Sünnet Olayı

sünnet ettirilirken çocuklara danışılmalımı?

• hayır, gerekmez. ailesi müslümansa oda müslüman yetişmeye mahkumdur..

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    760
kunti demiş ki:
ByTar demiş ki:
kunti demiş ki:
amerikada doğan çocukların %60'ının sünnet edilmesi bana biraz şehir efsanesi geldi açıkçası.sünnetsiz olmak sağlıksız birşey olsa avrupa bu gün kırılıp dökülmüştü.idrar yolu enfeksyonu olmasın diye çocuğu sünnet ediyorsak kadınlarında göğüs kanseri olmasın diye göğüslerini alalım o zaman :D çocuk yaştaki birinin penisini kesmek o çocuğun kişilik haklarına tecavüzdür.idda ediyorum birisi bu yüzden annesinden babasından şikayetçi olsa davayı kazanabilir :)

kadınlarda göğüs bebeklerde beslenme açısından büyük önem taşır. verdiğin örnek saçmalığın daniskası :LOL:

sünnetliyken penis hangi işlevini yerine getiremiyormuş ki :)

göğüslerin belirli bir yaştan sonra alınmasında bir mahsur yok demekki :D zaten kanserde 40 yaşlardan sonra oluyor genellikle.bence ilk önce düşün sonra yorum yap :) sünnette kesilen deri penisin baş kısmını yani sinir hüücrelerinin en fazla olduğu kısmı korur ve nemli tutar.ayrıca bu deride bir çok sinir hücresi barındırmaktadır.zaten işe yaramayn bir şey olsaydı orada bulunmazdı dimi??? :D

Öncelikle Avrupa veya dünyadaki penislerin % kaçının sünnetli yada sünnetsiz olduğunu nereden biliyoruz?

Vücutta herşeyin ölene kadar bir işe yaraması diye bir hadise yok.Safra kesesi veya apandistin olup olmaması sindirim sistemine ne kadar katkı sağlıyor veya zarar getiriyor?

Şükür ki oramdaki sinir hücrelerim gayet sağlıklı çalışıyor.

Tuvaletimi yapıyorum. Çocukluğumdaki gibi bir sidik kokusu oramdan burnuma gelmiyor.

Ejaküle oluyorum.Herhangi sağlıksız bir durumla karşılaşmadım.

Hem Sünnet 3 dinle başlamış bir olay değil ki.İnancı gereği sünnet olmak diye bir kavram da yok zaten.Sünnet tarih öncesi çağlarda bile bilinen,yazılan ve resmedilen bir unsur.Diğer dinler de bu uygulamaya katılmış yada katılmamıştır.Din baskısı ile hemen nasıl bağdaştırılıyor bu konu anlayamıyorum.

Anketteki şıklar da gayet saçma

kunti demiş ki:
ByTar demiş ki:
kunti demiş ki:
amerikada doğan çocukların %60'ının sünnet edilmesi bana biraz şehir efsanesi geldi açıkçası.sünnetsiz olmak sağlıksız birşey olsa avrupa bu gün kırılıp dökülmüştü.idrar yolu enfeksyonu olmasın diye çocuğu sünnet ediyorsak kadınlarında göğüs kanseri olmasın diye göğüslerini alalım o zaman :D çocuk yaştaki birinin penisini kesmek o çocuğun kişilik haklarına tecavüzdür.idda ediyorum birisi bu yüzden annesinden babasından şikayetçi olsa davayı kazanabilir :)

kadınlarda göğüs bebeklerde beslenme açısından büyük önem taşır. verdiğin örnek saçmalığın daniskası :LOL:

göğüslerin belirli bir yaştan sonra alınmasında bir mahsur yok demekki :D zaten kanserde 40 yaşlardan sonra oluyor genellikle.bence ilk önce düşün sonra yorum yap :) sünnette kesilen deri penisin baş kısmını yani sinir hüücrelerinin en fazla olduğu kısmı korur ve nemli tutar.ayrıca bu deride bir çok sinir hücresi barındırmaktadır.zaten işe yaramayn bir şey olsaydı orada bulunmazdı dimi??? :D

kanser olduktan sonra ameliyatta memenin bir bölümü duruma göre de tamamı alınıyor zaten ;)

40 yaşında menopoza girmiyor kadınlar. ayrıca 40 yaşından önce kanser olunmayacak diye bir durum da yok. 10 kadından biri mutlaka bu kansere yakanalıyorsa 100 kadından biri 40 yaşından önce yakalanıyordur diyelim.

ya biliyormuş gibi çok saçma yorum yapıyorsun gerçekten :) iğrençleşmek zorundayım ama nedir yani? sünnet olunca penis nemli olmuyor mu? olmaması ne gibi bir sorun teşkil ediyor? ancak bu mastürbatör bünyeler için sakıncalı olabilir :)

Serdar213 demiş ki:
kunti demiş ki:
ByTar demiş ki:
kunti demiş ki:

Öncelikle Avrupa veya dünyadaki penislerin % kaçının sünnetli yada sünnetsiz olduğunu nereden biliyoruz?

