Minimalizm Ve Tüketim Çılgınlığı

AllexStone sende haklısın ama benim savunduğum şeyde "satriani nin chatte kısa kesmek için söylediği bi cümleyi olayın ana kaynağı yapman" ın bence doğru olmadığı..

Tabi saygı gösteriyorum. Ama bak sadece satriani nin bi sözüyle doldu forum.. Bence sadece chatte yapılan espiri nitelikli bi sözden kaynak alıp ilerlememeliyiz.. Stil ve tonun ne anlama geldiğini hepimiz ayırt edebiliriz. Ton adı üstündedir ya?? Bi tona asla çalış tekniği adı verilemez bence.. Bunu herzaman savunurum. Satriani dünyanın en büyük gitaristi olabilir ama her sözü dini ferman değildir.. Adamın birine açıklama yapmamak için espiriyle dolu geçiştirme bi cümle söylemesini ben hayatımdaki gitar felsefem yapamam..Bu sözü doğruymuş diyede alamam.. Tek sorun bu işte....

%70 - 30 hadisesine gelince; evet oda doğrudur. Ekipman gereklidir ve olmadan yapılan bişeye benzemez. Ama olay buda değildir..Olay Slaytanic arkadaşın dediği gibi bu adamların eline 10 watlık amfide versen bize ağzımız açık seyrettirirler kendilerini.

--------------------------------------------------
Ze_uS demiş ki:

Buradaki tartişma veya bu tatlı sohbetten bir sonuç çıkabilcegini düşünmüyorum

Arkadaşlar zaten "tartışma" kelimesinin içeriği ; "asla bi sonuca gitmez" cümlesini çıkarıyor karşımıza.. Tartışma bu adı üstünde, kavga değil ve asla bi sonuca gitmez... Boş vakti olan, iş yerinde sıkılan kişiler içinDE bi hobidir bu.. Bu işin + sı ne olur?? Sadece burda fikir fazlalığı olur, isteyen kafasına yatkın olanı alır..

-------------------------------------------

Blackened85; ekipmanınız ne kadar kaliteli olursa olsun, o sesi dışarı verecek ekipman (mikser, kabinler, ortamın akustiği vs..) vasat olduğu sürece pek verim alınmaz, yani o özendiğimiz adamların setup ı sadece gitarı amfisi pedalı değil arkada çalışan ekiptir de.

Neyse demek istediğim konserde, sahnede çalan arkadaşların ne kadar kaliteli ekipmanı olursa olsun duyulan sound o kalitede hiçbir zaman olmaz,

Asıl konumuza bakarsak buda aslında alakasız olmuş ama BENCE ÇOK DOÐRU Bİ SÖZ.. Ben tonla ekipmanla gidiyorum ya mikrofon kalitesiz oluyo amfiyi mikrofonlayamıyorum. Yada line out tan çıkıp, girdiğim mixer ayar tutmuyo yada ses orjinalden farklı oluyo.. Ama yapacak bişey yok...
------------------------------------------

Ben sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; ((ayrıca artık bende devam etmeyeceğim çünkü acayip derecede saptı konu))

İlk yazdığım yorumdaki gibi çok faydali bi başlık. Çünkü çoğumuz sadece internetten orj kayıtları dinleyerek yada sanatçıların denizdeki kum misali bi aletinden etkilenerek gidip alıyoruz. ,Sonra ne oluyor alım satım forumunda 2gün önce aldığı aleti satıyor..

İlk msjımdada yazdığım gibi gelin bu başlıkta demoları birleştirelim. Bi bakarızki aradığımız ton bu! ve o setubı kurmaya çalışırız.. Bi bakarızki birisi 30 wat amfi ve hiç alakasız bi dist.pedalıyla zakk ın soundunu yakalamış.. Ha ozaman gidip reklam amaçlı pedalı değilde o arkadaşın yazdığı ekipmanı almaya çalışırız..

