Luthiere Gitar Yaptırmak

Ben, @hknsckn 'in yaptığı gitarları inceleyip çalabilme fırsatı buldum seri üretimleri üzecek cinsten gitarlar yapıyor, @Onur Yahya Öner 'in gitarının üretim sürecine de şahit oldum ve birçok 'Custom Shop' diyerek üretim yapan gitar markalarının, üretim videolarını da izledim ki genelde büyük markalar fabrika videolarında özen konusunda abartı yapmayı severler buna rağmen arada dağlar kadar bir özen farkı var. Destek olmak yerine engel olmayalım, denemeden ve bilmeden negatif yorum yapmayalım.

Bir şey sormak istiyorum; bahsettiğimiz ve aşağıya eklediğim gitarınızda o ilk perde, telin aşağı yukarı hareket etmesini engellemiyor. Aşağı yukarı hareketi engellemediği için de tel, bendlerde o ilk perdeye çok yoğun şekilde sürtünmeye maruz kalacak. Yine aynı şekilde tremolo kullanımında da tel, o ilk fret'te çok fazla sürtünmeye maruz kalacak. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Demem o ki normal bir gitar sahibi 100 takım tel kullanıyorsa bu gitarın sahibi üretimdeki bu küçük ayrıntı yüzünden belki de iki üç kat daha fazla tel kullanacak. Yani bu gitarın sahibi standart bir kullanıcıya göre çok daha fazla tel kopması sorunu yaşayacaktır. Bu da üretim hatasını işaret eder.

Ayrıca o gitarın 5. 6. ve 7. tel 2. perdelerine bend yaptığımızda nasıl tuhaf bir ses çıkacağını tahmin edemiyorum. Çünkü tel o zerofret'te tamamiyle serbest.

Şimdi bir şeyler yazıyoruz, söylediğiniz tek şey "cahilsiniz, çamur atıyorsunuz" oluyor. Cahilsek aydınlatın. Dediğim gibi teller o zerofret üzerinde tamamıyla serbest ve sürtünmeye maruz kalacaklar, alim de olsak cahil de olsak bunun aksini kimse söyleyemez.

Buradaki tartışma işlerinizi kötü falan da etkilemez, en fazla "abi nut'ı eğimli yapalım" derler, siz "olum inanma şu cahillere" dersiniz, müşteri "yok abi boşver nut da eğimli olsun" der. En fazla olacak olan şey bu. Herkese sevgiler, başarılar.
Bent atarken neresi sesi bozacakmış onu anlamadım ben, tel ile akort burguları arasında kalan kısımdan ses mi çıkıyormuş bent atılırken? Resimde sadece perdelerden bir tanesi 0. perde halinde yapılmış ve geriye de kilitli eşik yapılıp kilitlenmiş, bir hatası da yok. Aha bak başka örneği;
Astilla_16_zps3e6cce3a.jpg

Onun dışında skervesen guitars tan örnekler var. Pinterestten olduğu için resmi yerleştiremiyorum. "skervesen fanned fret with kahler" diye yazın çıkar.
98010 eklentisini görüntüle

Son düzenleme:
Hocam belli ki okumadiniz ama yukaridaki farkli kalinliktaki tel takilmasi sonucu garantinin delinmesi referansi sizeydi.

Yok, sen yanlis hatirladin. O konusmada bir arkadas en alttaki ince Mi telini cikarip, digerlerini birer slot asagi kaydirip kalin mi yerine daha kalin bir tel takmanin zarari olup olmayacagini sormustu. @Insanetr de yaparsin ayarini birsey olmaz demisti. O konuda ki problemli arkadaslar bilirler kendilerini.

Insanetr de suc yok cünkü söyle dedi adam:

Telleri olması gereken kadar kalınlaştırıp akordu düşürürsenüz %99 sap ayarı yapmanız gerekmez. Tek yapmanız gereken genelde en kalın teli biraz yükseltmek oluyor.

