Studyo icin Ses izolasyonu??

Yaklaşık 1 aydır bunu araştırıyorum,ama kaliteli izolasyon 500 ytl den aşağı olmuyor.
Boyutları 240 120 cm,kalınlığı 5 cm olan bir köpük bulduk,tanesi 31 ytl.Yani yaklaşık 16 metrekarelik bir odanın sadece duvar izolasyonu bile 500 ytl ye yakın,daha bunun tavanı var,yeri var.....Kolay gelsin..
Daha ucuz bir şeyler varsa bana da haber versin :( :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ya tavuk yumurtalarinin geldigi kartonlar var ya onlardan iste 5er li olarak duvara orersen sesi baya bir kesiyormus..benim arkdasim tavukcu oldugu icin sorum olmucak benim icin ama sizleri bilemem denemek lazim

Yumurta kartonuydu köpüktü bunların ses yalıtımına olumlu hiç bir etkisi yoktur...

Bazı firmalar özellikle ses ve ısı yalıtımı üzerine çalışıyorlar gidip onlardan ayrıntılı bilgi alın,bir odanın minimum izolasyonu 3000-4000 $ dan başlıyor...

Ayrıntısı çok olan bir iş,yumurta kartonuydu köpüktü bunlarla olmaz...Boşuna yormayın kendinizi...

Kolay gelsin...

01 de yazmış zaten,pahalı geldiği için en ucuz çözüm olan yumurta kartonunu da araştırdım.Kartonun tek faydası duvara çarpan sesi direk karşıya değil de abuk subuk yerlere gönderip akustiği bozuyor veya sağlıyor ikisinden biri :D Yalıtıma etkisi %5 falan olur yani.

500Ytl gibi fiyatlara mümkün değil öyle köpükle falan izolasyon.. Malzemeyi kendiniz topladığınızda 10m2 lik bir odanın masrafı aşşağı yukarı 2.500Ytl oluyor oda eğer çok temiz çalışırsanız. Yumurta kabı olayı şekil olarak akustik panellere benzediğinden olsa gerek, tamamen uydurma şeyler. Zaten akustik panelinde asıl görevi sesi izole etmek değildir. Bu konuyla ilgili birçok başlık var,onları inceleyin.

Ya bu iyi bir şey bende eve yapıcam ama fiyatlar uçmuş yani peki bu düz beyaz diktörtgen köpükler bir işe yararmı acaba herkes yumurta kutuları olur diyor ama tam anlamıyla ne kadar keser yapıp deneyen biri yok mu?

bence abartılıyor.manisada arkadaşlar yapmıslardı.yaklasık 20m2 lik bir mekandı.700 800 milyona halletmişler.tam anlamıyla yüzde 100 işleve sahip olmasada sesi yüksaek oranda kesiyordu.amatör isen yumurta kartonu ve köpük.o söylenen paralar ne öle.offf

slm

ses izolasyonu aslında çok basit bi olay yani çok küçük ayrıntıların büyük işlevi olabiliryor misal biz stüdya yaptığımızda davulun altına bütün tahta kestirmiştik onun altınada parça parça dengeli bi şekilde silikon sıkmıştıkki davulun titreşimi direkt olarak yere iletilmesin diye

pahalı olur mu bilmiyorum ama yumurta kartonunun
arkasına silikon doldurulursa iyi yalıtabilir.ya da yumurta kartonunun arkasına köpük koyulabilir.hatta köpük silikon olayı birarada?

Selam hemşerim.=) madem konuyu burdan açmışsın bende ö.m. yerine burdan yazayım dedim...burda çok fazla fiyatlar söylemişler genelde ama...bu fiyatların çok çok altında rakamlara iyi yalıtım yapabilirsin..
biz 3 yıl once kendi studyomuza böyle birşey yaptık:
Mesela yan duvarı örnek vereyim
duvarın yüksekliği 2 metreydi.Biz de 2 metre uzunluğunda 7 cm kalınlığında tahtalar alıp, onları belirli (strafor plakaları genişliğinde) aralar bırakarak yan duvara çaktık. Sonra her tahtanın arasında kalan boşluğu cam yünü ile doldurduk.
Üstlerine strafor plakaları tahtalara tutturduk.Böylece cam yünlerinin üzerlerini kapatmış olduk.Görüntü de oda bembeyaz strafor plakaları görünür haldeydi.Çuval gerdik en üstünede.
Odanın her yüzeyine bu anlattığım şeylerin hepsini uyguladık.
Pen olan kapımıza da yine strafor ve cam yünü malzemeleriyle kalınlaştırdık.ve kapı kenarlarında kaucuk tutucu ve yapışkanlı sünger kullandık..
İçinde davul olan bi stüdyo oldu burası. Ve sonuç içerde müzik yapılıyorken kapıyı kapadığında,en uzak 3 metreden kısık sesli radyo sesi gibi bişey duyuyorsun ve üst kattan ise sadece ayağının altında bas titreşimleri hissediliyor..
beni kesmez bunları da engellemek istiyorum diyorsan.cidden biraz daha para harcayarak daha profesyonel yontemler kullanmalısın.

