Thomann'dan Alışveriş

Bir kaç sorum var.

Bir süredir Harley Benton JA-20HH almayı planlıyordum, nihayet ayın 5'inde alacağım(iki gün sonra)
Dikkat etmem gerekenler neler?
Ürünün fiyatı kargo ile birlikte 155€ tutuyor, ekstra vergi çıkar mı yoksa kargo ücreti sayılmıyor mu?
Sorunsuz bir şekilde elime ulaşır mı? Ya da hiç elime ulaşmayıp paramın yanma ihtimali var mı?

Önceden alışveriş yapmış bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Selamlar

Ürünün son durumunu bildirebilir misiniz arkadaşlara da referans olsun, teslim almış mıydınız? Sorun çıktı mı vs vs.

150 euro altı için de bir keyfiyet sorunu olmuş muydu sanki? Toplam 149 euro eve kadar sorunsuz geliyor mu?
Not: Şu kalmış aklımda 🤣
"Sınırı, ürün bedelinde geçerseniz, gümrük, ithalat, müşavir, memur vs. uğraşacaksınız
Sınırı, sınırın altındaki ürün bedeli + kargo ile geçerseniz, memurun insiyatifine göre uğraşacaksınız
Sınırı hiç bir şekilde geçmezseniz, yine uğraşacak bir şey bulursunuz ( gelecek mi, takılacak mı, değecek mi )"
Merhaba, O aklınızda kalan kısmı ben yazmıştım :D
Mesela şu an "Diy Kit" alma düşüncem var. kargo bedeli dahil 150 sınırının altında. Bundan önce yine sınırın kargo dahil altındaki siparişimi sorunsuz teslim aldığım halde hala aklımda soru işaretleri var. Evet sınırın altında ama paket içeriği çok fazla ve farklı kalemlerden oluştuğu için, ilgili kişiler bir kılçıklık yapar mı diye düşünüyorum 2 gündür :) Gerçi sitede bir konu okudum, sıkıntsız teslim almış boyasını vs kendi yapıp toplamış. Ama 2015 ya da 2016 yazısı. Çok sular akmış mıdır o köprünün altından bilemiyoruz. Yani tecrübeli bile olsanız kafaya takacak bir şey illaki buluyorsunuz :D

Merhaba, O aklınızda kalan kısmı ben yazmıştım :D
Mesela şu an "Diy Kit" alma düşüncem var. kargo bedeli dahil 150 sınırının altında. Bundan önce yine sınırın kargo dahil altındaki siparişimi sorunsuz teslim aldığım halde hala aklımda soru işaretleri var. Evet sınırın altında ama paket içeriği çok fazla ve farklı kalemlerden oluştuğu için, ilgili kişiler bir kılçıklık yapar mı diye düşünüyorum 2 gündür :) Gerçi sitede bir konu okudum, sıkıntsız teslim almış boyasını vs kendi yapıp toplamış. Ama 2015 ya da 2016 yazısı. Çok sular akmış mıdır o köprünün altından bilemiyoruz. Yani tecrübeli bile olsanız kafaya takacak bir şey illaki buluyorsunuz :D
Ben aldım 1 sene önce, 1 tane alıyorsan sorun olmaz diye düşünüyorum, Youtube'a incelemesini de koymuştum, soru soran bir arkadaş vardı, sen misin acaba o ? :)
Daha sonra tekrar boyadım bu gitarı :)

Ben aldım 1 sene önce, 1 tane alıyorsan sorun olmaz diye düşünüyorum, Youtube'a incelemesini de koymuştum, soru soran bir arkadaş vardı, sen misin acaba o ? :)
Daha sonra tekrar boyadım bu gitarı :)

Aynen hocam livingtank benim size soru soran, aklıma da gelmedi değil acaba forumda üye midir diye :D
Biraz da diy istememin nedeni mobilya işiyle uğraşıyoruz, kafamdaki rengi yapabilirim diye :)

İstanbul' da iseniz Başakşehir PTT Ambarı' na gitmek gerekiyor diye biliyorum.

