Charvel / Jackson Başlığı

İnternette dolaşırken bir forumdaki DKMG muhabbeti dikkatimi çekti. Orda Angel isimli bir arkadaşın yorumu var DKMG klavyesiyle ilgili.

Link

Bu konuda bilgisi olan var mı?

ChatKing demiş ki:
Gerçekse bile ben forumu sevmedim pek çok böyle atılıp tutulan çocuk forumlarına benziyor görülen kadarıyla :p

Ben de pek sevmedim :)

KabaK demiş ki:
İnternette dolaşırken bir forumdaki DKMG muhabbeti dikkatimi çekti. Orda Angel isimli bir arkadaşın yorumu var DKMG klavyesiyle ilgili.

Link

Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bence doğru olmasının imkanı yok, çünkü kime göre rahat nasıl test edebilirler ki onu? En iyi gitar ya da fiyat/performans oranı en iyi olan gitar seçilse yine bir derece. Ama en rahat klavye biraz abartı saçma :) Eğer bir ya da birkaç :LOL: dergi öyle bir şey yaptıysa da anlamsız olmuş bence...

bütün bunların yanında ben sadece 1 kere dkmg çalabilmiş olmama rağmen ben de klavyesini çok beğenirim :)

Peki Jacksonlarda aynı sap profili mi kullanılıyor. Yani Sl1 , Dk serisi falan.
Mesela ben ilerisi için sabit köprülü neck thru bir gitar düşünüyorum Slsmg midir nedir onu beğendim mesela. Sl1 hem çok pahalı hemde sanırım sabit köprülü modeli yok.
Dk larda neck thru değil. Sl1 sap profili şekli olarak nasıl karşılaştırabiliriz Slsmg ile.

Sl1 lerin sabit köprülü olanları var yanılmıyorsam.Bir ingiliz sitesinde görmüştüm.SL1T diye geçmesi lazım.

Saplar genelde farklı oluyor.Klavye genişliği de.Sitesinde, gitarların özelliklerinde yazıyor.

Stormcrow demiş ki:
Peki Jacksonlarda aynı sap profili mi kullanılıyor. Yani Sl1 , Dk serisi falan.
Mesela ben ilerisi için sabit köprülü neck thru bir gitar düşünüyorum Slsmg midir nedir onu beğendim mesela. Sl1 hem çok pahalı hemde sanırım sabit köprülü modeli yok.
Dk larda neck thru değil. Sl1 sap profili şekli olarak nasıl karşılaştırabiliriz Slsmg ile.

Sl1'lerin sabit köprülü modelleri var

9a1xj2.jpg

8e1my1.jpg

Ayrıca sap profili aynı model gitarlarda bile yıldan yıla değişiklik gösteren bir kavram. Ayrıca soloist, Kv, RR gibi modellerde de farklı farklı profiller kullanılıyor genelde. Secks'in bu konuyla ilgili bir başlığı vardı onu arama fonksiyonunu kullanarak bulursan işine yarayacaktır :)

Ayrıca sap profili aynı model gitarlarda bile yıldan yıla değişiklik gösteren bir kavram. Ayrıca soloist, Kv, RR gibi modellerde de farklı farklı profiller kullanılıyor genelde. Secks'in bu konuyla ilgili bir başlığı vardı onu Arama fonksiyonunu kullanarak bulursan işine yarayacaktır
Tabii ki o kesin zaten de ne bileyim mesela japonlar usa lardan çok farklıdır mesela radius vs . Kastettiğim oydu.
Neyse zaten sl1t yi görünce unuttum slsmg'yi
Akşam su sayısal sonuçları bir açıklansın hele :p

DaveMustaine_64 demiş ki:
ChatKing demiş ki:
Gerçekse bile ben forumu sevmedim pek çok böyle atılıp tutulan çocuk forumlarına benziyor görülen kadarıyla :p

Ben de pek sevmedim :)

Biraz inceleyince çok da öyle görünmüyor. Sadece buraya göre biraz daha cılız içerikli gibi. Her forumun formatı aynı olmak zorunda değil. :)

Bence doğru olmasının imkanı yok, çünkü kime göre rahat nasıl test edebilirler ki onu? En iyi gitar ya da fiyat/performans oranı en iyi olan gitar seçilse yine bir derece. Ama en rahat klavye biraz abartı saçma :) Eğer bir ya da birkaç :LOL: dergi öyle bir şey yaptıysa da anlamsız olmuş bence...

bütün bunların yanında ben sadece 1 kere dkmg çalabilmiş olmama rağmen ben de klavyesini çok beğenirim :)

Neden olmasın? :) Bazı genel hükümler vardır, örneğin şu ağacın tonu yumuşaktır (veya warm, farklı kelime ama aynı kavram )... EMG ler serttir.... yumuşak olan kimin kulağına göre yumuşak demek lazım o zaman veya EMG ona sert bana yumuşak mı olur?

Dolayısıyla klavyenin maddesi, onun işleniş biçimi, üzerine kullanılan koruyucu madde miktarı, fretlerin micro seviyede yüksekliği (onlar bilinçli olarak micro seviyede ayarlama yapmasa da üretim bandının ayarları böyle optimum bir düzeyin oluşmasına neden olmuş olabilir) gibi çoğunu bilmediğim birsürü etken genel olarak klavyenin kullanımını kolaylaştran etkide bulunmuş olabilir. Sonuçta bu da genel bir kanı yaratmıştır. :)

KabaK demiş ki:
Neden olmasın? :) Bazı genel hükümler vardır, örneğin şu ağacın tonu yumuşaktır (veya warm, farklı kelime ama aynı kavram )... EMG ler serttir.... yumuşak olan kimin kulağına göre yumuşak demek lazım o zaman veya EMG ona sert bana yumuşak mı olur?

Dolayısıyla klavyenin maddesi, onun işleniş biçimi, üzerine kullanılan koruyucu madde miktarı, fretlerin micro seviyede yüksekliği (onlar bilinçli olarak micro seviyede ayarlama yapmasa da üretim bandının ayarları böyle optimum bir düzeyin oluşmasına neden olmuş olabilir) gibi çoğunu bilmediğim birsürü etken genel olarak klavyenin kullanımını kolaylaştran etkide bulunmuş olabilir. Sonuçta bu da genel bir kanı yaratmıştır. :)

Bu söylediklerin her bir dkmg için olduğu gibi herhangi bir model gitarın herhangi birisi için de değişecek şeyler :) Ne kullanılan ağacın kalitesini ölçebilirsin dkmg'lerin hepsi için ne de fretlerin seviyesi vs. gibi fretwork tabir etttiğimiz şeyleri...

bence de biraz çin işi japon işi gibi(üretim yerinden bahsetmiyorum):p... hatta ejder abi diye geyik yapılabilir... şöyle gerçekçi bir ejder olsaydı şunun gibi:p :

54_12.JPG

daha güzel olabilirdi:D

Ben şahsen sevmiyorum o grafiği :)

Tabi ki sevmeyebilirsin o tamam.

Ondan ayrı olarak seni irdelersek Dave dostum, sen kısa bir süredir benimle ilgili şeylere sevimsizlik penceresinden bakma yaklaşımı geliştirdin. Sebebi hakkında en ufak fikrim yok, sormayacağım da. Sadece son derece gereksiz ve bu forumun ve benzerlerinin varlık nedenine ters bir davranış olduğunu belirmek isterim. :)
Bunlar seni mutlu ediyorsa devam et, zaten engelleyemem de. :)

Geri