Sigmund Freud

Bu adamın bizzat hastasıyım ben,psikanalizdeki başarısı tartışılmaz.Keşke onun döneminde yaşayabilseydim en azından tanışma fırsatım olur ümidi bile bana yeterdi...Onun hakkındaki düşüncelerinizi alıyım lütfen?

Gıcık herifin tekidir.
ünlü çocukluğunuza dönelim geyiğinin yegane yaratıcısıdır.
gelişim ve öğrenme dersini tekrar almama neden olan psikaniliz ile psikolojiye yeni bir boyut getirmeye çalışan adamdır.

ÇAğının ötesinde bir kafa yapısına sahip gerçek bir bilim adamıdır.
Cinselliğin bilinçaltındaki işlevi, bastırılmışlıklar vs gibi konularda çok önemli teoriler öne sürmüştür.
...
Ama günümüzde ilaç sanayinin büyük karlar sağlaması yüzünden endüstriyel psikoloji çok daha rağbet görürken, psikanaliz çok daha olumlu tedavüler önermesine karşın hasır altı ediliyor. İlaç toplumsal ahlak anlayışını bozmaya yönelmediği için tabii ki tercih ediliyor. Uyuşuk insanlar, prozac toplumu; uyanmış, kendi psikolojik süreçlerinin nedenlerinin bu toplumun iki yüzlü ahlakının belirlediği gerçeğini öğrenen bir kitleden daha çok işine geliyor tüccarların.
...
Böyle adi siktiribokrtan bir dünya. Freud'dan kim anlar...

Kanaatimce sapıktır ama sapıklığını bilim için kullandığından tarafımdan saygı duyulur.
Aslında bu Freud tepkimin nedeni çocukluktaki cinsel kimlik hedesi ve .... :p

Freud'a sapık demek tamamen bilgisizliktendir. Freud asla bir sapık değildi olsa bile senden benden daha az olduğu kesindi. Böyle saçma sapan zırvaları nerden buluyorsunuz?
Bulmanıza gerek yok, bilinçaltınızda kendi ananızı düzme isteğinin uyandığını söyleyen bir adama tabii sapık diyeceksiniz, kendinizle çeliştiğiniz için!

Appassionata sakin biraz, sadece espiriydi o mesaj öyle olmasa bile biraz ağır bi tepki bu, özgürlük; herkesin kendin gibi düşünmesi değil herkesin kendi gibi düşünmesidir ;)

Appassionata demiş ki:
Freud'a sapık demek tamamen bilgisizliktendir. Freud asla bir sapık değildi olsa bile senden benden daha az olduğu kesindi. Böyle saçma sapan zırvaları nerden buluyorsunuz?
Bulmanıza gerek yok, bilinçaltınızda kendi ananızı düzme isteğinin uyandığını söyleyen bir adama tabii sapık diyeceksiniz, kendinizle çeliştiğiniz için!
Aynen katılıyorum. Freud'a sapık diyenler bilgisiz, yobaz ve sapıktır.
Freud, Psikoloji dalındaki en önemli bilim adamıdır. Zihnin işleyişiyle ilgili yaşadığı zamana göre çok sağlam tahminleri vardır ve bunlar yeni buluşlarla desteklenmiştir.

Appassionata demiş ki:
...

Friedfreud anlar :) neyi demiştir Freud sapık damgası yiyecek,appasionata nın da dediği gibi insanların ensest isteklerinin olduğunu bağırdığı için yani ? benim taş gibi bi kız kardeşim ablam olsa onun güzelliğine bakmamam olanaksız,bunu açıklayan adam da benden fazla sapkın olamaz,olması gerekeni açıklamış olur sadece...

Friedneredebizoradayiz demiş ki:
Appassionata demiş ki:
...

Friedfreud anlar :) neyi demiştir Freud sapık damgası yiyecek,appasionata nın da dediği gibi insanların ensest isteklerinin olduğunu bağırdığı için yani ? benim taş gibi bi kız kardeşim ablam olsa onun güzelliğine bakmamam olanaksız,bunu açıklayan adam da benden fazla sapkın olamaz,olması gerekeni açıklamış olur sadece...
Katılıyorum,fakat Freud'un sözünü ettiği ensest istek çocuklukta gelişir ve bilinç dışıdır.Yetişkin insan geçmişindeki bu isteğin farkında değildir,ayrıca genelde anneye yöneliktir.

Çocuklukta gelişir ve tamamen doğasallığıyla ilgili bir hormonal etki söz konusudur fakat bunun bastırılmasıyla bilnçdışına itilir ve yetişkinlikte o şekilde varlığını sürdürür. Ve bu bilnçdışı istemde yetişkinlikte kişinin bilinçlenmesiyle tamamen doğal bir isteğe dönüşebilir.
Freud; daha çok erkek çocuklar üzerinden oedipus kompleksi bağlamında anneye yönelik açıklamada bulunmuştur, ancak electra kompleksinin kız çocukları için geçerli olup olmadığı belirsiz, sorgulanır...