Gümrüğe takılır ise evet faturanız ile beraber gidip ispat edip ("haaa öyleeee miiii ben bilmiyordum yaaa" demeleri için) teslim almanız gerekecek. Eğer gümrüğe takılmaz ise zaten eve gelecek ekstra vergi verip teslim alacaksınız.

BU ARADA BİLMEYENLER İÇİN EK BİR BİLGİ; THOMANN' DAN DHL' E VERİLEN TAKİP NUMARASI PTT İLE BERABER ORTAK KULLANILIYOR. YANİ O TAKİP NUMARASINI PTT TAKİP KISMINA GİRDİĞİNİZDE EN SON NE HAREKET OLDU GÖREBİLİYORSUNUZ.
Ataşehir'e yakın ambar varmıdır? Yoksa 150 üstü birşey alamıyacağım gibi görünüyor, yinede sağol abim.

Selamlar

Ürünün son durumunu bildirebilir misiniz arkadaşlara da referans olsun, teslim almış mıydınız? Sorun çıktı mı vs vs.
Merhabalar, öncelikle Thomann canlı desteği çok iyi, gitarı almadan önce kendileriyle görüşüp vergi ile alakalı sıkıntılardan bahsettim ve kargo bedelini faturaya yansıtmayacaklarını belirttiler, gönül rahatlığıyla sipariş verdim bu şekilde.

Ayın 6'sında sipariş verdim, 18'inde Türkiye'ye giriş yapmış, 19'unda da İstanbul'dan Antalya'ya gelmiş, heyecanlı olduğum için sabah şubelerden birini aradım, görüştük ve bilgi aldım, gitar dünden beri "il içi aktarmada" olarak gözüküyor, dağıtıma çıkmadı. Gümrük vergisi benim hesapladığımdan da daha az çıktı, ben 850 lira olarak hesapladım ancak 624 lira tuttu, işin kötü yanı maddi sıkıntı yaşadığım bir zamana denk geldiği için gidip alamadım parayı denkleştirmeye çalışıyorum muhtemelen yarın dağıtıma çıkar ya da ben gider alırım.

Kısacası şimdilik bir problem gözükmüyor, gitar elime geçince zaten ilk olarak bu başlığa yazacağım, belki Youtube'a da ufak bir tanıtım videosu yüklerim, herkes bilgi sahibi olsun istiyorum, Türkiye'de ne yazık ki bu kadar uygun fiyata iyi ve sıfır bir gitar almak imkansız, bu yüzden herkesi doğru yönlendirmek istiyorum. Gitar elime ulaştığında tekrar buraya yazacağım.

Merhabalar, öncelikle Thomann canlı desteği çok iyi, gitarı almadan önce kendileriyle görüşüp vergi ile alakalı sıkıntılardan bahsettim ve kargo bedelini faturaya yansıtmayacaklarını belirttiler, gönül rahatlığıyla sipariş verdim bu şekilde.

Ayın 6'sında sipariş verdim, 18'inde Türkiye'ye giriş yapmış, 19'unda da İstanbul'dan Antalya'ya gelmiş, heyecanlı olduğum için sabah şubelerden birini aradım, görüştük ve bilgi aldım, gitar dünden beri "il içi aktarmada" olarak gözüküyor, dağıtıma çıkmadı. Gümrük vergisi benim hesapladığımdan da daha az çıktı, ben 850 lira olarak hesapladım ancak 624 lira tuttu, işin kötü yanı maddi sıkıntı yaşadığım bir zamana denk geldiği için gidip alamadım parayı denkleştirmeye çalışıyorum muhtemelen yarın dağıtıma çıkar ya da ben gider alırım.

