Ultra-g Nin 4x12 Kabin Simulasyonu-ses Örneği Eklendi

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar ben bu aleti aldım gt-8 ile bağladım.kabin simülasyonu güzel fena değil ama.bana çok fazla bir atrı kattığını söyleyemem.yani tonlarımı acayip etkilemedi abartıldığı gibi.sadace tek fark ton biraz daha kain sesine yaklaştı.ama çok çok az fark var.bendemi sorun var. yoksa bu aleti öve öve bitiremeyenlerdemi?kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Aslında herşey bir şakaydı. Ultra-G bir işe yaramaz. Dermişimm :LOL: :LOL:

Neyse eşşek şakası yapmayı bir kenara bırakayım da şunları merak ediyorum : XLR çıkışmı yapıyorsun? Yani iki ucu XLR kablo kullanıyormusun demek istedim. Arkadaki 4x12 düğmesi açıkmı? (muhakkak açmışsındır ama yinede hatırlatayım dedim.)

Sonuçta duyduğun sesten memnun kalmayabilir beğenmeyebilirsin ama hiç birşey değiştirmiyor seste diyorsan bir gariplik var demektir. Bu alet en hi-fi pedalı bile gerçekçi gitar sounduna büründürüyorken ilginç geldi bana hiç değiştirmiyor olması sesi.

Son olarak bir yöntem tasiye edeyim belki işine yarar : Gt-8 in kabin simülasyonları kapat ve çıkış olarakda eğer varsa line out değil amfiyi seç. Yani soundun hi-fi olsun. Birde böyle dene bakalım. Sonuçta bu alet en iyi performansı hi-fi sesler üzerinde veriyor. Yani GT-8 inin outputunu amfi olarak seç bakalım ne olacak bende çok merak ettim. Zira sadece Gt-8 in kabin simulasyonlarını kapatsan bile çıkış olarak amfiyi seçmeyince ses yine bir kabin simulasyonuna uğramış gibi oluyor. Sen Gt-8 in amfiye gönderilen ham hi-fi sesini ultra-g ye göndermelisinki o da en iyi sonucu verebilsin diye düşünüyorum.

Murat Abi yine çok güzel yazmışsın :)
Melih bence ya aleti çalıştıramadın, yada beklentilerin farklıydı. DI Box olarak sesin değiştiğini hissetmek belki zor olabilir ancak 4x12 açıkken ses çok fazla değişiyor. Murat Abi'nin dediği gibi hi-fi sesler üzerine etkisi çok fazla. Bence oldukça ham bir distortion ile dene, cleanlerde eti pek büyük ve önemli değilmiş gii durabiliyor. Ama cılız distortion sesleri oldukça iyi etkiliyor. Bu arada chorus gibi dolgunlaştırıcı efektleri de kapat öyle dene, farkın büyük olacağına inanıyorum. Yoksa GT-8 iyi bir processor, ona söylenecek fazla söz yok, büyük ihtimalle Murat Abi'nin dediği gibi Ultra-G'nin yapacağı işi GT-8'e yaptırdın, belki de bu yüzden tatmin olmadın... Tabi bu cümle sonunda şu çıkabilir: GT-8 varken Ultra-G kullanmaya gerek yok? Ben de bunu sana sorayım...

arkadaşlar aleti zaten evde kullanmak için almadım.sahnede kullanıyorum.ve geçen hafta If performans hall ün sahnesinde denedim.ankara'lılar bilirler.kısa süre önce yenilendi çok iyi bi ses sistemine sahip.ingiltereden gruplar geliyo.geçen gün nirvana tribuet band vardı mesela.böyle bi ekipmanda denedim.kabin simülasyonlarını kapattım.zaten kapatmayınca 2 kere kabin simülatörü yaptığın için ses çok boğuklaşıyo.ayrıca XLR girdim sisteme.benim performans alamamaktan kastım gt-8 den çıkıp 1/4 jakla girerkinkinden çok çok az bi fark yarattı alet.ve bu az fark için boşuna mı para verdim gt-8 im o işi yapıyomuş demeye başladım.dediğim gibi fark var ama çok az.gt-8 deki speaker sim ayalarının orjinal yazan haliyle ultra-g nin kabin simülatörü EQ olarak çok yakınlar.zaten ben çoğu tonu orjinal kabin simülatörü ile kullandığımdan pek fark olmadı.bazı tonlarda 8 x 12 kabin seçmiştim.onlarda gt-8 den kapatıp ultra - g den açınca kabin simülaötürünü o zamanfark oldu.mesela baslar düştü.tabii 8 x 12 daha güçlüydü.ama onuda ayarladım.