Death-Lead demiş ki:
İlk msjımdada yazdığım gibi gelin bu başlıkta demoları birleştirelim. Bi bakarızki aradığımız ton bu! ve o setubı kurmaya çalışırız.. Bi bakarızki birisi 30 wat amfi ve hiç alakasız bi dist.pedalıyla zakk ın soundunu yakalamış.. Ha ozaman gidip reklam amaçlı pedalı değilde o arkadaşın yazdığı ekipmanı almaya çalışırız..

Başlığın gidişatının ve yapılan yorumların bu amaçla olmasının kanısındayım bende...

Yorum, fikir ve düşünce paylaşımında bulunan herkese şimdiden çok teşekkür ederim...

oh be sonunda 3 sayfada bitti.
ben halilpazarlamanın dediği olaya taktım
gidin amfi alın diyor pedal cart curt yerine
ee sahnede ne kullanacağım abi
o koca hayvan kadar şeyi bu istanbul trafiğinde oraya buraya nasıl götürüceğim sorarım sana???

Slaytanic demiş ki:
ustalar konusunda da bişeyler yazayım. malmsteen karşınıza geçse gitarını alıp 10 wattlık bir amfiye takıp çalsa ağzımız açık seyrederiz. jason becker hayatı boyunca hep dandik aletler kullanmış bir adam mesela. ama adam çalmayı biliyor kardeşim :) fıstık gibi çalıyor.
kötü aletle kulağa kötü ses gelebilir. ama iyi gitaristi iyi gitarist yapan şey ekipman değil parmakları ve yaratıcığıdır.

ama napalım kardeşim canımız çekiyor o aletler. gördükçe büyüleniyor insan ;)

Malmsteen ' in yapmışlığı vardır. Çoğunuzun burun kıvıracağı Marshall' ın küçük amfileriyle ns2 test ederken:
http://www.youtube.com/watch?v=XDzNsFjEk1E Biraz komik bir video :LOL:

Bu videoda ise COB grubundaki amcalar Marshall microstackler ile çalıyorlar:
http://www.youtube.com/watch?v=pdci7LbbjQ0

Sanıyor musunuz ki her ortamda dayıyorlar full stack :D. Teller de çatur çutur bu arada :p .

7kedi7eti7 demiş ki:
o koca hayvan kadar şeyi bu istanbul trafiğinde oraya buraya nasıl götürüceğim sorarım sana???

aslında demeye çalıştığı şey şu; sen istediğin kadar pedal al, en kalitelisi en butiği uzaydan geleni olsun, amfin kalburüstü birşey değilse o pedalların alayı para etmez ton almak konusunda. aslında bakarsan gitarın kalitesi de pek etkilemez. amfi taşımak büyük dert. o yüzden çoğu gitarist amfisiz ve amfili iki tane setup hazırlıyor, küçük ve önemsiz işlere amfsini taşımamak için.

minimalizm konusunda şunu söyleyebilirim ki, yaklaşık 13 sene tek gitar, tek amfi ve tek pedalla idare ettim, bu zaman zarfında 3 demo kaydettim, onlarca da konsere çıktım, hiç de soundumdan falan rahatsız olmadım, çok profesyonel sonuçlar elde ettim mi, tabi ki hayır fakat bana yeten beni tatmin eden bir sounda sahiptim.

bu kadar zaman sonra artık sıkıldım ve yeni ekipmanlar deneme isteği ve farklı sound arayışları ağır bastı, elimdeki 3 ekipmanı sattım ve sürekli ekipman alıp satmaya başladım, beni tatmin eden ekipmanı bir kenara koydum, tatmin etmeyeni geri sattım.

tüm bunların üzerine şunu söyleyebilirim ki, maddi imkanı olan alsın satsın, tüm bunlar bir tecrübe sonuçta, günün birinde yine tek gitar, tek amfi ve tek pedala kalırım o ayrı konu :)

ya güzel bir başlık olmuş bence gidişat olarak, herkes tecrübe edindiği kadar bilgilerini paylaşmış, güzel de olmuş.

