Ibanez Başlığı

bana da öyle geliyo ya bi tane rg1570 hatta mirage red olanı hoşuma gitti, sonra da manyetik takviyesi hoş olur sanki...

P1010058.JPG

biliyorum gerçeğini de gördüm zaten ama şu cort x-th'yi gördünüz mü ciddi anlamda kafamı karıştırıyor...İbanez istememdeki en büyük 2 etken klavye ve edge pro acaba corttakiler nasıldır ankarada da yok ki deniyemiyorum....

ibanez rg570 ve 1570 arasında ne gibi farklılıklar vardır? eski ibanezlerin daha kaliteli işçilik ve malzeme ile yapıldığını duymuştum.

ikinci el ibanez rg570dx alıyorum gri renkte haftaya. sanırım özel bir seriymiş ve klavye kenarlarında sedef desenleri var. bugün tnt music i arayıp rg1570 fiyatı sordum 1000$ dediler. siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız? rg570 için ödeyeceğim fiyat iyi midir? :roll:

RG1570'in klavyesi daha ince ve daha az kavisli. Son perdelerde ise biraz daha geniş. Bu hız ve bend için iyi bir şey iken klavyeyi kavrama ve akor basma konusunda işi biraz zorlaştırıyor. Ama kişiden kişiye değişebilir bu opsiyon. Eğer eski bir RG570 alacaksan bunun manyetikleri PSND olabilir. Ayrıca köprünün Edge veya Lo-TRS olma ihtimali de var. Ama yeni RG1570'lerde manyetikler V7-S1-V8 ve de köprü Edge Pro.
RG570DX dediğin özel bir seriye ait değil. DX ifadesi inlaylerin farklı olduğunu gösterir sadece.
Ayrıca alacağın RG570 98 ve öncesinde yapılmışsa ve seri numarasında "F" varsa Team J. tarafından üretilmiş olma ihtimali yüksek ki bu da iyi bir işçiliği olduğunu gösterir. Zaten 98 ve öncesinin Ibanez'lerinde kullanılan ağaçlar gerçekten daha kaliteli. Eski ve yeni bir gitarı eline alıp aynı setupta rezonanslarına baktığında bunu daha iyi anlayacaksın.
Fiyat karşılaştırması istemişsin ama RG570'in fiyatını yazmamışsın. Yerinde olsam 700$'ı geçmememek kaydıyla 98 ve öncesinde yapılmış bir 570 alıp modifiye ederdim.

rg570dx 2000 yapımı. manyetikleri V7-S1-V8. inlayleri diğerlerinden farklı (şu ayna gibi olanlardan) fakat alacağım kişi klavyenin üst ve altındaki sedef desenlerinin sadece 2000 yapımı olanlarda bulunduğunu söyledi. bu konuda pek emin değildi ama tahminim. fiyat olarak 900 ytl den anlaştık sanırım yaklaşık 660$ falan yapıyor. gitarın resmi aşağıda..

gitarnet7ch.jpg

Fiyat kırmaya çalış o zaman :D Mesela fretlerin aşınmış olmasını, köprü vidalarında paslanma filan olmasını bahane göstererek... 4-5 tane 570 çalmışlığım var. Ama hepsi 97-98 yapımıydı ve gerçekten 1570lerle kıyaslandığında çok daha güzeldiler. Ama 2000 yapımı bir 570 nasıldır pek bilmiyorum. Köprünün resmini koyabilirsen buraya yardımcı olabilirim sanırım.

Lo-pro edge galiba köprüsü burdan görebildiğim kadarıyla :) 24. frette inlay olması çok güzel bir olay bence ayrıca... 660 dolar iyi bir fiyat gibi geldi bana , yurtdışında 400 dolara fln satılıyor zaten kullanılmışları bunların

euphrates demiş ki:
Fiyat kırmaya çalış o zaman :D Mesela fretlerin aşınmış olmasını, köprü vidalarında paslanma filan olmasını bahane göstererek... 4-5 tane 570 çalmışlığım var. Ama hepsi 97-98 yapımıydı ve gerçekten 1570lerle kıyaslandığında çok daha güzeldiler. Ama 2000 yapımı bir 570 nasıldır pek bilmiyorum. Köprünün resmini koyabilirsen buraya yardımcı olabilirim sanırım.