Vücutta herşeyin ölene kadar bir işe yaraması diye bir hadise yok.Safra kesesi veya apandistin olup olmaması sindirim sistemine ne kadar katkı sağlıyor veya zarar getiriyor?

Şükür ki oramdaki sinir hücrelerim gayet sağlıklı çalışıyor.

Tuvaletimi yapıyorum. Çocukluğumdaki gibi bir sidik kokusu oramdan burnuma gelmiyor.

Ejaküle oluyorum.Herhangi sağlıksız bir durumla karşılaşmadım.

Hem Sünnet 3 dinle başlamış bir olay değil ki.İnancı gereği sünnet olmak diye bir kavram da yok zaten.Sünnet tarih öncesi çağlarda bile bilinen,yazılan ve resmedilen bir unsur.Diğer dinler de bu uygulamaya katılmış yada katılmamıştır.Din baskısı ile hemen nasıl bağdaştırılıyor bu konu anlayamıyorum.

Anketteki şıklar da gayet saçma

avrupa ve amerikadaki insanların kaçta kaçının sünnetli olduğunu tabiki bilmiyoruz,o yüzden şehir efsanesi gibi geldi dedim.ama en azından avrupada çok yaygın olmadığını düşünüyorum.
vücuttaki bazı organlar alındığı zaman onun görevini diğer bir organ üstlenebiliyor(tam anlamıyla olmasa bile),safra kesesi buna iyi bir örnek.ama penisteki deri buna dahil değil.bu deri gittiği zaman çok büyük bir götürüsü yok tabiki,o yüzdende bunalımda değiliz :) ama bunun hem sağlık hemde etik açıdan doğru birşey olmadığını düşünüyorum.bunun dinlede alakası tam anlamıyla yok aslında.türkiyede 5 vakit namaz kılmayan oruç tutmayan insanlar bile çocuklarını sünnet ettiriyor.gelenek haline gelmiş yani.toplum baskısınıda unutmamak lazım,millet neder sonra çocuğu sünnetsiz falan :D
sinir hücrelerimiz eskisi kadar sağlıklı değiller malesef

ByTar demiş ki:
kunti demiş ki:
ByTar demiş ki:
kunti demiş ki:

kanser olduktan sonra ameliyatta memenin bir bölümü duruma göre de tamamı alınıyor zaten ;)

40 yaşında menopoza girmiyor kadınlar. ayrıca 40 yaşından önce kanser olunmayacak diye bir durum da yok. 10 kadından biri mutlaka bu kansere yakanalıyorsa 100 kadından biri 40 yaşından önce yakalanıyordur diyelim.

ya biliyormuş gibi çok saçma yorum yapıyorsun gerçekten :) iğrençleşmek zorundayım ama nedir yani? sünnet olunca penis nemli olmuyor mu? olmaması ne gibi bir sorun teşkil ediyor? ancak bu mastürbatör bünyeler için sakıncalı olabilir :)

gelelim sana :D kanser olduktan sonra zaten meme alınıyor ama bu kesin bir kurtuluş getiremeyebiliyor.diğer organlara sıçrayıp ölüme kadar götürebiliyor.ayrca ben 40 yaşında değil 40lı yaşlardan sonra dedim.bir genelleme yaparsak çoğu kadın bu yaşlardan sonra oluyor.sünnet mantığı ile düşünürsek bu yaşlardaki kadınlar menopoza girmiş ise yada çocuk yapmayı düşünmüyorlarsa memelerinin alınması iyi olur,böylelikle kanser riski ortadan kalkar :) yaptğım benzetme üzerinde tartıştığımıza inanamıyorum sen 12 yaşındamısın bu kadar tutuldun :D ayrıca deri gittikten sonra seninki nemli oluyorsa terdendir büyük ihtimal iç çamaşırını değiştir :D olmaması sorun teşkil ediyormu???ediyor ama sana anlatmama gerek yok

çocuk yapmayacaksan göğüslerini aldır diyor yahu :D iyi o zaman sen aldır göğüslerini çocuk yapmayacaksan :D 12 yaşının altında davranan sensin. senin gibi çocukla çocuk gibi konuşmak lazım tabi. ama forumdan atılmamak için fazla uzatmak istemiyorum.

"ayrıca deri gittikten sonra seninki nemli oluyorsa terdendir büyük ihtimal iç çamaşırını değiştir" lafınla seviyeni ortaya çıkardın zaten. aslında cevap bile vermemem lazımdı. söylediğin bu lafın üzerine çokça laf söyleyenebilir ama leb demeden leblebiyi anla sen.

