Thomann'dan Alışveriş

Haklı bir isyan fakat stabil olmayan bir ekonomi içinde ithalat yapan firmaların dövizle borçlanarak stok tutmasının kolay olmadığını da göz önünde bulundurmak gerek. Yani bu tür bir yaklaşım müzik marketleri kendilerini geliştirmeleri yönünde teşvik etmez aksine baltalamak olur. Kimse kimseyi kollamak zorunda değil tabi ben de istediğim ürüne daha hızlı ve daha ucuza ulaşmak için yurtdışından alırdım ama sektör içinde çalışan biri olarak işlerin lütuftan öte olduğunu söylemek istedim.
Bu forumda defalarca yazdım hatta beni sektörün içinden olmakla suçlayanlar oldu ... müzik marketlerin yanındayım. Her zaman burada varsa ve makul miktarda bile pahalıysa buradan almayı tercih ettim. Piyasanın gelişmesi bu şekilde olur ama kusura bakma müzik mağazalarının gelişmeye en ufak niyeti yok. Büyük zincirler zaten para içinde yüzüyor, bizim gibi niş müşteri şeylerinde değil. Sürümden itele ucuz gitarı, flütü olsun gitsin.

İsim vermeyeyim büyük markalara covid öncesi bile gidip USD olarak ödememi yapayım trink bana şunu getirin dediğimde ya 18 ay sonra dediler ya da uğraşamayız dediler kibarca... bu başına gelen de çok insan var burada forumda bile. Senede en az 3-4 kere sipariş geçiyorlar, distribütör olarak sipariş ile de ara sıra getirtme şansları var ... 18 ay ne yav...
Döviz ve stok tutma vs konularını da anlamıyor değilim, bankacılık-hazine geçmişim var ve şu anda da üretim ve ithalatı olan büyük bir şirkette finans müdürüyüm. Ağlamasın bana müzik marketler abi kur, abi stok diye... 2 senedir var o sorun. Covid kaynaklı tedarik zinciri bozulmalarından da bahsetmiyorum. 3-4 sene geriden hatta 10 sene kadar geriye git, paranın bol, iş yapmanın ucuz olduğu dönemlerde bile halde sebze toptancısı gibi mal diziyordu bu mağazalar.
O yüzden kızgınım demesek de kırgınım sektöre diyelim .. :) ve ilk defa covid sırasında thomann yaptım, çünkü yıldım artık o yok, bu yok.. getiremeyiz, bugün git 2 sene sonra bir daha sor muhabbetinden.

Bu ürün yokluğunun cılkını çıkardılar resmen. Stokta olmayan bir pedal soruyorsun en basitinden...Adam distribütör, 3 ay sonra gelen partide bu ürün var mı onu bile söyleyemiyor. Yahu kardeşim sen ne geliyor ne gidiyor ona bile hakim değilsen bilgi veremiyorsan milletin de yurtdışından almasına razı olacaksın, bu kadar basit.

Gitar konularına hiç girmiyorum bile, seri üretim olan bir gitarı 12-15 ay sürelerle termin vermeleri çileden çıkarmaktan başka bir şey yapmıyor müşteriye.

Bu forumda defalarca yazdım hatta beni sektörün içinden olmakla suçlayanlar oldu ... müzik marketlerin yanındayım. Her zaman burada varsa ve makul miktarda bile pahalıysa buradan almayı tercih ettim. Piyasanın gelişmesi bu şekilde olur ama kusura bakma müzik mağazalarının gelişmeye en ufak niyeti yok. Büyük zincirler zaten para içinde yüzüyor, bizim gibi niş müşteri şeylerinde değil. Sürümden itele ucuz gitarı, flütü olsun gitsin.

İsim vermeyeyim büyük markalara covid öncesi bile gidip USD olarak ödememi yapayım trink bana şunu getirin dediğimde ya 18 ay sonra dediler ya da uğraşamayız dediler kibarca... bu başına gelen de çok insan var burada forumda bile. Senede en az 3-4 kere sipariş geçiyorlar, distribütör olarak sipariş ile de ara sıra getirtme şansları var ... 18 ay ne yav...
Döviz ve stok tutma vs konularını da anlamıyor değilim, bankacılık-hazine geçmişim var ve şu anda da üretim ve ithalatı olan büyük bir şirkette finans müdürüyüm. Ağlamasın bana müzik marketler abi kur, abi stok diye... 2 senedir var o sorun. Covid kaynaklı tedarik zinciri bozulmalarından da bahsetmiyorum. 3-4 sene geriden hatta 10 sene kadar geriye git, paranın bol, iş yapmanın ucuz olduğu dönemlerde bile halde sebze toptancısı gibi mal diziyordu bu mağazalar.
O yüzden kızgınım demesek de kırgınım sektöre diyelim .. :) ve ilk defa covid sırasında thomann yaptım, çünkü yıldım artık o yok, bu yok.. getiremeyiz, bugün git 2 sene sonra bir daha sor muhabbetinden.
Söylediklerinize katılıyorum. Distribütör firmalar kar amacı güttükleri için konteyner kapasitesi vb. sebeplerle bazı ürünleri erteliyorlar ve daha çok satan malzeme getiriliyor. Bir de distribütörden hariç olarak bazen üretici firma da zorluk çıkarabiliyor. Mesela üretim bandından 1000 ürün çıkarmadan kar edemiyorsa önce o 1000 ürün siparişini toplamaya çalışıp daha sonrasında üretmek gibi veya atıyorum Amerika bir üründen ayda 100 adet satarken Türkiye 2 adet satıyorsa, sipariş verilse bile distribütörler arası paylaşım satış rakamları göz önünde bulundurularak, öncelik sırasına göre adette farklılık gösterebiliyor. Tabi her şirketin çalışma sistemi farklıdır ben sadece kendi fikirlerimi ve bazı bildiklerimden çıkarım yaparak bunları söylüyorum. Tedarik zinciri mevzuları ve ek gümrük vergilendirmeleri de buna ekstra yük bindirmiş durumda.

