Thomann'dan Alışveriş

Ne yapalım en son dışarıdan getirteceğiz birileriyle. Distribütörler de hiiiiiiç kusura bakmasın artık. Bu kendilerinin de zararına, insanların almak istediği enstrümanı, ülkesinin distribütöründen alıp da garantisiyle kullanmak varken niye dışarıdan getirtsin ki. Azıcık bastırsınlar yani. Her türlü elektronik cihaz marka distribütörleri için de geçerli. Fender'in sitesinde 1.100 dolar yazan player plus strat burda 50.000tlye dayanmış. Yazık yahu
Global enflasyondan dolayı ürünler dolar bazında zamlanıyor üzerine ek vergiler ve gümrük maliyetleri de artınca fiyatlar uçuyor tabi.

Ayrı verirsin ama thomann bir yana bir TC numarası ile yurtdışından bir yılda toplam XXX sipariş verebiliyorsun. XXX unuttum ya 4 ya 6 öyle bir şey... araştır.

150 euro altı thomann'dan 3 ayrı spariş verilebilir mi aynı hafta içerinde?
Yemezler 😄
Ayrı aylarda yapman daha garanti olur. Aynı hafta verilen siparişleri Thomann çok büyük ihtimalle beraber gönderir. Ve bu da TC gümrüğüne beraber gireceği için 150 Euro limiti aşmış olursunuz, ekstra masraflar ve sorunlar çıkar. Bunun dışında, diyelim ki Thomann 3 ayrı paket farklı günlerde 3 ayrı gönderi olarak gönderse bile Türkiye'de o paketler gelir gelmez işlem yapılıp size ulaştırılmaz, bir yerde bekler en az birkaç gün, ve al sana gönderiler tekrar birikti ve size hepsini birlikte işleme alırlar.
Solitude da bahsetmiş, bunun dışında yıllık bir limit de var sayı olarak.
En iyisi birkaç hafta aralıklarla verin siparişi ve her sipariş de limiti aşmasın.

Aliexpress'ten 28 Eylül'de100 TL'lik sipariş vermiştim. Bugün elime geçti. Aşağıdaki tutardan başka bir rakam ödemedim(gümrük vb). Buradaki "Görev" tutarı sanırım vergi ile ilgili ama sitede de detaylı bir bilgiye erişemedim. Bilgi amaçlı paylaşmak istedim.

Capture.JPG

Aliexpress gümrükle ilgili bütün masrafları peşin tahsil ediyor. Bu masraflarıın içinde bazıları sabit, örneğin Gümrüğe Sunum Ücreti dedikleri 22 TL civarı bir harç/haraç var. 1 Kuruşluk bir ürün bile alsan bunu ödüyorsun. Bunun dışında PTT'nin aldığı 1-2 liralık ücretler de var. Normalde Çin'den gelen kargoların KDV'si %30. Yani 26 liralık bir sipariş vergisiyle birlikmte 33 TL civarı tutar, yukarda yazdığım sabit ücretleri de ekleyince 55 küsur olmuş.
Bu arada AliExpress'ten alışveriş yapmamış müzisyenleri uyarayım, şu marka bu marka diye gördüğünüz hemen hemen her şey sahte. Ernie Ball, Elixir gitar telleri, Dunlop penalar, Grover akort kulakları... Ne ararsan var ama gerçeğiyle ilgisi yok tabii. Tek tük gerçek mallar oluyor, mesela Gotoh ürünleri var bazı dükkanlarda, onlar da Thomann'dan daha pahalı.
Markalı olmayan ürünlerin de kaliteli olanını bulmak için iyice araştırmak ve gerçek yorumla satıcının "yazdırdığı" yorumun farkını anlayabilmek gerek. Örneğin pirinç alaşımı olması gereken bir aparat arıyorum, uyanıklar başka alaşımdan üretip üstüne sarı kaplama yapmış. Böyle hilelere karşı da gözü açmak lazım

