7,8 Tane Gitar Alarak Gitar Çalamamak

Aynı markaya ait hemen hemen aynı kalibrede 3 ayrı 7 telli tutuyorum elimde. Bir tanesi esas savaş atı; beste çalışmalarından gündelik çalıma, kayıttan prova ve sahneye akla gelebilecek her amaçla kullanıyorum bu gitarı. Diğer gitarları da zaman zaman elime alıp çalmaktan, bakımlarını yapıp bir süreliğine bile olsa standa koyup izlemekten büyük keyif alıyorum. Bu sene mümkün olursa, maddi drumum da el verirse tamamen kendi zevkime göre tasarlanmış bir de butik gitar yaptırmak istiyorum. Sonraki yıl da, devamında da yine yeni gitarlar edinmeye de devam edeceğim şüphesiz.

İşim bu değil, buradan geçinmiyorum okulunu okumadım/okumayı da düşünmüyorum fakat, basitçe yaptığım şeyi seviyorum. Yıllardır bağım kopmadı ilgim azalmadı. Yeri geldi aktif olarak sahneli albümlü bir maceraya girdik, vakti geldi ev icracısı olduk. Değişen bir şey olmadı bana göre. Enstrüman/ekipman benim burada yaptığım şeyde amaç değil araç. Yani aslen keyfi bir yönü var. Olaya bu şekilde bakan kişilerin kıstas/kıdem, haketmişlik/yeterlilik gibi kavramlarla ceblleştiğini sanmam. Şahsen benim de umurum değil. Sanırım sorularınızın cevabı bu "umursamama" durumu kısaca.

Yanlış anlamayın, "mükemmel bir gitaristim de ondan" değil, ki gitarist bile demem kendime. Fakat, dünyada hiçbir eşyanın tabiatı benim o eşyaya sahip olmaya hakkım olup olmadığıyla bağdaştırılmamalı. Burada bir şeyler çok yanlış geliyor kulağa. İmkanlar el veriyorsa neden olmasın? Ötesinde kim, neyle ne çalmış/çalamamış, arkada neler sergilemiş benim için anlamsız. Mutluysa anlamsız, sıkıntı yok.

İyi günler.

Çok sayıda gitar çok güzelde tel değiştirme olayı adamı bitiriyor :) Bununla mücadele edebilen var mı merak ediyorum ben bir takım tele max 30 gün tahammül edebiliyorum...

Bu başlıktaki ilk mesajı okur okumaz eski bir Guthrie Govan roportajı aklıma geldi Guitar Player`dan, yanılmıyorsam 2011 yılından olmalı.

Guthrie bile benzer şekilde düşünüyormuş. Sonra diyor ki bir gün kliniklerimden birinde yanıma bir doktor yaklaştı ve elinde görüp görebileceğiniz en egzotik top`a sahip bir PRS vardi. Bana dedi ki "ben jinekoloğum ve haftada 20 dakika gitar calabiliyorum. Eger Layla`yi çalabilsem hayatimin geri kalan her gününde bu beni mutlu etmeye yeter." Guthrie de bu adamın dedikleri tüm düşündüklerimi tekrar gözden geçirmemi sağladı diyordu.

Benim de elimdeki gitarlar 9 tane olduğu için üzerime alındım diyelim :) Şahsen gitar alıp satmamdaki motivasyonlarım fazlasıyla değişken ama bunlar her zaman kişisel ve enstruman üzerinde kazanmam icap eden yetkinliklerden falan münezzeh. Ben yaptığım her şeyi beni mutlu etsin diye yapıyorum ve bunun bana bir sorumluluk yüklemesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Kalbimle aldığım kararları neden aklıma izah edeyim? Ayrıca kime izah edeyim benim ikna olmam gerek ve yeter tek koşul zaten. Şu an içinde bulunduğum Dünya ve benim içindeki konumum maddi bedelini ödemeye razı olursam bencil de olabileceğimi gösteriyor bana. AC-DC çalmak istersem SG, Dokken şarkılarına eşlik etmek istersem ESP gitar kullanmak beni herşeyi tek gitarla çalmaya göre daha mutlu ediyor mesela. 3. şahıslara da çenesini kapatıp buna razı olmaktan başka bir şey kalmıyor diye düşünüyorum.

Müzisyenlik hem hobi hem de meslek olarak yapılabilen bir şey. Nedense bazı profesyonel müzisyenlerin bunu kabul etmesi epey zor oluyor. Kaldı ki koleksiyonerlik apayrı bir hobi. Herhangi bir objeyi orijinal kullanım amacından bağımsız olarak sadece ve sadece hobi olarak da toplayabilir bir insan ve hatta ileri götürür meslek haline getirir. Arada keskin bir sınır olduğunu söylemek de pek zor.

Tüketim toplumunda yaşıyoruz.Tüketmekten üretmeye vakit kalmıyor.Nerede o eskinin büyük bestecileri,bu olanakları var mıydı?Her yanımız tüketim ve teknoloji.Bence bu durum insanı kendine yabancılaştırıyor.

