Yaran Ilanlar

Bizim zamanımızda da "ben blues'cuyum abi" vardı, ne alakaysa. :D
Blues'u kolay sandığı için blues çalmaya soyunan arkadaşlar olması çok acı bir durumdur. GIT'nin ünlü blues guitar hocalarından Keith Wyatt, "Blues basittir (simple), ama bu kolay (easy) olduğu anlamına gelmez" der. Bir tane minör pentatoniği blues kalıbına yedirmeyi, bol bol bent yapıp suratını şekilden şekile sokmayı blues çalmak zanneden arkadaşlar, Josh Smith dinlesinler, apışıp kalırlar.

Bu başlıkta genellikle yaran cinsten alım-satım ilanı paylaşıyoruz.
Ama aslında yaran şey ilan değil, kişiler. Bunun da hepimiz farkındayız. Farkında olmayanlar ise ilanları verenler.
Genellikle bunları fırsatçılık üzerinden değerlendiriyoruz ama, biliyoruz ki gerçeklikten kopmuş olanlar da var.

Bu bir alım-satım ilanı değil. Fakat yaran ilan olduğunu garanti edebilirim:)
Pazar pazar biraz gülelim. Veya ağlayalım. Size kalmış.

Arkadaş; Helloween, Malmsteen, Judas Priest etkilenimli imiş.
ve fakat "kendi çizgimizi oluşturacak vizyoner ekip arkadaşları tercih sebebim.". Birazdan bu ne anlama geliyor açıklayacağım 🤣

Herkesin bileceği üzere, bu gibi ilanları veren kişiler genellikle vokalist DEĞİL, enstrüman çalan (genellikle de gitar...) kişilerdir. Vokal bulamazlar bu düzeyde söyleyecek.
Ancak...."Vokal ve altyapıları ben yapıyorum" demiş bu arkadaş. Benim alarmlar hemen ötmeye başladı tabii... Öyle ya; Malmsteen, Helloween, Judas Priest filan. Bunlardan etkilenmiş vokal. Hımm.
"Parçalar hazır yakında albüm de çıkacak." Vaay. İyiymiş.

İki tane link verilmiş örnek olsun diye.
İlki Helloween'den A Tale That Wasn't Right.
Başından uyarıyorum; eğer bu şarkıyı seviyor ve bildiğiniz gibi hatırlamak istiyorsanız, dinlemeyin.

Şimdi efendim. Kendini Nil Karaibrahimgil sanıp da onun kadar bile şarkı söyleyemeyenleri çok duydum.
Fakat bu kadar kötü ve detone şarkı söyleyip, bir yandan da Kiske şarkısı söyleyebileceğini düşünen birine ben İLK KEZ rastlıyorum. Adam daha ilk notayı tutturamıyor! Kiske şarkıda D5 filan vuruyor, bizimki onun bir oktav altında, serbest çağrışımlarla (!) dolanıyor. Daha da ilginci, yaşı da öyle ergen aralığında filan değil arkadaşın.
Basbayağı "tone deaf"; müzik kulağı yok. Tona bile giremiyor. Nakaratta bir tam beşli aşağıya düşerek (!) (bilinçli filan değil, kulak probleminden) söylüyor.

Beste linki de var. Merak eden baksın🤣
Gelelim, "kendi çizgimizi oluşturacak vizyoner ekip arkadaşları tercih sebebim" ifadesinin tercümesine.
Muhtemel anlamı: "Ben zaten kendim gibi söylemeye çalışıyorum. Böyle hissediyorum, teknik önemli değil bence. Bunu anlamıyorsanız vizyoner değilsiniz."

Vibratolar için biri omzundan tutup sallamış

O nasıl bir ifade ya, adamın ağzına Caterpillar 797 ile bok döksen bu kadar vurucu olamazdı XD
Adam ilanı güncellemiş.

Stüdyoda Helloween ve Epica söyleyecekmiş. Epica! Soprano vokaller filan? Kiske kesmemiş adamı. Herhalde bir de kadın vokal bulmuşlar.
İşin acı tarafı şu: Bu ilana ciddi ciddi cevap gelmiş demek ki. Herhalde adamı dinlemediler? Dinledilerse tam olarak nereleri ile dinlediler?

