur. Satınaldığın amfi pahalı bir ürün ise eğer, vergi miktarı belli bir tutarı aşıyor olduğu için böyle bir yol izlenmiş de olabilir. 5000 TL ödediğin bir amfiye yaklaşık 2100 TL vergi çıkar misal. Ancak Almanya'dan gönderilen ürünlerle İngiltereden gönderilen ürünler tamamen farklı yollar izliyor olabilir. Umarım sorunsuz bir şekilde eline ulaşır dostum.
Teşekkür ederim dostum, Evet vergisi dediğin gibi çıkıyor, toplamda herşey dahil 21xx,00 civarında bir ücrete edinmiş olacağım Boss ktn50 mk2. Euro uçmadan ödemeyi yapmış olmam avantajım oldu.

Merhabalar.
Thomann üzerinden bir adet Musicman Majesty 7 almayı planlıyorum. %30 vergi ile birlikte ortalama 4200 dolara denk geliyor. Buna ekstra olarak vergi çıkar mı ve virüs nedeniyle kargolarda sıkıntı olur mu?

Merhabalar.
Thomann üzerinden bir adet Musicman Majesty 7 almayı planlıyorum. %30 vergi ile birlikte ortalama 4200 dolara denk geliyor. Buna ekstra olarak vergi çıkar mı ve virüs nedeniyle kargolarda sıkıntı olur mu?
Dostum Virüsten dolayı online satış etkilenmiyor, sadece normal mağazaları kapalı onların ama 1500 Euro üzeri ticari mal olarak göründüğünden sıkıntı yaşanıyor diye biliyorum. Hiç denemedim ama forumda başka bir konuda şöyle bir cevap var.

1500 euro üstü aletlere ticari mal muamelesi yapıyorlar. Bi şirket yurtdışından ürün ithal ettiği zaman gerekli belgeler ve çıkan masraf ne ise aynısı sizin içinde geçerli olur. Ortada bir şirket olmadığı için işler daha sıkınıtlı oluyor. Gümrük müşavirlik firmasından gümrük müşaviri tutulacak. Ürün ticari kapsamda değerlendirip ona uygun mevzuat ile vergilendirelecek. Buna pulu, imzası ambar ücreti cartı curtu eklenecek. Tabiki müşavirlik firmasınada belli bir ücret ödenecek. Amerikaya gidiş dönüş uçak bileti alıp amerikadan alıp yanınızda getirseniz sanırım daha ucuza gelir...

Bununla birlikte Yurtdışından 1500 Euro Üstü Alış-veriş şurada daha bir çok cevap bulabilirsin.

Dostum Virüsten dolayı online satış etkilenmiyor, sadece normal mağazaları kapalı onların ama 1500 Euro üzeri ticari mal olarak göründüğünden sıkıntı yaşanıyor diye biliyorum. Hiç denemedim ama forumda başka bir konuda şöyle bir cevap var.

Bununla birlikte Yurtdışından 1500 Euro Üstü Alış-veriş şurada daha bir çok cevap bulabilirsin.
ses kartı ve kulaklık için ötv uygulanıyor mu yani ben ikisini alırsam sadece %18 KDV + %20 gümrük vergisi mi ödeyeceğim yoksa dediğim gibi ayrıca ötv uygulanıyor mu?

yani katlandıkça katlanıyor 😀
Şöyle bir durum var, kredi kartıyla ödeme yapınca bankanın (finansbank) bana söylediği bahane şu, önce euro dolara, daha sonra da bu TLye çevriliyor bu yüzden fiyat yüksek yansıyor. İlk alışverişimde normalde 130 euro toplam ödediğim ücret 907 TL yapıyorken bana 959 TL yansıdı. Bankayı arayıp bu ne yuh dalga mı geçiyorsunuz diye sorunca iade ettiler kur farkını. Şimdiki alışverişimde ise 449.05 euro (normalde 485 dolar ediyordu paranın çekildiği gün) bana 505 dolar olarak yansıdı (505 dolar o gün 3370 TL'ydi) bana bu 3429 TL olarak yansıdı. Yani kısacası sedece banka 160-170 TL geçirmiş oldu. Şimdi bankayı arayıp yine iade istedim ama yapmayacaklarını söylediler. "Serbest piyasa" dedi görüştüğüm kişi resmen. Ben de bu durumu ticaret bakanlığına şikayet ederek serbest piyasayı göstereceğim onlara son yapmak istediğim alışverişi de tamamladıktan sonra. 🙂 Sonuç olarak bankalarda böyle bir durum var. Her banka finansbank kadar abartıyor mudur? sanmıyorum.