Elbette esik yerini belki biraz acmak da gerekebilir falan ama genel olarak bir problem olmaz.

Yok, sen yanlis hatirladin. O konusmada bir arkadas en alttaki ince Mi telini cikarip, digerlerini birer slot asagi kaydirip kalin mi yerine daha kalin bir tel takmanin zarari olup olmayacagini sormustu. @Insanetr de yaparsin ayarini birsey olmaz demisti. O konuda ki problemli arkadaslar bilirler kendilerini.

Insanetr de suc yok cünkü söyle dedi adam:

Elbette esik yerini belki biraz acmak da gerekebilir falan ama genel olarak bir problem olmaz.
Kendisi bir tartismada gibson custom shop les paul e 0.10 tel takilirsa veya tel degisimi yetkili serviste yapilmazsa garantinin delineceginden bahsetmisti, onla karistirdim.

Sonuç ne oldu? Benim dediğime geldik mi? Tel değişikliği sebebi ile kullanıcı hatası ve garanti dışı...

10 yıllık luthier'i dinleyin tabiki. Herkes "10 yıllık luthier konuşuyor, adam bir şeyleri başarmışta. Ne diyor bu ergen?" dese zaten sorun kalmayacak. Bu başlıkta şöyle ilginç bir çaba var: "Zaaaa bak 10 yıllık luthier ama nasıl mors ediyorum, zaten beş para etmezler".

Biz Türklerin ilginç huylarından birisi bu. İlginç bir yabancı sevdamız var. Sanki hiç bir şey beceremeyen bir toplummuşuz gibi sürekli bir aşağılama var. Özellikle genç ergenlerde.
Gibson sorumluluktan kaciyor olamaz yani :) ilginc ne diyeyim, gibson sahibi arkadaslar 0.10 takmamali diyebiliriz o halde. Sap kopabilir, kullanici hatasi olur.

Luthiere soru sorulamaz diye bir şey yok. Ama soru da soruya benzemeli hani. Burada yazan luthierlerin tavrında bir sorun göremiyorum. "Ergen" olmak ise burada yaş değil, tavır meselesi.

Umarım, bu başlık hem dahil hem de hariç, bazı arkadaşlar Reinhold Bogner gibi adamlarla karşılaşır da buradaki gibi "Morartıcam şimdi bakın!" tarzı garip tavırlarla sorular sorma gafletine düşerler.
Sorular mantikli sorulardi fakat saldirgan tavra ben de anlam veremedim. Sanirim cevaplara googledan erisecegim :)

Bu da @erkozero Erkan Bey'in yaptığı bir gitar ile başlık. Var mı bu gitarın bir yamuğu? Bunu en iyi @barrios üstad söyler herhalde.

Yeni Gitarım - (luthier Erdem Koca)
Gitarı keyifle çalıyorum, el emeği göz nuru bir enstrüman. Zaten bir luthiere gitar yaptırmanın gerçekte ne anlama geldiğini de bu gitarı yaptırırken keşfettim.
Erdem Bey ile epeyce sohbet ettik. Sadece kafamdaki gitarı anlatmak için değil, müzik zevki, ton arayışı, çalım vb. konularda da konuştuk. Bu sürede ben de öğrendim ki, bu tip butik bir işten memnun olmak sadece işin teknik boyutu ile ilgili değil. Luthier sizin ne istediğiniz anlayacak, size uzmanlığı doğrultusunda fikir verecek ve yol gösterecek, siz de kendi zevkleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda talepte bulunacaksınız. Bunun için de taraflar arasında iyi bir iletişime ihtiyaç var. Benim Erdem Bey'e gitar yaptırma nedenim, herşeyden önce böyle bir iletişimi kurabilmiş olmamızdır.
Bu arada, kendisinin tanınmış ve profesyonel müzisyenlere de enstrümanlar yaptığını hatırlayalım.