İlanı trollememek için zor tutuyorum kendimi. Dayanamam muhtemelen.

Evet. Bu pazarın yaran grup ilanı ile karşınızdayım efem... Pazar gününe keyifli başlamak önemli.

Şimdi bu arkadaş grup arıyor. Ama aslında grup aramıyor. Adam grubu kafasında kurmuş, grubun geri kalanının ona göre şekillenmesini istiyor.
Vaktiyle birileri "Köle arıyoruz" diye ilan vermişti. Çünkü adamlar dürüsttü en azından:)

"Şarkıları altyapılarla desteklemek - davulda trigger larla değişik tonlar yakalamak - bas gitaristin octave - muff - mammoth gibi efektlerle şarkıyı desteklemesi - gitaristin geniş bir pedalbord unun olması en az 2 (birbirinden farklı karakterde) iyi gitarının olması , klavyecinin iyi altyapı düzenleyebilmesi ve temiz piyano tonu ile digital yelpazesi geniş bir keybord unun olması. En az 1 kişinin back vokal yapabilmesi. Tercihen uzun süre metronomlu çalışmış ve metronomla sahneler almış kişilerden oluşan bir ekip kurmak grubu yukarı taşıyacak şeyler..

Adam gitaristin GİTAR SAYISINA, pedalboardun büyüklüğüne (!!!) ve basçının KULLANMASI GEREKEN EFEKTLERE KADAR her şeye müdahale ediyor. Bu daha ilan. Siz provayı düşünün 🤣 Marka vermemiş, hayret.. Ama emin olun, ters kafa Ibanez veya Jackson Flying V olmaz. I-ıh:)

"Girmek istediğim grubun enstrumantalistlerinin hepsinin müziğe karşı geniş bir bakışının olması ve sağlam ekipmanları olması benim için önemli. Vokal - Bas - Elektro - Davul - Klavye olacak şekilde 5 kişilik bir ekip tercihim. "

Acaba iki farklı gitarım var, "biri akustik, öbürü elektro" diye mesaj atsam mı?

Ama en bombası şurada (Not: "Türkçe"yi küçük harfle ben yazmadım. O arkadaşın hatası, yanlış olmasın) :
"Kafamdaki fikir şu; çok alternatifli bir repertuar. Kadıköy mekanları için alternatif rock şarkılarından oluşan bir repertuar, şirketlerin düzenlediği partiler için türkçe ağırlıklı bir repertuar, şehir dışı işler için 2-3 tane beste hazırlayıp karma bir repertuarla sahnelemek (kesinlikle albüm çıkarmakla falan uğraşma kafasında değilim sadece şehirdışı konserleri yapabilmek için zaman içinde oluşturacağımız 2-3 beste yapıp konserlerde çalalalım.)"

Madem o kadar geniş bakış açın var, bu kadar sınır niye peki? Slayer ve Amy Winehouse bir arada olmaz mı yoksa? Kadıköy'e alternatif, partilere Türkçe, şehir dışına beste... Karışık tost yok mu peki menüde?

Bu ilan, bugün Türkiye'den neden rock grubu çıkmayacağının en iyi özetidir. En ufak bir çizgisi olmayan, nabza göre şerbet veren, besteyi konsere çıkma bahanesi olarak gören bu kafa, aslında HER YERDE zaten. Bu ilan sadece malumun ilamı. O kadar basit. Yeteneğiyle piyasayı kasıp kavuracağına inanan müzisyenlerimizin "ıslak rüyası" aslında.

Peki amaç ne?
"kolayca isim yapabilecek ve kısa sürede bir yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum."
Bugün herkes kolayca bir yere geliyor zaten. Bas parayı prodüktöre, seni tek başına da meşhur yapar. Katar'daki dünya kupasında şarkı bile söylersin.

Dur bir dakika. Sakın şey olmasın. Neydi o...Hani E harfiyle başlıyor....

Egosundan haberdar olmayıp kendi bakışını çok geniş zanneden arkadaşlar. Size bir haberim var: Sizdeki ego Jüpiter'den büyük. Sadece sizin haberiniz yok.🤣
Sizin geniş bakış açısı dediğiniz şey de, kendi zevkleriniz doğrultusunda çizdiğiniz bir "çizgisizlikten" ibaret.
Sizden o kadar çok var ki, bence siz değişik bir şey deneyin. Müzik yapmayı hedefleyin öncelikle mesela.