Ne var yav ucundan bir parça alıyorlar sadece :D İyiki dinimizde hepsini almak diye bişey yok valla bu yobazlar keserler :D Neymiş onada şükretmek lazım :D

ByTar demiş ki:
çocuk yapmayacaksan göğüslerini aldır diyor yahu :D iyi o zaman sen aldır göğüslerini çocuk yapmayacaksan :D 12 yaşının altında davranan sensin. senin gibi çocukla çocuk gibi konuşmak lazım tabi. ama forumdan atılmamak için fazla uzatmak istemiyorum.

"ayrıca deri gittikten sonra seninki nemli oluyorsa terdendir büyük ihtimal iç çamaşırını değiştir" lafınla seviyeni ortaya çıkardın zaten. aslında cevap bile vermemem lazımdı. söylediğin bu lafın üzerine çokça laf söyleyenebilir ama leb demeden leblebiyi anla sen.

bak canım veridiğin örnek saçmalığın daniskası diyerek ilk seviyeni belli eden sen oldun :) hastalık olmaması için göğüsleri aldırmanın yine hastalık olmaması için sünnet olmak gerektiğini savunan arkadaşları hedeflen bir benzetme yaptım ama sen algılıyamıyorsun :D söyleyebilecek lafların olucağını hiç sanmıyorum o kapasitede gözükmüyorsun ;)

amma uzamış konu ne var bunda sağlık için iyi olduğu aşikar bunu kimse inkar etmez, kunti ne dert ettin bu kadar :) hangi aile çocuğuna söz hakkı vermiş bilinçli olarak, ünv bile gelenlerin bir kısmının bölümünü ailesi tercih etmişken sünneti sorarmı hiç benim yurdum insanım :) neyse sen oğlun olunca sorarsın dert etme :)

siyahnur demiş ki:
amma uzamış konu ne var bunda sağlık için iyi olduğu aşikar bunu kimse inkar etmez, kunti ne dert ettin bu kadar :) hangi aile çocuğuna söz hakkı vermiş bilinçli olarak, ünv bile gelenlerin bir kısmının bölümünü ailesi tercih etmişken sünneti sorarmı hiç benim yurdum insanım :) neyse sen oğlun olunca sorarsın dert etme :)

dert etmekle ne alakası var?burada bir konu açılmış düşüncelerimizi paylaşıyoruz ;) dediğin gibi malesef türkiye'de kimse çocuğuna söz hakkı vermiyor ama burada bu konu tartışılıyorsa ileride söz hakkı verenler olacağınada inanıyorum.tabi en baştada ben olucağım :) çocuğumu sünnet ettirmiyeceğim kendi isterse 18 inden sonra olur :D

kunti demiş ki:
siyahnur demiş ki:

dert etmekle ne alakası var?burada bir konu açılmış düşüncelerimizi paylaşıyoruz ;) dediğin gibi malesef türkiye'de kimse çocuğuna söz hakkı vermiyor ama burada bu konu tartışılıyorsa ileride söz hakkı verenler olacağınada inanıyorum.tabi en baştada ben olucağım :) çocuğumu sünnet ettirmiyeceğim kendi isterse 18 inden sonra olur :D

Çocukların okula başlamak isteyip istemediklerini de kendilerine soralım.

Serdar213 demiş ki:
kunti demiş ki:
siyahnur demiş ki:

Çocukların okula başlamak isteyip istemediklerini de kendilerine soralım.

bir organının kesilmesiyle eğitim almasının aynı şeyler olduğunumu düşünüyorsun :D

Organ kesmek !! Neyse...

Soruna gelince.Aşağı yukarı aynı şeyler olduğunu düşünüyorum.
Çocuğumun işedikten sonra iki deri arasında kalan sidik tortularının birikip önce koku yapıp daha sonra değişik hastalıklara neden olabileceğini o yaşta belki düşünemeyebilir.
son dönemlerde yaygınlaşan HP virüsü salgınının sadece cinsel yolla değil,genellikle kendini temizlemekten aciz değişik milletlerden insanların kaldığı otellerde,ortak kullandıkları havuzdan, havlulardan, geçebildiğini düşünemeyebilir.

bence çok farklı şeyler kimsenin çocuğuna böyle bir müdehale yapmaya hakkı yok.ayrıca hastalık olayı fazlasıyla abartılıyor bence ciddi bir durum olsa bütün avrupa ve amerika sünnet olurdu.herşeyimiz sağlıksız ve avrupa standartlarının altında olan bizler sünnete gelincemi süper titiz insan kesiliyoruz anlamıyorum :D

müslüman bir aileden geliyoruz,elbette çocuklarımız da müslüman olmalı.sünnetini de olmalı tabi.çünkü islam inancına göre bir müslümanın en büyük görevi tebliğ;yan dini yaymaktır.bu da tabi ki aileden başlar.ayrıca anketteki şıklar çok acımasızca seçilmiş,belki olaya bir espri katılmak istenmiş ama ben orda kendime uygun bir şık bulamadım.o yüzden anketi es geçiyorum.ama dediğim gibi,müslüman bir ailenin çocukları da müslüman olmalı ve sünnet de şarttır.

