Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Mum olayını atladın Türkay'cım. Kapağın içine mum dökmezsen, manyetikler açıkken ötmese de kapak taktıkdan sonra ötmeye başlar çok büyük bir ihtimal ile (eğer tam olarak ne yaptığını bilmiyorsan). Dolayısı ile mumsuz ötmeyen kapak takmak bir san'attır kendi başına.

Mesela senin o a2p'deki mum yeşil, neden yeşil dersen, valla elimin altında o anda o vardı. :D

B ;)

arkadaslar!size bir sorum olcak! BARTOLİNİ BC4CBC-T bass manyetik almam lazım ama bulamıyorum..nereye bakayım??yurt dışında var ama nasıl olur ne yapmam lazım bilmiyorum..türkiyede satan yer yokmudur?yardımıcı olursanız çook sevinirim

ben cort kx1f alıcam forumdan biri manyetik modifiyesiyle ii olur demiş ne takmalıyım sert olsun ama çok çamurlu olmasın ses aklımda emg 81-60 veya evo set var siz ne önerirsiniz böyle her türlü gidicek cinsten slow da çalmak lazım arada :D

tam olarak sorum şu oldu gitarım yekpare flamed maple kaplama maun ve manyetik modifiyesi yapmak istiorum temiz ritim çalabilmek istiorum ama çok da yumuşak olmasın zaten olmaz da :twisted:
1.seçenek: x2n, evulation
2.seçenek: sh2, tb4

hangisi daha kullanışlı?

demonsuck demiş ki:
tam olarak sorum şu oldu gitarım yekpare flamed maple kaplama maun ve manyetik modifiyesi yapmak istiorum temiz ritim çalabilmek istiorum ama çok da yumuşak olmasın zaten olmaz da :twisted:

hangisi daha kullanışlı?
yardımmmmmmmmmmmmm :idea:

masterofpuppetsasd demiş ki:
lokman demişki : ( :LOL: )

nasıl manyetikler olduklarını soruyosan dimarzio nun sitesine git bi bak gayet güzel açıklamış sitesinde :)

lokman! :D saol. baktım trene bakan inek gibi. umutsuz vakayım cidden. babam hep der sana yumurta kapıya dayanınca dank ediyor diye. merak ettiğim jbye göre nasıl mesela. gerçi şimdi manyetik işi önemli değil asıl gitar işi olsunda.

demonsuck demiş ki:
demonsuck demiş ki:

hangisi daha kullanışlı?
yardımmmmmmmmmmmmm :idea:

cevap vericek kimse yok mu benim jeksınım yok diye adamdan saymıo musunuz :(

demonsuck demiş ki:

Dimarzio nun sitesine girip ordan gitarının özelliklerini yaz, sana uygun manyetiği belirtir. Yani en azından bi fikir alırsın. X2n pasif olduğu halde yüksek cıkışlı olduğu için biraz cazırtı yapabilir.

Evolation iyi bi manyetiktir. Set olarak onu düşünebilirsin neck ve bridge için. Ekipman iyise temiz sert tonlar verir.

Ama en akıllıcası sh2 ve tb4 gibi görünüyor. Çünkü zaten bu kx customda da var. Gitarın ağacıda maun olması lazım. Maun gövdeli bi ağaca tb4 sh2 daha cok yakışacağının kanısındayım :)

Şu manyetik işine hiç aklım ermiyor. Adam akıllı bir tesisat, bir kayıt imkanı olmadan manyetiklerin arasındaki ufak tefek farklılıkların anlaşılamıyacağına inanıyorum.

Barlo'nun muhteşem bilgisi önünde saygıyla eğilip bu forumdan kaçıyorum hemen :)

Önce gitar, anfi, FX işlerini halledip sonra manyetik seçimini gerekiyorsa yapmak lazım diyerek ekliyorum. Bu ilk üçünü halledip işin son bölümüne gelenlere ise iyi seçimler diyorum :)

Bir de sadece manyetikten mucize beklemeyin, tavsiye etmem, heralde konuşulmuştur uzun uzun ama unutanlar var ise ekleyeyim dedim

SiLeNoZ demiş ki:
Şu manyetik işine hiç aklım ermiyor. Adam akıllı bir tesisat, bir kayıt imkanı olmadan manyetiklerin arasındaki ufak tefek farklılıkların anlaşılamıyacağına inanıyorum.

