Moralim Cok Bozuldu Mooer Yardım :(

1- Hocam RMS tanimi her dalga sekli icin farklidir. Sadece sinus dalgasi icin VRMS=Vpeak/Karekok(2), diger dalga turleri
icin farklidir. RMS-Watt tanimlanirken de bu V-RMS ve I-RMS kullanilir. Ses amfilerinde Watt standardi ve sesin
bozulmasini olcen THD sinus dalgasiyla olculur.

2- tuplerin calisma stili ve amfilerin tasarimindan kaynaklanan bir farklilik.

3- Desibel ile bu isin ilgisi yok, zira iki kat guc farki = 3dB iken , ben diyorum ki iki kat volume =10dB guc farki yani 10 kat.
olay insan duyma fizyo-mekanigiyle alakali.

1- Watt icin tanim bellidir, sinusu, kare dalgasi, dogru veya alternatif akim olmasi farketmez, 1 volt gerilim altinda 1 amper akim aktigindaki istir. Amfinin urettigi gucten bahsediyorsan, oda amplinin uretebilecegi maksimum elektriksel guctur. Yani giristen 1 khz sinus sinyali vereyim sonra olcelim cikista nekadar guc uretilmis olayi degil. Amplinin guc katinin kabul edebilecegi maksimum gerilim bellidir, bu ideal sartta poweramplinin belirlenen sinifta ureuretebilecegi maksimum guc hesaplanir, bu sinyalin herhangi bir frekans veya formda olmasinin uretilen guc ile baglantisi yoktur.

2- Bu dusuncenin kaynagi ne oldugunu aciklarsan, daha anlamli bir cevap verebilecegimi dusunuyorum. Mesela Amplinin transistorlu veya lambali olmasi neyi, nasil degistirir?

4- Watt 2 katina cikinca ses iki katina cikmaz bunun sebebi ses siddeti olan desibelin logaritmik olmasidir. Insan kulaginin lineer olmayisi isin baska boyutu, onu isin icine katarsan dunya degisken olur denkleminde. Hesaplayamayacagin degiskenleri denkleme sonmanin geregi yok. Insan kulaginin yuksek frekans cevabi daha yuksektir mesela bu goz onunde bulundurulmalidir fazlasi degil yoksa her insanin kulak frekans cevabi farkli.

Peki aldığınız pedalı geri götürüp başka bir mooer ile değiştirme şansınız yok mu? Kaç gündür pedal sizde? Benim bildiğim tüketici haklarına göre belli bir günü geçmediyse ve pedalda bir şey yoksa iade etme hakkınız var. Hatta konuşup başka bir mooer pedal ile değişikliğe gidebilirsiniz çok mutsuz olduğunuzdan bahsedip?

Bir de merak ettim , şu videodan izlediğim kadarıyla çıkan sesler o kadar cılız ve hacimsiz ki. Ki videolarda o kadar edit ile bile toparlayamamışlar. Mooer 'in dinlediğim tonu en kötü olan pedalı olabilir. Hustle Drive denemiştim, tonları çok hoşuma gitmişti. Hustle drive ile değiştirmeye bakın bence.

Bir de merak ettim , şu videodan izlediğim kadarıyla çıkan sesler o kadar cılız ve hacimsiz ki. Ki videolarda o kadar edit ile bile toparlayamamışlar. Mooer 'in dinlediğim tonu en kötü olan pedalı olabilir. Hustle Drive denemiştim, tonları çok hoşuma gitmişti. Hustle drive ile değiştirmeye bakın bence.

Özgür, bu pedal pek yabana atılacak pedal değil. Hem bu pedala hem de Hustle Drive'a bir ara sahiptim. Hustle Drive gain saat 12 yönü sonrasında gain artışı göstermiyor ve kompresleniyordu. Bu pedal biraz daha parlak ama ben daha bir sevmiştim.