kunti demiş ki:
bence çok farklı şeyler kimsenin çocuğuna böyle bir müdehale yapmaya hakkı yok.ayrıca hastalık olayı fazlasıyla abartılıyor bence ciddi bir durum olsa bütün avrupa ve amerika sünnet olurdu.herşeyimiz sağlıksız ve avrupa standartlarının altında olan bizler sünnete gelincemi süper titiz insan kesiliyoruz anlamıyorum :D

Zaten bahsettiğin kıtalarda sünnetli olmak sünnetsiz olmaktan daha yaygın.Yahudilikte emir, hristiyan toplumlarda da tıbbi sebeplerden uygulanan bir metod.Sadece müslümanlar kestiriyor diye düşünen var ise yanlış olur.

Avrupa'da gittiğim ülkelerin % 90'ında tuvaletlerde taharet musluğu bulunmuyor.Hadi bakalım... Ne standardı ?Kim sağlıklı, kim temiz...

Adamlar kıçını temizlemekten aciz.Cinsel yolla bulaşan hastalık verilerine de istersen bir göz atalım.

Serdar213 demiş ki:
kunti demiş ki:

Zaten bahsettiğin kıtalarda sünnetli olmak sünnetsiz olmaktan daha yaygın.Yahudilikte emir, hristiyan toplumlarda da tıbbi sebeplerden uygulanan bir metod.Sadece müslümanlar kestiriyor diye düşünen var ise yanlış olur.

Avrupa'da gittiğim ülkelerin % 90'ında tuvaletlerde taharet musluğu bulunmuyor.Hadi bakalım... Ne standardı ?Kim sağlıklı, kim temiz...

Adamlar kıçını temizlemekten aciz.Cinsel yolla bulaşan hastalık verilerine de istersen bir göz atalım.

yahudilerin sünnetli olduğu doğru ama sünnetlilerin daha yaygın olduğu yalnış.avrupanın çoğu hıristiyan ve tıbbi sebeblerden sünnet olmalarıda oldukça ender bir durum.tuvaletlerde taharet musluğu bulunmadığı doğru malesef :) ama bizim otobüslerimiz,trenlerimiz onların tuvaletlerinden daha kötü durumda,kasaplarımızın çoğunda kaçak et satılıyor,lokantalara değinmiyim,kısacası hijjen konusunda gerideyiz onlardan bu bir gerçek.(neyse konuyu saptırmayalım)
cinsel yolla bulaşan hastalıkların verilerine bakarsak cinselliğini doğru düzgün yaşayamayan,seks'in ayıp olduğu bi toplumun verilerinin avrupa ülkelerinin altında olması çok normal :D

Rasyonalizmden uzaklaşıyoruz.

Otobüs , tuvalet tren kıyaslaması yaparken dünyanın herhangi bir yerinde bahsettiğin objeleri gördün mü yoksa televizyonlardan gördüğün kadarıyla tahmin mi yürütüyorsun?

Aynı şekilde sünnetsiz nüfusun varlığını hangi bilimsel veriye göre söylüyorsun?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hijyene önem verilmemesinden kaynaklandığını neden düşünmüyorsun ?

Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların az olmasıyla övüneceğimize, neden seks'i ayıp olarak kabul etmemizi eleştiriyoruz ben onu anlamadım? Yahu bu milletin hiç mi iyi bir şeyi yok?

Kuzenim Amerika'da yaşıyor bundan 4 yıl önce bir oğlu oldu ve gözlerimi açtığımda bebeği yanıma getirdiler diyor altını alırken farketmişler çocuk sünnetli, hiç sormadınız demişler artık yeni doğan erkek bebekleri sünnet ediyorlarmış yani Amerika'da sünnetli oranı eğer böyle giderse ülkemizi geçecek gibi bizde hiç olmazsa böyle bir uygulama yok .

Nisa demiş ki:
Kuzenim Amerika'da yaşıyor bundan 4 yıl önce bir oğlu oldu ve gözlerimi açtığımda bebeği yanıma getirdiler diyor altını alırken farketmişler çocuk sünnetli, hiç sormadınız demişler artık yeni doğan erkek bebekleri sünnet ediyorlarmış yani Amerika'da sünnetli oranı eğer böyle giderse ülkemizi geçecek gibi bizde hiç olmazsa böyle bir uygulama yok .

Karşı olanlar, İslam emrettiği için karşı çıkıyorlar Nisa. Bunu anlamış olman gerekirdi. ;)

Geri