Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Öncelikle mesajımdaki gecikme için özür dilerim. Dünden bu yana yeni bilgisayarın başına oturdum.

Öncelikle sevgili Modley,

Yazdıkların için teşekkür ederim. Kusura bakma patchi yeni gönderdim email adresine. Ancak unutmadan şunu söyleyeyim benim yaptığım patch XT Live patchi olduğu için uzantısı *.l6t değil; uzantısı *.gpt yani Xt Live ı olan guitarport programıyla kolaylıkla yükleyebilir ancak pod xt de deneyeceksen yukarda verdiğim mp3 linkinin olduğu Line6 forumundaki o sayfaya patch settingleri yazdım. Bakıp XT ye uygulayabilirsin. Ama sonuç ne olur inan bende bilmiyorum. Gitar çalışımla ilgili güzel şeyler söylemişsin teşekkür ederim yıllardır uğraşıyoruz işte iyi birşeyler yapmaya çalışıyorum ama bu konunun yeri bence burası değil. Forumdaki arkadaşların da benim ne kadar iyi gitar çaldığımla meşgul edilmesine bence gerek yok. Kızmazsan bu tip konular için bana öm at sana yardımcı olayım. (Kızmadın umarım ama bu konuda hassasım biraz.)

Bir yerde çalıyormusun diye sormuşsun hayır modley, şu an bir yerde çalmıyorum. Daha öncede biryerde çalmıyordum. Türkiye de hiçbiryerde de çalmayı düşünmüyorum. Türkiye ye ait olmayan bir müziği zorla bu güzel insanların gözüne sokmak acı verici olabiliyor. :bilmem Ama sonbaharda İngiltere de sahne alacağım umarım. Kızkardeşim ingiliz vatandaşıdır onun ayarladığı şu an menejerliğimi de yapan steven a gönderdiğim kayıtlarım sayesinde çok ciddi bağlantılar kurdu. Sanırım sonbaharda Allex Stone Türkiye sahnesini terkedecek. Neyse bu da uzun hikaye yaz ö.m cevaplarım.

Bu arada gerçekten en çok hoşuma giden konu Line6 sitesinde yayınladığım patch için emailime dünyanın çeşitli ülkelerinden tam 447 patch talebi geldi. Yurdum insanı olarak heyecanladım sevindim. Yakında bir SRV tonu göndereceğim Line6 foruma, bayağa sallayacağına inanıyorum line6 stesini bu patchin de. Burda duyururum patchi yine ilgilenen olursa. Gerçi şu an yayınladığım patch için gelen 447 mail içinde Türkiyeden topu topu 4 talep geldi. 😆 😆 😆

Bu arada Sevgili Jeff,
Yukarda da açıkladığım gibi patch guitarport formatında.. Olsun işe yarar dersen public share yapıp bir yere upload edip link verebilirim sen nasıl istersen?

Sevgili Gogostar, tonu beğenmene sevindim teşekkürler....

Allex hocam patchi arkadaşta denedik. İkimizde hayran kaldık. Hemen pod xt alıyorum. Senide tebrik ediyorum hakikaten sağlam ton bulmuşsun. Bu arada bazı ayarları yapamadık ama ona rağmen ses inanılmazdı. Demekki gt-6 yı satıyor hemen bir pod xt alıyoruz. Tekrar çok teşekkürler. Bu arada ton bunalımına giren arkadaşım Semih de bu güzel ton için sana özellikle teşekkür etmemi istedi. Artık Pod Xt alınca yeni patchlerini heyecanla bekleyeceğim.

Maalesef Gt-6 da böyle bir ton yakalanabileceğine inanmıyorum. 1 aydır 100 lerce patch denedim internetten de indirdim. Ayrıca kendimde patch işinden iyi anlarım 6-7 senedir bu işle uğraşıyorum. Daha önce Gt-3 üm vardı. En son Gnx2 im vardı. Hiç birinde böyle bir sound çıkaramadım. Burada hoşuma giden o mp3 teki tonun hacimli olması ve sanki CD kalitesinde olması. Yani hiç evde oturupta yapılmış bir kayda benzemiyor ses. Aynı bir G3 Live soundu gibi. Dün akşam bu tonla bir solo attım. Gitar çaldığımı hissettim resmen acaip zevli, insana güven geliyor bu tonda. Ayrıca sen bu tonu sıradan bir şeymiş gibi bahsetmişsin ama gir Line6 sitesine bak orda Line6 cılar bile nasıl şaşırmış beğenmişler tonu.

Fikrim değişmeyecek sanırım Pod Xt kesin alacağım. Ama biri de çıkıp Gt-6 da aynı soundun varlığını ispat edip Allex hoca gibi soundunu ve patchini yayınlayabilse de keşke bende GT-6 ımı satmak zorunda kalmasam. Ama hiç sanmıyorum GT-6 daki bu kısıtlı Drive tonlarıyla olacak iş değil gibi gözüküyor. Dün arkadaşla denedik o tonun bütün esprisi orda kullanılan Line6 Insane adlı amfi simulatörü. Eve gelince Gt-6 daki amfi simulatörlerini bayağı kurcaladım yok öyle bir ses rengine sahip amfi simulasyonu yok ve parametreleriyle ne kadar alternatif tonlar üretttiysem de bir Line6 Insane amfi simulasyonu tonunun yakınından bile geçemedim. Sinirlenip attım Gt-6 ımı bir köşeye.... Gt-6 sahipleri kusura bakmasın ama bana yaptığım müzik itibariyle yüksek drivelar lazım. Bu da pod da varmış zaten herkes te aynı şeyi yazıp çizmiş. Efektler Gt-6 da Gt-8 de güzel; efekt önemliyse onları alın eğer Drive istiyorsan pod alın demiş çoğu kişi. Benim efektlerle işim yok şu mp3 teki soundu elde edebileyim başka birşey istemiyorum. Dün gerçekten Satriani çaldığımı hissettim o tonla çalarken.

