Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Ibanez azes40 hakkında ne düşünüyorsunuz deneyen varsa eğer ?
Eğer Sx/Kozmos veya Squier alıp upgrade ile uğraşmak istemiyorsanız, başlangıç-orta seviyede güzel gitar, hss olması avantaj. Klavyesi rahat, tonları iyi bir anfi ile çalınırsa yeterli, dengeli olması gerektiği gibi bir gitar. Daha iyi bir alternatif olarak Fujigen ve Schecter Traditional'lara da bakabilirsiniz.

Daha iyi bir alternatif olarak Fujigen ve Schecter Traditional'lara da bakabilirsiniz.
Bütçemi aşıyor belki birkaç ay sonra gitar yükseltirsem bunlara bakabilirim. Özellikle fujigen odyssey'i çok merak ediyorum özellikleri iyi duruyor. Diğer bilgiler için de teşekkürler. Aslında harley benton st sipariş edecektim ama bu takas olarak teklif edildi ilanıma ben de değerlendireyim dedim. Sap da işçilik olarak idare ediyorsa sorun kalmaz.

HSS olarak Yamaha PAC012’ler fiyat performans gitarlarıdır. Fiyatları takip edemedim artmış olabilir.
Şuanki gitarım forumda çalınamaz denilecek gitarlardan biri, zamanında nasıl olsa sesi amfi veriyor diyerek önemsemeden kötü bir gitar aldım. Tonları güzelce ayarlayabilsem bile klavye bir yerde patlıyor sap ayarı yaptırsam bile bazı tellerdeki buzzing sorunu tam olarak düzelmedi. Bu yüzden ilk önceliğim klavyesinin rahat olması. Müzik mağazalarından bulup deneyeceğim ama sizce klavyesi rahat mı gitarın

Şuanki gitarım forumda çalınamaz denilecek gitarlardan biri, zamanında nasıl olsa sesi amfi veriyor diyerek önemsemeden kötü bir gitar aldım. Tonları güzelce ayarlayabilsem bile klavye bir yerde patlıyor sap ayarı yaptırsam bile bazı tellerdeki buzzing sorunu tam olarak düzelmedi. Bu yüzden ilk önceliğim klavyesinin rahat olması. Müzik mağazalarından bulup deneyeceğim ama sizce klavyesi rahat mı gitarın
Bana Ibanez ve Schecter gibi ince saplı gitarlar uygun geliyor. Yalnız genelde SSS ve HSS gitarların sapı daha geniş oluyor. Bu arada Yamaha PAC112 olacaktı model, 012 diye yanlış yazmışım. 1. perde kalınlığı 21 mm ve 12. perde kalınlığı 23 mm ve C tipi bir sapı var. Klavye yarıçapı 350 mm. Muadillerine göre rahat klavyesi olduğu görülüyor. Schecter Nick Johnston modeli de var ama 2 kat pahalı. Bunların dışında HH gitarları da önerebilirim, manyetikler single seçilebiliyor. Gerçi şahsen single manyetik sesini sevmediğimden (genelde distortion ve lead tonları kullanıyorum) hep HH veya HSH gitarlara bakıyorum. Ibanezin çok HH modeli var, Ibanez RGRT421 hem neck thru hem HH manyetikli, klavyesi aşırı rahat ve ters başlı (ince tellerde bend yapmak ve solo çalmak daha kolay oluyor).

Bana Ibanez ve Schecter gibi ince saplı gitarlar uygun geliyor. Yalnız genelde SSS ve HSS gitarların sapı daha geniş oluyor. Bu arada Yamaha PAC112 olacaktı model, 012 diye yanlış yazmışım. 1. perde kalınlığı 21 mm ve 12. perde kalınlığı 23 mm ve C tipi bir sapı var. Klavye yarıçapı 350 mm. Muadillerine göre rahat klavyesi olduğu görülüyor. Schecter Nick Johnston modeli de var ama 2 kat pahalı. Bunların dışında HH gitarları da önerebilirim, manyetikler single seçilebiliyor. Gerçi şahsen single manyetik sesini sevmediğimden (genelde distortion ve lead tonları kullanıyorum) hep HH veya HSH gitarlara bakıyorum. Ibanezin çok HH modeli var, Ibanez RGRT421 hem neck thru hem HH manyetikli, klavyesi aşırı rahat ve ters başlı (ince tellerde bend yapmak ve solo çalmak daha kolay oluyor).
İbanez hoşuma gitti ilk kez bu modeli duydum ve sapı çok rahat görünüyor önerileriniz için teşekkür ederim

