Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Reeve, geçen bir yerlerde podu başta beğenmediğini, kurcaladıkça ne kadar muhteşem bir alet olduğunu keşfettiğini söylemiştin.

Aynı vakit gt8 başında harcadın mı?

Processor savaşlarını hiç bir şekilde desteklemiyorum. Ancak, bir yerde bir şekilde birilerini yönlendirecekseniz iki alet arasında tercih yaptıracaksanız iki alete de tam anlamıyla hakim olduğunudan emin olun.

Yani herkes kendi aldığı ekipmanı, kendini daha rahat hissetmek için "benim aldığım daha iyi, diğerini bilmiyorum denedim ama kötüydü" diye kötüleyecekse işimiz var. Kimse kimseyi yönlendirmek zorunda değil, yani bu işi yapmak zorunda değilsin. Ama iki alete de hakimsen daha objektif bir şekilde bilgilerinizi paylaşmanızı öneririm.

Hayır şimdi burnu büyüklük olarak algılamayın lütfen, ben bile x mi y mi şeklindeki bir soruya, iki alete de bir şekilde hakim değilsem "kesinlikle x kesinlikle y" diye tavsiye vermeye çekinirim. Sırf elinizde lafı geçen alet var diye "kesinlikle benimki öbürü zaten şöyle böyle" çıkışmayın gözünüzü seveyim.

Mesela ben bir gt8 sahibiyim, aletin her şeyini biliyorum, ve gayet memnunum, öyle ki başka bir şey aramıyorum bile şu ara. Bu durumda bile "off kesinlikle gt8" diyemem, çünkü xtyi yeterince denemedim. Sadece bildiğim teknik artılarını - eksilerini söyleyebilirim, yönlendirme amaçlı.

Mesela konuyla ilgili bir örnek vereyim, sorular neymiş?

genis bir ton yelpazesi
kolay ve rahat kullanım
sahnede ve kayıtta en basarılı sonuc
guclu ve dolgun distortion tonları

"geniş bir ton yelpazesi"
Bu soruyu "kesin bir tercihle" cevaplayıp insnaları yönlendiren arkadaşlardan hangileri bu aletlerle aynı odada 1-2 hafta vakit geçirdi acaba? Varsayımlarla bir öneri yapılabilir, ama kesinlikle "bu budur arkadaş" demek için hem herkesin beğenisinin sizinkiyle aynı olması lazım, hem de bu aletleri köküne kadar biliyor olmanız lazım.

Kesinlikle gt8 demek yerine mesela atıyorum, gt8in bir fx loopunun olduğu buraya istenilen analog/digital aletin bağlanabileceği, ve buraya bağlanan aletin efekt listesinde istenilen sıraya konulabileceğinden bahsedilebilir, yine pod da olmayan bütün efektleri istenilen sıraya göre dizme istenilen elemanı sıradan çıakrtıp başka bir yere koyma özelliğinden "şayet biliyorsanız" bahsedilebilir, tercih yine soru sahibine bırakılır. "kesinlikle budur arkadaş" demekle olmaz.

"kolay ve rahat kullanım"

Bana kolay geldi sana da kolay gelir yaklaşımı sergileyemeyiz. zoom505 için bile patch arayan ne yapacağını bilemeyen arkadaşlar var. Şayet bu konuda tavsiye verebilecek kadar yetkin hissediyorsanız kendinizi, aletlerin üzerlerindeki butonlardan bahsedin. "Pod da şu şu düğmeler, gt8 de de bunlar bunlar var, bu düğmeler şu cihazda kullanımı kolaylaştırıyor" demeye bakın.

"sahnede ve kayıtta başarılı sonuç"
Allah aşkına kaçınız bu iki aleti de sahnede yeterince deneme fırsatına sahip oldu ki "bu sorunun cevabı x tir arkadaş" kesinliğinde bir cevap verebilyorsunuz?

"güçlü ve dolgun distortion tonları"
gerçi burda soruyu soran arkadaşta da suç var, bu soruların net bir cevabı olsaydı, diğer firma zaten üretimi durdurur piyasadan çekilirdi, öyle iş mi olur? Kime göre güçlü kime göre dolgun tonlar... Sorunun gereksizliğini geçtim bir de buna "kesinlikle şu" diye bir cevap verebiliyorsunuz, sanki herkes sizinle aynı şeyi beğenmek zorundaymış gibi.

