Mehmet Pişkin

Arkasından söylemek ? inancınıza ne kadar bağlısınız bilemem ama okulumda din hocama sorduklarım ve aldığımbilgiye göre de yanlış değil. İntihar etmeye çalışmak bile bir tür şirk getirmek sayılabilir. Ki burada bir fiiliyat var. Akledin..

Yönetimin yapabileceği birşey yok sanırım. Vicdani bir konu bu.. Hür irademle de düşüncemi yazıyorum. Kusura bakma ama olayı benim üzerimden döndürmeye çalışanlar da var. Bende dil pabuç.. Cevabım her zaman olucak da.. Polemik yaratmaya çalışana baksın Yönetim.

Kusura bakma dostum, ama herkes "müslüman" olmak zorunda veyahut bir dine mensup olmak zorunda değil. O yüzden inanmayanların sana saygı göstermesini istiyorsan, sende inanmayanlara saygı göstereceksin. Dini bir şeyler sorarak öğrenilmez. Din okuyarak öğrenilir. Ama sadece müslümanım diyerek Kuran okuyarak değil. "Ben deizmi kendime yakın görüyorum" Ama bu cümleyi kurarken tüm dini kitapları ve din ile alakalı yan kitapları en az 2 kere okumuşumdur. Dini yorumlar yapacaksa karşımdaki müslüman arkadaş, benden fazla bilmesini isterim. Ama kulaktan dolma değil, veyahut birilerine sorarak değil. OKUYARAK. Kuran'da ilk ne denir? Oku. Sor değil. Bilmem anlatabildim mi. Ve emin ol, senden de daha çok dini bilgiye sahip olduğumu iddaa edebilirim. Ukala ukala insanların hele ki "ölmüş" bir insanın ardından konuşma. Kuran'da kibir ve ölenin ardından "kötü" konuşmanın ne kadar günah olduğunu bilmiyor musun? Madem inanıyorum, müslümanım diyorsun; lütfen inandığın dinin gereklerini yerine getir!

Son düzenleme:
@Alinon:
Konuştukça batıyorsun.

Yönetimden bahseden de hür iradesiyle yazıyor. Ama sen tam da senin kafandakilere göre yazmışsın: "Polemikçilere baksın yönetim !" "Olay benim üzerimden döndürülmeye uğraşılıyor".

Senin gibiler tek seslilik istiyor zaten. O yüzden "polemik" en dayanamadığın şey.
Biz bu uslubu tanıyoruz. Çok iyi biliyoruz ne olduğunu.

Bu forumda ihtiyacımız olmayan bir şey varsa o da kendi dindarlık anlayışı üzerinden başkasını hor görenler. Aslına bakılırsa, hiç bir yerde buna ihtiyaç yok.
Şirkmiş, şuymuş, buymuş... Bunların hepsi aynı ötekileştirici uslubun parçası.

İşin en ironik tarafı, teorik olarak İslam'da ruhbanlığın olmaması ve yargılamanın da insanlar tarafından yapılamayacağının açık olması.
Ama dünya üzerinde herhangi bir fikir otoriterlik unsuru olarak kullanılabildiği için, bunlar kağıt üzerinde kalıyor. Etrafımız ruhban dolu; bunlar da vicdani meseleler üzerinden kendi yorumunu yapamayıp "doğrusu nedir hocam ? " diye soran her saf insana kendi yorumunu evrensel bir hakikatmiş gibi pompalıyor.
Sonra da gelsin ötekileştirme, hor görme, vicdansız söylemler...

Not: Ben engelleyeceğim bu arkadaşı. Herkese tavsiye ederim. Yönetimin el atmasını beklemek zorunda değiliz. Bu saçmalığa katlanmak zorunda da değiliz. Bırakalım konuşsun kendi kendine...

Son düzenleme:
Bunu söylemek sana mı düşer ben onu söylüyorum.İntihar etti etmedi burası varsa yukardaki ile kendi arasında.Yok benim inancıma göre şirk yok öyle yok böyle. Senin dininde ölünün arkasından beter olsun demek de sanırım farz he ?
"Süphesiz biz ona (doğru) yolu gösterdik.İster sükredici olsun, ister nankör." İnsan suresi 3. ayet
"De ki: Hak, Rabb'inizdir. Artık dileyen iman etsin,dileyen inkar etsin." Kehf suresi 29. ayet
"Yaptıklarınızdan mutlaka sorumlu tutulacaksınız." Nahl suresi 93. ayet
"...Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak odur..." Mi'min suresi 67. ayet
"Kendini boğarak öldüren kimse, cehennem için boğmuş olur. Kendini vuran kimse, cehennem için vurmuş olur." Buhârî, Cenâiz 84
İntihar, İslâm'ın haram kıldığı büyük günahlardan birisidir. Bu suretle de insanın kendi canını kendisi alabileceği fikrinden dolayı şirk getirmektir.

cıvıklık ve cahillik ile vicdanın bir alakasını göremiyorum.Üslubunu düzeltmen gerekiyor,tabi önce banlanman daha uygun olacaktır.
Cahillik :)

"cool" intihar gerçekleştirmiş evet çünkü binlerce intihar eden insandan ( tecavüz edilmiş, ailesi katledilmiş, karısı aldatmış, binlerce milyar borca girmiş insanlardan ) daha sorumsuz ve rahat bir durumdaymış anlaşılan. Sonuç olarak kendi iradesi ile kendi yaşamını sonlandırıp toprağa karışmış. Bu kadar büyütülecek birşey göremedim ben. Kull falanda değil yani bu bir kaçıştır güçsüzlüktür sadece. ( her insan bir değil her insan güçlü de olamaz tabiki de). Sadece şanssızmış onu bu tarafta tutacak gerçek birşeyleri keşfedememiş.

