Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

beyler benimde acil bir ricam var les paul umde 2 tane di marzio paf classic ibanezimde de 2 tane evo ve bir fast track 2 ile sorunumu cuzmus bulunmaktayım ama fender de isediğim tonu bulabilmiş değilim delux strat ın uzerindeki manyetikler noislies tı ben onları cıkardım sakladım yerinde 3 tane fat 50s custom shop single taktım olmadı aradığım ton ise 3 single da neck ve middle ı kullanırken pop soundunu elde etmek compressorlu bir sekilde orneğin hande yener kırmızı parcasında bu sound var bunu bana sağlayabilicek single manyetiği arıyorum bulmak istiyorum ibanezimde vai sounduna yakın soundlar elde ettim ama fenderde ki problemime yardımcı olmanızı rica ediyorum herkese şimdiden teşekkurler

genelde o tip albüm kayıtlarında (hande yener vs popçularınkilerde) usa stratocaster (genelde de standard manyetikli) kullanıldığını biliyorum. söylediğin sound nil karaibrahimgil şarkılarındaki ufak gitar partisyonlarında da var, nildekilerden kesin eminim stratocaster olduğuna. yani bir de usa strat stock manyetiklerini dene.

mfikret demiş ki:
Dİmarzio X2N manyetigim var.bu single gibi kullanılıyor diye duydum.bi switch ile çevirilebiliyormuş.deneyen varmı?

Manyetiğin kullanım kılavuzunda çift sarımın ortasından gelen ve gitarda kullandığın şekilde(şu anda) birbirine lehimli iki tel var. Bunları bir switch ile toprağa (GND) bağlarsan swich'i açtığın zaman alt sarım direk topraklanacak dolayısıyla sadece üst sarımı kullanıyor olacaksın. Böylece single coil'e dönüşmüş olacak manyetik. Üstteki arkadaşımın söylediği gibi bu switchi push pull bir ton/ses potansıyla yaparsan gitarının genel görünümünü de değiştirmek zorunda kalmazsın. Ayrıntılı bilgi için PM atabilirsin.

merhaba arkadaşlar klasik olucak biraz ama :oops:
epiphone lp gothic(stock manyatik var şu anda üstünde) gitarımın manyetiklerinden memsuzum:( mesa boogie tonları seviyorum palm-mute um depremler yaratsın, distortionım adeta kükresin ve maun gitarımın hoş clean tonları olsun istiyorum tizden ziyade tok tonları seviyorum. ne önerirsiniz? :roll:

arkadaşlar geçen gün gittim dk2 min köprüsüne seymour duncan tb-11 taktırdım... herkes manyetik çıkışına göre volume potansını (buydu heralde adı) değiştirmek gerekebilir falan diye birşeyler söylüyor.. önceki manyetiğim duncan designed hb-102 idi...nette çıkış güçü hakkında bir bilgi bulamadım. tb-11customcustom un çıkışı ise 14.4 (?) birimi unttum:p öylece değiştirdi yüksel usta hb-102 yi çıkarıp tb-11 i taktı sanırsam ek bir değişim yapmadan(potans motans:).. eve gelip denediğimde köprüdn singlelara geçtiğimde sanki ses seviyesi biraz azalıyormuş gibi geldi. eskiden böylemiydi hatırlayamadım şimdi... yani bilen biri var mı bu durum nedir?

midnite demiş ki:
arkadaşlar geçen gün gittim dk2 min köprüsüne seymour duncan tb-11 taktırdım... herkes manyetik çıkışına göre volume potansını (buydu heralde adı) değiştirmek gerekebilir falan diye birşeyler söylüyor.. önceki manyetiğim duncan designed hb-102 idi...nette çıkış güçü hakkında bir bilgi bulamadım. tb-11customcustom un çıkışı ise 14.4 (?) birimi unttum:p öylece değiştirdi yüksel usta hb-102 yi çıkarıp tb-11 i taktı sanırsam ek bir değişim yapmadan(potans motans:).. eve gelip denediğimde köprüdn singlelara geçtiğimde sanki ses seviyesi biraz azalıyormuş gibi geldi. eskiden böylemiydi hatırlayamadım şimdi... yani bilen biri var mı bu durum nedir?

Kafam karışık bir şekilde yazıyorum umarım yanlış bilgi vermem:

Evet, potansiyometre manyetik çıkışına göre seçilir ama humbucker değişiminde genellikle potansiyometre değişmez. Yaygın bir şekilde 500K'lık potansiyometreler kullanılır.

