Ensest Üzerine...

Şehvet ve Şefkat duygularını ayıramayan acizlerin işi... Mesela sizin hayatınız da varmı bilmiyorumda şefkatle sevdiğiniz kişiler vardır bu akrabanızda olabilir arkadaşınızda olabilir. Bu kişiye karşı herhangi bir cinsel istek duymazsınız. Kardeşlerinizle zaten böyle bir ortamda büydüğünüz için (yani şefkat ön planda olduğu için ) bir cinsel ilişki düşünmezsiniz. Kuzen ve yeğenlerle düşünülmesinin sebebi de kardeşe nazaran daha uzak ortamda olması olabilir. Ancak savunulacak, özenilecek ve sağlıklı bir düşünce tarzı değildir...

Deadly ve Evşen hanım.
Şevkat özünde cinsel dürtüleri barındıran bir şeydir. Kusura bakmayın, kamu düşüncesinin yarattığı güncel ahlak umurumda değil. Ben bilimsel ve tarafsız bakmak gibi bir yöntem edindim. İnsan güdülerinin doğal ve tarafsız olduğu ortadayken bunlara yönelik bakış açılarının da tarafsız olması gerekir.
...
Freud Oidipus komplexinde, ebeveynlerle istenen cinsel ilişkilerden bahseder. Çocuklukta yer alan bir dürtü. Aynı şekilde kardeşler arası, çocuklukta yaşanan cinsel oyunlar çok vardır. Neden çocukluk dönemi biter bitmez, önceden "şevkat+şehvet" varken ergenlikten sonra bir anda "şevkat"'e dönüşür? Üstelik cinsel dürtülerin ergenlikte çok daha fazla artmasına rağmen?
...
Aile kurumu hem bireyi ve bireyin cinselliğini aile içine tıkıyor, sonra onu aile içinde bastırmasını sağlıyor. O yüzden size sapıkça geliyor bunlar.
...
Şehvet yada şevkat hiç farketmez. İki duygu da beyinde aynı merkezden yol alıp çıkıyor (limbik sistem). Sadece toplumsal şartlanmalar yüzünden şehvet bastırılıyor ve bilince bunlardan, toplum ilişkileri taraından kabul edilen bir tanesi çıkabiliyor. Ahlak şevkate "göksel" bir masumiyet yüklerken, şehvete "şeytansı" bir imge yüklüyor.
...
Eğer aile ve buna bağlı olarak psikolojik bastırmalar ortadan kalkarsa, sosyal ilişki olasılığı küçülen dünyayla iyice artan günümüzde kandaşlar arası cinsel ilişkiler kendiliğinden azalarak yokolur. Bunlar için hastlaık, sapıklık deyip hemen imdatlara basmayı gerektiren yasakçı zihniyete gerek kalmaz.

deadly demiş ki:
Şehvet ve Şefkat duygularını ayıramayan acizlerin işi... Mesela sizin hayatınız da varmı bilmiyorumda şefkatle sevdiğiniz kişiler vardır bu akrabanızda olabilir arkadaşınızda olabilir. Bu kişiye karşı herhangi bir cinsel istek duymazsınız. Kardeşlerinizle zaten böyle bir ortamda büydüğünüz için (yani şefkat ön planda olduğu için ) bir cinsel ilişki düşünmezsiniz. Kuzen ve yeğenlerle düşünülmesinin sebebi de kardeşe nazaran daha uzak ortamda olması olabilir. Ancak savunulacak, özenilecek ve sağlıklı bir düşünce tarzı değildir...
peki aşık olduğumuz kişilere de şefkat duymuyor muyuz? insan genelde en saf duygularını sevgilisine karşı besler ama onunla sex yapmadan da duramaz. şefkat ile bir alakası olduğunu sanmıyorum.