Son düzenleme:
Evet. Bu pazarın yaran grup ilanı ile karşınızdayım efem... Pazar gününe keyifli başlamak önemli.

Şimdi bu arkadaş grup arıyor. Ama aslında grup aramıyor. Adam grubu kafasında kurmuş, grubun geri kalanının ona göre şekillenmesini istiyor.
Vaktiyle birileri "Köle arıyoruz" diye ilan vermişti. Çünkü adamlar dürüsttü en azından:)

"Şarkıları altyapılarla desteklemek - davulda trigger larla değişik tonlar yakalamak - bas gitaristin octave - muff - mammoth gibi efektlerle şarkıyı desteklemesi - gitaristin geniş bir pedalbord unun olması en az 2 (birbirinden farklı karakterde) iyi gitarının olması , klavyecinin iyi altyapı düzenleyebilmesi ve temiz piyano tonu ile digital yelpazesi geniş bir keybord unun olması. En az 1 kişinin back vokal yapabilmesi. Tercihen uzun süre metronomlu çalışmış ve metronomla sahneler almış kişilerden oluşan bir ekip kurmak grubu yukarı taşıyacak şeyler..

Adam gitaristin GİTAR SAYISINA, pedalboardun büyüklüğüne (!!!) ve basçının KULLANMASI GEREKEN EFEKTLERE KADAR her şeye müdahale ediyor. Bu daha ilan. Siz provayı düşünün 🤣 Marka vermemiş, hayret.. Ama emin olun, ters kafa Ibanez veya Jackson Flying V olmaz. I-ıh:)

"Girmek istediğim grubun enstrumantalistlerinin hepsinin müziğe karşı geniş bir bakışının olması ve sağlam ekipmanları olması benim için önemli. Vokal - Bas - Elektro - Davul - Klavye olacak şekilde 5 kişilik bir ekip tercihim. "

Acaba iki farklı gitarım var, "biri akustik, öbürü elektro" diye mesaj atsam mı?

Ama en bombası şurada (Not: "Türkçe"yi küçük harfle ben yazmadım. O arkadaşın hatası, yanlış olmasın) :
"Kafamdaki fikir şu; çok alternatifli bir repertuar. Kadıköy mekanları için alternatif rock şarkılarından oluşan bir repertuar, şirketlerin düzenlediği partiler için türkçe ağırlıklı bir repertuar, şehir dışı işler için 2-3 tane beste hazırlayıp karma bir repertuarla sahnelemek (kesinlikle albüm çıkarmakla falan uğraşma kafasında değilim sadece şehirdışı konserleri yapabilmek için zaman içinde oluşturacağımız 2-3 beste yapıp konserlerde çalalalım.)"

Madem o kadar geniş bakış açın var, bu kadar sınır niye peki? Slayer ve Amy Winehouse bir arada olmaz mı yoksa? Kadıköy'e alternatif, partilere Türkçe, şehir dışına beste... Karışık tost yok mu peki menüde?

Bu ilan, bugün Türkiye'den neden rock grubu çıkmayacağının en iyi özetidir. En ufak bir çizgisi olmayan, nabza göre şerbet veren, besteyi konsere çıkma bahanesi olarak gören bu kafa, aslında HER YERDE zaten. Bu ilan sadece malumun ilamı. O kadar basit. Yetenğiyle piyasayı kasıp kavuracağına inanan müzisyenlerimizin "ıslak rüyası" aslında.

Peki amaç ne?
"kolayca isim yapabilecek ve kısa sürede bir yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum."
Bugün herkes kolayca bir yere geliyor zaten. Bas parayı prodüktöre, seni tek başına da meşhur yapar. Katar'daki dünya kupasında şarkı bile söylersin.

Dur bir dakika. Sakın şey olmasın. Neydi o...Hani E harfiyle başlıyor....

