Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

selam podxtlive ile kayıt yapmaya girişeyim dedim
en son 4-5 sene önce pc ile kayıt yapmaya çalışıp latency muhabbetinden bayıp bırakmıştım

neyse windows un ses ayarlarında line6 podxt live seçiyorum (kayıttan çalarken ve kaydederken) kulaklığı da pod a takıyorum
yani ses kartı olark pod ayarlı kayıt yapıyorum gene gecikme var

makinadaki ses kartı sb live ama zaten ses kartı bir bakıma bypass edilmiş olması lazım

kullandığım software le alakası olabilir mi?
düzgün bir program yok elimde aslında neronun nero tracks diye bir programını kullanarak kayıt yaptım
cd den bir dosyayı (backing track) wav olarak bir kanala attım üstüne gitar kaydettim ama sonuç iyi değil yani

tavsiyesi olan var mı

Sana tavsiye edeceğim program Cool Edit Pro.

Bu programı indirdikten sonra açtığında menüden options-->settings-->Devices a gel ve orda Waveform Record u XT Live olarak seç hepsi bu. Bu seçenekle USB den direkt kayıt yapabilirsin latency falanda yok. Yalnız şunu unutmamak lazım USB ile kayıt yapıyorsan çalarken gitarın sesini duyamazsın bunun için XT Live ın kulaklık çıkışından kulaklıkla aynı anda çaldığını duyabilirsin.

Ama tavsiye istersen ben Line6 foruma da bu konudaki düşüncelerimi yazdım. Bence XT Live ın Line Out undan yaptığın çıkışı direkt ses kartının Line in ine girerek normal kayıt yapmak çok daha kaliteli bence. Aslında ses kalitesi de değil de daha çok sanki USB kaydında ses rengi tüm gitarlar için aynıymış gibi geliyor bana.

Selamlar..

Not : Kayıtla ilgili problem yaşarsan ö.m at yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

AllexStone demiş ki:
Sana tavsiye edeceğim program Cool Edit Pro.

Bu programı indirdikten sonra açtığında menüden options-->settings-->Devices a gel ve orda Waveform Record u XT Live olarak seç hepsi bu. Bu seçenekle USB den direkt kayıt yapabilirsin latency falanda yok. Yalnız şunu unutmamak lazım USB ile kayıt yapıyorsan çalarken gitarın sesini duyamazsın bunun için XT Live ın kulaklık çıkışından kulaklıkla aynı anda çaldığını duyabilirsin.

Ama tavsiye istersen ben Line6 foruma da bu konudaki düşüncelerimi yazdım. Bence XT Live ın Line Out undan yaptığın çıkışı direkt ses kartının Line in ine girerek normal kayıt yapmak çok daha kaliteli bence. Aslında ses kalitesi de değil de daha çok sanki USB kaydında ses rengi tüm gitarlar için aynıymış gibi geliyor bana.

Selamlar..

Not : Kayıtla ilgili problem yaşarsan ö.m at yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.
ok sağol o programı da deneyeceğim
zaten xtlive ın kulaklık çıkışından hem kendi çaldığımı hem altyapıyı duyuyorum

eğer line outtan çıkıp ses kartına girersem sb live platinum'un insafına kalmış olacağım latency gene olacak yani ama genede bunu da denerim

Stormcrow,

Yanlış bilmiyorsam Latency ses kartına midi ile bağladığın cihazlarda olur yani midi klavye vs. Yani Line in den girdiğin gitarda latency olması teknik olarak mümkün değil diye biliyorum.

Selamlar...

AllexStone demiş ki:
Stormcrow,

Yanlış bilmiyorsam Latency ses kartına midi ile bağladığın cihazlarda olur yani midi klavye vs. Yani Line in den girdiğin gitarda latency olması teknik olarak mümkün değil diye biliyorum.

Selamlar...
çalarken gecikme yok bende zaten

şöyle oluyor örneğin bir altyapı yapıp bunu kayıt programında bir kanala kaydettim
sonra 2. bir kanala da gitarı kaydetmek istiyorum altyapıyı dinleyerek üzerine çalıyorum buraya kadar herşey normal gecikme falan yok
sonra yaptığım kaydı dinlerken altyapı önden gitar yarım saniye 1 saniye falan arkadan geliyor
sorun bu işte

O olay bende de oluyor, audigy var bende, bir de podxt, kanal sayısı 10-12'yi falan bulunca bir yerden sonra yapılan üstüne kayıtlar biraz kayıyor.

Ben de o kayma anına gelmeden önceki kısmın mixdown'ını alıyorum, sonra yeni bir proje açıp, o mixdown'ı onun içine import edip devam ediyorum kayıda...

Beyler ben tüplü bir Distortion alacağım amerikadan ama bir türlü karar veremedim Radial diye bir marka var artistlere bir baktım ki Kirk Hammet Radial hot british diye bir şey kullanıyor ve sound larını dinledim Musiciansfriend ten(orda var) süper bence bir bakın derim valla o tarz birşeyler arıyoruz ama yardım gerekiyor iron maiden,metallica,pantera,death ve hard rock a gidicek solo ritim de başarılı 4/4 lük tüplü dist amma uzun oldu be :)

arkadaşlar sizin kayıttaki geçikme probleminiz sanırım bilgisayarınızın donanımından kaynaklanıyor. büyük ihtimal ram yetersiz kalıyordur. bende eski bilgisayarımla aynı problemi yaşıyordum fakat şuan böyle birşey yok. eğer bu 2-3 kanal kaydettikten sonra oluyorsa Jeff_Loomis inde dediği gibi mixdown ederek yeni kaydınızı yaparsanız bu problemin önüne geçebilirsiniz. ayrıntı için Yeni Başlayanlar için Evde PC ile Kayıt konu başlığına bakabilirsiniz...

