Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

rr5 floyd rose suz jackson u amerikanlar yapıyo diye biliyodum rr1 mi alsak oda cok pahalı 2000 dolar yahu bu arada rr3 alırsam tb4 ve sh1 manyetiklerle değiştirecegim

GKN demiş ki:
Slaytanic demiş ki:
Kaish demiş ki:
arkadaşlar jackson rr3 ler japon mu

evet japon ama artik üretilmiyor daha kaliteli olan rr5 üretiyorlar fiyati 1100$ civari (japon ayrica)

bir yanlışlık var galiba
rr3 hala üretiliyor birde RR5 amerikada 1200 dolar
türkiyede anca 1500 e falan bulunur

ben rr3 ve kv3lerin artık üretilmediğini duymuştum tabi fabrikasına gidip bakmadım :) fiyat konusunda da şu siteyi http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=home/search/detail/base_pid/511649/
baz alarak 1100$ dedim türkiyeyi bilemeyeceğim burda 3000$ da derler o ayrı :)

Kaish demiş ki:
rr5 floyd rose suz jackson u amerikanlar yapıyo diye biliyodum rr1 mi alsak oda cok pahalı 2000 dolar yahu bu arada rr3 alırsam tb4 ve sh1 manyetiklerle değiştirecegim

rr5te tb4 takılı.
bence ikinci el araştır geçenlerde 1800ytlye lightning kaplamalı rr1 satıldı. bende sl1i 1100$a aldım tertemiz.

KaRaBaSH demiş ki:
StratoMaster demiş ki:
JTM60larin ciddi sorunlari vardir genelde haberin olsun ikinci el alirken ozellikle. SRVdekiler ondan o kadar ucuz, 40Wlik valve fender amfiye 1250 cakanlar elbet super JTM serisinin hem de 60wlik amfisine 500 koymazlar tabi eger bir durum olmasa.

B

abi ben de sorundan korkuyorum. ne gibi sorunlar çıkabilir? birkaç tane muhtemel sorunu biliyorum, stormcrow söyledi saolsun
ama bana kesin kontrol etmem gereken şeyleri söylersen memnun olurum.
teşekkürler. :)

Eger SRVdeki 1 celestionlu JTM60i diyorsan (ki o zaman gittigimde 2 kolonlu versiyonu ondan daha kotuydu) ton olarak cok guzel, vellakin 60W kesinlikle vermiyor. Sesien yuksek seviyede bana sanki daha 20 wattlik falan gibi geldi, hic oyle butun dukkani inletir durumu yoktu. Oradaki insanlar da (adini unuttum :oops: ) gayet iyi tipler yani acik ve secik soylediler zaten bastan. Sesi en son durumlardayken bir cizirtiyla kesiyor ve ses tamamen kayboluyor.

Keske iyi olsaydi, daha oraya geldiginde ilk kontrole gidenlerden biriydim sanirim. Ama bu JTM keratalari zaten hic beklemeye gelmez, yani zaten iyi olsaydi oradan tanidiklardan birisi direk gotururdu (buna ben de dahil olmak uzere, arkadslar vasitasi ile).

Haberin ola.

B

SOAD demiş ki:
cort x-6 almayı düşünüyorum sizce o nasıl? eğer param yetmezse de cort x-2 falan alacağım.. ikisi hakkında da görüşleriniz ?

Sen Cort ları bırak washburn lere bak...

Cort ların düşük modelleri pek güvenilir olmuyor.

x serisinin en yüksek modeli hakkında bile olumsuz eleştiriler alırken gidipte o gofretlere para verilmez.

önümüzdeki hafta ibanez rgt42 almayı düşünüyorum bazı arkadaşlarda cort x-custom öneriyorlar, sizce hangisi daha ağır basar? metal, hard rock çalıyorum ve çoğunlukla sololarını. gönlüm ibanezden geçiyor ve ne zamandır almayı düşünüyorum ama bu x-customda kafamı karıştırdı açıkçası, x-customla rgt42 yi her yönleriyle değerlendirirseniz sevinirim. + ları - leri nelerdir?

bLUeANgEL demiş ki:
önümüzdeki hafta ibanez rgt42 almayı düşünüyorum bazı arkadaşlarda cort x-custom öneriyorlar, sizce hangisi daha ağır basar? metal, hard rock çalıyorum ve çoğunlukla sololarını. gönlüm ibanezden geçiyor ve ne zamandır almayı düşünüyorum ama bu x-customda kafamı karıştırdı açıkçası, x-customla rgt42 yi her yönleriyle değerlendirirseniz sevinirim. + ları - leri nelerdir?