Barlo'nun muhteşem bilgisi önünde saygıyla eğilip bu forumdan kaçıyorum hemen :)

Önce gitar, anfi, FX işlerini halledip sonra manyetik seçimini gerekiyorsa yapmak lazım diyerek ekliyorum. Bu ilk üçünü halledip işin son bölümüne gelenlere ise iyi seçimler diyorum :)

Bir de sadece manyetikten mucize beklemeyin, tavsiye etmem, heralde konuşulmuştur uzun uzun ama unutanlar var ise ekleyeyim dedim

aslında genel olarak haklısın.

*manyetik mucizeler yaratmaz. bir gitar genel olarak düşükse sadece biraz daha iyi bir sustain verir ama tonu harika hale getirmez.
*çok karakterli manyetikler dışında yada değişen manyetikler arasında çok fark olmayınca gerçek ton farkını iyi yakalayamazsın. iyi bir sistem olmazsa emg ile stock manyetikler arasında bile fazla fark görülmediğini bilirim.

ama bazı manyetikler var ki takılır takılmaz değişimi fark edersin. örneğin bir sh4 yerine takılan bir x2n ile arasındaki farkı hemen anlayabilirsin. ama bu farklı bir konu :)

bir manyetiğin aktif yada pasif olduğunu bakarak anlayamazsın.hatta kimi zaman gelir çalarak bile anlayamazsın.aktif manyetiği anlamının yolu arkadaki devrelere bakmak ,pil yuvası olup olmadığını kontrol etmek gibi yöntemlerden geçer.ama o pil yuvası çok farklı şeylerdede kullanılabilir.(aktif mid booster lar ,sustainerlar)
her kapalı manyetik de aktif değildir yani üzerinde siyah kapak gördüğün her manyetik aktif değildir.

aktif manyetiklerin sanırım en büyük faydası çok sessiz olmaları.feedback ve hum yapmazlar.ayrıca çıkışlarıda yüksek olduğu için pasif manyetiklere nispeten daha sert tonlar verirler.tuşeyi daha ön plana çıkarırlar.

en büyük dezavantajlarıda çok yerde geçen clean ton sorunu.yüksek çıkıştan dolayı cleanler biraz daha güçlü ve drive lı gelir aktif manyetiklerde.ama bu kesin bir kaide değil.yani güzel bir amfi de ses potunu azıcık kısarak güzel tonlar elde etmek mümkün.ama tabiki bir pasif manyetikten alabileceğin clean i beklememen lazım.ve ayrıca (piyasanın önde geleni emg ye göre konuşuyorum)
genelde eq kanalları flat e yakın olduğu için alıcağın ton çok büyük bir aralıkta olmaz.birbirine yakın tonlar alman mümkün.

pasif manyetikler ise belli bir çıkış üzerinden ekstra bir güç almadan çalışırlar.çıkışları bu nedenle aktiflere göre düşüktür.bu sayede cleanler (manyetikten manyetiğe değişir tabiki) derli topludur.ama bazı pasif manyetikler vardır ki (di marzio x2n örneğin) diğerlerine göre çıkışları gene yüksektir ve aktif manyetiklerin ihtiyaç duyduğu şeylere ihtiyaç duymadan güçlü tonlar verirler.

şu anda piyasanın en önde gelen aktif manyetik firması emg dir.seymour duncan da bu aralar live wire gibi modeller çıkararak atılımlar yapsada şu aralar en çok tutulan firma emg.

SiLeNoZ, ben de öyle düşünüorm. hiç manyetik işine girmedim daha. şimdi gitar hariç her şey okdir. bir 83 model squayırım vardı onu kullandım hep. grupta zor oluodu sesi zayıf ve dikkat etmezsen testere gibi çıkıodu. tanıdığa gitti alet şimdi gitarım yok. amfim lambalı eski bozuktan tamir olma zaman zaman aksıyan, reverbü bozuk öten marshall jcm2000dsl401. ama çok seviorum, bir delay ile süper oluo. yeni gitarı alınca manyetiğe dokunmam hiç, bolzulmadıkça...

Geri