Stormcrow demiş ki:
AllexStone demiş ki:
Stormcrow,

Selamlar...
çalarken gecikme yok bende zaten

şöyle oluyor örneğin bir altyapı yapıp bunu kayıt programında bir kanala kaydettim
sonra 2. bir kanala da gitarı kaydetmek istiyorum altyapıyı dinleyerek üzerine çalıyorum buraya kadar herşey normal gecikme falan yok
sonra yaptığım kaydı dinlerken altyapı önden gitar yarım saniye 1 saniye falan arkadan geliyor
sorun bu işte

aynı sorun bende de vardı..donanımı kontrol edin..donanımla ilgili oluyor böyle sorunlar..birde programı ses kartınıza uygun bir şekilde ayarladığınıza ve güncel ses kartı driver ları ile windows a tanıtılmış olmuş olmasına özen gösterin..belki geçer..bende geçti en azından ;)

Bende Stormcrow bahsettiğinde realtime latency oluyor sanmıştım ama bu bahsedilen bencede donanımsal bir problem. Bende AMD 2500 ve 512 MB ram ve audigy2 zs var cakewalk kullanıyorum bahsedildiği gibi bir sorunla karşılaşmadım. Ama Jeff inde dediği gibi 10-12 kanal olunca işlemci ve ram büyük ölçüde etkileniyordur. Gerçi ben en fazla 7-8 kanal kayıt yapıyorum belkide ondan karşılaşmadım.

Jeff_Loomis demiş ki:
O olay bende de oluyor, audigy var bende, bir de podxt, kanal sayısı 10-12'yi falan bulunca bir yerden sonra yapılan üstüne kayıtlar biraz kayıyor.

Ben de o kayma anına gelmeden önceki kısmın mixdown'ını alıyorum, sonra yeni bir proje açıp, o mixdown'ı onun içine import edip devam ediyorum kayıda...
Loomis ben 2 kanal kayıt yapsamda oluyor sorun
bu arada makinanın donanımı ile ilgili olduğunu pek sanmıyorum
p4 2.53 1gb ddr400 ram var
120gb sata disk

bundan önceki makinadada aynı sorun vardı p3 800 256sdram
yalnız ses kartından uyuzum 5 yıllık sb live platinum elimdeki
ama podu kayıtta kullanılacak aygıt olarak seçtiğim zaman gecikme olmaması lazım diye düşünüyorum
eğer gene de ses kartı etkiliyorsa bunu değiştirebilirim
yada harici multitracker türü bir şeyde alabilirm
aslında bir kaç ay önce getirtecektim guitarbargainstan podxtlive aldığım zaman almadım eşşeklik etmişim :)

AllexStone demiş ki:
Bende Stormcrow bahsettiğinde realtime latency oluyor sanmıştım ama bu bahsedilen bencede donanımsal bir problem. Bende AMD 2500 ve 512 MB ram ve audigy2 zs var cakewalk kullanıyorum bahsedildiği gibi bir sorunla karşılaşmadım. Ama Jeff inde dediği gibi 10-12 kanal olunca işlemci ve ram büyük ölçüde etkileniyordur. Gerçi ben en fazla 7-8 kanal kayıt yapıyorum belkide ondan karşılaşmadım.

başka programlar ile denedinmi? :D bir dene istiyorsan..belki sorun kalmaz..reason cubase nuendo bi tomar program var..sendeki sistemdeki ses kartı pro bence..ondan zordur kullanması kanımca ;)
kolay gelsin

efekt

slm arkadaşlar bende bi echo efekt aleti var üstünde 16 efekt ve her efektin de 16 ayrı kanalı var ve gitara bağladıımda mükemmel sonuç verio ve arkasında by pass çıkışyeri var pedal bağlana bilio ben bu ağleti reverb pedalı yrine analog setin içinde kullansam sizce ii olurmu aletin markası viscound professiona er-256 ve delay fln bile var bilgilendirirseniz sewinirm:D!!!!

Aslında benim makine ısınınca o latency problemini yapıyo. Yani kışın 30 kanal kayıt alsam da bişey olmuyo, yaz gelince cozutuyo alet.

Benim bir şüphem daha var, benim ram de 1gb ddr, fakat hardisk 120gb, büyük hardiskler ısınınca sanırım yazma işlemini biraz geç yapıyor olabilir gibi geliyor bana.

Harddiskin "ata, sata" bilmem ne bir dolu özellikli olanları var. Bence bunlar etkiliyor.

Mesela benim laptop'ta latency problemi direk 3.,4. kanalda ortaya çıkıyor. Tabi onun üstündeki ses kartı onboard, rami düşük (512mb ddr) falan. Ses kartı olarak PODxt seçince bile yapıyor bu problemi. Bu yüzden ben bunun ses kartından kaynaklandığını düşünmüyorum...

Arkadaşlar setup konusunda yardımlarınıza ve önerilerinize ihtiyacım var.Gibson Les Paul Studdio ve Marsahall avt50 sahibi birisi olarak sıradaki pedal tercihim konusunda önerilerinizi istiyorum.Istediğim çok güçlü sustain i hangi pedalla yakalarım . Analog pedalllar hakkında bilgisi olanlar lütfen yardımlrını esirgemesinler.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

sevgili AllexStone

Cevapların için teşekkürler.ben pod xt live olayından vazgeçtim.senin de dediğin gibi wah efekti filan biraz zayıf kalıyor.onun için şimdilik benim pod 2.0 a bir tane wah almayı düşünüyorum.dunlop orginal cry baby almayı düşünüyorum ama bu beni tatmin eder mi nedersin???(tabiki joe satriani şarkıları için)

Geri