Özgür, bu pedal pek yabana atılacak pedal değil. Hem bu pedala hem de Hustle Drive'a bir ara sahiptim. Hustle Drive gain saat 12 yönü sonrasında gain artışı göstermiyor ve kompresleniyordu. Bu pedal biraz daha parlak ama ben daha bir sevmiştim.
Doğrudur... denemek apayrı. Ancak adamlar ne güzel iş çıkartmışlar, insanlar aylarca para biriktirmek zorunda kalmadan deneyimleyebiliyor.
Peki ben yapıcı olabilmek adına bambaşka bir yönden yaklaşayım olaya...
Neden Blackstar HT5 'in kendi drive larını kullanmıyorsunuz? Gerçekten bu pedala ihtiyacınız var mıydı?

1- Hocam RMS tanimi her dalga sekli icin farklidir. Sadece sinus dalgasi icin VRMS=Vpeak/Karekok(2), diger dalga turleri
icin farklidir. RMS-Watt tanimlanirken de bu V-RMS ve I-RMS kullanilir. Ses amfilerinde Watt standardi ve sesin
bozulmasini olcen THD sinus dalgasiyla olculur.

2- tuplerin calisma stili ve amfilerin tasarimindan kaynaklanan bir farklilik.

3- Desibel ile bu isin ilgisi yok, zira iki kat guc farki = 3dB iken , ben diyorum ki iki kat volume =10dB guc farki yani 10 kat.
olay insan duyma fizyo-mekanigiyle alakali.

1- Bak simdi lafi ceviriyorsun ve alakasiz konulara giriyorsun. RMS in ne oldugunu biliyorum da konu bu degil. Ses amplilerinde watt standardi demekle nedemek istedigini anlamis degilim fakat sesin bozulmasini olcen THD demek de neyin nesi? THD (total harmonik distortion) kisa hali toplam harmonik bozulmadir. Ampli tasarlanirken orta frekans kazancini hesaplamak icin 1 khz lik sinus giris sinyali olarak varsayilabilir fakat mesele yine bu degil amplinin alcak, yuksek ve orta frekans esdeger devreleri zaten bellidir hesaplama bunun uzerinden yapilir.

2- Tuplerin calisma stilinde ne farklilik var hemen hemen JFET ile ayni sekilde calisiyor, gerilim girisli akim cikisli. Amfi tasarimi farki derken mesela nedemek istiyorsun hangi farklar? Birebir ayni tasarimlarda var. Transistorlu amplide gerilim nasil sabit kaliyor, lambalida akim nasil sabit kaliyor? Hakikaten cok samimi olarak merak ediyorum nasil, neye gore, hangi fikirle boyle birsey soyledigini.

3- Karistiriyorsun. 3 dB 2 kat guc farki yapar, ses olarak degil kazanc olarak. Ama W watt gucle calisan ampliyi 2W gucle calistirirsan 1 dB ses ureten hoparlor 2dB ses uretir, dB logaritmik bir buyukluk oldugundan ses artisi iki kat olmaz.

1- Niye alakasiz olsun, tam tamina bu iste alakasi. RMS, herhangi rastgele bir sinyalin statistik
olarak ortalama seviyesini olcmeye yarar. Simdi ornek ile anlatayim:

Eger tek nota basarsan gitarindan, bu bir sinus dalgasi olusturur, diyelimki 1Volt peak-to-peak olsun.

Diyelim ki amfi "clean" kanalda ve gain ve volume kokledin. Diyelim ki amfide hic bir ses bozulmasi (distortion) olmadi,
o zaman amfinin cikisi da sinus dalgasi olacak. RMS cikis Wattini olcmek icin Vrms veya Irms olcup empedansla
bolup carpabilirsin. Diyelim ki amfinin cikisi 15W-rms diye yaziyor kagitta, ben de oscilloscope' um da
speaker uzerinden sinus dalgasini 30Volt peak-to-peak olcuyorum. Amfinin gain=kazanc 30 oluyor voltaj cinsinden.
Buradan Vrms=Vp-p / 2.83=10.6 Vrms. Eger 8 ohmluk speaker empedansi varsayarsak
Prms=(10.6^2)/8=14.04 Watt cikar, bahsedilene cok yakin.