şu anda ilk pazar günü bizizde konserimiz var.orda çıkışı line değil anfi yapyı deniyeceğim.bakalım bi fark olcakmı?

yani dediğim gibi problem alet kötüymüş olayı değil. aceba benim gt-8 imde bunun yaptıklarını yapıyomuydu.boşuna mı para verdim.ben bunu sorguluyorum.kib.kolay gelsin müzikle kalın.:D

Teşekkürler çok saol Gökhan yazdıklarına ben de katılıyorum. Bu arada Melih sonucu bende merak ediyorum. GT-8 le kendi deneyimim olmadı sonuçta bu alet gt-8 le işe yarıyormu yaramıyormu bunu ciddi olarak ilk denemiş olan sen olacaksın burda ve sonuçları merak ediyoruz.

gitar=> dist pedal(drive için)=> behringer gdi21(ampli sim. mesela fender clean karakteri için) => behringer ultra g( 4X12 kabin sim. için) kullanmayı düşünüyorum, sorum bilenlere, gdi21den fender karakteri kullandıgım için ,dist pedalı devreye soktugumda fender ampliden cıkarmışcasına bi ton elde edermiyim?

yani gdi21 i kafa niyetine, ultra g yi de kabin niyetine kullanmak nasıl olur? deneyen varmı?

ayrıca şu XLR kablo olayında , pc me baglı bi miksere sahip oldugum için sıkıntı çekmem fakat, mikserin olmadıgı bir mekanda (örnek; iş yerinde) onboard ses kartına girmek için bi dönüştürücü kablonun ne gidi dezavantajı var?

bir de laney tf 50 amplim var, onun speaker outundan miksere giderken araya ultra g yi baglasam buyuk bi ampliden çıkıyormuş gibi sound alırmıyım? clean ve drive kanal için.

teşekkür ederim.

melih arkadaşım eğer ultra-g'den memnun kalmadıysan ben senden satın almayı isterim.aklında bulunsun.)
Bu arada benim fenderRockpro 1000 amfimdede böle bi sorun var.Line outtan miksere girince inanılmaz bir hi-fi ses veriyor.Bir adet ultra-g ile bu olayı çözmeyi ve mikrofon taşımak yerine ultra -g taşımayı düşünüyorum.Yeri geldiği vakit bilgisayada kayıt yaparken veya amfisiz mikserli ortamlarda kullanmak için.