Egosundan haberdar olmayıp kendi bakışını çok geniş zanneden arkadaşlar. Size bir haberim var: Sizdeki ego Jüpiter'den büyük. Sadece sizin haberiniz yok.🤣
Sizin geniş bakış açısı dediğiniz şey de, kendi zevkleriniz doğrultusunda çizdiğiniz bir "çizgisizlikten" ibaret.
Sizden o kadar çok var ki, bence siz değişik bir şey deneyin. Müzik yapmayı hedefleyin öncelikle mesela.
Mesaj atayım hemen. Hocam benim 6 gitarım var, geniş pedalboard da bugün geliyor. Müzik yeteneği konusunda birşey demem gerek yok. En önemli iki şartı karşılıyorum. Yetenek ve geri kalan herşeyi arkadaş kafasında planlamış, halletmiş zaten 😂😂😂
"Vizyonu çok geniş, Über kreatif arkadaş, asrın lideri olma yolunda ilerliyor" ama çalacağı parçalar piyasa olacak 🤓😅
Millet bu kadar özgüveni nereden buluyor

Mesaj atayım hemen. Hocam benim 6 gitarım var, geniş pedalboard da bugün geliyor. Müzik yeteneği konusunda birşey demem gerek yok. En önemli iki şartı karşılıyorum. Yetenek ve geri kalan herşeyi arkadaş kafasında planlamış, halletmiş zaten 😂😂😂
"Vizyonu çok geniş, Über kreatif arkadaş, asrın lideri olma yolunda ilerliyor" ama çalacağı parçalar piyasa olacak 🤓😅
Millet bu kadar özgüveni nereden buluyor
Gerçekten de, bu tarz kafaların değinmediği tek şey, müzik becerisi-yeteneği-çalım tarzı vs gibi unsurlar.
Ben buna epey kafa yordum ve biraz nedenini anladığımı düşünüyorum.

Dışa dönük insanlar yaratıcı değildir. Bunlar yönetim-organizasyon vb gibi işlerde iyidirler. İş hayatlarında da becerileri bu şekilde gelişmiştir.
İçe dönük insanlar, yaratıcıdır. Yaratıcılık içeriden (bilinçdışından) gelir. Bu gibi insanlar işin mutfağındadır; üretimi onlar yapar, ama çoğu zaman başkaları üstüne konar. Bunu ben akademik ortamda da yıllarca tecrübe ettim. Kafalarında koca koca hayalleri olan "büyük resim"ci insanların içeriğe dair pek katkıları olmamasının sebebi budur.

Mucit-deha-inovatör vs gibi tiplerin çoğu içe dönük ve egzantriktir. Bu onların tercihi değildir zaten.

Dışa dönüklerin yaratıcılığı sağlayacak şeye erişimleri yoktur. O yüzden ne kadar debelenirlerse debelensinler, şekilcilikten kurtulamazlar. İçerik onları aşar çünkü. O nedenle de çoğu zaman "mış gibi" yaparlar. Çalma çırpma işlerin üstüne konulur. Araklama konseptler yeni bir şeymiş gibi sunulur, üzerine kendi imzasını atar, kendi etiketini basar vs. (Çok iyi cover yapar. Ama üretemez....Gibi)

Bu özgüven de o dışa dönüklüğün kontrol çıkmasından ileri gelir. Aslında dengeli olabilse çok iyi birer lider olabilirler. Yaratıcılıkları ile iletişime geçmeyi öğrenseler acaip işler yaparlar. Ama tabii buna çok az rastlarız. Zaten o tipler genellikle çok başarılı olurlar ve tanınırlar. Hatta bazıları dünyayı değiştirir.

Gerçekten de, bu tarz kafaların değinmediği tek şey, müzik becerisi-yeteneği-çalım tarzı vs gibi unsurlar.
Ben buna epey kafa yordum ve biraz nedenini anladığımı düşünüyorum.

Dışa dönük insanlar yaratıcı değildir. Bunlar yönetim-organizasyon vb gibi işlerde iyidirler. İş hayatlarında da becerileri bu şekilde gelişmiştir.
İçe dönük insanlar, yaratıcıdır. Yaratıcılık içeriden (bilinçdışından) gelir. Bu gibi insanlar işin mutfağındadır; üretimi onlar yapar, ama çoğu zaman başkaları üstüne konar. Bunu ben akademik ortamda da yıllarca tecrübe ettim. Kafalarında koca koca hayalleri olan "büyük resim"ci insanların içeriğe dair pek katkıları olmamasının sebebi budur.