Forumun bir klasiği halini aldı çamur atmak. Bu sefer gerçekten çok komik bir hal almış durum. Daha dün Erhan Suludere ile Tv Jones manyetikleri ve p90'lar hakkında konuştuk. Yapılabilecek kombinasyonlar hakkında konuştuk.
Oradan konu Motherships gitardan Uğur'un yaptığı müthiş sapa geldi. Yarım saat sapı inceledim. Bu tür bir sapı anca Custom gitarların satıldığı bölümünde bulabilirsiniz ki fiyatına hiç değinmiyorum.
@Onur Yahya Öner sayesinde @hknsckn ile tanıştım Onur'un yaptırdığı gitarın heyecanını birlikte yaşıyoruz. Matt Hakan takıntılı seviyesinde yetenekli bir adam. Tanıştığımızda bütün sorularıma bıkmadan usanmadan yanıt vermişti.
Diğer ustalarımızı da bir şekilde ya tanıyorum yada işlerini takip ediyorum. Yetenekleri ortada ve bana göre bu tür insanlar ve yaptıkları özveri bu tavırları hiç haketmiyor. Ne olacak anlamıyorum. Bu tür alanı farketmez yetenekli ve özverili insanların hepsini küstürünce ne olacak. Elimize ne geçicek.
"Yaptıkları iş çok pahalı" bütün malzemeler yurt dışından geliyorken nasıl ucuz olabilir. Dolar Euro artıyorken, gümrük yasası değişmişken bunun yansıması nasıl negatif olabilir. Hakan'ın haftalarca boya cila yapıp deneyip en iyi sonucu almak için mecburen yurt dışından cila almak zorunda kalması durumu gayet açıklıyor. Boya, cila, ağaç ve malzeme buradan bulunabilir hale gelir o zaman çıkıp pahalı yapıyorsun arkadaş diyebilirsin.
Daha yazılabilecek çok şey var aslında ama kısaca ben bu tür arkadaşlarımızın aramızda olmsından ve onlara danışabiliyor ve ustalıklarından faydalanabiliyor olmaktan son derece mutluyum.

Gitarı keyifle çalıyorum, el emeği göz nuru bir enstrüman. Zaten bir luthiere gitar yaptırmanın gerçekte ne anlama geldiğini de bu gitarı yaptırırken keşfettim.
Erdem Bey ile epeyce sohbet ettik. Sadece kafamdaki gitarı anlatmak için değil, müzik zevki, ton arayışı, çalım vb. konularda da konuştuk. Bu sürede ben de öğrendim ki, bu tip butik bir işten memnun olmak sadece işin teknik boyutu ile ilgili değil. Luthier sizin ne istediğiniz anlayacak, size uzmanlığı doğrultusunda fikir verecek ve yol gösterecek, siz de kendi zevkleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda talepte bulunacaksınız. Bunun için de taraflar arasında iyi bir iletişime ihtiyaç var. Benim Erdem Bey'e gitar yaptırma nedenim, herşeyden önce böyle bir iletişimi kurabilmiş olmamızdır.
Bu arada, kendisinin tanınmış ve profesyonel müzisyenlere de enstrümanlar yaptığını hatırlayalım.

Merhaba bir şey sormak istiyorum. single f hole'e benzetilmiş fakat aslında tasarıma yedirilmiş şeklin ses ölçüm ve testlerini erdem koca nerede ve nasıl yaptı? Caz'la ilgilendiğiniz için tona katkı amacıyla ekletmişsinizdir diye düşünüyorum. Yoksa kimse boş yere güzelim honduras maunu gövdede bir delik istemez. Bu arada gördüğüm kadarıyla zaten maple top çok kalın, o kalınlıktaki maple top'a f hole de yapsaydı rezonansa katkısı olmayacaktı. Şu haliyle sadece gitarın kütlesini azaltmış ve görüntüye bir şeyler katmış. Fakat honduras maun'u zaten afrika maun'una göre daha hafif. Neden kütle azaltılmış mantıklı bir açıklama bulamıyorum.