Biraz haşladım farkındayım, ama olay sadece bu konu ile alakalı değil. Bir çok konuda pek çok kişi insanları kulaktan dolma bilgileriyle "net ifadelerle" yönlendirmeye çalışıyor, ve aslında kimse bu işi yapmak zorunda değil. Yani yönelndirecek bilgiye haizseniz üşenmeyin "şurda denedim şöyle sonuç verdi, burda böyle oldu" diye açıklayın. Yani yazdıklarım gt8-xtlive karşılaştırması için yazılmış değil sadece bunu söylemek isterim.

Sözün özü demek istediğim "bende var, en iyisi o, diğerlerini iyi bilmiyorum ama olsun" veya "arkadaşımda duymuştum süperdi, diğerini bilmiyorum ama kesin kötüdür" yaklaşımından, insanları yanlış bilgilendirme riskine girmemek adına vazgeçmeniz. Bu konuya dönünce, ben bu aletlerden birine belki tavsiye verenlerin çoğunun ellerindeki aletlere hakim olduğundan daha hakim bir şekildeyken, işin içine çok yakın olmadığım sadece denediğim bir alet girdiği için çekiniyorken, insanlardaki bu rahatlık nedir anlamıyorum anlayamıyorum. kusura bakmayın ortamı soğuttum ama...

Katlandığınız için teşekkürler. Asabileştim biraz okuyuca son yazılanları, bakmıyordum bayadır buralara.

Müzik dünyasında tikkylerin marka manyaklığından uzak durmanızı tavsiye ederim bir de.

Atıyorum(!) adamda pod2.0/boss gt6 var, lafı geçen aletlerden biri bile yok, ama sırf elindeki aletin markası geçti diye "pod/boss her zaman döver bence" şeklindeb ir yorumla sorulan sorulara açıklık getirmeye çalışmak hem yanlış hem gereksiz bir davranış. Bir şey yazmış olmak için yazmayın bari yahu... Neyse...

pyramind demiş ki:
Reeve, geçen bir yerlerde podu başta beğenmediğini, kurcaladıkça ne kadar muhteşem bir alet olduğunu keşfettiğini söylemiştin.

Aynı vakit gt8 başında harcadın mı?

dogal olarak gt8in sahibi ben olmadigim icin, pod'a harcadigim vakit kadar vakit harcama imkianim olmadi. gecenlerde gitar almak icin istanbul'a arkadasima kalmaya gittim 4 gun falan kaldim ve gitar caldik, onun kullandigi tonlari, cektigi, ayarladigi tonlari denedim (arkadasimda buarada fender standard strat u.s.a. bide ibanez signature js1000 var) sonra uzerinde hazir bulunan efektleri falanda denedim 4 gunluk sure icerisinde duydugum tonlar bana zayif geldi ve yeni aldigim gitari (Barlo abiden) denedim.. s.d. invader + usafenderstrattan cikma middle single + 95gibsonles paul standarddan cikma neck hum..
eve gelip poduma gitarimi bagladigimda sonuc cok farkliydi ama gt8in basinda fazla vakit harcamadigimi kabul ediyorum

pyramind demiş ki:
Yani herkes kendi aldığı ekipmanı, kendini daha rahat hissetmek için "benim aldığım daha iyi, diğerini bilmiyorum denedim ama kötüydü" diye kötüleyecekse işimiz var.

kesinlikle bu psikolojiyle yazmadim yazdiklarimi nereden cikartip yaziyosun bunlari :?

pyramind demiş ki:
"kesinlikle benimki öbürü zaten şöyle böyle"
boyle dusunmuyorum emin olabilirsin 😉 eger elimde su an pod degilde boss olsaydi aklim pod da kalirdi cunku hala drivelarinin daha saglam oldugunu dusunuyorum.