telecaster52 demiş ki:
gitar=> dist pedal(drive için)=> behringer gdi21(ampli sim. mesela fender clean karakteri için) => behringer ultra g( 4X12 kabin sim. için) kullanmayı düşünüyorum, sorum bilenlere, gdi21den fender karakteri kullandıgım için ,dist pedalı devreye soktugumda fender ampliden cıkarmışcasına bi ton elde edermiyim?
Olabilir, ancak drive pedalının sertliğine bağlı olarak sonuç farkedebilir. Sert bir pedalsa preampın Fender olması çok farketmez. GDI21 sadece preamp. Clean preampa drive girmek pek güzel olmayabilir. (Ben hala böyle kullanıyorum ama :? )
telecaster52 demiş ki:
yani gdi21 i kafa niyetine, ultra g yi de kabin niyetine kullanmak nasıl olur? deneyen varmı?
GDI21'imi satmadan önce denedim birçok şeyi. Sonuç çok esnek olmuyor ton yönünden açıkçası. Ultra-G'de kabin simulasyonu üzerine bir ayar olmaması büyük eksiklik. Olsaydı buraya kesin olarak güzel şeyler yazabilirdim. Ama Ultra-G'den memnunum bu konuda, GDI21'i karakter olarak sevemedim ve sattım. Ultra-G'ye alıştım. Sen sever misin bilemiyorum, modelleme miktarı çok fazla gelebilir. Ayrıca GDI21'i kafa olarak kullanacaksan tek kanallı bir kafa olarak kullanmış olacaksın. Sanırım sadece Fender (Clean) olarak kullanacaksın. Driveları başka pedaldan alacaksan sorun olmaz. GDI21 o modda oldukça sessiz ve drivesız. Diğer modlarda gürültü artıyor ve Marshall ve Mesa modellemelerinde clean modda bile bariz drive var...
telecaster52 demiş ki:
ayrıca şu XLR kablo olayında , pc me baglı bi miksere sahip oldugum için sıkıntı çekmem fakat, mikserin olmadıgı bir mekanda (örnek; iş yerinde) onboard ses kartına girmek için bi dönüştürücü kablonun ne gidi dezavantajı var?
XLR kablo kullanmazsan balanslı sinyal alamazsın. Yani DI Box fonksiyonu ortadan kalkar, sadece simulasyon ve açıksa gain reduction kalır.

telecaster52 demiş ki:
bir de laney tf 50 amplim var, onun speaker outundan miksere giderken araya ultra g yi baglasam buyuk bi ampliden çıkıyormuş gibi sound alırmıyım? clean ve drive kanal için.
Evet böyle de kullanılabilir. Farklı alternatifler için Ultra-G'de bir giriş iki çıkış var. Gitarı girişten giriyorsun, sonra iki tane çıkış alternatifin var ve aynı anda kullanabiliyorsun. Birisi XLR out, bu balanced out oluyor ve mixera giriyorsun. Bir de Direct Link to Cabinet çıkışı var, bunda da sinyal Ultra-G'de işlenmeden çıkıyor, amfiye veya kabine girebiliyorsun.
http://www.behringerdownload.de/GI100/GI100_ENG_Rev_A.pdf buradan inceleyebilirsin...

arkadaşlar aleti yine denedim.biziz rock barın sahnesinde denedim bu sefer.sonuçlar gene aynı.tabii ki DI box olması sayesinde çok kirli ve hi-fi sesleri kesiyosunuz.ama gt-8 den kabin simülatörünü kapattım.dediğiniz gibi gt-8 in çıkışını line dan anfi moduna çevirdim.sound oldukça kötü oldu.sonra tekrar line yaptım.bu arada bişet fark ettim.dün ultra g yi 10 watt lık anfime bağlayarak çalıyordum ve gary moore un kullandığı tona yakın bi ton yazmaya çalışıyodum.gt-8 in kabinini kapattım ultra g yi açtım olmadı.ultra g yi kapattım gt-8 i açtım olmadı.ikisini aynı anda açtığımda oldukça gerçekçi ve istediğim tona yakın bişeyler elde ettim.ama bu biraz garip geldi bana.üst üste 2 tane kabin simülatörü kullanmak ne kadar doğru. ikincisi bu aletin pilinin bittiğini nasıl anlıyoruz.ses çıkmamaya mı başlıyo?yoksa ses çıkıyoda alet devreden çııyo işlem yapmıyo mu?çünkü çabuk pil bitirdiği söyleniyo.duracell pil koydum bayadır kullanıyorum.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar aleti yine denedim.biziz rock barın sahnesinde denedim bu sefer.sonuçlar gene aynı.tabii ki DI box olması sayesinde çok kirli ve hi-fi sesleri kesiyosunuz.ama gt-8 den kabin simülatörünü kapattım.dediğiniz gibi gt-8 in çıkışını line dan anfi moduna çevirdim.sound oldukça kötü oldu.sonra tekrar line yaptım.bu arada bişet fark ettim.dün ultra g yi 10 watt lık anfime bağlayarak çalıyordum ve gary moore un kullandığı tona yakın bi ton yazmaya çalışıyodum.gt-8 in kabinini kapattım ultra g yi açtım olmadı.ultra g yi kapattım gt-8 i açtım olmadı.ikisini aynı anda açtığımda oldukça gerçekçi ve istediğim tona yakın bişeyler elde ettim.ama bu biraz garip geldi bana.üst üste 2 tane kabin simülatörü kullanmak ne kadar doğru. ikincisi bu aletin pilinin bittiğini nasıl anlıyoruz.ses çıkmamaya mı başlıyo?yoksa ses çıkıyoda alet devreden çııyo işlem yapmıyo mu?çünkü çabuk pil bitirdiği söyleniyo.duracell pil koydum bayadır kullanıyorum.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Tam olarak bilmiyorum ama XLR kablo ve phantom power'la iligli bi durumda sanırım gücü ordan alıyodu pil devre dışı kalıyodu ama nasıl bağlayınca oluyo onu net olarak bilmiyorum araştırıp yazarım tekrar.