Ses seviyesindeki fark manyetik değişiminden kaynaklanıyor olmalı. Çünkü bildiğim kadarıyla ses sonuna kadar açık olduğunda potansiyometre devreye direnç uygulamaz. Yada başka bir deyişle sıfır ohm'luk bir direnç uygulanır. Bu durumda manyetikler kendi çıkışlarını verirler. O yüzden potansiyometrenin değişmesiyle alakası yok diye düşünüyorum.

Potansiyometrelerin en önemli rolü sesi kısarken ortaya çıkar.

Özetlemek gerekirse ortaya çıkan yada çıktığını tahmin ettiğin ses seviyesi farkı, yeni humbuckerının çıkış gücünün daha fazla olmasıyla alakalı gibi geldi bana...

wahshe demiş ki:
epiphone lp gothic(stock manyatik var şu anda üstünde) gitarımın manyetiklerinden memsuzum:( mesa boogie tonları seviyorum palm-mute um depremler yaratsın, distortionım adeta kükresin ve maun gitarımın hoş clean tonları olsun istiyorum tizden ziyade tok tonları seviyorum. ne önerirsiniz? :roll:

:arrow: çok şey istediğimin bende farkındayım :roll: ama bu bilgilerinizi paylaşmaya engel olmasın :!: "abi sen o gitardan o tonu al bende kafamı keserim" de diyebilirsiniz yeterki görmemezlikten gelmeyin arkadaşlar. saygılar.

wahshe demiş ki:
wahshe demiş ki:

:arrow: çok şey istediğimin bende farkındayım :roll: ama bu bilgilerinizi paylaşmaya engel olmasın :!: "abi sen o gitardan o tonu al bende kafamı keserim" de diyebilirsiniz yeterki görmemezlikten gelmeyin arkadaşlar. saygılar.

Diğer ekipmanını da ekler misin?

Arkadaşlar, stratımın noise problemini yoketmek ve biraz daha dolgun sesler almak için, ilk olarak da bridge pozisyonu için,

1- fender lace sensor
2- fender noiseless
3- emg sa set
4- seymour duncan jb jr ve benzerleri
5- di marzio single humbuckerlar

bu seçeneklerden hangisini önerirsiniz?

- Mesela di marzio yjm-yjm-hs3 taksam malmsteen gibi, clean tonlar ölür mü?

- Ya da komple lace sensor/emg set düşünsem nasıl olur?

- Köprüye jb jr taksam nasıl olur? sonradan neck ve middle da da düşünürüm birşeyler.

Aradığım şey kesinlikle fenderden testere sesi çıkarmak değil. Sadece noise gate kullanmadan ve sustain öldürmeden biraz noise dan kurtulmak istiyorum. Ayrıca highway 1 stock manyetikleri biraz cılız manyetikler standart americana göre.

Bana en mantıklısı köprüye bir jb jr takmak, belki ortalara noiseless yada texas manyetikler takmak gibi geliyor. Ya da komple di marzio yjm ve hs3 gibi.

gogostar demiş ki:
wahshe demiş ki:
wahshe demiş ki:

Diğer ekipmanını da ekler misin?

pod xt live, kulaklık

POD XT Live gibi güçlü bir alet varken (tona etkisi çok fazla ve gitardan (manyetikten) daha çok kendi tonunu verir) bence o aletin ayarlarına uğraş.

Hassas bir şekilde manyetiği değiştirsen (her türlü zahmettir...) POD yine baskın bir şekilde tonu etkileyecektir.

Birkaç kayıt koyma imkanın varsa onun üzerinden devam edelim derim...

şimdi provaya gidiyorum gelince kaydeder koyarım çilekeş'in tonu hoşuma gidiyor. ee mesa boogie yi almış adam içindeki lambalar bizim evdekinden fazla neyse gelince bi kayıt yaparım ordan devam ederiz.

Voodoo modelinin manyetikleri onlar, classicte de onlardan vardı geçen seneye kadar yanlış hatırlamıyorsam. 4 sene kullanmışlığım var. Daha tiz manyetiklerdir onlar.

Bu arada manyetikleri takıp direk istediğin tonları alamayacağının farkındasın değil mi? İyi manyetiklerdir ama yukarda bahsettiğin tarif açısından dediklerim çok daha iyi.

B

ibanezim war iyide blues rockn roll tonu ayarladım fakat daha iyisi geerekli bana ne marka manyetik almam konusunda yardımcı olunnnn(2 hambucker 1 single)murat_guler_84@hotmail.com

Geri