Durum tamamen zevk meselesi.. Üstelik işin 'hak etme' kısmı da tamamen subjektif. Eğer bir insan bir ensturmanı alırken onu hak ettiğini düşünüyorsa zaten iş tamamdır, kimse yargılayamaz. Ayrıca bir insan isterse ekipmanını da gösterir ki bu durum da her zaman ´hava atmak' demek değildir.

Bu arada bu mesajı çok fazla gitarım olup da alındığım için yazmıyorum. Şu an aktif kullandığım tek bir elektro gitarım var ve bana yetiyor.

Cevabı çok basit. Kimi gitar çalmayı, kimi gitar almayı , kimi gitar yapmayı sever. Bunların hepsi ayrı ayrı birer hobi. İsteyen hepsini yapar, isteyen arasından birini, ikisini seçer yapar.

Kendi adıma konuşayım şu an elimdeki Epiphone Black Beauty'yi hakettiğimi düşünmüyorum geldiğim seviye olarak düşününce. Yani belki de ilk gitarım bile yeterli olurdu ama alabilince heves edip alıyor işte insan. Şu an bile bu işe ayırabilecek daha fazla param olsa 2-3 tane daha belki daha fazla gitarım olsun isterdim.

Yani gitar sayısının/ekipman fazlalığının çalabilme durumuyla değil de parayla/hevesle doğru orantılı olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Gitarın koleksiyonu olur.Ama gitarı koleksiyon için alan kişi bence yanına birde vitrin alsın ,temizleme bezide olsun.Buna hak vermek ne kadar mantıklı bilemiyorum.Bir ton arayışı olur insanda her zaman.Haz alamamak açgözlülüğü bendede var.Ancak iradenin devreye girmesi makul geldi bana ve arayışı bırakıp standart bir begeniyi kabullenip egzersizlere geçmek en doğrusu olsa gerek değil mi ?
Amaç gitarist olmaksa dedikleriniz doğru. Fakat zevkine takılıyorsanız, stres atmaksa amacınız gücünüzde yetiyorsa istediğinizi yaparsınız kime ne? Ev döşerken de iyi bir iç mimar mı olmak gerekir, adam parası varsa istediği gibi döşer. Aman lüks döşersem iç mimarlara ayıp olur ben bu işin ustası değilim en iyisi dandik malzemeler kullanayımda ustalara ayıp etmeyeyim demez heralde. O zaman amatör yada iyi çalamayan bir gitarist neden dandik bir gitarı hakediyor olsun.
Bence herkes gönlündekini hak eder. Maddi gücü yetiyorsa da ona ulaşır.

Ayrıca bu çok geyik amaçlı açılmış bir başlığa benzemiyor doğrusu. Kendi adıma alıngan birisi olsam, üstüme bile alınırım bunları, çünkü çalamadığım halde ucuz sayılmayacak ekipmanlara para verdim. (kimbilir belki bana yazmışsınızdır :) )

Amaç gitarist olmaksa dedikleriniz doğru. Fakat zevkine takılıyorsanız, stres atmaksa amacınız gücünüzde yetiyorsa istediğinizi yaparsınız kime ne? Ev döşerken de iyi bir iç mimar mı olmak gerekir, adam parası varsa istediği gibi döşer. Aman lüks döşersem iç mimarlara ayıp olur ben bu işin ustası değilim en iyisi dandik malzemeler kullanayımda ustalara ayıp etmeyeyim demez heralde. O zaman amatör yada iyi çalamayan bir gitarist neden dandik bir gitarı hakediyor olsun.

Ayrıca bu çok geyik amaçlı açılmış bir başlığa benzemiyor doğrusu. Kendi adıma alıngan birisi olsam, üstüme bile alınırım bunları, çünkü çalamadığım halde ucuz sayılmayacak ekipmanlara para verdim. (kimbilir belki bana yazmışsınızdır :) )
evet ritim iyi ama solo çalışmanız lazım.

Senin sempatikliğin yeter üstad sana lafım olamaz :)

Bu modayı ben takip edemiyorum ancak birçok kişideki anlayış gördüğüm kadarıyla gitaristliği sürekli gitar değişimi ve gitar çeşitliliği ile biryere varmayı sanmak gibi bir hatayı anlamaya çalışıyorum.
Çok gitar almak tamam biraz kulağın gitarlardaki ton farkını ayırt etmesini sağlayabilir ancak ben görüyorum ki, özellikle burada paylaşılan videolarda çalamayıp arkaya gitar dizmenin hava atma unsuru olarak sayılmasını garipsiyorum.Bu nedir abi ? Bir gitar yetmez mi ?Gerçekten panikledim.Almam mı lazım?

Dipnot ; Bu konu geyik amaçlı yazılmıştır.Küçümseme durumu asla haddime değildir.