X-custom'un x-11 den çok da bir farkı yok açıkcası.Tek artısı manyetiklerinin Seymour Duncan olması ve bence o gitarın diğer cort lara göre daha pahalı olmasının tek sebebi bu.Bence rgt42 al bi süre sonra stok manyetikleri tatmin etmezse manyetiğini değiştirirsin.İşte böyle :)

Hellhound demiş ki:
bLUeANgEL demiş ki:

X-custom'un x-11 den çok da bir farkı yok açıkcası.Tek artısı manyetiklerinin Seymour Duncan olması ve bence o gitarın diğer cort lara göre daha pahalı olmasının tek sebebi bu.Bence rgt42 al bi süre sonra stok manyetikleri tatmin etmezse manyetiğini değiştirirsin.İşte böyle :)

Hocam lutfen soylermisin ?
daha once bahsettigin gitarlari kullandinmi ki konusuyosun?
nette resimlerine bakmakla olmuyo bu is ...
Ben X-custom kullaniyorum ve rahat rahat diyebilirim ki bu gitar ibanez JEM lerle bile kapisir...
Bana guvenmiyorsaniz gidin harmony-central.com daki kullanici yorumlarina bakin

Bende ilk arastirdigimda muhtemelen dandik ama manyetikleri guzel oldugundan dolayi kurtarir diyordum ama gitari bir denedim ki agaclari ve isciligi mukemmel zaten gitarin govdesinde Jem 77B de kullanilan American Basswood ve klavyesinde de birdeye maple kullanilmis bence herseyiyle mukemmel bi gitar
bence bu fiyata prof. gitar bulmak zor zaten Bora Uslusoy da albumunun kaydinda bu gitari kullanmisti.
Baktigimizda zaten Bu modelin USA satis fiyati bile 900 dolar ve cort bu gitari bize kiyak bi sekilde ucuzdan veriyolar
ama bizim marka duskunu ahalisi icin bu bir onem teskil etmiyor

demir_grac demiş ki:
Hellhound demiş ki:
bLUeANgEL demiş ki:

Hocam lutfen soylermisin ?
daha once bahsettigin gitarlari kullandinmi ki konusuyosun?
nette resimlerine bakmakla olmuyo bu is ...
Ben X-custom kullaniyorum ve rahat rahat diyebilirim ki bu gitar ibanez JEM lerle bile kapisir...
Bana guvenmiyorsaniz gidin harmony-central.com daki kullanici yorumlarina bakin

Bende ilk arastirdigimda muhtemelen dandik ama manyetikleri guzel oldugundan dolayi kurtarir diyordum ama gitari bir denedim ki agaclari ve isciligi mukemmel zaten gitarin govdesinde Jem 77B de kullanilan American Basswood ve klavyesinde de birdeye maple kullanilmis bence herseyiyle mukemmel bi gitar
bence bu fiyata prof. gitar bulmak zor zaten Bora Uslusoy da albumunun kaydinda bu gitari kullanmisti.
Baktigimizda zaten Bu modelin USA satis fiyati bile 900 dolar ve cort bu gitari bize kiyak bi sekilde ucuzdan veriyolar
ama bizim marka duskunu ahalisi icin bu bir onem teskil etmiyor

Rgt42 yaklaşık 2 ay kullandım,Cort x-Custom ise arkadaşımda var,ha x-11 kullanmadım ama x-custom'u olan arkadaşım çok da bi farklı olmadığını kendi söyledi.Zaten şu anda da yine Ibanez kullanıyorum.Sadece resimlerden bakarak konuşuyosun lafına da çok taktım bunu bil,tanımadığın bir kişi hakkında yorum yapmadan daha fazla araştırma yapmalısın!Ayrıca x-custom jem'in yanından bile geçemez hele ki jem555 fln bile demiyorsun.Herşeyden önce klavyesinde çok büyük farklar var.Ayrıca Cort X serisinin floyd roseları da çok sorunlu,benim çaldığım X-custom olmasına rağmen gitarın tuningini bemol yapmak için neler çekmiştim.

ben x-custom hakkında bir kötüleme yaptığımı hatırlamıyorum, yazmış olduğum yazıyı bi kere daha okudum ve yok öyle bir şey. ben sadece gönlüm ibanezden geçiyor demişim başkada bir şey dememişim. zaten size soruyorum bu gitarlardan hangisini alıyım diye, birisini kötülesem zaten bu foruma niye böyle bir soru yöneltiyim, hangisini beğendiysem gider zaten onu alırdım.
"hangisini denedin, bilmeden konuşma" gibi polemiklere girmiyorum, kimseylede sidik yarıştıracak halim yok zaten.
neyse arkadaşlarımın yorumlarını aldım, daha da bir şey eklemek isteyen varsa sevinirim, hepinize güzel günler...

Iyide Blueangel kardesim sana bisey dedigim yok ki ben esasinda lafi kimseye soylemek istemedim ortaya lafi atmak istedim. Ama sanirim laflarim baska yerlere gitti alinan arkadaslardan ozur dilerim.

AYrica Jem lerle kapisir derken JEM 555 kastedmistim JEM77B olayinida agaclari ayni olugunu kastedmistim yoksa 2000 kusur dolarlik gitarla 700 dolarlik bir gitarin ayni kefeye konulamayacaginin bende farkindayim.