Kısacası şimdilik bir problem gözükmüyor, gitar elime geçince zaten ilk olarak bu başlığa yazacağım, belki Youtube'a da ufak bir tanıtım videosu yüklerim, herkes bilgi sahibi olsun istiyorum, Türkiye'de ne yazık ki bu kadar uygun fiyata iyi ve sıfır bir gitar almak imkansız, bu yüzden herkesi doğru yönlendirmek istiyorum. Gitar elime ulaştığında tekrar buraya yazacağım.
Haydi hayırlı olsun.

Canlı destekte Müge ve Beray Hanımlar var çok yardımcı oluyorlar. Kargo ücretini eklemediklerini ilk defa duydum. Umarım en kısa sürede ulaşırsın gitarına. Yardımcı olabileceğim bir konu varsa çekinme lütfen.

İyi akşamlar.

Haydi hayırlı olsun.

Canlı destekte Müge ve Beray Hanımlar var çok yardımcı oluyorlar. Kargo ücretini eklemediklerini ilk defa duydum. Umarım en kısa sürede ulaşırsın gitarına. Yardımcı olabileceğim bir konu varsa çekinme lütfen.

İyi akşamlar.

Çok teşekkür ederim.

Canlı desteğe bağlandığım zaman Türk bir müşteri temsilcisi ile görüşmek istediğimi belirttim ancak müşteri temsilcisi bağlamadı o yüzden ingilizce konuştuk ve kaygılarımdan bahsettim, internette yalan yanlış bir sürü bilgi var bunlara bakacak olursam sipariş veremezdim bu yüzden bu konunun üzerine gitme gereği duydum, bu forum dahil bir çok yerde araştırdım, ekşi sözlüktede yazarım, oradan da insanlardan bilgi aldım. Herneyse, eğer shipping dahil 155 euro olarak gelirse vergi konusunda sıkıntı yaşayacağımı söyledim, onlar da Türkiye'ye sürekli gönderim yapıyoruz ve bu problemden haberdarız dediler ve kargo bedelini yansıtmayacaklarını söylediler. Belki de bu yüzden işim kolaylaştı bilemiyorum, çok heyecanlıyım uzun zamandır bu anı bekliyorum. Siz de benden sonra sipariş vermişsiniz sanırım o yüzden sizi de bilgilendireceğim yarın.

Daha çok kişinin görüp bilgi sahibi olabilmesi için konu açmalı mıyım yoksa buraya mı yazayım bilemedim.

Çok teşekkür ederim.

Canlı desteğe bağlandığım zaman Türk bir müşteri temsilcisi ile görüşmek istediğimi belirttim ancak müşteri temsilcisi bağlamadı o yüzden ingilizce konuştuk ve kaygılarımdan bahsettim, internette yalan yanlış bir sürü bilgi var bunlara bakacak olursam sipariş veremezdim bu yüzden bu konunun üzerine gitme gereği duydum, bu forum dahil bir çok yerde araştırdım, ekşi sözlüktede yazarım, oradan da insanlardan bilgi aldım. Herneyse, eğer shipping dahil 155 euro olarak gelirse vergi konusunda sıkıntı yaşayacağımı söyledim, onlar da Türkiye'ye sürekli gönderim yapıyoruz ve bu problemden haberdarız dediler ve kargo bedelini yansıtmayacaklarını söylediler. Belki de bu yüzden işim kolaylaştı bilemiyorum, çok heyecanlıyım uzun zamandır bu anı bekliyorum. Siz de benden sonra sipariş vermişsiniz sanırım o yüzden sizi de bilgilendireceğim yarın.

Daha çok kişinin görüp bilgi sahibi olabilmesi için konu açmalı mıyım yoksa buraya mı yazayım bilemedim.

Bence konu da açılır buraya da yazılır.