Mucit-deha-inovatör vs gibi tiplerin çoğu içe dönük ve egzantriktir. Bu onların tercihi değildir zaten.

Dışa dönüklerin yaratıcılığı sağlayacak şeye erişimleri yoktur. O yüzden ne kadar debelenirlerse debelensinler, şekilcilikten kurtulamazlar. İçerik onları aşar çünkü. O nedenle de çoğu zaman "mış gibi" yaparlar. Çalma çırpma işlerin üstüne konulur. Araklama konseptler yeni bir şeymiş gibi sunulur, üzerine kendi imzasını atar, kendi etiketini basar vs. (Çok iyi cover yapar. Ama üretemez....Gibi)

Bu özgüven de o dışa dönüklüğün kontrol çıkmasından ileri gelir. Aslında dengeli olabilse çok iyi birer lider olabilirler. Yaratıcılıkları ile iletişime geçmeyi öğrenseler acaip işler yaparlar. Ama tabii buna çok az rastlarız. Zaten o tipler genellikle çok başarılı olurlar ve tanınırlar. Hatta bazıları dünyayı değiştirir.
Tüm soylediklerinize katılmakla beraber, bence bu abartılı özgüven (içi boş olandan bahsediyoruz) daha önce başka bir arkadaşın da dediği gibi "yalancıyı sökmediklerinden dolayı" ortaya çıkıyor 😅

Tüm soylediklerinize katılmakla beraber, bence bu abartılı özgüven (içi boş olandan bahsediyoruz) daha önce başka bir arkadaşın da dediği gibi "yalancıyı sökmediklerinden dolayı" ortaya çıkıyor 😅
Onlar kendine de yalan söyleyen tipler.
Ama bu adam bir şeyler yapmış. Boş değil yani; var adamın projeleri, link de vermiş epey.
Anlamadığı şey, böyle bir kontrolcülük ve ısmarlamacılıkla "çakmalıktan", "fason üretimden" ileri gidilemeyeceği.
Böyle başka bir arkadaş da bana "beste grubu kurmak, iş kurmak gibidir" demişti. Aynı dışa dönük düşünce arızası. Peki ne üreteceksiniz? Neyi pazarlayacaksınız? Orası yok tabii.

Arkadaşı tanımam ama Minai isimli grubunun parçalarını dinledim bu vesile ile. Gayet başarılı işler yapmışlar,. Yani o kadar çok berbat veya sıkıcı şeyler var ki piyasada, bu Muse'dan esinlenen arkadaşların hakkını vermek gerek. Onur Yıldırım İngilizce aksan problemini düzeltse İng. parçalar kulak tırmalamayacak, onun dışında vokal, enstürmanlar, düzenleme filan keyifli dinleniyor. Haliyle, uzun zamandır müzik yapan ve çeşitli gruplarla çalışan iyi bir vokalin bu saatten sonra kafası daha nettir ve bu şekilde ne aradığını detaylı anlatabilir diye düşünüyorum. O yüzden bana çok sıkıntılı gelmedi ilanı, ha ama arkadaş egoisttir, çalışması zor gıcık biridir, orasını bilemem ☺️ .

Arkadaşı tanımam ama Minai isimli grubunun parçalarını dinledim bu vesile ile. Gayet başarılı işler yapmışlar,. Yani o kadar çok berbat veya sıkıcı şeyler var ki piyasada, bu Muse'dan esinlenen arkadaşların hakkını vermek gerek. Onur Yıldırım İngilizce aksan problemini düzeltse İng. parçalar kulak tırmalamayacak, onun dışında vokal, enstürmanlar, düzenleme filan keyifli dinleniyor. Haliyle, uzun zamandır müzik yapan ve çeşitli gruplarla çalışan iyi bir vokalin bu saatten sonra kafası daha nettir ve bu şekilde ne aradığını detaylı anlatabilir diye düşünüyorum. O yüzden bana çok sıkıntılı gelmedi ilanı, ha ama arkadaş egoisttir, çalışması zor gıcık biridir, orasını bilemem ☺️ .
Bu gibi ilanlarda genellikle sıkıntılı olan şey kişilerin farkındalık yoksunluğu aslında. Üretken pek çok kişi, üretilecek iş için belli kıstaslara sahiptir illa ki ve bu nedenle de "çalışması zordur". Ama bir vokalistin bu denli "micro management" yapmaya kalkması gülünç bir şey. Kendi soundu ve fikirleri olan hiç bir gitarist böyle bir müdahaleyi kaldırmaz; anca parasını verip adam tutulursa olur, o da memurluk yapar zaten. Benim gülünç bulduğum biraz bu "ben zaten çoktan erdim hakikate, sizleri aydınlatacağım" tadındaki üslup ile "geniş bakış açısı" arasındaki kontrast:)
Minai'ye şöyle bir baktım. Şarkılar, sound filan derken... Gitarın modelini filan da fark edince gülmeden edemedim. Adamın nicki Matt-hew 🤣
Evet "iş yapılmış". Ama işte "dışa dönük adamın üretkenliği" diyeyim:) Olmayınca olmuyor.