Freud un düşüncesi, marx ın düşüncesi bilmem kimin düşüncesi beni ilgilendirmiyor.. illa birinin lafını düşüncesini direk okuyarak ahan bu budur bu benim düşüncelerimi anlatıyor demem..... beyin çalışıyor allaha şükür :LOL: :LOL: :LOL: :D :D :D :LOL: :LOL:

benayevsen derki;
aşık olduğumuz kişilere karşı birçok duygu yu besleriz; şevkat, sevgi, kıskançlık, aşk, cinsellik....... ama kalkıp kardeşine karşı cinsellik dürtüsü ile yaklaşamazsın onu öldüren önününe geçen başka dürtüler vardır... bazı arkadaşlarına da cinsellik dürütüsü ile yaklaşamazsın.... bütün duyguların farklı tanımları var... bazıları babasından görmediği şevkati sevgilisinde görüyor o an kalkıp hadi gel sevişelim durumu olmuyor.... sevgiliye yanağından öptüğün ufak masum bir öpücük bazen en büyük hazzı verir.. bazen seni kollarına aldığında seni koruyan güç olarak hissediyorsun... o an da aklından sevişmek yada öpüşmek yani cinsellik geçmiyor... kardeşine karşı hissettiklerin farklı, anneye karşı hissedilenler farklı, babaya,............ kuzenine.....,..,..... En saf halinle sadece sarılırsın ama o an cinsellik aklının ucundan geçmez sevgili ile birlikteyken ee yani o an o dürtünün önüne geçen bir güç kuvvet vardır.... ama dediğim gibi diğer aile bireyleri ile olan ilişkin herzaman farklı olur.....

ya birşey söylicem ama şu duyguları hissedemiyenlerede acıyorum ciddi şekilde üzülüyorum :D 8)

benayevsen demiş ki:
Freud un düşüncesi, marx ın düşüncesi bilmem kimin düşüncesi beni ilgilendirmiyor.. illa birinin lafını düşüncesini direk okuyarak ahan bu budur bu benim düşüncelerimi anlatıyor demem..... beyin çalışıyor allaha şükür :LOL: :LOL: :LOL: :D :D :D :LOL: :LOL:

benayevsen derki;
aşık olduğumuz kişilere karşı birçok duygu yu besleriz; şevkat, sevgi, kıskançlık, aşk, cinsellik....... ama kalkıp kardeşine karşı cinsellik dürtüsü ile yaklaşamazsın onu öldüren önününe geçen başka dürtüler vardır... bazı arkadaşlarına da cinsellik dürütüsü ile yaklaşamazsın.... bütün duyguların farklı tanımları var... bazıları babasından görmediği şevkati sevgilisinde görüyor o an kalkıp hadi gel sevişelim durumu olmuyor.... sevgiliye yanağından öptüğün ufak masum bir öpücük bazen en büyük hazzı verir.. bazen seni kollarına aldığında seni koruyan güç olarak hissediyorsun... o an da aklından sevişmek yada öpüşmek yani cinsellik geçmiyor... kardeşine karşı hissettiklerin farklı, anneye karşı hissedilenler farklı, babaya,............ kuzenine.....,..,..... En saf halinle sadece sarılırsın ama o an cinsellik aklının ucundan geçmez sevgili ile birlikteyken ee yani o an o dürtünün önüne geçen bir güç kuvvet vardır.... ama dediğim gibi diğer aile bireyleri ile olan ilişkin herzaman farklı olur.....

ya birşey söylicem ama şu duyguları hissedemiyenlerede acıyorum ciddi şekilde üzülüyorum :D 8)
Çok bilimsel bir açıklamaydı.

Appasionata senden ricam benim mesajlarıma bir daha cevap yazma ben seninkilere yazmayacağım çünkü... Senle konuşmayı fazlasıyla gereksiz görüyorum ve laf anlatarak vakit geçirmek istemiyorum.

Premature; Şefkat ve Şehvet i aynı anda duyamazsın... Evşen çok güzel anlatmış bence..