Ayni model ve marka gitar olmasina ragmen gitarlar arasinda fark olabiliyor biliyorsunuz belki sen kusurlu bir gitara denk geldin belkide bende kusurlu gitarlar arasinda kusursuz bir gitara denk geldim.

Ben ikisini de çaldım. Hatta demir kullandığım X-Custom senin evindeki X-Curtomdur ;) Aralarındaki farkı söyleyeyim. Cort'un en iyi modelinin bile FloydRose sistemini değiştirmezsen işe yaramaz. Ama klavyesi çok rahattır,manyetikleri duncan zaten ton hayvan. Şekli ve işciliğide oldukça tatmin edicidir. Rgt42 ise. Yekpare olması ve tremolo sisteminin daha kararlı olması sebebiyle daha mantıklı geliyor bana.
Her iki gitardada değişiklik yapılması gerekir bence.
Cort un floydrose tremolosu
rgt42 ninde manyetikleri değişmeli ondan sonra yardırılmalıdır bence.

Fiyatlarda rgt biraz daha pahalı diye biliyorum.

manyetikler önemli değil zaten rgt42 alırsam değiştiririm. önemli olan skull unda dediği gibi (benim için de) floyd rose sistemi.şimdi cort a o kadar para verip birde köprüsünü değiştirmek hem ekonomik değil hemde mantıklı değil bana göre. rgt42 700$ peşin ki pazarlıkta 650 bile olur, cort 650$peşin o da 600 olsa bana göre yinede rgt42 avantajlı gibi görünüyor.
arkadaşlar ibanez bana mantıklı görünüyor desemde 2 gitarıda denemedim o nedenle benim laf biraz havada kalıyo biliyorum :)

bu arada şunu belirtmeden edemeyeceğim, bu siteye geçen sene üye oldum ama msj sayım az görünebilir, ama ben benim merak ettiğim sorular elbette eskiden açılmıştır diye forumların hepsini okumaya çalışıyorum ve okurkende gözüme bazı forumlarda ibanez kore almayın hatta 1000$ dan aşşağı ibanez veya herhangi bir gitar vs. almayın diyen arkadaşlar çok, ama 700$ da hafife alınmayacak bir mebla yaklaşık 950 ytl yapıyor, merak ediyorum bu arkadaşlar da para çokmu o nedenle bu gitarları küçümsüyorlar? bende de 1500$ lık jem olsa banada 700$ lık ibanez kötü gelir ama bu o gitarı kötü yapmaz.
bence arkadaşlar bu konuları düşünüpte yorum yaparsanız eğer, ben ve benim gibi maddi gücü ancak yeten arkadaşların hevesinide kırmamış olursunuz, herkes japon ibanez alamayacağına göre ;)

Amerikan, Japon, Kore vs muhabbetine kendimi bildim bileli gıcık olurum. Ne yani amerikalılar taşa tel gerse aslan gibi gitar mı oluyor?

En güzeli denemek. Orta halli bir ampliye bağlayıp deneyeceksin gitarı. Zaten eline aldığında kendini belli eder o.
İlk bakışta Rahatlık önemlidir.
-Rahatmı gitar? Rahat abi. Tamam bitti olay.
-Sonra gitarın durumuna bakılır?(sıfır gitarlarda pek bakmana gerek yok ama belli olmaz Türkiye burası "0"diye 6 aydır standda duran gitarı verirler adama)sap nasıl durumu ne?Herhangi bir fiziksel problemi var mı? Yok abi. Bu da tamam
-Sesine bakılır. Sesi nasıl? Boğuk be abi.. Tamam manyetikleri değiştiririz.
-Görüntüsüne bakılır sonra. Psikolojik olarak çok etkiler insanı. Çok mühimdir. Ben hiç sallamam.

Sonracııma 1000$ dan aşağı gitar alınmaz diyen* arkadaşların kaçında acaba 1000$lık gitar var merak eder dururum. Yok şu ağaç böyle şu ağaç şöyle der dururlar, buradaki kişilerin %80 inin bu farkı net bir şekilde anlayıp, anlatabileceğini hiç sanmıyorum. Ben 7 senedir gitar çalıyorum 4-5 farklı gitarım oldu. ama ben anlayamıyorum abi napayım. Hatta dikkatimi çeken yeni başlayan arkadaşlar " alternate picking, sweep picking, hybird picking in püf noktaları nelerdir" sorusunu araştırmak yerine sesini bile duymadan "hangi manyetik hangi ağaçta nasıl ses verir" sorusuna cevap arıyorlar. Yanlış yoldayız. Alın elinize bir gitar bir metod çalışın. Sizden iyi gitar çalanın yakasına yapışıp bir şeyler kapmaya çalışın. Bak biz yapmadık odun gibi gitar çalıyoruz.

Bu kadar. Yanlış bir söz söylediğimi sanmıyorum ama yinede kimseyi kırdıysak bilsinki istemeden yapmışızdır.

edit=*

Geri