Kısaca 1500 üstüne dokunma... hatta şu anda hiçbir şeye dokunma zaten 1500 geri döndü diye bir teyit yok anladığım. Beklenti o. Dönerse de üstüne xxx ödeyeyimle olmuyor, aynen şu an üstte konuşulan çileye maruz kalırsın.

Mevzuat yine değişiyor.

Vergi v.s. uygulama aynen devam. Sadece 1.500 euro/dolara kadar olan alışverişlerde 5 adet ürüne kadar tüm işlemler ptt gümrük işlerinde hesaplanan vergi kdv v.s. doğrudan orada ödeme yapılarak mallar teslim alınabilecek. DENİYOR.

Umarım doğru çıkar da insanlar en azından gümrük işi yapan aracılardan ve evrak karmaşasından kurtulur.
O iş öyle değil.

1500 euro/dolara kadar 5 parça eşya için yılda sadece 2 defaya mahsus olmak şartı şeklinde değiştirileceği söyleniyor.

Yani ürünü sipariş verdin 1400 euro/dolar ve tek parça veya 5 adet ürün için bütün işlemleri PTT'de yapıp ödemeyi de yapıp ürü alıp gideceksin. Bu işlemi yıl içerisinde 3. kez yaparsan işte o zaman babalara gelecekmişsin. Ticari ithalat prosedürlerine tabi tutulacakmışsın. İşte yok gümrük müşaviri yok formlar yok vekalet v.s. v.s. inşallah bu şekilde değişir.

tareks formu;
sizin ne tür bir ürün aldığınızı anlattığınız formdur.
gümrük mevzuatının ekler kısmında getirdiğiniz ürünlere dair belirleyici kodlar var.
örneğin telli enstrüman, müzik aleti kodu ile bilgisayar parçası kodu farklı
o kodu her ürün için alt alta forma yazacaksınız.
vergi numaranız tc kimlik numaranız şirketinizin adı ise adınız soyadınız olacak.

işte bu tür sıkıntılar, vergiler ve işin içine açgözlü gümrük müşaviri firmalar girdiği için 150-1500 euro arasındaki ürünleri almak çok zahmetli ve ödenen vergilere değmez.
Çok teşekkürler @GreyMisha , tam olarak aradığım cevap buydu.

👍👍 👍

Bu mantıklı. Etkilenen kesimin çok büyük kısmı (forumdan bahsediyorum) zaten senede BİR kere 1500 civarı gitar alır. 2-3 alan veya almak isteyen yoktur. Ama gitar dışında düşünürsek hala sıkıntılı bir kısıtlama.

Mart ayında parasını verip Marshall Jubilee Combo almak için Zuhal'e gittim, o zaman fiyatı 22.000 TL idi, stokta yok siteyi takip edin dediler.
Henüz ithalat sınırlaması gelmemişti, Thomann'dan sipariş ettim, 2 hafta sonra kapıma kadar kargosu vergisi dahil 14.000 TL'ye geldi.
Aradaki 50%'den fazla fiyat farkını bir kenara bırakıyorum, ara ara Zuhal'in sitesinden takip ediyorum, 7 ay geçti hala stoklarda yok.

Makul bir fiyat farkına katlanıp her zaman Türkiye'den almayı tercih ederim, ama biraz da hizmet almak istiyor insanlar, bazen seni yurtdışından almaya mecbur bırakıyorlar.

ok pek sallamayayım o zaman
Valla sallarsın yada sallamazsın.
Ama seçime 8 ay kaldı.
Her şey yapılabilir kıvamda şuan.
Mesela gelir vergisi kanununda değişiklik yasa tasarısı meclise sunuldu. içerisinde sadece gelir vergisi değişikliği barındırmıyor.
Ana para borcu 2.000-TL altında olan ve 15.08.2022 tarihinden önce icra takibine konu edilmiş abonelik sözleşmesinden kaynaklı tüm icralık borçların tasfiyesi bunun içerisine dahil edilmiş.
Pandemi sırasında kesilen pandemi şartlarına ve yasaklara uymayanlara kesilmiş tüm cezaların tasfiyesi de bu kanuna dahil edilmiş durumda.

Kısaca her an gündeme yeni kanun değişiklikleri v.s. gelebilir.

dövizle borçlanarak stok tutmanın onlar için olumsuz bir yanı yoktur bence. Enstrümanları sattıkları fiyatları da dövizin artmasıyla anlık olarak güncelliyorlar. Fiyatlar TL cinsinden sabit kalsaydı bu dediğiniz doğru olurdu ama.
Dediğiniz doğru ve problem de bu zaten. Döviz fiyatı stabil olmadığından ürünün TL bazında fiyatı yükseldikçe alınabilirliği azalıyor ve bu da stoğun firma elinde kalmasına yol açıyor. Hatta sadece yükselen değil dalgalı kur da satışa engel. Bu sefer acaba düşer mi diye elinde parası olan da ürün almak yerine bekliyor. Ürünler paraya dönüşmedikçe masraflar firmalara yük olmaya başlıyor.

Merhaba arkadaşlar. Az önce 52 maddelik torba yasa Meclis’te kabul edilmiş. Bir umut biz thomanncılara Yeni düzenlemeler gelir dedim ama maalesef hayallerimiz başka bahara kaldı. Okuduğum kadarıyla bir değişiklik yok.

Geri