Grinder; her açıklamanın bilimsel olması gerekmez... Açıklamalar insnın düşüncelerini yansıtır. Yoksa her zaman başkalarının düşüncelerini yazak değiliz ;) ayrıca burası bilimsel araştırma ve makale de sunan bir yer değil. Ayrıca çoğu filozofun da yaşadıkları dönemde değeri anlaşılmamıştır. bilmem anlatabiliyormuyum...

bizi ilkel kabilelerden ve hayvanlardan farklı kılan zekamızdır, bunu kullanın ;)

grinder bilimsel açıklamalar kitaplarda orda burda yeterince açıklanıyor.... ben kendi düşüncelerimi yazdım...İlla birinin bir lafını alıp da sokuşturmak gerekmiyor.. o zaman buraya bilimden anlayan bilimle uğraşan bilim adamlarının yazması mı gerekiyor.. kiiii burda ben bilim adamı göremiyorum:))

benayevsen ve deadly bırakın gevezeliği.

Bu başlığa; bilim adamlarının yaptığı gözlemler ve ona dayalı fikirleri ve onların üzerine yapılmış bir bilimsel incelemeyle giriş yapıldı.

Bende onların üzerinden aktarma ve fikir beyan ettim, kendi cümlelerimle.

Sizse o bilinçsizliğinizle aklınıza eseni yazıyorsunuz hiç bir araştırma ya da doğrulama gereksinimi duymadan. Ensest konusu bilimsel bir konudur. Aklınıza geleni yazmadan önce bir araştırıp karşı fikirleri öne sunabilirsiniz bilimsel bir inceleme koşuluyla.

Kimse sizin ya da bizim psikoloji bilimiyle ilgili bir alanda araştırma yapmadığızı, yapamadığımızı zaten biliyor.

Hiç olmazsa yazdıklarınızı bilimselliğe dayamayı deneyebilirsiniz...

Ensest ilişkinin ne olduğunu ve bu konu hakkında olan yorumlarımı yazdım!!!! Bilimsel incelemelerin olduğu ve bununla ilgili birçok araştırmaların da olduğunun farkındayım... ben kardeşler arasında olan bu duygunun yanlışlığından ve bu duyguları besleyen kişilerin araştırılması gerektiğini de bir önceki sayfada belirttim.... Kendi düşüncemi yazmak ne diye rahatsız etti anlamadım... illa birşeyleri buraya kopyalamak zorunda değilim... yukarı da kardeş e karşı olan hisslere diğer kişilere olan hisslerin ayrımını anlatmaya çalıştım... Rahatsızlık verdi sanırım....Hiçbir çıkış bulamadığınız zaman gevezelik yapmayın, bilimsel yaklaşım olmuş bilmem ne yazarak kestirip atmak kolay!

bu ilişki tarzının yanlışlığını savunuyorum.... Ülkemizde çok fazla görülen bu ilişkilerin en büyük nedeni ise toprak, mal ve yabancılara karşı kendilerini koruma güdüsüyle yapılan bir hatadır... Ülkemizde kardeşler arasında değil de amca çocukları, teyze çocuklarının evlilikleri ile toprak büyütme ve gereksiz diye savundukları kamusal işlemlerden sıyrılmak için yapılan evlilikler ilişkilerdir.... Fakat kardeşler arasında bu tarz ilişkiler daha da korkutucudur... Kardeşine karşı bir şehvet duyan kişinin incelenmesi gerektiğini düşünmekteyim!!!!!!!!!!!!

Şefkat ile şehveti birbirinden ayrı olarak görmen sabit mantıktır. Oysa şefkat içinde şehvetide barındırır diyerekten bilimselliğe dayandırıp kestirip atıyorum bu konuyu.

Ben illaki alıntılar yap demedim sana! Çıkış yolu kimin bulamayacağınıda aklına geleni yazmakla sana itham ediyorum. Sizin bilinçsizlik seviyenize düşmek istemediğimden tekrar kestirip atıyorum.

