Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

slm

manyetikler hakkında genel bilgi edinmek
istiyorm (calısma sekilleri,takılısları,farkları.......vb.)

bide manyetikler hakkında kendini bilgili gören
varmı?? :?: (artık su manyetiklerin içini dışını öğrenmek istiyorm 8) )

crestline demiş ki:
Selam.. ibanez RG1570 prestige gitarıma manyetik upgrade i yapmak istiyorum. DiMarzio X2N ve SH-13 dimebucker arasında kararsız kaldım bridge için. Sizce hangisini almalıyım? Ve seçtiğim manyetikle neck bölümüne hangi manyetik iyi gider? (sert tonlar istiyorum) Yardımınız için şimdiden teşekkürler..

Dimebucker e 59' iyi gider zaten klasik kombinasyon ;)

Sert tonlar istiyorsan, duncan invader ı önerebilirim. Yüksek çıkışlı ve bass ı çok iyi veren bir manyetiktir.Şuan invader kullanıyorum. Tizlerin düşük kalmasından korkuyordum ama manyetiğin verdiği ton tam istediğim thrash tonu oldu. Dimebucker çok çekici duruyor aslında :D ama invader a göre çok farklı eq. karakteristiği var. Eminim onlada çok sert tonlar alırsın ama istediğin sesi elde edebilirmisin bilemicem. Bu noktadan sonra olay biraz deneme yanılmaya kalıyor gibi(tecrübede tabiki). Kolay gelsin.

Iste zamaninda bir sey biliyorduk ta sizlere invader dedik millet. Reeve'i bulun size daha iy anlatsin gitarinin ustundeki invader'i.

Onun yaninda sapta yuksek cikisli bir manyetik lazim ama 59 falan kesmiyor. Duncan distortion neck veya bir kopru HB'i derim cok cok abarti cikisli olmayan. O zaman cok guzel sonuclar veriyor. Amerika'da invader ile custom 5'i sapta kullanan cok adam var. ;)

B ;)

yav şimdi çok çömez bi soru olacak ama en uygun bu başlık altında sorulur diye düşündüm aktif manyetik nedir ne işe yarar faydaları zararları varsa nelerdir?

İyi güzel diyorsunda şu arama motoru berbat. Ne girsen 19 sayfa sonuç veriyor yani tahminimce hemen hemen tüm başlıkları.

Mesela denemek için aktif manyetik diye girdim "Fenerbahçe - 1907 "Şampiyon" ilk başlık. 19 sayfa topic çıktı. Aramama motoru olsun bunun ismi.

BEnde defalarca konuşulan konular sorulunca arama motorunu öneriyordum ama birde kendim deneyince rastansaga nın bahsettiği durum karşıma çıktı...

Yani arama motorunun durumu pek iç açıcı değil...

--------------------------------------------------------------------------------

merhaba arkadaslar...samick marka elektro gitarım var..Gitarımın klavyesi gayet rahat. sustain düşük..gitarıma manyetik takviyesi yapmak istiyorum fakat sizlerinde bilgilerinden yararlanmak istiyorum...Gitarımın manyetik dizilişi...H-S-S....çaldığım tarzlar...Rock,fusion,heavy metal...çok fazla sert olmamakla beraber sert biraz sert tonlar istiyorum..Sizce hangi manyetikleri almalıyım?

the_rocker demiş ki:
--------------------------------------------------------------------------------

merhaba arkadaslar...samick marka elektro gitarım var..Gitarımın klavyesi gayet rahat. sustain düşük..gitarıma manyetik takviyesi yapmak istiyorum fakat sizlerinde bilgilerinden yararlanmak istiyorum...Gitarımın manyetik dizilişi...H-S-S....çaldığım tarzlar...Rock,fusion,heavy metal...çok fazla sert olmamakla beraber sert biraz sert tonlar istiyorum..Sizce hangi manyetikleri almalıyım?

Çok uç noktalardaki tarzların saund unu tek gitardan bekliyorsun bence çok şey istiyorun,Rock,Fushion,MEtal gibi tarzların saund unu aynı gitardan alamazsın.