Sevgili Modley,

Yazıların bence Gt-6 kullanıcılarının kalbini kırabilir her ne kadar samimi olsanda. Bence konuya Gt-6 başaramaz Pod başarır veya Pod başaramaz Gt-6 Gt-8 başarır gibi yaklaşmak yanlış olur.

Bakış açısı bence naçizane fikrim şu olmalı : Birincisi her tonu üretebileceğin öyle Tanrının elinin değdiği (tövbe tövbe 😆 😆 ) bir efekt processörü yok. Yani Pod alırsan veya Gt-6 alırsan dünyadaki her gitar soundunu yakalayacaksın diye iddiası olan bir cihaz yok. Her efekt processörünün kendine ait bir rengi var. Çıkardıkları, oluşturdukları sesler farklı farklı. Tıpkı insan sesleri gibi. Yani Ahmetin sesini beğenirsin onun şarkılarını dinlersin kimi de Mehmetin sesini sever onu dinler. Ama dünyada her insanın sesini taklit edebilen bir insan yok. Yani ses rengi olarak kimi beğeniyorsan onu dinlersin. Efekt prosesörler de böyle. Kimi Boss un sesini sever bayılır kimi Pod XT nin kimi Digitech in.

Mesela örnek veriyorum eğer slide gitar çalacak olsam en iyi performansı GT serisinden alırdım. Pod bu konuda yetersiz kalırdı. Satriani soundu gibi fusion tarzlar ve yüksek drive lar için pod u tercih ederdim gibi. Bu forumda herkes Satriani dinlemiyor veya çalmıyor. Bir çok tarz var.

Sonuç olarak Gt serisi, Pod, GNX gibi processorler piyasada bölünmüş müzik tercihlerini karşılamak için birbilerini ikame eden cihazlar, yani birinin yetmediği yeri diğeri dolduruyor. O yüzden bu cihazları sevelim koruyalım onları sulayalım şefkat gösterelim. 😆 😆 😆 😆

arkadaşlar.....

setup önerisi istiyorum.....

mevcut düzenek:
Cort Source Jazzboz Elcetric Gitar
Laney HCM65R Ampli
Digitech RP100
Marshall Guv'nor
Boss PW-10 Wah

her tür müzik yapma durumu söz konusu olduğundan bazen sert tonlara ihtiyaç oluyor. lakin mevcut sistem o kadar sertini üretemiyor(ya da ben üretemiyorum) aşağıdaki seçeneklerden hangilerini önerirsiniz (ve tabii neden önerdiğinizi de belirtiniz lütfen)

seçenekler:
Boss Ds-1,Ds-2,Os-2,Od-20
Marshall Jack Hammer
MXR double distortion,ZW44,
Digitech Bad Monkey,Hot Head,Grunge,DF-7,

Setuptaki diğer pedallarla uyumu da önemli tabiiki.

MXR süper bir alet...

Müthiş özellikleri var ...

yap-boz gibi puzzle gibi özellikleri var...

2 tane kanalı vardı sanırım hepsini istediğin anda devreye sokabilişyordun vs vs vs bir ton özellikleri vardı...

Kesinlikle tavsiye ederim..

selamlar,
ben yeni başladım da; pedal-efekt-processor konusunda oldukça bilgisizim. şimdilik beni idare etmek üzere, hoş solo ton verecek (malmsteen tarzı severim) basit ve makul fiyatlı birşey almak istiyorum. fikir verebilirseniz sevinirim.
teşekkürler

Juggernaut demiş ki:
selamlar,
ben yeni başladım da; pedal-efekt-processor konusunda oldukça bilgisizim. şimdilik beni idare etmek üzere, hoş solo ton verecek (malmsteen tarzı severim) basit ve makul fiyatlı birşey almak istiyorum. fikir verebilirseniz sevinirim.
teşekkürler

makul fiyatlı bir pedal veya prosesörle yngwie'nin tonlarına yakın bir sound tabiki alamazsın.. ama makul fiyatlı bir prosesör al üzerinde dijital efektler falan oluyor..

makul fiyatlı prosesör olarak zoom ve digitechlerin ucuz modelleri var, ikisinide dene kulağına hangisi hoş geliyorsa onu al derim..

Wah kıyaslaması isticem bende..

şöyle bir durum var;

535Q Crybaby® Multi-wah

GCB-95F Crybaby® Classic wah wah

hangisi, neden tercih edilmeli? (metal için)

teşekkür ederim,
yalnız öğrenmem gereken birşey var; overdrive, distortion, gain gibi efektlerin farklarını bilmiyorum. ben death metal falan gibi sert tonlar istemiyorum. dolayısıyla hangi efektleri tercih edeceğim bir pedal almalıyım?

hangi şehirdesin bilemiyorum ama eğer istanbuldaysan tünele git ve alacakmış ayakları yapıp tek tek dene aletleri, (hemen alma kazıklanırsın)
onlara sorarsın gaini distortionı şimdi anlatmakla olmaz duyman lazım soundu 🙂

aklıma gelmişken; tünelden alışveriş yaparken adamların tatlı dillerine ve gevezeliklerine kanma, her söylenene inanma.. şuan bilginde olmadığı için kazıklama ayaklarına yatacaklardır, haberin ola.. 😉

dediğim gibi git önce dene dinle ve hemen alma, böyle şeyler aceleye gelmez sonra çok pişman olursun..

eğer ki istanbulda değilsen, pedalı prosesörü almayı düşündüğün yere git dene..[/b]

Geri