XLR kablodan phantom power alınca pil devre dışı kalıyor.
Ultra-G çok fazla pil tüketmiyor diye biliyorum, hala ilk günkü pili kullanıyorum ve performans aynı... Ata sıra kabin simulasyonunu açıp kapatıyorum, etki hala aynı... Ayrıca aleti kullanmazken input jackını çıkarmak gerekiyor, o zaman da pil devre dışı kalıyor. Ben sadece XLR kabloyu takıp öıkartmıyorum her kullanımda...

bende yeniden aldım.) süper alet deil ama fiyatına göre bağımlılık yaratıyor. dursun köşede .
ek teknik bilgi: cihazı aktif olarak pedal arkasında kullanırken sorun yok ama. bir anfinin powerından sinyal alıp bunu mixere yollayacaksanız powerdan gelen omajı düşürecek herhangi bir yapısı olmadığından mutlaka direct link to cabinet kısmından omajı kabine yedirmesi gerekmekte.aksi halde mikseri yakarsınız dikkat. bu evde anfiden gece sessizce kayıt almayı engellerken. konserde ise kabinle kendini monitörlemek için bir avantaj sayılır.

Bu konularda yeni olduğum için anlamadığım bir nokta var: Bu başlıkta ultra g kullanılan bi setupta gdi21 nin de bulunmasının tavsiye edildiğini okudum, bir yazıda da başka bir analog setup ı olan birine de gdi21 e ihtiyacı olmadığı söyleniyor. Bu ihtiyaca neye göre karar verildiğini anlayamadım? setupta overdrive bulununca mı gerek kalmıyor?

gitar -> marsh.bb2 -> ultraG -> mixer
örneğin burda bi sorun var mı yoksa bi gdi21 tavsiyesi gelir mi?

İkinci sorum: ses kartında xlr girişi olmayanlar için 100ytl civarı ucuz sayılabilcek behringer mixerler tavsiye edilmiş. Peki biz xlr girişli sıfır ya da 2. el ses kartı bulamazmıyız daha ucuz fiyata? Sonuçta ses kartının benim için işlevi müzik dinlemek ve basit bikaç kayıttan öteye gitmeyeceğinden xlr girişli en uyduruk ses kartı bile bana uygun olur.

arkadaşlar ultra g m şöle bi problem var bozuldu :):) deirnden ses geliyor mixerde sesi sonuna kadar açıyorum ama ses çoook derinden geliyor çıkartıp direk bosssu takınca ses normal düzeyde kabloda mı sorun var dicem ama yok mikrofona bağlayınca çalışıyor.ne olabilir.fikri olan var mı kaldım kıbrıs ellerinde kimnse anlamıyor zaten buralarda bu işlerden....

Geri