malzeme fiyat : 200 ytl civari.. işçilik : bir kaç arkadaş kendimiz yaptık.

tonemaisterin bahsettiği stüdyoyu beraber yaptığımızdan ben cevap veriyim dedim evet 200ytl civarı bişey tuttu ama yapacağınız sütdyonun boyutu ve yeri bunu etkiler ancak işçiliği kendiniz yaptığınızda ve birazda araştırma yapıp kafa çalıştırdığınızda böyle pratik ve ucuz çözümler bulunabiliyor.

evet bu konu iyice yoldan çıkmış :)

Sadece birkaç şey ekliyeyim 200ytllik izolasyon için çünkü belli olay tartışmaya dönücek,herkes kendi bildiği,yaptığını savunucak.. Sonra çık işin içinden çıkabilirsen.. Cam yününün asıl görevi ısı yalıtımıdır,ses değil. Gazete kağadından daha fazla etki edermi orasını bilemem doğrusu ;)Strafor plakalarında asıl kullanılışı görüntüyü düzeltmek içindir. Böyle bir izolasyon düşünüyorsanız açıkcası hiç uğraşmayın,birkaç kat halıflex çekin duvarlara.

arkadaşım cam yünü hem ses hem ısı yalıtımı malzemesidir ve zaten profesyonel bir yalıtım yapıcaksan da alacağın malzemede yine camyünü bulunur ama o malzemeler hazır birleştirilmiştir en altta camyünü ona bağlı bir strafor ve en üstte de süngerdir. Tartışçak bişey yok deneyin görün derim bir denedik ve sonuç ses geçmiyor ayrıca yankı konusunda da çok iyi diyemem ama sorun yaratmıyor. Ama şuna emin ol tüm stüdyo yalıtımlarında camyünü kullanılıyor.

İşte dedim ya,öngörüm doğru çıkmış. Cam yünü değil arkadaşlar,taş yünüdür ses izolasyonunda kullanılan temel malzeme. Tek başına taş yünü zaten 200ytl üzerinde tutacaktır.

bu viyol meselesi metallicanın garajda çaldıkları günlerde yaptığı izolasyondur metallica kitabında yazıyordu herhalde herkes öyle duymuş olacak
tabi amerikadaki viyollerin kalınlığı ile ülkemizdekiler pek tutmuyor olmalı
ama ses yalıtımında asıl mesele sesin titreşme yapamayacağı bir ortam yaratmak
örneğin çift cam neden sesi yalıtıyor
o çift camın arasına sıkıştırılan havadan ısı ve sesin geçmesi zor da ondan
mesela oda içine bir oda kurabiliyorsanız ve bu duvarlar birbirine mümkün olduğunca değmiyorsa yalıtım yapabilirsiniz
ahşabı duvara çakmaktan ziyade duvar ile arasında bir boşluk bırakarak bu paneli oluşturmak daha doğru olur
hatta ve hatta ayağınızı yerden keserseniz ses yalıtımı için işiniz daha da kolaylaşır aynı şey tavan içinde geçerli
demekki isterseniz mukavva ile de yalıtım yaparsınız
ancak malzemede kalınlık farkı veya delik olmamasına dikkat edin

+1

ek olarak; zemin için, tüm zemini kaplayacak kadar çıkma araba lastikleri kullanılabilir yerle olan teması kesmek için. Tabi üzerine birkaç plaka sunta lazım ve bununda duvarla teması engellenmeli.

Yani özetle amaç oda içinde 2. bir oda oluşturmak denebilir. Buda bir hayli zahmetli ve pahalı bir iş. Odanın içine koyacağınız fazladan bir kanepe bile sesi bir miktar emecektir ama kalkıpta; "biz kanepeyi koyduk odanın ortasına,100ytl tuttu ,izolasyonu bitirdik süper oldu uzaktan radyo gibi" muhabbeti ile insanları yanlış yönlendirmeyin.

Geri