Ben önce bilmen gerekenleri bil ondan sonra o fikri genişletma ya da çürütme yoluna gitmenin gerektiğini belirtiyorum. Böyle kocakarı tınılarıyla ancak yerinizde sayarsınız.

Bu ilişki tarzının yanlış olmadığı bilimsel veriler doğrultusunda ortadadır. Kendi görüşlerini sunmanı anlıyorum tipik olarak yani. Neyse uzatmayacağım gerekenleri yazdım sanırım. vs. vs. vs.

-PRaXiS- demiş ki:
Şefkat ile şehveti birbirinden ayrı olarak görmen sabit mantıktır. Oysa şefkat içinde şehvetide barındırır diyerekten bilimselliğe dayandırıp kestirip atıyorum bu konuyu.

Evet,özellikle kadın ruhunda bu iki kavram içiçedir.Birçok kadın şefkatle aşkı birbirinden ayırt edemez.Aşk adı altında şefkat ister,fakat bunun kendisi de farkında olmadığından bu arzusunu erkeğine açıklayamaz,mutsuz olur.Aşkın büyük ölçüde cinsellik içerdiğine de sanıyorum kimse itiraz etmez.

Üşenmedim yazılanların hepsini okudum geçtiğimiz senelerde bir araştırma yapılmıştı ve türkiye ensest ilişki yaşıyan ülkeler arasında baya iyi bir yerdeydi ve özelliklede karadeniz bölgesinde çok fazla görüldüğü yazılmıştı... Kendi öz babasından hamile kalan birsürü genç kız intihar ediyor ...Acı birşey evet doğrudur islam ülkelerinde daha çok vardır bu konuya katılmamak elde değil buda belkide kurulan tabuların ,içe atılan atılmak zorunda bırakılan cinsel arzuların, fantezi dünyası geliştirilememiş insanların bolca olmasından dolayıdır ...Zamanında çok freud okumuştum severimde kendisini aslında düşününce bana çok iğrenç geliyor bu olay bir insan nasıl kardeşiyle ya da babasıyla birlikte olabilir zaten ülkemizde bu tarz olaylarda okadar çok olmasına rağmen aile içinde saklanır hep sessiz kalır iki tarafda ve bu ensest eğer zorla yapılıyorsa sapıklık derim tecavüze girer. Böyle şeyler kafasından geçen bir insan karşısındakinin ne düşündüğünüde pek takmaz böylesi iğrenç geliyor doğru ama
bu demek değilki bir insan kan bağı olan bir insandan haz alamaz evet bu engellenemez bir gerçek 1. dereceden akrabalardan bile cinsel açıdan etkileşim olabilir ama bu zorla ya da gizlice yapılmamalı. karşılıklı seçim ise bırakın herkez baksın keyfine .Çok ilginç bir olaydır bu havva ile ademi örnek verir herkes bütün kitaplarda yazıyor zaten bu hepimiz kardeşiz bu kitaplara göre ozaman hep beraber buyrun seks orucuna girelim :LOL:

bence cinsellik içgüdüsel birşeydir ve herkese karşı bunu hissedebilirsin. jonathan davis'in dediği gibi insan herşeyi becermeye proglanmıştır! ben bir itiraf okumuştum. kızın biri 7 yaşındaki erkek kardeşini sevgi gösterisi olarak dudağından öpüyormuş ve çocuk birgün ablasına abla sen beni her öptüğünde pipime birşeyler oluyor demiş :) bu da böyle birşey. ben hiç bir zaman aileme karşı cinsellik hissetmedim bu yaşdan sonra da hissetmem ama belkide çocuklukla ergenlik arasında annem bana cinsel yönden yaklaşsaydı belki ben de aynı şeyleri ona hissedebilirdim. ve şunada inanırım. anneler bebeklerini emzirirken haz alır. devletin sürekliliğini sağlamak için kurulan aile kurumunun dayattıklarıyla yaşamaya ve düşünmeye zorlanıyoruz. zorla ensest ilişki benim için de sapıklıktır fakat karşılıklı olanı benim için hiç sorun değildir. ama ben kesinlikle böyle birşeyi yaşamak istemem.