Simdi diyelim ki amfinin "Distortion" kanalina gectin ve yine gaini ve volume kokledin. Yine tek nota bastin diyelim gitarda.
Bu sefer amfinin hoparlore verdigi cikis sinusten cok kare-dalgaya benzeyecek. Oscilloscope ile diyelim ki speaker uzerinden
yine 30 volt peak-to-peak olcuyorum. Amfinin gain=kazanc yine 30.
Bu sefer Vrms=Vp-p/2=15 volt olacak.
Buradan yine 8 ohm varsayarak, Prms= (15^2)/8 = 28.1 Watt cikiyor.

Iste bu karmasayi onlemek icin genelde ses amfilerinde RMS Watt tanimi sinus dalgasi uzerinden yapilir, ve de THD
de ayni sekilde 1kHz lik sinus dalgasi kullanilarak olculur cikan sinyalin harmoniklerine bakarak.

2- Bu konuda cok guzel bir yaziyi bu siteden okuyabilirsin, burada cok uzun surer
yazmasi:
http://lenardaudio.com/education/12_amps_8.html

3- Ben de onu diyorum. Desibel herhangi bir "oran" in logaritmik olarak tanimidir.
Mesela 2Watt ile 1Watt in orani 2 dir, ama ayni zamanda 10*log10(2/1)=3 desibel dir.
3 desibel fark demek, yari yariya oran demektir. Muhendislikte "3dB noktasi" bir kilometre tasi
gibi heryerde karsimiza cikar.

Insan kulaginin ses duymasindaki fizyo-mekanik sistem adeta bir "compressor" pedali gibi calisiyor.
Bir cesit koruma mekanizmasi tahminim.
Yani:
amfideki 2 kat guc fazlasi (veya 3 desibel guc orani)i , bizim 2 kat fazla volume ile duymamizi saglamiyor.
Amfi 10 kat daha guclu (veya 10 desibel guc orani) olursa ancak 2 kat fazla volume ile duyabiliyoruz.

1- Bak simdi lafi ceviriyorsun ve alakasiz konulara giriyorsun. RMS in ne oldugunu biliyorum da konu bu degil. Ses amplilerinde watt standardi demekle nedemek istedigini anlamis degilim fakat sesin bozulmasini olcen THD demek de neyin nesi? THD (total harmonik distortion) kisa hali toplam harmonik bozulmadir. Ampli tasarlanirken orta frekans kazancini hesaplamak icin 1 khz lik sinus giris sinyali olarak varsayilabilir fakat mesele yine bu degil amplinin alcak, yuksek ve orta frekans esdeger devreleri zaten bellidir hesaplama bunun uzerinden yapilir.

2- Tuplerin calisma stilinde ne farklilik var hemen hemen JFET ile ayni sekilde calisiyor, gerilim girisli akim cikisli. Amfi tasarimi farki derken mesela nedemek istiyorsun hangi farklar? Birebir ayni tasarimlarda var. Transistorlu amplide gerilim nasil sabit kaliyor, lambalida akim nasil sabit kaliyor? Hakikaten cok samimi olarak merak ediyorum nasil, neye gore, hangi fikirle boyle birsey soyledigini.

3- Karistiriyorsun. 3 dB 2 kat guc farki yapar, ses olarak degil kazanc olarak. Ama W watt gucle calisan ampliyi 2W gucle calistirirsan 1 dB ses ureten hoparlor 2dB ses uretir, dB logaritmik bir buyukluk oldugundan ses artisi iki kat olmaz.

Doğrudur... denemek apayrı. Ancak adamlar ne güzel iş çıkartmışlar, insanlar aylarca para biriktirmek zorunda kalmadan deneyimleyebiliyor.
Peki ben yapıcı olabilmek adına bambaşka bir yönden yaklaşayım olaya...
Neden Blackstar HT5 'in kendi drive larını kullanmıyorsunuz? Gerçekten bu pedala ihtiyacınız var mıydı?
Hocam şöyle ki ben bu pedalı makina müzikten 2.el aldim.Foruma konuyu actiktan sonra Dorede kontrol ettik sifirindan bir farki yok. Başka blackstarla denedik. Başka gitarlarla başka amfilerle..
Gerçekten pedal güzel pedal. Ama Blackstar hiç bi pedalla gecinemiyor hep hissettim bunu bi lambali amfi tadi vermiyor.