Ben de sizden sonra 3 adet girdim ama hepsinde kargo bedelleri çıkıyor. Ben ürün fiyatları 125 Euro dolaylarında gezdiği için açıkçası sorun çıkacağını sanmayarak bir şey demedim. Oradaki bayanlarda sorunu biliyoruz kargoyu hesaba katmıyorlar dediler o yüzden rahatım bakalım.

Genel olarak bir bilgi vereyim.

Az önce Thomann canlı destek ile görüştüm. 1000 Euro altındaki faturalara ürünü gönderirken shipping eklemiyorlarmış. yani benim 3 tane siparişim var, birisi kargoda ve bu ürünü gönderirken faturaya 30 Euro Shipping' i eklememişler. Faturayı bana gönderdiler şaşırdım. Bakalım dedikleri gibi olacak mı? süreci takip eden arkadaşlar var ise buradan duyurulur.

Bence konu da açılır buraya da yazılır.

Ben de sizden sonra 3 adet girdim ama hepsinde kargo bedelleri çıkıyor. Ben ürün fiyatları 125 Euro dolaylarında gezdiği için açıkçası sorun çıkacağını sanmayarak bir şey demedim. Oradaki bayanlarda sorunu biliyoruz kargoyu hesaba katmıyorlar dediler o yüzden rahatım bakalım.
PTT'ye gittim ve kargoların hala indirilmediğini, bugün indirileceğini söylediler, adres bilgilerim de sıkıntılıymış, gün içerisinde inerse beni arayıp yeniden çağıracaklarmış. Adresi de doğru bir şekilde verdim şimdi ne olacak bekliyorum. Çok sinirliyim, zaten oturduğum bölgeye ters bir yerde bir de üstüne 2 gündür bekliyorum nasıl indirmediler anlayamıyorum resmen mağdur oldum. Geceden beri de hiç uyumadım sırf şu işleri halledeyim diye ama değmedi, ağız dolusu bir küfür etmek geliyor içimden de neyse. Umarım bir sıkıntı yaşamam, süreçten haberdar edeceğim.

Genel olarak bir bilgi vereyim.

Az önce Thomann canlı destek ile görüştüm. 1000 Euro altındaki faturalara ürünü gönderirken shipping eklemiyorlarmış. yani benim 3 tane siparişim var, birisi kargoda ve bu ürünü gönderirken faturaya 30 Euro Shipping' i eklememişler. Faturayı bana gönderdiler şaşırdım. Bakalım dedikleri gibi olacak mı? süreci takip eden arkadaşlar var ise buradan duyurulur.
Bana da aynı bilgi verildi 133.61 euroluk bir ürün sipariş verdim ben de toplamda kargo ile birlikte 163 küsür. Bakalım ne olacak

Bana da aynı bilgi verildi 133.61 euroluk bir ürün sipariş verdim ben de toplamda kargo ile birlikte 163 küsür. Bakalım ne olacak
My orders kısmından fatura indirince 30 Euro gözüküyor ama gönderdikleri ürünün üzerine 30 Euro işlenmemiş fatura koyduklarını söylediler hadi bakalım böyle olacaksa kurtarırız. Gerçi gümrük memuru eşi ile akşam kavga ettiyse 1 Euro bile takılır. 😁

PTT'ye gittim ve kargoların hala indirilmediğini, bugün indirileceğini söylediler, adres bilgilerim de sıkıntılıymış, gün içerisinde inerse beni arayıp yeniden çağıracaklarmış. Adresi de doğru bir şekilde verdim şimdi ne olacak bekliyorum. Çok sinirliyim, zaten oturduğum bölgeye ters bir yerde bir de üstüne 2 gündür bekliyorum nasıl indirmediler anlayamıyorum resmen mağdur oldum. Geceden beri de hiç uyumadım sırf şu işleri halledeyim diye ama değmedi, ağız dolusu bir küfür etmek geliyor içimden de neyse. Umarım bir sıkıntı yaşamam, süreçten haberdar edeceğim.
Selamlar alabildiniz mi aradılar mı tekrar?