Sert likten kastın nedir?HErkezin bir "sert" lik anlayışı var?

the_rocker demiş ki:
Rock,fusion,heavy metal...çok fazla sert olmamakla beraber sert biraz sert tonlar istiyorum..Sizce hangi manyetikleri almalıyım?
the_rocker; Frank Gambale'nin manyetik set upları sana göre olabilir. zira kendisi bu tarz bir gitaristtir. Tabi eski ibanezlerindeki kombinasyonlardan bahsediyorum. DiMarzio'nun AlDiMeola serisi de (bulabilir misin bilmem ama iyi gidebilir. Ayrıca gövde ağacını bilmeden de çok konuşmak istemem. Ama madem 3 renk istiyorsun köprü hum. güçlü, single ları da onları dengeleyecek gibi seç. Ben bir de DiMarzio'nun sitesinde bir manyetik seçme aracını dene derim :) Ama sana mutlaka bir de Doktor Barlo bakmalı, O bir numaradır bu işte :) Sevkini yazdım :)

01 demiş ki:
Arkadaş fusion, rock, metal demiş. Sanırım bu kombinasyondan Morbid Angel, Cannibal Corpse, Meshuggah sertliği beklemez kimse ;)

01 demiş ki:
Çok uç noktalardaki tarzların saund unu tek gitardan bekliyorsun bence çok şey istiyorun,Rock,Fushion,MEtal gibi tarzların saund unu aynı gitardan alamazsın.
Hiç katılmıyorum. Steve Vai aynı manyetik kombinasyonu ile hem rock (birçok şarkısı) hem metal (bad horsie) hem de fusion (yine birçok şarkısı) işi şeylerde güzel tonlar alabilmektedir. Diğer bir örnek Steve Morse olabilir, Al DiMeola olabilir, Dave Weiner olabilir...Sonuçta bu müziklere uyacak en önemli şey uygun amfi+efekt seçimidir ki bana göre uygun manyetik kombinasyonundan daha önemlidir.

nienturi demiş ki:
the_rocker demiş ki:
Rock,fusion,heavy metal...çok fazla sert olmamakla beraber sert biraz sert tonlar istiyorum..Sizce hangi manyetikleri almalıyım?
the_rocker; Frank Gambale'nin manyetik set upları sana göre olabilir. zira kendisi bu tarz bir gitaristtir. Tabi eski ibanezlerindeki kombinasyonlardan bahsediyorum. DiMarzio'nun AlDiMeola serisi de (bulabilir misin bilmem ama iyi gidebilir. Ayrıca gövde ağacını bilmeden de çok konuşmak istemem. Ama madem 3 renk istiyorsun köprü hum. güçlü, single ları da onları dengeleyecek gibi seç. Ben bir de DiMarzio'nun sitesinde bir manyetik seçme aracını dene derim :) Ama sana mutlaka bir de Doktor Barlo bakmalı, O bir numaradır bu işte :) Sevkini yazdım :)

01 demiş ki:
Arkadaş fusion, rock, metal demiş. Sanırım bu kombinasyondan Morbid Angel, Cannibal Corpse, Meshuggah sertliği beklemez kimse ;)

01 demiş ki:
Hiç katılmıyorum. Steve Vai aynı manyetik kombinasyonu ile hem rock (birçok şarkısı) hem metal (bad horsie) hem de fusion (yine birçok şarkısı) işi şeylerde güzel tonlar alabilmektedir. Diğer bir örnek Steve Morse olabilir, Al DiMeola olabilir, Dave Weiner olabilir...Sonuçta bu müziklere uyacak en önemli şey uygun amfi+efekt seçimidir ki bana göre uygun manyetik kombinasyonundan daha önemlidir.

Manyetik yerine ekipman desek şuna :)

Bu kadar farklı tarzların saund unu tek gitardan almak çok zor,sadece manyetikle olacak iş değil,biraz gerçekçi yaklaşalım olaya!

Sert lik mevzusunda,rock,metal,fushion gibi tarzların arasında sertlik babında nasıl bir ilişki var tanrı aşkına ?

BAna derki ben "Heavy Metal tonu istiyorum" mesela, "Metallica çalıcam" der ,ben onun sertlikten neyi kastettiğini anlarım.