Biliyorsunuz f hole'ün şekli yüzyıllar içinde ortaya çıkmış ve sesi en çok kuvvetlendiren f şeklinde sonlanmıştır. MIT geçtiğimiz yıllarda konuyla ilgili araştırmasını yayınlamıştı. The evolution of air resonance power efficiency in the violin and its ancestors | Proceedings of the Royal Society of London A: Mathematical, Physical and Engineering Sciences ve http://d1czgh453hg3kg.cloudfront.ne.../F2.large.jpg?width=800&height=600&carousel=1 erdem koca f hole'den daha etkili bir hole icat ettiyse üniversitelerle çalışıp, patent'ini alıp adımızı dünyaya duyurmasını ümit ediyorum.

Son düzenleme:
....
"Yaptıkları iş çok pahalı" bütün malzemeler yurt dışından geliyorken nasıl ucuz olabilir. Dolar Euro artıyorken, gümrük yasası değişmişken bunun yansıması nasıl negatif olabilir. Hakan'ın haftalarca boya cila yapıp deneyip en iyi sonucu almak için mecburen yurt dışından cila almak zorunda kalması durumu gayet açıklıyor. Boya, cila, ağaç ve malzeme buradan bulunabilir hale gelir o zaman çıkıp pahalı yapıyorsun arkadaş diyebilirsin.

Abi burada bir yanlış anlaşılma olmasın, verniği yurtdışından almıyorum fakat ithal bir markanın bir modelini kullanıyorum. Atölye komşum sağolsun, vernikten beklentilerimi dinleyip, normalde distribütörün getirmediği bir modeli getirttiriyor. Normal şartlarda bu tarz kimyasalların gümrük geçişleri mümkün olmuyor çünkü.

Yazmayacağım yazmayacağım dedim ama,
Arkadaş senin derdin ne ya? Bu kaçıncı zırvalayaşın böyle? Üslup desen uslüp yok. Çamur at izi kalsın salla işkembeden ya tutarsa. Senin dediğin her şeyi burada, (seni lütfedip kaale aldılar.) gömdüler. Her şeye rağmen bir de utanmadan hala yazıyorsun! Bunca insan burada senin yazım şeklin, saldırgan, çamur atar, aşağılar üslubun için rahatsızlığını belirtiyor. Hiç mi utanma yok arkadaşım sende? Şimdi de tutturmuş f-hole neden varmışmış o gitarda yok erdem koca f hole'den daha etkili bir hole icat ettiyse üniversitelerle çalışıp, patent'ini alıp adımızı dünyaya duyurmasını ümit ediyormuşmuş.

Değerli forum üyeleri,
Rica ediyorum şu adamı engelleyin şikayet edin veya yapılacak ne varsa yapın. Akıllanacağı yok çünkü güreşe doymayan pehlivan gibi atağa geçiyor yanlış çıktıkça. Tek derdi türk luthierlerin gitarlarında sorun bulmak onlara çamur atmak. Müsaade etmeyin böyle insanlara bu forumda! Rica ediyorum lütfen!

Boş ver he de geç...

Abi burada bir yanlış anlaşılma olmasın, verniği yurtdışından almıyorum fakat ithal bir markanın bir modelini kullanıyorum. Atölye komşum sağolsun, vernikten beklentilerimi dinleyip, normalde distribütörün getirmediği bir modeli getirttiriyor. Normal şartlarda bu tarz kimyasalların gümrük geçişleri mümkün olmuyor çünkü.
Hakan Bey merhaba, meslek sırrı değilse hangi verniği kullaniyorsunuz paylaşabilir misiniz? Bir gitarımı kendim boyadim. Piyasadaki verniklerin kendine has sari rengi olduğu için boyadığım gitarda kullanamiyorum. Şeffaf renkli parlak vernik lazım.