pyramind demiş ki:
"güçlü ve dolgun distortion tonları"
gerçi burda soruyu soran arkadaşta da suç var, bu soruların net bir cevabı olsaydı, diğer firma zaten üretimi durdurur piyasadan çekilirdi, öyle iş mi olur? Kime göre güçlü kime göre dolgun tonlar... Sorunun gereksizliğini geçtim bir de buna "kesinlikle şu" diye bir cevap verebiliyorsunuz, sanki herkes sizinle aynı şeyi beğenmek zorundaymış gibi.

o zaman hic yorum yapmayalim kimsede soru sormasin..
tabiki kendi fikrimizi soylicez az da olsa bir fikir verebilmek icin

onceki sayfada yazdiklarimi bastan okudum ve "kesinlikle pod" dememin yanlis oldugunu farkettim, sonucta zevk - renk tabi.. o yuzden gidin deneyin alin diyeyim. (ama yinede fikir verme amacli yorum yapilmasindan yanayim)

su sorulari bastan yanitlayayim..
genis bir ton yelpazesi boss mu pod mu?
podda hint sitari gibi efektler yok eger o tarz biseyler ariyorsan yani bol - kaliteli efektler ariyorsan boss gt8 al podda boyle efektler yok ama genis ton yelpazesinden kastin bir cok gitaristin tonlarini yakalamak falansa bunu her iki prosesorlede yaparsin, kanimca gt8 seni biraz daha ugrastirir ve poddan aldigin drivelar daha saglam olacaktir, git dene dinle karar ver
kolay ve rahat kullanım
pod aslinda kullanimi cok kolay bir alet, benim basta istedigim tonlari alamiyorum diye cikisim, daha onceden hic prosesor kullanmamis olmamdan kaynaklaniyordu ama podu misal diyorum 2 haftada cozduysem gt8i cozmem 2 haftadan fazla alir eminim cunku cok ayrintisi var uzerinde
sahnede ve kayıtta en basarılı sonuc
bu kullandigin diger araca gerecede bagli, ama ikisindende hosnut kalirsin
guclu ve dolgun distortion tonları
internetten okudugum kadariyla pod bu konuda daha baskin cikiyormus, gt8 ile yanyana test etmedim ben elimdeki podu ama bana gore gt8 e basar yani

bence koydugun bu maddelerin yanina arti ve eksiler ekle her iki prosesoru oyle karsilastir..

mesela pod xt live fx loop yok, gt8de de usb yok.. gibi.

pod xt/ xt live basligindan bazi alintilar..

pyramind demiş ki:
Vallaha seni bilemem de whammy e çaldığım 40 parçanın birinde 1 saniyeliğine ihtiyaç duyuyorum(Kurban-lambaya püf de,sanırım whammy le yapılıyor,aynısı çıkıyor whammy ile).Orayı atlasam da olur yani
Bir de wah/whammy efekt olarak değil de pedal olarak almak çok daha iyi geliyor bana.Ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar bence orijinali kadar iyi olamaz.XT yi aldıktan sonra Cry baby almayı düşünüyorum ekstradan.
Whammy kullanmıyorsan,sadece hevesin varsa sana garanti vereyim maksimum 2 haftada sıkılırsın.(en azından bana öyle oldu)

Niye böyle kısıtlamalara gitme ihtiyacı hissediyorsun anlamadım. Yani kendini rahatlatmak için söylüyormuşsun gibi geldi mesela. gt8 sahibiyim, ve inan ampli modellerindne sadece birini kullanıyorum. Çünkü benim daha önce de kullandığım karakteristik tonum o civarlarda yatıyor. Bir aleti aldın diye içindeki her şeyi kullanmak zorunda değilsin. Daha açıp bakmadığım efektler bile var. Bu XTde de, gt8de de başına gelecek. Zaten efekt kalitesi konuşulurken sitar simulator değil, bir compressor, delay, reverb gibi kritik efektlerden bahsediliyor. Varsın olsun sitar'ı da kullanmayıverirsin, zaten pek de mühim bir şey değil(ki xtde de var bildiğim kadarıyla).

herkese "kendini rahatlatmak icin boyle yorum yapiyorsun" diyorsun ama bu yazini okuyunca sendende boyle bir anlam cikiyor :? neden amfi modelleyicilerinden birini kullaniyorsun mesela ? senin kullanmadigin gt8in diger amfi modelleyicileri kotu sende kendini mi avutuyorsun? bence hayir oyle degil ama bu yorumu ben pod icin yazmis olsaydim mesela efektleri hakkinda sen gelip diyecektin "kendini rahatlatmak icin boyle yorum yapiyorsun" diye..