FREUD hakkında sapıktır diyerek bilmediği şeyi dalgaya alma eğilimi olanlar lütfen gidip geyik bölümünde bol bol saçmalayın.BU KONU HAKKINDA ELEŞTİRİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR,YANLIZCA ONUN BULDUKLARINA İTAAT EDİN.

Freudun ölüm dürtüsü ile yaşam dürtüsü arasındaki ayırımın tam olarak yaşadığı kapitalist sisteme uygunluğundan ötürü Reich onu eleştirmiş ve Freud'un bu öngörüsünün geçersizliğini ortaya koymuştur.

Benim kafama electra kompleksinin oedipus kompleksine uyum sağlaması gerekliymiş gibi ileri sürülmesi takıldı. Pek mantıklı gelmiyor, oldukça belirsiz. (electra terimi Jung a ait sanırım)

TEAR_OF_SOUL demiş ki:
FREUD hakkında sapıktır diyerek bilmediği şeyi dalgaya alma eğilimi olanlar lütfen gidip geyik bölümünde bol bol saçmalayın.BU KONU HAKKINDA ELEŞTİRİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR,YANLIZCA ONUN BULDUKLARINA İTAAT EDİN.
Freud'un sapık olmadığını söylemek bence bilgisizliktir(tabii burada kastedilen iç dünyasında bastırılmış dürtüleri olan toplumun hareketleri normal kabul edilirse o zaman Freud sapıktır) ki Freud bizede kardeşim sizde sapıksınız ama bu sapıklık değil bu sizsiniz demiştir, psikoloji için yeni bir yol açtığı, dönemine göre cesareti, söyledikleri doğru şeyler O'nu kusursuz yapmaz. Benim bütün dürtülerim Freud'un söylediği gibi cinsellik ve saldırganlıktan ibaret değil mesela. Ayrıca biraz popüler bir konu olarak görmüşümdür Freud'u hep, çok önemli araştırmaları olsada aynı dönemde yaşayan bir başka dahi Alfred Adler'den bahsetmez kimse :roll:

Sanother
Alfred Adler başlığı değil burası ki onun hakkında ki fikir ve bilgilerimizi aktaralım.

Senin bütün dürtlerini açsak ona göre fikir beyan etmek daha doğru olur.

PRaXiS;
ben başlıkta yazılanları veya forumu kastetmedim zaten genel anlamda bahsettim popülerlikten,

Benim dürtülerim işine yaramaz sağlıklı!? ve normal!? bir adam değilim :) ben psikoloji ve sosyolojiye temelde şüpheyle bakarım hele genellemelere tamamen ön yargılıyımdır, ama doğrudur bilimseldir orasını bilmem, o yüzden dürtüler sayılabilecek kadar az değildir bence, hayat komplekstir ve basite indirgenemez, bu benim görüşüm katılın katılmayın isterseniz saygı çerçevesinde yerin dibine sokma hakkınada sahipsiniz :)

Ben işin popülerliği ile ilgilenmem. Bir bilim adamının bilgileri üzerine yorumlar yapıyoruz.

Herşeyi sorgulamana destek çıkarım. Bende genellemelerden pek hoşlanmam, ancak bu bir genellemeden öte bilimsel bir olgu yani bireyin anatomik, biyolojik, fizyolojik ve dolayısıyla psikolojik belirlenimleri üzerine ortaya konulmuş araştırmalar mevcut. Ve bu bilimsel incelemeler insanları kapsıyor. Ve bu yapılarda cinselliğin ve saldırganlığın genetik varlıklarının mevcudiyeti saptanmıştır, dolayısıyla en temelden hareket ediliyor. Bu yüzden dürtülerin basitliği yada sayılabilirliği ile ilgili bir kanıya varmak pek geçerli olmasa gerek.

Sanother senin dürtülerinin özünü ne yazık ki cinsellik oluşturuyor. Hatta vücut sağlığında bile bunun etkileri büyüktür. O yüzden nevrotik olan her bireyde cinsel işlev bozukluğu mutlaka vardır. Kendi psikolojin içerisinden yola çıkarak bir bilim adamını bu yönde eleştirmen bilim dışı olur. Kişi kendi bilinç altıuna inemez, hele inip terapi yapması imkansızdır. Bu yüzden psikanaliz için en az iki kişi gereklidir.
...
Bunun yanında birey, Freud'a göre buna karşı bir sürü savunma mekanizması yaratır. Nevrıotik süreçte 16 savunma mekanizmasından sadece biri olmludur o da "yüceltme"dir. Bu sorun hala gündemdedir ki, ben katılmam. Freud'un böyle nevrotik bir dünyanın gelişiminde neden aramasının bir sonucu olabilir. Bu teori yanlış olmasa bile yeterli bir açıklama değildir insan psikolojisi için. Buna karşı farklı yorumlar ve araştırmalarda yapılmıştır. Bu düzeydeki eleştirilere ben açığım.

Geri