Ama somut olmayan sorulara yine soyut yaklaşmak pek doğru değil.

01 demiş ki:
Bu kadar farklı tarzların saund unu tek gitardan almak çok zor,sadece manyetikle olacak iş değil,biraz gerçekçi yaklaşalım olaya!
Ben elimdeki bir tane POD2.0 ve tek gitarla oldukça tatminkar soundlar elde edebiliyorum. Pek çok türe tek gitarla ulaşılabilir. Çok zor da değil. Artık coil tapler ile farklı manyetik bağlantı yöntemleri ile vs. ciddi anlamda tatminkar sesler elde edebilmek olağan. Ha ama şu yönden haklı olabilirsin, bu verzatilliğe sahip bir gitarın olsa da nokta atışı yapacaksındır ki bu da mutlak profesyonel müzisyenlik söz konusudur, mutlak mükemmellik arayışı söz konusudur o zaman evet temiz tonlar için 74 fender stratocaster üzerine vintage singlelar, hayvani distorsiyonlar için esp veya jackson üzerine emg 81-85 destekli aktif manyetikler vs. kullanılması gerekebilir. Ama şu halde bile birçok gitarist birçok sound içeren çalışmaları için birkaç tane gitar kullanmaktadırlar.

01 demiş ki:
Sertlik mevzusunda,rock,metal,fushion gibi tarzların arasında sertlik babında nasıl bir ilişki var tanrı aşkına ?
Nasıl mı ilişki var? Steve Morse, Deep Purple (son dönem), Vai, Satriani, Alex Skolnick, Frank Gambale, Alan Holdsworth, Tony Macalpine, Mattias Eklund, Rob Balducci, Ron Thal, John Petrucci, Buckethead gibi gitaristler...
Bunlar gibi müzisyenlerin albümleri bu tarzları harman olara barınırabilen albümlerdir sıklıkla. Yani çok sert fusion veya fusion etkilenimli eserler mevcuttur örneğin. Bkz;Sun Caged, Meshuggah, Liquid Tension Exp., Dream Theater, Zero Hour, Tony Macalpine albümleri...

herkese selamlar. benim kafamı uzun zamandır kurcalayan bi sorum var. bu forumda arama yapmayı denememe rağmen sonuçlar arasından aradığınız şeyi bulmak saatler sürüyor. bu yüzden direk sorayım dedim.
şu manyetik değiştirme olayıyla ilgili. bu forumda bir topicte görmüştüm, bir arkadaşımız hangi gitara takılırsa takılsın emg 81 in o gitarın performansına sınıf atlatacağını, diğer bir arkadaşımız da gitarın sesinin boğulabileceği gibi birşeyler yazmış.
ben gitar teknolojisinden hiçbirşey bilmiyorum, gitarıma emg 81 takarsam ne kadar performans alabileceğimi ve vereceğim paraya değip değmeyeceğini söylerseniz sevinirim. biliyorum defalarca tartışılmıştır ama bu forumda bulması çok zor oluyor.

gitarım esp viper 50:
bolt-on construction; 24.75” scale; agathis body; maple neck; rosewood fingerboard; dot inlays; ESP LH-100 pickups; volume & tone controls w/3-way toggle; black hardware; tune-o-matic bridge w/stop tailpiece; 24 XJ frets

ben bu esp manyetikleri değiştirip emg 81 takmak istiyorum. esp nin manyetikleriyle yüksek tonlarda sustain çok kısa cılız, ve genel olarak manyetikler çok gürültülü. yeni bir gitara da henüz durumum uygun değil. eğer emg 81 leri takarsam bu performansı ne kadar etkiler? ve beni yeni bir gitar almaktan ne kadar süre alıkoyar?(ben heavy metal çalıyorum, metallica-iron maiden vs. - solo gitar çalıyorum.)

şimdiden herkese teşekkürler, Cem.

edit: önerebileceğiniz daha iyi bir manyetik varsa söylerseniz memnun olurum. eğer bu mesajı yanlış topik e yazdıysam kusura bakmayın ve uyarın, çünkü forumda daha yeniyim.

Geri