Selamlar alabildiniz mi aradılar mı tekrar?
Selamlar, şubeyi 30 kez aramama rağmen asla ulaşamadım, ana merkezi arayarak bir iletişim kurdum ancak onların da şubeye erişimi yokmuş, şıkayet oluşturduk böylelikle hızlanacakmış ancak umurumda bile değil, birazdan tekrar şubeye gideceğim sanırım insan gibi konuşarak çözülmeyecek bu problem. Belki dün bağırıp çağırsam hallolacaktı, bu yola başvurmak istemiyorum ama sabrım kalmadı artık zaten haftasonu giriyor bugün bi şekilde almam gerekiyor gitarımı. Ayrıca bu olaylar ile uğraşırken şunu da gördüm, tek mağdur olan ben değilmişim, herkes aynı problemden şıkayetçi.

Selamlar, şubeyi 30 kez aramama rağmen asla ulaşamadım, ana merkezi arayarak bir iletişim kurdum ancak onların da şubeye erişimi yokmuş, şıkayet oluşturduk böylelikle hızlanacakmış ancak umurumda bile değil, birazdan tekrar şubeye gideceğim sanırım insan gibi konuşarak çözülmeyecek bu problem. Belki dün bağırıp çağırsam hallolacaktı, bu yola başvurmak istemiyorum ama sabrım kalmadı artık zaten haftasonu giriyor bugün bi şekilde almam gerekiyor gitarımı. Ayrıca bu olaylar ile uğraşırken şunu da gördüm, tek mağdur olan ben değilmişim, herkes aynı problemden şıkayetçi.
Biz de yaşayacağız muhtemelen. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım bugün sorunsuzca hallolur işiniz. Mesela benim ürün de 7 gündür (15.12.2023, 06:02, Feucht, Germany) denen yerde ve hiç hareket yok. Büyük ihtimal gümrüğe ulaşmış denetleniyordur diyor Thomann. Allah sabır versin bakalım hepimize. Beklemedeyiz.

Sınırı, ürün bedelinde geçerseniz, gümrük, ithalat, müşavir, memur vs. uğraşacaksınız
Sınırı, sınırın altındaki ürün bedeli + kargo ile geçerseniz, memurun insiyatifine göre uğraşacaksınız
Sınırı hiç bir şekilde geçmezseniz, yine uğraşacak bir şey bulursunuz ( gelecek mi, takılacak mı, değecek mi )
Maalesef bu tez doğru.
İster iş bilmezlik diyelim, ister katı kurallar-yasalar diyelim. En basitinden ağız tadıyla bir hobinin peşinden gitmek bile olumsuz anlamda uğraşmadan olmuyor. Keşke sadece tatlı telaşlarımız olsa, onlarla uğraşsak sadece. Ancak maalesef.

Biz de yaşayacağız muhtemelen. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım bugün sorunsuzca hallolur işiniz. Mesela benim ürün de 7 gündür (15.12.2023, 06:02, Feucht, Germany) denen yerde ve hiç hareket yok. Büyük ihtimal gümrüğe ulaşmış denetleniyordur diyor Thomann. Allah sabır versin bakalım hepimize. Beklemedeyiz.
Hocam alabildim nihayet güç bela, yarın bilgi vereceğim detaylıca. Hareket olmaması seni korkutmasın Türkiye'ye gelene kadar ki süreçte "transfer sürecinde" olarak gözüküyor ancak bu durum 1 hafta daha sürerse o zaman tabi bir şeyler yapmak gerekebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ortak basın toplantısı düzenledi. Miçotakis açıklamasında Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkilerin yeniden canlandırılmasına karar verildiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Vize meselesinde de daha yakın bir iş birliği konusunu ele aldık. Vize meselesinde Türk öğrenciler ve Avrupalı öğrenciler arasında muaf meselesini de ele aldık. 10 Yunan adasında Türk vatandaşlarının 7 gün vizesiz seyahat etmesi konusunda karar olarak ele aldık

İlginç bir gelişme. Daha düne kadar 82 Atina vari açıklamalar yapılıyordu. Eğer olumlu sonuçlanır ve vize için imtiyaz verilirse sizce Yunanistan üzerinden gitar alma fikri?