konuyla alakalı olarak ucuza iyi ekipman biraz zor iş, çünkü ucuz ekipman ile güzel şeyler yaratmak, üzerinde zaman ve emek harcamak ister ki bu da bence o kadar kolay bir iş değildir. İlk mesajı okuduğumda bir an "hmm acaba abartıyor muyuz gerçekten" dedim ama sonra forumlarda yorum okumaktansa bir ekipmanı alıp evde kötü bir amfide de olsa denemenin saatlerce harcanmış vakitten daha yararlı olduğunu düşünüyorum. Tabi ki para kolay kazanılmıyor ama ben genelde bir devir daim şeklinde kullanırım ekipmanlarımı amfiler de özellikle. Carvin, maniac, Marshall MG, marshall VS...şimdi de satıyorum sahip olduğum amfimi başka planlarım var ama gene müzik ekipmanı ile alakalı. Bu parayı çarçur etmek değil kişisel tatminle alakalı yani hobi olarak yapan biriyim müzik işini sonuçta ve yukarıda da belirttiğim gibi sürekli bir devir daim durumu var yani bi ekipmanı alıp ABD filmlerinde olduğu gibi çatı katına kaldırmıyoruz.

geleyim diğer konuya...
ekipman bence ton mevzusunda çok önemlidir. tabi ki parmaklar konuşturur, kitleleri peşinden koşturur ama açıkçası o büyük büyük gitaristlerin ellerinin altındaki ekipmanlar ve onlara teknik destek sağlayan mühendisler hataları görüp düzeltiyorlar. Buradaki en büyük yanlış da bu bence yani onların tonunu alamayız benim görüşüme göre ama stilini örnek alırsınız ve 1e 1 olmasa da örnek aldığınız virtüöze yakın bir stille çalarsınız. burada belirtmek istediğim ekipman derken sadece analog pedallar veya rack sistemler değil bizzat insan olgusu yani sahne arkasındaki insanlar... Yoksa ekipmansız neler yapılır Stevie Ray Vaughan gösteriyor. Bir fender bir amfi arasıra da kullandığı wah..

sonuç olarak güzel bir stil ve güzel bir ton a sahip olmak için biraz ekipmanların elinizden geçmesi gerekiyor yoksa forumlardan okuya okuya olacak işler değil şahsen...

kolay gelsin...

Yek gitar, yek amplifikatôr, yek distorsion, yek boost, yek delay, yek wah... Böyle zikr ede ede, şâhsıma zamanla 3500 dolâr girdi, haşırt. Squirela olmaz dedi hacılar, dedik 80lerden bu, sonra değiştirdik, aldık Jackson SL1H. Düşürdük bir Marshall JCM2000DSL401, wah var, delay var, mâmâfih sevmediğim distortion pedalı, bir de boost gerek bana bana. Midleri gâni gâni olsa ... zikr ede ede girecek herhalde bir miktâr daha dolâr...

ghostknight demiş ki:
7kedi7eti7 demiş ki:

aslında demeye çalıştığı şey şu; sen istediğin kadar pedal al, en kalitelisi en butiği uzaydan geleni olsun, amfin kalburüstü birşey değilse o pedalların alayı para etmez ton almak konusunda. aslında bakarsan gitarın kalitesi de pek etkilemez. amfi taşımak büyük dert. o yüzden çoğu gitarist amfisiz ve amfili iki tane setup hazırlıyor, küçük ve önemsiz işlere amfsini taşımamak için.

arkadaş güzel yazmış hepsine aynen katılıyorum.zaten ben genel olarak söyledim kimin trafikle yolla ne sorunu var bilemem.kişiye göre bu düşünce değişebilir.özetle söylemek istediğim pedallardan en üst verim alabilmeniz için adam gibi amfi şart.yoksa ben barda çalıyorum amfi, taşıyamam dersen ultrag gibi bir aletle bile bu olayı halledebilirsin.