Merhabalar benim bu ara hangi gitarı alsam konusunda oldukça kafam karışık. Geçenlerde nitekim Fender AM Pro Strat II aldım fakat aldığım gibi iade etmem bir oldu. Nedense gitara ısınamadım ve sonuç olarak Strat bana göre olmadığına karar verdim. Nitekim ben de 2010'da aldığım Squier Tele (Olacak iş mi? AM Strat beğenmemiş diyen olacaktır) var. Bir yerden sonra yeterli gelmediğini düşünüyorum. Ama ilk göz ağrım ve kendisinin rengini vs çok beğeniyorum. Neyse konuya dönecek olursam tekrar bir gitar almayı gündeme aldım. Çünkü yakında yurt dışına gideceğim ve oradan bir tane gitar kapıp gelmeyi düşlüyorum. Macaristan'a gideceğim için musicstore yahut Thomann'dan oraya yollatacağım. Vergi iadesi için her ikisine de yazdım, sadece cevap bekliyorum. Şimdi esas sorun gitarlar arasında kalmış bulunmam: Fender Tele Ultra, Gibson St 60s ve tabi daha üst düzey custom seriler. Gibson GoldTop hoşuma gidiyor fakat sap kalınlıkları beni düşündürüyor. 50s modelinin epiphone versiyonunu denemiştim bana çocuklara alınan ucuz klasik gitarlarının bilek koparak kalın sapı gibi gelmişti. Fender tarafında ise Butterscotch renginde bir şey düşlüyorum ama bulamadım desem yeridir. Ne tarz müzik yapıyorum ya da yapacağıma gelince; Türkçe Rock olarak Redd, MVO, Ogün Sanlisoy gibi 2000 rock ve tabi günümüzde yeni türeyen -Evdeki Saat, DKTT vs.- gruplardan çalıyorum. Yabancı ise Alice in Chains, Metallica, Foo Fighters, Richie Kotzen, Nirvana vs. Daha çok vokal ve ritm gitar yapıyorum. Fikirlerinizi merak ediyorum ve alta birkaç link bırakıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Örnekler:

Gibson Custom

Gibson Standart 60s

Gibson Modern Burgundy

Fender Tele Ultra Luxe

Merhabalar benim bu ara hangi gitarı alsam konusunda oldukça kafam karışık. Geçenlerde nitekim Fender AM Pro Strat II aldım fakat aldığım gibi iade etmem bir oldu. Nedense gitara ısınamadım ve sonuç olarak Strat bana göre olmadığına karar verdim. Nitekim ben de 2010'da aldığım Squier Tele (Olacak iş mi? AM Strat beğenmemiş diyen olacaktır) var. Bir yerden sonra yeterli gelmediğini düşünüyorum. Ama ilk göz ağrım ve kendisinin rengini vs çok beğeniyorum. Neyse konuya dönecek olursam tekrar bir gitar almayı gündeme aldım. Çünkü yakında yurt dışına gideceğim ve oradan bir tane gitar kapıp gelmeyi düşlüyorum. Macaristan'a gideceğim için musicstore yahut Thomann'dan oraya yollatacağım. Vergi iadesi için her ikisine de yazdım, sadece cevap bekliyorum. Şimdi esas sorun gitarlar arasında kalmış bulunmam: Fender Tele Ultra, Gibson St 60s ve tabi daha üst düzey custom seriler. Gibson GoldTop hoşuma gidiyor fakat sap kalınlıkları beni düşündürüyor. 50s modelinin epiphone versiyonunu denemiştim bana çocuklara alınan ucuz klasik gitarlarının bilek koparak kalın sapı gibi gelmişti. Fender tarafında ise Butterscotch renginde bir şey düşlüyorum ama bulamadım desem yeridir. Ne tarz müzik yapıyorum ya da yapacağıma gelince; Türkçe Rock olarak Redd, MVO, Ogün Sanlisoy gibi 2000 rock ve tabi günümüzde yeni türeyen -Evdeki Saat, DKTT vs.- gruplardan çalıyorum. Yabancı ise Alice in Chains, Metallica, Foo Fighters, Richie Kotzen, Nirvana vs. Daha çok vokal ve ritm gitar yapıyorum. Fikirlerinizi merak ediyorum ve alta birkaç link bırakıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Örnekler:

Gibson Custom

Gibson Standart 60s

Gibson Modern Burgundy

Fender Tele Ultra Luxe
ESP E-II FRX

İbanez hoşuma gitti ilk kez bu modeli duydum ve sapı çok rahat görünüyor önerileriniz için teşekkür ederim
Rica ederim. Diğer önerebileceğim Ibanez’ler GRGR221PA-AQB (varsa diğer renkleri), GRG121DX (5-6 yıl kadar önce aldığım ilk elektro gitarım), RGA42FM (neck thru gitar kadar fiyat performans değil ama hafif ve çalması kolay) ve tabi ki olmazsa olmaz günümüzün fiyat performans lideri Ibanez RG550 Genesis. Bunların dışında Schecter C-1, Damien ve Reaper serileri. Reaper serisinde özellikle sapı çok ince yapmışlar, tam shredder gitarı olmuş.

Örnekler:

Gibson Custom

Gibson Standart 60s

Gibson Modern Burgundy

Fender Tele Ultra Luxe
Eğer bu kadar karışık tür çalacak tek bir gitar istersem (yukarıdaki gruplar strat ve gibson tarzı ve aktif ve pasif manyetikler vb şeyler kullanıyorlar) Amerikan PRS 24 Custum tercih ederdim.

Mümkün olduğunca uygun fiyatlı, 7 telli ve mükemmel olmasa da sürekli akort kaçırmayacak bir floyd rose köprülü gitar arıyorum. Biliyorum uygun fiyat için aşırı uçuk istekler ama şuanlık ibanezden şöyle bir gitar buldum.
Rahatlık konusunda nasıl olacağından şüpheliyim.
Şuan sahip olduğum ve ömrümde kullanmış olduğum tek gitar 12" radiuslu, C şeklinde sapa ve rose wood klavyeye sahip. Fretleri de oldukça aşınmış durumda.
Bu ibanez hakkında bildiğim tek şey manyetikleri idare eder olsa da pek müthiş değil ve edge zero köprüler ortalama bir stabiliteye sahipler.
Ne Jatoba klavye hakkında, ne wizard II sap şekli hakkında ne de gövdede kullanılan ağaç hakkında bir bilgiye sahip değilim.
Biraz kişisel bir soru olacak olsa da sizce bu gitar rahat hissettirir mi? En azından klavye ve sap özellikleri bakımından.

Mümkün olduğunca uygun fiyatlı, 7 telli ve mükemmel olmasa da sürekli akort kaçırmayacak bir floyd rose köprülü gitar arıyorum. Biliyorum uygun fiyat için aşırı uçuk istekler ama şuanlık ibanezden şöyle bir gitar buldum.
Rahatlık konusunda nasıl olacağından şüpheliyim.
Şuan sahip olduğum ve ömrümde kullanmış olduğum tek gitar 12" radiuslu, C şeklinde sapa ve rose wood klavyeye sahip. Fretleri de oldukça aşınmış durumda.
Bu ibanez hakkında bildiğim tek şey manyetikleri idare eder olsa da pek müthiş değil ve edge zero köprüler ortalama bir stabiliteye sahipler.
Ne Jatoba klavye hakkında, ne wizard II sap şekli hakkında ne de gövdede kullanılan ağaç hakkında bir bilgiye sahip değilim.
Biraz kişisel bir soru olacak olsa da sizce bu gitar rahat hissettirir mi? En azından klavye ve sap özellikleri bakımından
Bu bütçeyle ikinci elde istediğiniz özelliklerde bi gitar bulabilirsiniz bence, kriterlerinize yakın bi gitar görürsem Öm'den iletirim

Selamlar, Schecter Blackjack ATX ile Reaper 6 arasında kaldım. Şu anda E-1 Apocalypse kullanıcısıyım. Bu gidarlar fark yaratır mı E-1 üzerine, sizce mantıklı mı?

Az tavsiye vereyim kendimce.