Ben videoda herhangi bir dine veya Allah'a inanmıyorum denilmesine de karşıyım.Böylece merhum bir kitleyi zan altında bırakmış.Ülkemizde zaten dini baskı giderek arttırılmışken.Bu tip videoların da yayılmasıyla hem siyasilere daha fazla koz veriliyor,hem de farklı görüşteki insanlar zan altında bırakılıyor diye düşünüyorum.Herkes herkesin inancına saygı göstermek mecburiyetinde yoksa yanıbaşımızda yapılan işkenceler,cinayetler,kafa kesmeler ortada.Konu dinden ziyade psikiyatrik bir durum bence keşke ilgili bir doktorla düzenli olarak takibe alınsaydı ağır bir vaka.Gerçi doktorlarda ilaç yazıp yollamaktan başka pek birşey yapmıyor.

http://turkrock.com/konu/43349/
bu kaideler çerçevesinde kalındığı sürece banlanma gibi bir durum söz konusu değil. bu arada verdiğim hadis ve ayetler size de cevap niteleğindeydi :) Tüzüğü okumanız dileğiyle.
kardeşim senin bir değil iki değil hangi konuya girsen ortalığı kaba saba yorumlarınla karıştırıyorsun.Ben beklentimi belirttim anlaşılan senden rahatsız olan da tek ben değilim.Yönetim kendince kararını verecektir.Seninle daha tartışmaya lüzum görmüyorum.

kardeşim senin bir değil iki değil hangi konuya girsen ortalığı kaba saba yorumlarınla karıştırıyorsun.Ben beklentimi belirttim anlaşılan senden rahatsız olan da tek ben değilim.Yönetim kendince kararını verecektir.Seninle daha tartışmaya lüzum görmüyorum.
Bas "Engelle" butonuna rahat et. ;) Bu da tüzüğün içinde mevcut. Ama okumanızı beklemek.... :)

Bu ülkede intihar edenler içinde Müslümanların oranı ülkedeki Müslümanların oranı kadar. Senin dininin intiharı yasaklamış olması o kişinin hastalığına rağmen intihardan vazgeçmesine neden olmaz. Bu vakada benim şahsen ölmesine üzüldüğüm değerli kişi ateist olmasaydı da dindar olsaydı aşağıda açıkladığım gibi bu kötü sonu değiştirmezdi.

İntihar majör depresyon ile ilişkilidir. Bu ciddi bir hastalıktır, HASTALIKTIR yani. Dolayısıyla normal hayatlarını sürdüren ve yaşama eğilimi olan bizler bunu anlayamayız. Çoğu insan bu tip durumlarda tamamen doğal bir korku tepkisiyle kendilerine ''ben nasıl hayata tutunuyorum ve yaşamak istiyorum?'' sorusunu sorar ve cevap arar. Kendilerine verdikleri cevapların (dini inanç, aile bireyi olmak vs) onları bu yaşamda tutan güçler olduklarına inanır ama aslında bunlar değil, sağlıklı bir insanın içinde zaten var olan hayatta kalma dürtüsüdür onu intihardan uzaklaştıran. Lakin bunun hastalık olduğunu kavrayamayan kişiler tutup bu cevaplarını sanki yaşama tutunmanın genel kuralıymış gibi öğüt verirler.

Psikiyatristlerin sıkı takibi altında olan majör depresif hastalar dahi maalesef intihar edebiliyor.

Herkesin inancı kendine... Salt kendi inancını doğru kabul edip , diğerlerini tamamen kötüleyenlerin , kendi inançlarına saygı beklemesi ve onu salt doğru olarak görmesi nasıl bir benciliktir.... Kendi inancına saygı duyulmasını istiyorsan sende başkalarının neye inanıp inanmadığını sorgulamayacaksın.... Sen de kalkıp saygısızlık yapmayacaksın...
Ayrıca Depresyon hakkında bilgisi yokken fikir yürütmek cehaletten başka birşey de değildir... Yazık...

Bu ülkede intihar edenler içinde Müslümanların oranı ülkedeki Müslümanların oranı kadar. Senin dininin intiharı yasaklamış olması o kişinin hastalığına rağmen intihardan vazgeçmesine neden olmaz. Bu vakada benim şahsen ölmesine üzüldüğüm değerli kişi ateist olmasaydı da dindar olsaydı aşağıda açıkladığım gibi bu kötü sonu değiştirmezdi.