Bunun dışında Amfi, mikrofon, kulaklık, höparlör-kabin gibi ürünlerde kdvnin üstüne ayrıca ötv var. Yani diyelim ki 100 euroluk bir kulaklık alırsan, 30 euro kargo parası + bunların üstüne bankanın fazladan yansıtacağı 3-5 euro + kargo bedeli hariç ürünün faturada görünen tutarı*1.18*1.20 (ötv*kdv) (verginin işlendiği güne ait kur ile hesaplanacak vergi ne yazıkki) yani 130 euro, + 3-5 euro banka koydu. 135 euro, ayrıca kargonun Türkiye'ye ulaşmasının ardından gümrükte vergilendirmenin yapıldığı andaki döviz kuru üzerinden 100 euro * 1.18 * 1.20 = 141.6 euro - anapara yani 41.6 euro gümrük vergisi + 80 kuruş damga vergisi + 8 TL gümrüğe sunum ücreti ödeyeceksin. Toplamda 180 euro civarı bir tutara gelecek. Bu ürün Türkiye' de eğer Thomann fiyatının 1.5 katına yakın fiyata satılıyorsa hiç düşünme direk Türkiye'den al daha iyi. En azından 2 hafta kargo bekleme stresine girmezsin. Esas ötv'si olmayan ürünler için yurtdışı alışverişleri kazançlı olur. Bunun sebebinin de ülkemizdeki ithalatçıların yurtdışında sallıyorum 1000 tl olan her ürüne ötv olsun olmasın 1500-1600 TL gibi aynı miktarda fazla fiyatlar yazarak, ötvsiz olan ürünlerden çok fazla kâr etmeye çalışıyor olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Mesela Kali LP-6 stüdyo monitörü Thomann'da şu anda 1075 TL, Buna kdv ve ötv koyunca resmen Do-Re fiyatıyla aynı oluyor. Aynı şekilde focusrite 2i2 audio interface'in Thomann'daki fiyatıyla Do-Re fiyatı neredeyse aynı. Kargoyu falan düşününce do-re daha ucuza geliyor. Fakat bir amfi lambası (ötvsi olmayan bir ürün) Thomann'da çok daha ucuz do-re, zuhal gibi mağazalara kıyasla. Türkiye'de 12AX7 Tung Sol, ortalama 220 TL'yken Thomann'da 120 TL. Kdvsiyle birlikte 145 TL oluyor. 31 kiloyu aşmayacak toplu alımlarda yine 30 euro kargo bedeli ödeniyor ve ciddi seviyede daha ucuza gelebiliyor Türkiye'den alımlara göre. Tabi yine amfilerde nedense Türkiye'deki mağazalar uçuk fiyatlar yazıyorlar, ÖTV+KDV ödüyor olmamıza rağmen yurtdışından alımlar daha ucuza gelebiliyor.

Son düzenleme:
Merhabalar arkadaşlar, dün Thomanndan Electro Harmonix Bass Mono Synth ürünü satın aldım, ilk sorun olarak bazı arkadaşlar VAT denen durumun benden düşmesi gerektiğini yazmışlar forumda, ancak benim tarafımdan Türkiye'yi seçmeme rağmen VAT ücretiyle gözüktü. Normalde 88£ kargoyla 114.10£ ama benden çekilen miktar 130.66£ üstelik benden siparişi onaylamam doğrultusunda ''Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası'' istediler, kendilerine bana attıkları mail adresinden bunun cevabını da verdim dün saat 2 sularında, yani Almanya'da 1 falandır. Ancak bu gün baktığımda ne maile cevap gelmiş ne de siparişin durumu güncellenmiş hala. Hala benim onaylamam gerektiği yazıyor, bu gibi hususlar bir süre içinde onaylanmazsa bazen otomatik iptale uğrayabiliyor, durum için extra bir şey yapmam gerekli mi? Teşekkür ederim şimdiden.

Merhabalar arkadaşlar, dün Thomanndan Electro Harmonix Bass Mono Synth ürünü satın aldım, ilk sorun olarak bazı arkadaşlar VAT denen durumun benden düşmesi gerektiğini yazmışlar forumda, ancak benim tarafımdan Türkiye'yi seçmeme rağmen VAT ücretiyle gözüktü. Normalde 88£ kargoyla 114.10£ ama benden çekilen miktar 130.66£ üstelik benden siparişi onaylamam doğrultusunda ''Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası'' istediler, kendilerine bana attıkları mail adresinden bunun cevabını da verdim dün saat 2 sularında, yani Almanya'da 1 falandır. Ancak bu gün baktığımda ne maile cevap gelmiş ne de siparişin durumu güncellenmiş hala. Hala benim onaylamam gerektiği yazıyor, bu gibi hususlar bir süre içinde onaylanmazsa bazen otomatik iptale uğrayabiliyor, durum için extra bir şey yapmam gerekli mi? Teşekkür ederim şimdiden.
Merhaba. Thomann'ın genelde maillerime dönüşü 2-3 gün içerisinde oluyor. Hiç böyle bir şey yaşamadığım için nasıl bir yol izerler bilmiyorum, muhtemelen fazla tutarı iade yaparlar direk. Bunun dışında garantiye almak istersen siparişini iptal edip yeniden oluşturabilirsin.

Geri