Bence bu garaj ilanları için ekstra bir başlıkta açılabilir. Daha bugün gördüğüm bir başlık şu şekildeydi;

"Sosyal medya projesi için bayan müzisyen arıyorum"

Başlığından zaten kendisini belli ediyor. "Hangi enstrümanı çaldığının yada nasıl bir türde şarkı söylediğinin hiçbir önemi yok. Ben erkek olarak sosyal medyada görünmüyorum, bu yüzden birinin ilgi çekmesi lazım" demek istiyor kısaca.

Mide bulandırıcı insanlar.

Bence bu garaj ilanları için ekstra bir başlıkta açılabilir. Daha bugün gördüğüm bir başlık şu şekildeydi;

"Sosyal medya projesi için bayan müzisyen arıyorum"

Başlığından zaten kendisini belli ediyor. "Hangi enstrümanı çaldığının yada nasıl bir türde şarkı söylediğinin hiçbir önemi yok. Ben erkek olarak sosyal medyada görünmüyorum, bu yüzden birinin ilgi çekmesi lazım" demek istiyor kısaca.

Mide bulandırıcı insanlar.
Garaj, eleman arama konusunda görünürlüğü en yüksek olan yer. Başka bir rakibi olsa keşke ama yok.
Sosyal medyanın kendisi bir tımarhane zaten. Neresinden tutsanız elinizde kalır.

Les Paul hollow body ?
Olası açıklamalar:

Sunburst = Les Paul sanmak? 🤣
ES 335 gövdeyi Les Paul sanmak?
İsim kodu 35 zaten, Harley Benton daha ne kadar kopya versin hocam?

O üstüne konanlar da genelde, dışa dönük, özgüven patlaması yapan kendisini övmeyi seven tipler oluyor :/

Ünlü olmak isteyen kadın müzisyenler yazsın?

Dosyalar

• Ekran Alıntısı.jpg
    Ekran Alıntısı.jpg
    51.4 KB · Gösterim: 122
Sıradan hiç bir şey değer kazanmıyor ve izlenmiyormuş:)
Piyasa dediğin şey, sıradanlığın doruğudur. İzlenme rekoru kıran yerli dizileri nasıl açıklıyor acaba bu zavallım? Duman'ı üste para verseler dinleyemem. Sıradanlığın doruğu benim için. Ama adamların başarısı tartışılmaz. E nasıl oluyor peki?
Farklılık icat edilmez, keşfedilir. Farklı olan şey öncelikle samimidir. Masa başında mühendislikle üretilmiş "projeler" ve gerçekten yaratıcılık ve ilhamla yapılmış şeyler arasındaki fark budur. "Sıradan olmayalım" diye debelenmek, sıradanlığın formülünün ta kendisi işte bu yüzden.

Ha bu arada... Muhtemelen kendisi davulcu bu arkadaşın. De acaba erkek mi? 🤣
Vizyona gel bu arada... Elektro gitar ayrı, solo gitar ayrı, geri vokal apayrı. 🫣
Müzisyen görmeyince böyle oluyor işte...
Bu arkadaşın "sansasyonel proje" dediği şey, 90'lardaki Şebnem Ferah ve Özlem Tekin'in çaldığı bar grubu Volvox aslında. Geri vokale de gerek yoktu tabii:)

Geri