Blackstarin drive'ına gelecek olursak çok hi gain metal tarzi bir drive. İşime yarar elbet ama nadiren,,
bana hafif driveler lazim. :)

Satiyorum amfiyi hadi bakalim hayirlisi :)

Bence amfiyi satmak pek mantıklı değil.Onun yerine başka bir pedal alabilirsin.Ya da ille de amfi almak istiyorum diyor isen peavey delta blues falan da alabilirsin.(Yurtta kullanacağını düşünerekten söylüyorum yoksa classic 30 önerirdim)bir de ne tarz müzik yaptığını da söylersen daha çok yardımcı olabiliriz bence.Ayrıca benim denediğim kadarıyla ht5 güzel amfidir.Drive'ı da biraz ekolayzer ayarlamasıyla adam edebilirsin gibime geliyor.

Saygılar

Diğer pedallarla da maalesef durum ayni black secreta has değil durum. Bana güzel cyrstal clear cleanler lazim geriye kalanini pedallarla halledicem. O yüzden peavey olabilir mesela. Başka ne onerebilirsiniz?
Forumda crate palomino var onu düşünüyorum ben .

Bir de anladığım kadarıyla prs se 24 kullanıyormuşsun. O zaman peavey ile hem dolgun ve parlak hemde net cleanler alabilirsin.(Bu dediğim bütün peavey classics serisi için geçerli) Dediğim gibi,istersen peavey delta blues'la ilgili bir video falan izle. Alet 15 watt ama canavar gibi tonları var.Ayrıca o istediğin yumuşak drive'ı bu aletle pedalsız alabilirsin.

Saygılar

Hocam tavsiyelerini için tesekkur ediyorum.
Lakin bu amfiler çok büyük amfiler bana daha taşınabilir 10 kilodan agir olmayacak amfiler lazim.
Ne bakacagimi sasirdim.
Öneriniz var midir?

Valla o zaman işin zor be kardeşim :) Neyse şaka bir yana anlaşılan sana da bir laney yolu gözüktü gibi :) Laney cub 12'yi düşünebilirsin mesela.Çünkü diğer şekilde iş transistörlüye kayabilir :) Ama cub 12'ye bir göz at bence

Laney Cub 12 , Laney VC15 , Fender BLues Junior.

Eğer amfiyi clean bırakıp olayı pedallarla halledecekseniz hem cleanlerinin güzelliğinden hemde pedallarla çok iyi anlaştığından dolayı şiddetle BJ öneriyorum.

Laney 12 nerdeyse 12 kilo hocam.
Cub 10 olabilir belki.
Ben yalniz bir kafa buldum ki peaveyin eğer tubemeister 18den güzelse direk alirim. :)
Valve King Micro Head
Reverbden attenuatora eq ayarlarından 2 kanala herşey var :)

Özgür ÖNERst: 929754 demiş ki:
Laney Cub 12 , Laney VC15 , Fender BLues Junior.

Eğer amfiyi clean bırakıp olayı pedallarla halledecekseniz hem cleanlerinin güzelliğinden hemde pedallarla çok iyi anlaştığından dolayı şiddetle BJ öneriyorum.
Hocam bu amfiler guzel amfiler fakat hem çok yuksek wattlilar yurtta evde nazil calacagiz hem de çok agirlar ben o yüzden 10 kiloyu aşmayacak bi amfi düşünüyordum :)

1- Niye alakasiz olsun, tam tamina bu iste alakasi. RMS, herhangi rastgele bir sinyalin statistik
olarak ortalama seviyesini olcmeye yarar. Simdi ornek ile anlatayim:

Eger tek nota basarsan gitarindan, bu bir sinus dalgasi olusturur, diyelimki 1Volt peak-to-peak olsun.

Gitar sinus dalgasi mi uretiyor?

Derse gitmem lazim digerlerine aksam cevap verecegim.

Geri