Bend ve Köprü

Bend yapmak ile köprü modelinin bir alakası var mıdır? Mesela hardtail ile floyd rose köprülerde bend açısından kolaylık farkı var mıdır yoksa iyi ayarla bütün köprülerle sert, yüksek, duygulu bendler yapabilir miyiz? Mesela evertune konusu açtığımda bir üye bana doğru ayarlandığında diğer köprülerden bir farkı kalmadığını söylemişti. Ben mesela buna çok güvenemiyorum. İstediğim gitarın istediğim rengini evertune köprüye sahip olarak bulabiliyorum ama almaya korkuyorum. Solo atan bir lead için ne kadar alınabilir bilmiyorum. Floyd Rose köprülerde ise akort,tel değişimi,entonasyon gibi bir çok sıkıntı olduğu söyleniyor neck thru,string thru,tune o matic,hardtail gibi köprüler daha rahat gibi bir söylem genelleme açısından yanlış mı? Ve her floyd zor mu? (Örn:fr1000,fr1500) Teşekkürler, Saygılar...

Floyd rose köprülerde bend yapıldığında köprüde oynayacaktır elbette. Ama bu kolaylık mı yoksa zorluk mu sağlar bilemiyorum. Mesela, Ibanez Edge köprülerde 0 point sistemi var. Elimde bulunan ibanezin arkasında yayları çıkarmam sonucu köprünün ciddi anlamda yumuşadığını farkettim. Çıkarmadan önce daha fazla kuvvet uygulamam gerekiyordu tremolo koluna. Bu benim için kolaylık sağladı. Ama kişiden kişiye değişir tabi :) Evertune hakkında hiçbir bilgim yok. Ama şunu söyleyebilirim ki buraya kim ne yazarsa yazsın en iyisini kendin gidip köprü çeşitlerini "bend" yaparak denemen. Böylece aradaki farkı daha iyi anlarsın.

Floyd rose köprülerde bend yapıldığında köprüde oynayacaktır elbette. Ama bu kolaylık mı yoksa zorluk mu sağlar bilemiyorum. Mesela, Ibanez Edge köprülerde 0 point sistemi var. Elimde bulunan ibanezin arkasında yayları çıkarmam sonucu köprünün ciddi anlamda yumuşadığını farkettim. Çıkarmadan önce daha fazla kuvvet uygulamam gerekiyordu tremolo koluna. Bu benim için kolaylık sağladı. Ama kişiden kişiye değişir tabi :) Evertune hakkında hiçbir bilgim yok. Ama şunu söyleyebilirim ki buraya kim ne yazarsa yazsın en iyisini kendin gidip köprü çeşitlerini "bend" yaparak denemen. Böylece aradaki farkı daha iyi anlarsın.
Keşke evertune deneyebilecek imkanım olsa :( Vazgeçersem prestige almayı düşünüyorum zaten Edge Tremolo süper bir köprü frye göre *bence

Geri