fretlerinde ve köprü kısmında hiçbir sorun yok :) ayrıca hardcase de dahil bu fiyata.

neyse ben gitarı kesin alıyorum artık. haftaya bir ibanez sahibi olarak görüşlerimi bildiririm.. :oops: teşekkürler cevaplarınız için

merhaba arkadaslar ben bisi danismak istiyorum sizlere.ibanez s1540fm prestige gitarim var..köprüye x2n ve neck olarak paf pro takmak istiyorum..genelde rock,metal ağırlıklı caliyorum..sizce iyi bir secim olurmu ? dusuncelerinizi sölerseniz cok sevinirim.

outlaw demiş ki:
merhaba arkadaslar ben bisi danismak istiyorum sizlere.ibanez s1540fm prestige gitarim var..köprüye x2n ve neck olarak paf pro takmak istiyorum..genelde rock,metal ağırlıklı caliyorum..sizce iyi bir secim olurmu ? dusuncelerinizi sölerseniz cok sevinirim.

Ben de s serisi gitarımda X2N kullanıyorum ve gitara çok yakışan bir manyetik.Ağacın tokluğunu tizleriyle dengeliyor ve midleri gayet tatmin edici.Yanlız yüksek çıkış gücünden başta alışamayabilirsin,yüksekliğini ayarlamak ve ekipmanının ayarlarını iyi yapmak önemli.Neck e de öncelikli olarak breed veya evolution almayı düşünüyorum,paf pro hakkında yorum alsak birilerinden aslında benim için de iyi olur, o da alternatifler arasına girebilir :)

merak ettigim bir konu var bir ibanez üstünde bulunan ibanez yapimi en iyi kilitli köprü hangisi moldeller arasi ne gibi farklar var genelde prestige serisi gitarlarda edge pro var hatta hepsinde(prestige) o var galiba su an üretimde olanlarde kisacasi farklar artilar eksiler neler aciklarsaniz sevinirim

Hellhound demiş ki:
outlaw demiş ki:

Ben de s serisi gitarımda X2N kullanıyorum ve gitara çok yakışan bir manyetik.Ağacın tokluğunu tizleriyle dengeliyor ve midleri gayet tatmin edici.Yanlız yüksek çıkış gücünden başta alışamayabilirsin,yüksekliğini ayarlamak ve ekipmanının ayarlarını iyi yapmak önemli.Neck e de öncelikli olarak breed veya evolution almayı düşünüyorum,paf pro hakkında yorum alsak birilerinden aslında benim için de iyi olur, o da alternatifler arasına girebilir :)

Paf Pro ile X2N arasında bariz bir çıkış gücü farklılığı var. Özellikle canlı performansta çabuk ayarlar yapmak çok zor olabilir. X2N ile Paf Pro arasında geçiş yaptığınızda sanki başka bir gitar çalıyormuş izlenimi yaratabilirsiniz :D Ama bunların tiz-bas-mid karakterleri birbirine uygun. Yani lead ve drive olarak iki ayrı kanal kullanırsınız, drive(X2N) kanalının patch volume levelini biraz kısık tutarsınız ve lead-drive+pick-up switch olaylarını atak bir şekilde yaparsanız herşey güzel olur. Ama aramızda kalsın X2N'i hiç sevmem :D

deliturko demiş ki:
merak ettigim bir konu var bir ibanez üstünde bulunan ibanez yapimi en iyi kilitli köprü hangisi moldeller arasi ne gibi farklar var genelde prestige serisi gitarlarda edge pro var hatta hepsinde(prestige) o var galiba su an üretimde olanlarde kisacasi farklar artilar eksiler neler aciklarsaniz sevinirim

Zor bir soru! Konu üzerinde ciddi hakimiyet gerektiren bir cevap lazım. Aslında makine mühendisi bir arkadaşımla boş bir zaman bulur bulmaz
bütün meşhur köprüleri inceleyecez ve buraya da teknik olarak tatmin edici birşeyler koyacaz ama boş zaman yok işte :D