Ben de diyorum herkes birine giydiriyor, ama kim. Engellemişim meğerse. Yahu gereksiz tartışmalara hiç gerek yok. Çamur at, izi kalsın. Başka bir şey değil. Yerli üretimi "boklamak" forumda bazı kişilerin yeni sevdası. Türk luthierleri A'dan Z'ye başarılı buluyorum. Matt Guitars, Koca Guitars, Novacorda Guitars, Hamit Özkuşak, Fatih Yılmaz (eski Nova Custom, yeni Mile Guitars) Erkan Sızarlar, ve bir çok luthier. Hepsinin çok iyi, muazzam işçilikli gitarları var. O yüzden çamurcu yorum atanları kaale alıp onları keyiflendirmemek lazım. Ki, bu çamur at izi kalsın kafasına rağmen luthierlerin hepsi "tık" diye cevabı iletmişler. Anlayana tabi orası da ayrı.

Arkadaşlar benim en büyük sorunum metalci biri olduğum halde metal tarzı sert müzikleri çalmak için bir gitarımın olmaması. Fender stratım var fakat metal konusunda çok tatmin etmiyor ve etse bile yinede 2. bir gitarı şart olarak görüyorum farklı akort sistemleri ve floyd rose için. Konumuza dönecek olursak son 1 2 aydır aklımdan bin bir türlü şey geçti. Önce esp horizon almaya karar verdim sonra ltd mh1001 almaya karar verdim sonra kramer sm1 dedim sonra evdeki eski gitarımın tuşesini değiştirmeyi falan düşünüp iyicene kafayı yedim ve bıktım. Esp horizon görüntüsüne kendimi bildim bileli hastayımdır fakat gitarın fiyatı 2500 euro ve bütçemi biraz aşıyor. Daha doğrusu alırsam kazıklanmış olacakmışım gibi geliyor çünkü eminim en az 500 eurosu esp yazısına gidiyordur ve euronun 4 olduğunu düşünürsek hiç az bir rakam değil. Şimdide özel gitar yaptırmayı kafaya koydum ve düşündüğüm şeyler arasında en mantıklısı bu olarak geliyor. Maun gövde, maple sap, abanoz tuşe ve neck thru olacak gitarın özellikleri. Maximum verebileceğim para 1500 euro yani 6000tl. İstanbulda dediğim özelliklerde esp horizon görünümlü bir gitarı iyi bir luthiere yaptırmak aşağı yukarı ne kadara patlar ? Bana önerebileceğiniz bu işte iyi luhtierler var mı ? Ve son olarak 6000 yeterlimi kaliteli ve saydığım özelliklerdeki bir gitarı yaptırmaya ? Fotoğrafta gördüğünüz gitar gibi yaptırmayı düşünüyorum. Teşekkürler şimdiden97761 eklentisini görüntüle

aynen farklı akort sistemi için ikinci bir gitar iyi olur. Ben genelde drop D yaparım, edge zero olduğu için. hepsini 1 ses atsan köprü düşecek geriye. hadi aldın hep öyle kalması lazım.

Hakan Bey merhaba, meslek sırrı değilse hangi verniği kullaniyorsunuz paylaşabilir misiniz? Bir gitarımı kendim boyadim. Piyasadaki verniklerin kendine has sari rengi olduğu için boyadığım gitarda kullanamiyorum. Şeffaf renkli parlak vernik lazım.

Bulabileceğiniz herhangi bir 2k parlak akrilik vernik işinizi görecektir. Marka olarak ulaşabileceğiniz 2-3 seçenek var zaten, sizin durumunuzda en uygunu DYO olur gibi geliyor. Akrilik oto verniği olarak sorarsanız yardımcı olacaklardır.