Yunanistan üzerinden alışveriş konusunda tecrübem var. Belki bir değeri olur, biraz paylaşayım.

Öncelikle Thomann Greece çok iyi çalışıyor. Her konuda çok yardımcı oluyorlar.
Ben gitar aldım. Türkiye'den kredi kartıyla ödeme yaptığım için fatura adresimi Türkiye olarak girdim. Teslim adresini de kuzenimin evi. Herkesin Yunanistanda kuzeni mi var lan! Bu ne biçim tecrübe yürüüü, demeden önce açıklayayım Yunanistan da kuzene ihtiyacınız yok.
Neyse, ödemeyi yaptıktan sonra bana Thomann'dan bizimle iletişime geçin diye bir mesaj geldi. Aradım. Dediler ki, bakın isterseniz direkt Türkiye'ye göndeririz Yunanistan'a KDV ödemezsiniz. Dedim yok zaten Tax Free yapıcam. Tax Free faturamı da gönderin dedim. Ha tamam dediler. Kartınız, provizyonunuz iyi dediler ödemeyi gerçekleştirdiler.
Siparişi verirken tahmini bir teslim tarihi oluyor. O tarih neredeyse tam tuttu. Benim kargom UPS ile yola çıktı. Önce İtalya'gitti sonra Yunanistan'a girdi. Bütün bu adımları UPS'den takip edebiliyorsunuz. Kargo Yunanistan'a girdikten sonra taşımacılık UPS'den çıkıyor. Taşıma, yerel kargo firmalarıyla devam ediyor. Hangi firma olduğunu UPS'nin takip sayfasından ya da Thomann Greece'ten öğrenebilirsiniz. Kargolar son dağıtım şubesine oldukça hızlı ulaşıyor. Şansımıza, şubelerden adresi kargo dağıtım işi çooooook çok çok ağır işliyor. Yani, ev yerine otel adresi verirseniz, şubeden otele gitme süresi uzun olduğu için, kargounuzu şubede tak diye yakarlarsınız. Kargo kuzeninim evine yakın en olan şubeye ulaştığında gittim gitarımı aldım. Çalışanların çoğu da ingilizce biliyor.

Aldım gitarı koydum bagaja çıktım yola geldim kapıya. Yunanistan'dan çıkış yapmadan önce (pasaport kontrol), elimde Tax Free faturasıyla geçtim gümrük memurunun karşısına. Dedim Yunanistan'dan ürün aldım ortak pazarın dışına çıkarıyorum. Ver dedi pasaportu aldı baktı. Sen dedi nörüyon. Kurnaz mı sanıyon kendini.
Meğerse AB vatandaşı kişiler (ben) AB'den ürün çıkarırlarken Tax Free geri ödemesi alamıyormuşşş. Beraber yolculuk ettiğimiz, TC vatandaşı diğer arkadaşım aldığı davul setinin, Yunanistan'da %24 olan KDV'sini çatır çatır cash cash oh renkli renkli eurocuklar halinde geri alırken, ben dondurmamı yalamaya devam ettim.

Şimdi Yunanistan...
Bir vizeye bakıyor. En iyisi turla gitmek. Otobüsler falan da var. 5-6 saatlik yolculuk. Teslim için kaldığınız otelin adresini verin. Siparişi abartmayın. Ya Türkiye'de bulunmayan şeyleri sipariş edin ya da fiyat farkı çok büyük olan şeyleri. Gittiğinizde güzel yemek yiyin.

Bir ara da onları da yazıcam.

Son düzenleme:
Geri