Herkese merhaba,
Tam 150. sayfadan itibaren tek tek okudum. Her yerde küçük küçük harfler görüyorum 🥹
En doğru bilgi yaşanılan tecrübelerdir. Kitapta yazan ile uygulanan farklı olmasaydı zaten hiç bir şey konuşup tartışmaya gerek kalmazdı.
Tüm bu yaşadığınız tecrübelere dayanarak ben de dün Thomann'dan siparişimi verdim. Çok arada kaldım. Önce tabi ki de burada araştırdım. Ancak istediğim gitar yalnızca bir bilindik mağazada vardı. İstediğim renk değildi fakat kendisi oradaydı. Teşhir ürünüydü. Son 1 adetti. Bu vesileyle satıcıdan biraz teşhir indirimi istedim. Ürün 8.250 TL'idi. Bana fiyat teklifi hazırladı. Ürün çıktı 8.910 TL'ye. Ben fiyatta kolaylık isterken birden yukarı çıktık. Bir yanlışlık olabilir mi, ürün zaten 8.250 lira olarak gözüküyor dedim. Özür dilediler ve aslında ürünün fiyatının güncellendiğini ama değiştirmeyi unuttuklarını söylediler. Yine de sizin için 8.250 TL olarak görelim dediler. Teşekkür ettim ve Thomann'dan bir sekme açtım. Online yazabildiğimiz sohbet penceresinden, Türkiye'ye gönderimlerde müşterileriniz ile yaşadığınız tecrübeler ve bilgileriniz neler diye sordum. Onlar da 150 Euro altı-üstü olaylarını, resmi gazete linki bile vererek anlattılar. Almak istediğim ürün 133 Euro, shipping ile beraber 163 Euro gibi bir bedel. Sohbet pencresinde görüştüğüm kişi ihracat sorumluları. Ona, evet yasa da ürünün 150 Euro ve altında olması gerektiğini, kargo fiyatının buna dahil edilmediğini duydum ancak burada bazı memurların kargo bedelini de dahil edip ürünü 150 Euro üzerine çıkarttıklarını söyleyenler olduğunu bildirdim. Yani kargo bedelinin yansıtılmaması gibisinden bir nabız yokladım. O da sağolsun güzel bir indirim ile ürünü kargo dahil 149 Euroya kadar çekti. 119 Euro ürün bedeli, 30 Euro Shipping. Ben de bu jeste dayanamayıp satın aldım 🤣 Yaşayacağım tecrübeleri gelişme oldukça aktarırım.
Benim de ufak bir sorum var; 150 Euro üzeri siparişleriniz de A.TR önemini sürekli okudum. 150 Euro altında da bunun önemi var mı? Thomann'dan istemeli miyim sanırım istenilirse hazırlıyorlarmış.

Herkese merhaba,
Tam 150. sayfadan itibaren tek tek okudum. Her yerde küçük küçük harfler görüyorum 🥹
En doğru bilgi yaşanılan tecrübelerdir. Kitapta yazan ile uygulanan farklı olmasaydı zaten hiç bir şey konuşup tartışmaya gerek kalmazdı.
Tüm bu yaşadığınız tecrübelere dayanarak ben de dün Thomann'dan siparişimi verdim. Çok arada kaldım. Önce tabi ki de burada araştırdım. Ancak istediğim gitar yalnızca bir bilindik mağazada vardı. İstediğim renk değildi fakat kendisi oradaydı. Teşhir ürünüydü. Son 1 adetti. Bu vesileyle satıcıdan biraz teşhir indirimi istedim. Ürün 8.250 TL'idi. Bana fiyat teklifi hazırladı. Ürün çıktı 8.910 TL'ye. Ben fiyatta kolaylık isterken birden yukarı çıktık. Bir yanlışlık olabilir mi, ürün zaten 8.250 lira olarak gözüküyor dedim. Özür dilediler ve aslında ürünün fiyatının güncellendiğini ama değiştirmeyi unuttuklarını söylediler. Yine de sizin için 8.250 TL olarak görelim dediler. Teşekkür ettim ve Thomann'dan bir sekme açtım. Online yazabildiğimiz sohbet penceresinden, Türkiye'ye gönderimlerde müşterileriniz ile yaşadığınız tecrübeler ve bilgileriniz neler diye sordum. Onlar da 150 Euro altı-üstü olaylarını, resmi gazete linki bile vererek anlattılar. Almak istediğim ürün 133 Euro, shipping ile beraber 163 Euro gibi bir bedel. Sohbet pencresinde görüştüğüm kişi ihracat sorumluları. Ona, evet yasa da ürünün 150 Euro ve altında olması gerektiğini, kargo fiyatının buna dahil edilmediğini duydum ancak burada bazı memurların kargo bedelini de dahil edip ürünü 150 Euro üzerine çıkarttıklarını söyleyenler olduğunu bildirdim. Yani kargo bedelinin yansıtılmaması gibisinden bir nabız yokladım. O da sağolsun güzel bir indirim ile ürünü kargo dahil 149 Euroya kadar çekti. 119 Euro ürün bedeli, 30 Euro Shipping. Ben de bu jeste dayanamayıp satın aldım 🤣 Yaşayacağım tecrübeleri gelişme oldukça aktarırım.
Benim de ufak bir sorum var; 150 Euro üzeri siparişleriniz de A.TR önemini sürekli okudum. 150 Euro altında da bunun önemi var mı? Thomann'dan istemeli miyim sanırım istenilirse hazırlıyorlarmış.
15 Kasım 2023 tarihine kadar ülkeye girerse büyük şanslısın. Ama yok girmezse yurtdışı alışverişlerde yine ve yeniden vergilendirmede değişikliğe gidilecekmiş.
Sanırım alt üst sınırı kaldıracakları konuşuluyor.

Türkiye'de sorun iş bilmezlik... ne kanunu yazan ne uygulayan ... mesela vergiyse vergi, tamam ondan kaçamıyoruz kabullendik diyelim, hani adil olmasını geçtim Deli Dumrul'a eyvallah noktasındayız diyelim... ya o zaman eski usül kapıma gelsin neyse ödeyeyim, yok evrak yok müşavir yok bilmemne... hani madem ödeyecez bari parası neyse ödeyelim bir de bürokrasi çekmeyelim.
Amaç vergi toplamak değil döviz talebini dizginlemek ama o da böyle yapılmaz ki... 1 senede alınan toplam elektronik eşya vb tüm yurtdışı hacmi alsan bir büyük ihalede ödeme garantili verilen EUR miktarın yanında denizde damla kalır.

Geri