Dyo

Bununla birlikte akrilik tiner, ve akrilik sertleştirici de alıp uygun oranlarda (hacimsel olarak) karıştırmak gerekiyor. (Tabancaya gelen hava basıncına ve tabanca tekniğe göre tiner oranı değişiyor, (kendi sınırlarım %8-15 arası) dolayısıyla kesin bir şey söylemem mümkün değil malesef.) Ortam sıcaklığına göre verniğin, sertleştiricinin ve tinerin hızlı, orta ya da yavaş opsiyonlarını seçiyorsunuz.

Akrilik verniklerin uygulaması standart verniklere pek benzemiyor, daha steril bir ortam gerekiyor. Kesinlikle deodorant, parfüm, sigara dumanı gibi şeylerin kullanılmadığı bir ortamda vernik atmak gerekiyor, kontaminasyona karşı oldukça hassas kendileri.

Sprey kutulardaki akrilik vernikler de iş görür, fakat uzun vadede dayanıklılık konusunda çift bileşenliler kadar performans göstermeyecektir.

Matt Guitars, Koca Guitars, Novacorda Guitars, Hamit Özkuşak, Fatih Yılmaz (eski Nova Custom, yeni Mile Guitars) Erkan Sızarlar, ve bir çok luthier.

O değil de, bu başlık benim feci iştahımı açtı. Yani ters etki yaptı bende, kötülemeye falan çalışan olmuş da, cidden benim iştahım kabardı. Ben yavaştan kaynak oluşturmaya başlayayım. Bu yaza şöyle aşağıdaki gibi bir gitar için, yukarıdaki ustalardan birini darlayayım.

Gövde: Maun
Kapak: Buckeye Burl
Renk: Transparan Turuncu-Mor, alev renkleri
Sap: Anzem (ya da rezonant, lifli, sağlam bir ağaç, hiç olmadı maple)
Tuşe: Pau Ferro ya da Rosewood, Jescar fretler
Binding: Siyah sedef, dot
Manyetik: Yüksek çıkışlı, HSH dizilimde, mümkünse ERS
Skala: 25 1/4" (24.75 ya da)
Radius: Compound mı yoksa direkt 16 mı hala karar veremedim.
Köprü ve Burgu Sistemi: Tek yönlü tremolo, ağır burgular, 3+3 dizilim.
Elektronik: 1 Ton, 1 Volume, 5 way super switch, minimum cavity boşluğu

:rolleyes::rolleyes:

Bulabileceğiniz herhangi bir 2k parlak akrilik vernik işinizi görecektir. Marka olarak ulaşabileceğiniz 2-3 seçenek var zaten, sizin durumunuzda en uygunu DYO olur gibi geliyor. Akrilik oto verniği olarak sorarsanız yardımcı olacaklardır.

Dyo

Bununla birlikte akrilik tiner, ve akrilik sertleştirici de alıp uygun oranlarda (hacimsel olarak) karıştırmak gerekiyor. (Tabancaya gelen hava basıncına ve tabanca tekniğe göre tiner oranı değişiyor, (kendi sınırlarım %8-15 arası) dolayısıyla kesin bir şey söylemem mümkün değil malesef.) Ortam sıcaklığına göre verniğin, sertleştiricinin ve tinerin hızlı, orta ya da yavaş opsiyonlarını seçiyorsunuz.

Akrilik verniklerin uygulaması standart verniklere pek benzemiyor, daha steril bir ortam gerekiyor. Kesinlikle deodorant, parfüm, sigara dumanı gibi şeylerin kullanılmadığı bir ortamda vernik atmak gerekiyor, kontaminasyona karşı oldukça hassas kendileri.

Sprey kutulardaki akrilik vernikler de iş görür, fakat uzun vadede dayanıklılık konusunda çift bileşenliler kadar performans göstermeyecektir.
Bilgiler icin çok teşekkürler. Zaten air brush kullaniyorum. Vernik konusunda içim rahat değildi. Belki özel tercih edilen bir vernik vardır diye düşünmüştüm. Aciklamaniz kafami rahatlatti. Tekrar teşekkür ederim.

Geri