İntihar majör depresyon ile ilişkilidir. Bu ciddi bir hastalıktır, HASTALIKTIR yani. Dolayısıyla normal hayatlarını sürdüren ve yaşama eğilimi olan bizler bunu anlayamayız. Çoğu insan bu tip durumlarda tamamen doğal bir korku tepkisiyle kendilerine ''ben nasıl hayata tutunuyorum ve yaşamak istiyorum?'' sorusunu sorar ve cevap arar. Kendilerine verdikleri cevapların (dini inanç, aile bireyi olmak vs) onları bu yaşamda tutan güçler olduklarına inanır ama aslında bunlar değil, sağlıklı bir insanın içinde zaten var olan hayatta kalma dürtüsüdür onu intihardan uzaklaştıran. Lakin bunun hastalık olduğunu kavrayamayan kişiler tutup bu cevaplarını sanki yaşama tutunmanın genel kuralıymış gibi öğüt verirler.

Psikiyatristlerin sıkı takibi altında olan majör depresif hastalar dahi maalesef intihar edebiliyor.
Kaçırdığın nokta ;
" oldukça aklı başında sağlıklı bir bireyim,..."
"... psikiloglara başvurdum..."
Herkesin inancı kendine... Salt kendi inancını doğru kabul edip , diğerlerini tamamen kötüleyenlerin , kendi inançlarına saygı beklemesi ve onu salt doğru olarak görmesi nasıl bir benciliktir.... Kendi inancına saygı duyulmasını istiyorsan sende başkalarının neye inanıp inanmadığını sorgulamayacaksın.... Sen de kalkıp saygısızlık yapmayacaksın...
Ayrıca Depresyon hakkında bilgisi yokken fikir yürütmek cehaletten başka birşey de değildir... Yazık...
Herşeyi bilim yerine dinle açıklarsanız karşınıza cehalet çıkar......

Öhem, bilim derken neyi kastettiniz ? bir bildiğiniz var gibi. En basitinden metafizikte felsefenin bir dalı. bilakis bu dal bilimlerin ortaya çıkmasında rol oynayan, "evrenin ana maddesi nedir " sorunun ortaya çıkmasından doğan şeydir. bunu sizde biliyorsunuz. ( lisede felsefe görmüşseniz.. ).. Ben sadece bilgileri yeniden hatırlatayım istedim. Evrendeki düzenin işleyişi, ilk canlı hücre, atomun kusursuz yapısı... vs. bunlar çok önceden(Kur'an da bahsedilir) bilinmesi ve insanlara gönderilmesi kanıtlar arasında yer alabilir.
Bu arada cehalet demişsiniz. Acaba çok iyi bildiğiniz şey nedir ? :)

Çok iyi bildiğim senin gibi insanların daha majör depresyon vs hakkında bilgisi yokken böyle bir durumda sana göre doğru dini bilgilerle olay hakkında fikir yürütmen... Senin inancının salt doğru olduğu sabit fikrim gözlerini kapatmış.... Cehalet işte herşeyi çekip dine getirmen... Herkesin inancı kendine... Polemik için elinden gelen çabayı gösteriyorsun.... Ama yanlış kapı....

Tarzım kimsenin inancını vs sorgulamak değildir ... Hatta bunu tartışmam bile... Bana ne senin inancından dininden....Ama sen sadece kendi inancını doğru kabul edip herşeyi buna bağlıyorsun.... Yazık... Kızdığım ortalığın herşeyi kendi inancıyla açıklayıp diğer herkesi sorgulayan ,bilgi sahibi olmadan fikir sahini olanlar... Dünyada senin gibi o kadar çok sadece kendi inandığını doğru kabul eden insan var ki... Bu hastalıklı düşünce olduğu sürece ne savaşlar biter nede cehalet... Din en kolay polemik konusu olan konu zaten... Uzat uzatabildiğin kadar...

Bir de örnek vermişsin adamın aklı başındayım psikologa gittim lafını... Adamın demesi ve psikologa gitmesi onun ruh sağlığının yerinde olduğu anlamına gelmez.... Adı üstünde adam hasta... Mekanizmalar sağlıklı bir insandaki gibi işlemiyor... İşlese zaten bunu yapmaz....

Tarzım kimsenin inancını vs sorgulamak değildir ... Hatta bunu tartışmam bile... Bana ne senin inancından dininden....Ama sen sadece kendi inancını doğru kabul edip herşeyi buna bağlıyorsun.... Yazık... Kızdığım ortalığın herşeyi kendi inancıyla açıklayıp diğer herkesi sorgulayan ,bilgi sahibi olmadan fikir sahini olanlar... Dünyada senin gibi o kadar çok sadece kendi inandığını doğru kabul eden insan var ki... Bu hastalıklı düşünce olduğu sürece ne savaşlar biter nede cehalet... Din en kolay polemik konusu olan konu zaten... Uzat uzatabildiğin kadar...
çok cahil bir çocuk ancak kendini geliştirir umarım,memlekette bunlardan fazlaca var,yazık.Cehalet tanımız çok yerinde olmuş ben de önceki yanıtlarımda bu durumdan bahsetmiştim ama anlayamadı. :)

Geri