Bunlarla pek alakası yok aslında. Gitar, gitaristler için enstrümandan çok fetiş objesidir. Çok da güzel bir fetiş objesi bence. Saçma sapan şeylerle ilgilenmektense bununla ilgilenmek çok daha verimli gibi geliyor. :) Asıl mesele bu.

Onun haricinde de, aritmetik ve mental açıdan müziğin içinde ilerledikçe kendini daha iyi ifade edebilmek için bazı enstrümental ihtiyaçlar söz konusu oluyor. Onu bulana kadar da bu devam ediyor. Son gitarımdan sonra anladım ki benim için öyle bir gitar yokmuş mesela. O nedenle almayı bıraktım artık (Sl1-Jp6-Jpm konu dışı asdhjasdhjkasd) :D Yaptırmaya karar verdim...

evet ritim iyi ama solo çalışmanız lazım.
Kesinlikle haklısınız, vaktim yettikçe birşeyler öğrenmeye çalışıyorum, ama pek yetenekli olduğum söylenemez. :) Örneğin birçok kişinin 10 dakikada kapabileceği bir teknik için ben saatlerce uğraşabiliyorum :) yinede olmuyor. Ama sorun değil benim için, çünkü profesyonel bir amacım olmadı hiçbir zaman. Buradaki bilgili ve yetenekli arkadaşlarımdam tavsiyeler alıyorum çokta faydalı oluyor. Kendi adıma iddiam, müziği ve gitarları çok seviyorum, iyi icra edenlerin de önünde saygıyla eğiliyorum. Bilgisine ve yeteğine inandığım kişilerin ağzından çıkacak tek bir kelime bile benim için servet değerinde, konu ister müzik olsun, ister enstruman olsun, isterse de mesleğimle ilgili olsun.

Forumda @Sr22DeT var. Başlığı görünce anmadan edemedim. Aslında başlığa gelip düşüncelerini paylaşmasını isterim. Belli başlı Dime model gitarları, Gibsonlar'ı, Korina'ları falan toplar allah toplar. Dışarıdan bakınca topladığı çoğu gitar birbirinin aynısı. Ama ayrıntılarda mühim farkları var işte. Hani 68 bir LP ile 72 bir LP arasındaki farklar kadar belki de. Birileri "gösteriş yapıyorsun, hava atıyorsun, kendini tatmin ediyorsun" gibilerinden çıkışmıştı ama o aldırış etmemişti. Kendisi çeşitli gruparda, projelerde falan profesyonel olarak da çalmış birisi hatırladığım kadarı ile. Haklı da bence. Niye aldırış etsin, niye hesap versin ki? Adam severek çalıyor. Müziğe emeği de var. Koleksiyonculuğundan niye azad etsin ki kendisini?

@Onur Yahya Öner bak diyeyim, @Oguz92 deki Orhan Sadi'yi dene bir. Bakarsın gönlündeki o çıkar. Sihirli bir gitar, memleketin yarısını gezdi mübarek. Erdem Koca yapımı :) O da sarmazsa korkarım geleceğin rakı eşliğinde ebay'de jackson avlamak olacak :D

Ha bu arada unutmadan, sanırım Some Kınd Of Monster da izlemiştim. James in 600 tane gitarı varmış, yahu para vermiyor olsada, iyi yada kötü gitarist olsada (ki bence James iyidir)
600 tane çok değil mi ? :):):):):)

Forumda @Sr22DeT var. Başlığı görünce anmadan edemedim. Aslında başlığa gelip düşüncelerini paylaşmasını isterim. Belli başlı Dime model gitarları, Gibsonlar'ı, Korina'ları falan toplar allah toplar. Dışarıdan bakınca topladığı çoğu gitar birbirinin aynısı. Ama ayrıntılarda mühim farkları var işte. Hani 68 bir LP ile 72 bir LP arasındaki farklar kadar belki de. Birileri "gösteriş yapıyorsun, hava atıyorsun, kendini tatmin ediyorsun" gibilerinden çıkışmıştı ama o aldırış etmemişti. Kendisi çeşitli gruparda, projelerde falan profesyonel olarak da çalmış birisi hatırladığım kadarı ile. Haklı da bence. Niye aldırış etsin, niye hesap versin ki? Adam severek çalıyor. Müziğe emeği de var. Koleksiyonculuğundan niye azad etsin ki kendisini?

@Onur Yahya Öner bak diyeyim, @Oguz92 deki Orhan Sadi'yi dene bir. Bakarsın gönlündeki o çıkar. Sihirli bir gitar, memleketin yarısını gezdi mübarek. Erdem Koca yapımı :) O da sarmazsa korkarım geleceğin rakı eşliğinde ebay'de jackson avlamak olacak :D

Denedim abi. Uzuuun uzuun :) Ama ı ıh. Şeytani planlarım var kafamdakileri halledebilirsem. :p

Geri