benayevsen demiş ki:
grinder bilimsel açıklamalar kitaplarda orda burda yeterince açıklanıyor.... ben kendi düşüncelerimi yazdım...İlla birinin bir lafını alıp da sokuşturmak gerekmiyor.. o zaman buraya bilimden anlayan bilimle uğraşan bilim adamlarının yazması mı gerekiyor.. kiiii burda ben bilim adamı göremiyorum:))
Böyle bir konuda öznel bir açıklama yapmak çok yanlış. Homoseksüellik konusunda olduğu gibi bu konuda da araştırmadan bu insanları sapık olarak nitelendiriyorsunuz. Appassionata bilimsel bir açıklama yapmış ve siz bilimadamlarının düşüncelerini kopya ettiğinden bahsediyorsunuz. Bilimsel gözlemleri ve araştırmaları mutlaka onun mu yapması gerekiyor bu postu yazması için? Ben burda Freud'un zihin modelini anlatamaz mıyım? Benim mi araştırmam lazım? Sonuç olarak senin mesajını ciddiye almıyorum. İnsanları bu şekilde aşşağılamaya hakkınız yok. Siz tecavüzcüleri, küçük çocukların zayıflıklarını kullanan insanları yargılayın. Onlar doğal değil ama bu tür ilişkiler gayet doğaldır.

Şunu belirtmek isterim. Burada kişilere özel yazmamaya çalışıyorum. Gözümde kişiliklerin hiç önemi yok ben yazılara bakarım ve onları eleştiririm.
...
Günümüz toplumu bilim üzerine kurulmuş ve gelişmiştir. Freud ise bir bilim adamıdır, yorumcu değil. Dolayısıyla söylediklerim onun "görüşü" değil bilimsel bulgusudur. Şehvet ve şefkat, tıpkı yerçekimi ivmesinin kesin bilgisi gibi beyinde aynı merkezden yola çıkar (Limbik Sistem).
...
Tarafsız bakmamaya çalıştım. Bir konu tartışılırken, kişisel düşüncelerin temeli bilimsel gerçekliklere dayanmalıdır. Eğer dayanmıyorsa da "ben şu yüzden öyle düşünmüyorum" diye belirtmeli. Buna da "neden?" diye sorulduğunda, gösterilecek neden, toplumun ahlak yapısı olursa ben bu tartışmanın içine ederim.
...
Evşen, devamlı "cinsel bişiy hissetmezsin" demiş. Neden diye sorduğumda yada "ya hissedilirse" diye sorgulasam verecek bir cevabı yok. Ama benim her türlü nedene vericek cevabım vardır. Farklılığımız burada ortaya çıkıyor.

orkun toplumun ahlak yapısı ile ilgili hissedemezsin hissedersin demiyorum.... Ben hissetmem... neden çünkü cinselliğin önüne geçen başka dürtüler engeller diyorum... senin içindeki cinsel dürtüler %90 dır benim başkasının bilmem kaç? beyin içersinde nasıl matematiksel ve sözele olan ağırlıklar vardır aynı zamanda da başka duygularla ilgili ağırlıklar vardır. bilmem anlatabildim mi!!!!

Aynı şey değildir. On saat açıklayamam neden aynı şey olmadığını. Bilimsellikten hoşlanmıyorsunuz NASILSA.
Birinin cinselliğinin aşırı olması öbürünün az olması, toplum ahlakının baskısından ne kadar bilinçle kurtulabildiğine bağlıdır.
Burada cinsellik üzerine daha fazla bahsetmemin nedeni, toplumsal ahlakın bununla anlaşamamış olmasından dile gelir. Yoksa konu sevg,i olsa herhalde kimse dilinden düşürmeden yücelttiği bu kavram üzerine farklı düşünceler öne sürmez.
Ben bu kavramların toplumla çatışanlarını ele alıyorum.

Geri