Alacağınız gitarı "mutlaka" elinize alın, hissedin, 3 tane bile akor bilseniz onları basın, sapın kalınlığına, gitarın genel ağırlığına bakın, ayakta çalın, oturarak çalın, sizi her halükarda rahat ettirecek, gitarı elinize tekrar tekrar aldırmaya heves ettirecek bir gitar alın.

Manyetiğiymiş, fretmiş, telmiş, amfiymiş oymuş buymuş, bunların hepsi değişebilen, çalanın zevkine hitap eden şeyler. Ben şu an kullandığım gitarımı 2009 yılında aldım, piyasadaki en ucuz 7 telli gitardı, ama sapı inanılmaz rahat, gayet sade, duruşu konforlu, elime uygundu ve o zamanlar Ebay Türkiye'ye gönderim yaparken aldığım ve halen daha kullandığım manyetikler (S.D. Blackout Phase I set) ile dünyanın kaydını yaptım, konserine çıktım.

Pahalı bir gitar, pahalı ekipmanlar sizi çok iyi bir gitarist yapmaz, çalmak isteyen, hevesi olan bir şekilde yapar. Babam sağolsun 2001'de bana ilk klasik gitarımı aldıktan 3 ay sonra klasik gitarı C# open tuning'e indirip Limp Bizkit çaldığımı görünce önce beni bi' pataklamış, sonra elektro gitar almıştı bir şey yapıyorsan düzgün yap diye.

Sırf ucuz diye bir gitarı almaktansa az daha diş sıkıp, yemeyip içmeyip gerçekten içinize sinen gitarı almanız (başlangıç seviyesi dahi olsanız) size belki de ömürlük yatırım olacaktır.

Selamlar, Schecter Blackjack ATX ile Reaper 6 arasında kaldım. Şu anda E-1 Apocalypse kullanıcısıyım. Bu gidarlar fark yaratır mı E-1 üzerine, sizce mantıklı mı?
Denemen lazım, kendime alıyor olsam Reaper tercih ederdim, mevcut Hipshot benzeri olan köprüsü; penalayan el için daha rahat geliyor bana, Blackjack Atx'de Tom tip köprü var ve daha yüksek bir pozisyonda. Ağırlık ve denge olarak da Reaper daha hafif ve rahat bir gitar. Daha estetik ve süslü :) Ayrıca manyetikleri de farklı, ATX sound olarak biraz daha kapalı Les Paul / full maun single cut'ımsı olması lazım. Madem E-1 Apocalypse kullanıyorsun o da full maun Gibson'umsu bir gitar zaten, bence Reaper'a bir şans ver, dene en azından...

Denemen lazım, kendime alıyor olsam Reaper tercih ederdim, mevcut Hipshot benzeri olan köprüsü; penalayan el için daha rahat geliyor bana, Blackjack Atx'de Tom tip köprü var ve daha yüksek bir pozisyonda. Ağırlık ve denge olarak da Reaper daha hafif ve rahat bir gitar. Daha estetik ve süslü :) Ayrıca manyetikleri de farklı, ATX sound olarak biraz daha kapalı Les Paul / full maun single cut'ımsı olması lazım. Madem E-1 Apocalypse kullanıyorsun o da full maun Gibson'umsu bir gitar zaten, bence Reaper'a bir şans ver, dene en azından...
Benim de aslında Reaper var aklımda ama atx dururken Reaper alınır mı diyen olur mu diye bir sorayım istedim. Reaper daha bir sevimli, değişik geldi gözüme. Ayrıca videolardan dinlediğim kadarıyla manyetikleri de daha farklı, dişli bir tonu var. Emg 81-85 tarzı aktif manyetikler pek hoşuma gitmiyor, e-1 apocalypse üzerindeki manyetikler çok hoşuma gitti, tonlarını çok beğeniyorum. Farklı olması açısından reaper denemek bana da mantıklı geldi. Biraz daha bekleyip v kasa sabit köprülü neck thru bir gitar alasım var aslında ama çok fazla denk gelmiyor. Bir de fiyat olarak da skala yükseliyor. Şu aşamada ya ihtiyacım yok diyerek v kasa için beklemede kalacağım, ya da reaper'ı aileye kazandıracağım. Karar veremedim.

Geri