Çalgı Yapım Bölümü Yardım Lütfen !

'Müzik Endüstrisi' forumunda Uğur Can Semiz tarafından 12 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. İyi günler;
  Öncelikle söylemem gerekir ; teknik olarak fazla bilgim yok ; nota bilgim yok
  Bu bölüme girebilmek için neler yapmam gerekiyor ve girebileceğim üniversiteler neler
  Yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden .

  Uğur Can Semiz
   
 2. Selam sana nature morte üstadı! :D

  Luthier bir babanın oğlu ve konservatuvar kompozisyon bölümüne 1. girip üniversite beşincisi çıkmış biri olarak bilgimi, tecrübelerimi paylaşmaya çalışayım.

  Çalgı yapımı sonuçta bir zanaattır ve eğitimi de -tüm zanaatlarda hatta sanatlarda olduğu gibi- usta-çırak ilişkisi yoluyla gerçekleşir (yemişim akademiyi :D). Bu yüzden sırayla şunları yapmanı öneririm:

  1) Girmek istediğin üniversitenin öğrenci işlerinden bölümle ve sınavla ilgili gerekli enformasyonu al.

  2) Aldığın bilgileri kafanda güzelce bir değerlendir, gerekirse çevrenden destek al. Örneğin: Kulak sınavı yapılacaksa; bir hocadan ya da konservatuvar öğrencisinden kulağına bakmasını iste.
  - Kulak sınavının içeriğini zaten öğrenci işlerinden öğrenmiş olacaksın; bu enformasyonu sana yardımcı olacak kişiye aktar ki o da ona göre değerlendirsin.​
  - Kulağın zayıf çıkarsa endişelenme: Fiziksel /anatomik bir takım eksiklikler ve/veya anomaliler olmadığı sürece, en zayıf kulak bile eğitilebilir. Sadece doğru kişi ile çalışman ve gerekli azmi göstermen lazım. Sınava kadar epey bir zamanın da var.​

  3) "Bu işe neden kalkıştım? Neden çalgı yapım bölümüne girmek istiyorum?" gibi sorular sorarak kendini biraz sorgula -hatta otur, bir kompozisyon yaz (ciddiyim). Kendine karşı tabii ki dürüst ol ama eğer askerliği ertelemek vb. bir nedenden dolayı o bölümü düşünüyorsan, bunu başkalarının bilmesine gerek yok, değil mi? :) Onu kendine sakla, dışarıya ne göstermek istiyorsan onu göster. Bunları yapınca, sınavdaki olası mülakatta daha bir kendinden emin durursun (ayrıca 4. maddeyle de uyumlu).

  4) Girmek istediğin üniversitenin çalgı yapım hocalarını bul; ne kadar istekli olduğunu belli et, çalışmaların varsa göster, bölüme girmek istediğini söyle, neler yapman gerektiğini sor, önerilerini al. Hocalar seni geri çevirmeyecektir. Hele "kulağım iyiymiş, sınavda sorun yaşamazmışım," veya "kulağım biraz zayıfmış ama zamanım var; sınava kadar toparlayacağım inşallah," gibi konuşarak hazırlıklı olduğunu / boş olmadığını gösterirsen ne ala. Bütün hocalar, istekli/azimli öğrencileri sever. Şahsen öğrencinin çok 'yetenekli' olmasındansa çok istekli/azimli olmasını 20 kere tercih ederim.

  Kararlı olursan ve kafanı kullanırsan bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Yalnız acele etmende yarar var. Şimdiden hayırlı olsun...
   
  gitarist74 bunu beğendi.
 3. ek olarak neler bilmem gerekiyor acaba :)
   
 4. Yahu tükkanın önünü kapatmak istememiştim. :D Yok mu çalgı yapım bölümünde öğrenci olan? Tecrübesi olan?
   
 5. :D:D:D kimse bilgi vermek istemiyor sanırım ;
   

Bu Sayfayı Paylaş