Çok iyiydi, sustain süperdi, akordum hiç bozulmadı, tellerimi hiç koparmadı diyebileceğim bir köprü görmedim bugüne kadar. Ama bir köprüyü değerlendirebilmek için çalan kişi, gitarın sapının durumu, tellerin durumu gibi birçok faktörü de ele almak lazım.
Fakat köprülerin mekanik olarak farkları nedir, şu an için tam olarak bilemiyorum. Edge Pro, Original ya da Schaller Floyd Rose gayet iyiydi. Lo-Pro Edge, ZR de iyi. Ama Edge II, Edge III, Lo-TRS biraz uyduruk geldi bana. Piezolu gitarlarda bulunan Double Edge Pro da tatmin ediciydi. Floyd Rose'un Speedloaderları bir hayli isim yapmış ABD'de ama onların da farklı tellere ihtiyacı varmış.
Benim ve sadece gitarist olarak fikire sahip arkadaşların bu konuda söyleyebilecekleri, "neden" sorusuna yetersiz kalacaktır tahminimce.
Ama mekanik inceleme yapmış bir müzisyen varsa aramızda işte bu çok güzel olur! Yoksa da 2-3 hafta içinde iyi bir makine mühendisi ile ortak çalışarak tatmin edici bir yazı hazırlayacam mutlaka.

euphrates demiş ki:
Hellhound demiş ki:
outlaw demiş ki:

Paf Pro ile X2N arasında bariz bir çıkış gücü farklılığı var. Özellikle canlı performansta çabuk ayarlar yapmak çok zor olabilir. X2N ile Paf Pro arasında geçiş yaptığınızda sanki başka bir gitar çalıyormuş izlenimi yaratabilirsiniz :D Ama bunların tiz-bas-mid karakterleri birbirine uygun. Yani lead ve drive olarak iki ayrı kanal kullanırsınız, drive(X2N) kanalının patch volume levelini biraz kısık tutarsınız ve lead-drive+pick-up switch olaylarını atak bir şekilde yaparsanız herşey güzel olur. Ama aramızda kalsın X2N'i hiç sevmem :D

Yüksek çıkış güçlü ve düşük çıkış güçlü manyetikleri birada kulandım öyle bariz bir fark yaratmıyor geçiş yaparken(aktif-pasif den bahsetmiyorum :) )Yalnız clean tonda geçişlerde fark oluyor,drive da pek de önemli değil.Zaten boyun manyetikleri genelde köprülere göre daha düşük çıkış gücüne sahipler.Benim merakım ton açısından birbirlerine uyumları :)

euphrates demiş ki:
deliturko demiş ki:

Zor bir soru! Konu üzerinde ciddi hakimiyet gerektiren bir cevap lazım. Aslında makine mühendisi bir arkadaşımla boş bir zaman bulur bulmaz
bütün meşhur köprüleri inceleyecez ve buraya da teknik olarak tatmin edici birşeyler koyacaz ama boş zaman yok işte :D

Çok iyiydi, sustain süperdi, akordum hiç bozulmadı, tellerimi hiç koparmadı diyebileceğim bir köprü görmedim bugüne kadar. Ama bir köprüyü değerlendirebilmek için çalan kişi, gitarın sapının durumu, tellerin durumu gibi birçok faktörü de ele almak lazım.
Fakat köprülerin mekanik olarak farkları nedir, şu an için tam olarak bilemiyorum. Edge Pro, Original ya da Schaller Floyd Rose gayet iyiydi. Lo-Pro Edge, ZR de iyi. Ama Edge II, Edge III, Lo-TRS biraz uyduruk geldi bana. Piezolu gitarlarda bulunan Double Edge Pro da tatmin ediciydi. Floyd Rose'un Speedloaderları bir hayli isim yapmış ABD'de ama onların da farklı tellere ihtiyacı varmış.
Benim ve sadece gitarist olarak fikire sahip arkadaşların bu konuda söyleyebilecekleri, "neden" sorusuna yetersiz kalacaktır tahminimce.
Ama mekanik inceleme yapmış bir müzisyen varsa aramızda işte bu çok güzel olur! Yoksa da 2-3 hafta içinde iyi bir makine mühendisi ile ortak çalışarak tatmin edici bir yazı hazırlayacam mutlaka.

eywallah siddetle bekliyoruzz :p :p :p

Geri