Arkadaşlar acaba her kategoride fiyat/performans oranlarına göre ekipman sıralaması yapsak nasıl olur? Burda o kadar cihaz denemiş arkadaşlarımız varken böyle bir değerlendirme yapmamız gayet uygun olur. Mesela Prosesörler için ayrı bir değerlendirme yapılsın ve giriş - orta - üst düzeyde marka ve modeller özelliklerine ve fiyatlarına göre sıralansın. tabi sıralamada herkes fikrini beyan edecek ve ortak bir karara varılacak.Her sınıfta da fiyat/performans oranı en iyi olan modeller birinci olsun. Her ay ya da belli zaman aralıklarında "en alınası prosesör " diyerekten forum kullanıcılarına tavsiye edilsin. Böylece sağlam bir veri tabanı oluşturulmuş olur. Nacizane önerim bu yönde. tabi bu durumda farklı başlıklar açılması gerekebilir.

Bana göre alım satım olayının çok yapılması oldukça artı bir şey, bizim gidip tonla alet edevat deneyebileceğimiz hiç bir yer yok çünkü. Benim seveceğim bir processor, amfi bulabilmem için almam ve satmam gerekiyor ki yeteri kadar fikir edinebileyim :)

DaveMustaine_64 demiş ki:
Bana göre alım satım olayının çok yapılması oldukça artı bir şey, bizim gidip tonla alet edevat deneyebileceğimiz hiç bir yer yok çünkü. Benim seveceğim bir processor, amfi bulabilmem için almam ve satmam gerekiyor ki yeteri kadar fikir edinebileyim :)
Ama ya satamayıp elimizde patlarsa o zaman ne olcak =D Mesela benim iron cobra =D

Çoğu zaman aslında söz konusu ekipmanı bir süre kullanmak icab ediyor ki genel olarak size hoş gelip gelmediğini anlayabilesiniz. Mesela ben ilk başta mxr distortion pedalına bayılmıştım ve bir sürü yorumu referans alarak aldım, ama zamanla kullandıkça ses çerçevesi çok dijital gelmeye başladı ve hoşlanmadığımdan dolayı elden çıkardım. Tabi ilk başta 0 aldığımdan da baya bi zarar ettim.

Bir süre denemeden pek bir fikre varılamıyor öyle 15 dakkalık dükkan denemeleriyle ya da kayıtlı tonlarla karar vermek çok zor bu bir gerçek.

kenna demiş ki:
Çoğu zaman aslında söz konusu ekipmanı bir süre kullanmak icab ediyor ki genel olarak size hoş gelip gelmediğini anlayabilesiniz. Mesela ben ilk başta mxr distortion pedalına bayılmıştım ve bir sürü yorumu referans alarak aldım, ama zamanla kullandıkça ses çerçevesi çok dijital gelmeye başladı ve hoşlanmadığımdan dolayı elden çıkardım. Tabi ilk başta 0 aldığımdan da baya bi zarar ettim.

Bir süre denemeden pek bir fikre varılamıyor öyle 15 dakkalık dükkan denemeleriyle ya da kayıtlı tonlarla karar vermek çok zor bu bir gerçek.

Hele birde yeni tel takılmış ve entonasyonu sağlam bir gitarda deneyince sesler harikulade gelir sonra yeni teller 1-2 haftada çuvallamaya başlayıp entonasyon giderek kaydıkça tonlar berbatlaşır üşenip yeni tel takmaz ve tondaki iğrençleşmenin entonasyon bozukluğundan kaynaklandığını bilmemize rağmen bilinçaltımız zamanla bu kötü sesleri mevcut ekipmana bağlar ve onu sattırabilir. Nefret ettiğim acı gerçek, benim gibi entonasyon ve tel takma tembellerine setup bile sattıran illet : ENTONASYON belası :LOL: :LOL: :LOL:

Geri