pyramind:
"Ayrıca XTlive da whammy olup olmadığını bilmiyorum, ama yok demişsiniz, orda da yine kendini rahatlatmak için "gerçeği gibi olmuyor boşver" demişsin, ama bunu o zaman bütün efektler için söyleyebilirsin. 🙂 Aletin öyle bir eksiği varsa onu kabul etmek lazım."

zaten oyle 😉 bunu butun efekler icin soylebiliriz..

Pyramind:
"Ayrıca yine bir tavsiye, Processoru aldıktan sonra ekstradan efekt eklemeyi düşünüyorsan XTlive son tercihin olmalı. Çünkü bu aletin bir FX loop'u yok. Yani bu ne demek, dışarıdan bağladığın şeyi ya processorun başına ya da sonuna takabilirsin. Atıyorum, bir Wah ı compressordan sonra koyma şansın yok. Buna karşın gt8'in bir fx loopu var, yani arkasında ekstreadan bir efekt giriş çıkışı var, buraya harici bağlamak istediğin cihazlarını bağlıyorsun, ve ton dizilimini yaparken, zincirde "istediğin sıraya" yerleştirebiliyorsun. Ses onun içinden ne zaman istersen o zaman geçiyor."

belki bunun yeri burasi degil ama..
bu sorun pod xt de yok.. bu da bir alternatif 😉

pyramind:
"Yazımdan XTlive kötü gt8 iyi gib ibir anlam çıkarılmasın, ihtiyaca göre çıkarılan sonuçlar olması gerek. Muazzam sen bu aletin bazı eksiklerini farketmişsin ama nedense kendini bu konuda rahatlatmak istiyormuşsun gibi geldi."

valla sana kalsa herkes kendini rahatlatiyor 😀 ben ne diyeyim.
o, ben, su, kisaca herkes..
ama ayni yorumlari gt8 icin yapsak, prosesorun hakkini vermis olcaz dimi 😉

pyramind:
"İnce eleyip sık dokuyun, sonra başınız ağrımasın, hayal kırıklığına da uğramayın. Mesela bu iki alet arasındaki fx loop hadisesi çok önemli, kafanızı duvarlara vurabilirsiniz. Ayrıca yine benim gt8 seçmemdeki en önemli etken, efekt sırasını istediğiniz gibi kontrol edebiliyor olmanızdı. Bu profesyonel brir digital processorda mutlaka bulunması bir özellik. Zincirde kullandığınız her efekti "istediğiniz" sıraya yerleştirip nasıl bir şey olacağını anında duyup deneyebiliyorsunuz. Bunlar benim için önemliydi. Bu yüzden seçtim. Siz de önem önceliklerinizi belirleyin, kendinizi avutmaya yöneliyorsanız ihtimal o ki gelecekte pişman olursunuz, bir hayat tecrübesi olarak onu da söyleyeyim. 🙂"

eger sorun buysa pod xt alin yukaridada yazdim 😀

bu arada kenny,
muzik teknolojisi forumunda pod xt live ve boss gt8 basliklari acildi..

mesela allexstone baya genis bir sekilde yorum yapmisti pod basliginda...

...pod xt live. Guitarport, riffworks, Line6 monkey, Line6 Edit gibi en az 4 ayrı program ile pod xt live ı kullanarak bir çok özelliğini kullanabiliyorsun. Mesela guitarport da güzel bir olay var : pod xt live ı bilgisayara bağlayıp guitar pro programını açtığında karşına öyle bir arayüz çıkıyorki hayran kalıyorsun. Bu programla cihazındaki tüm efekt ve simulasyonları düğmelerine kadar resimsel olarak görebiliyorsun özellikle her amfi simülasyonu için o simulasyona konu olan amfinin kafa kısmı için ayrı resim koymuşlar direkt programda o amfinin düğmelerine tıklayarak bası, treble ı gani vs i açıp kapatabiliyorsun yani herşeyi bilgisayarda yapabiliyorsun. Hatta programda amfi simulasyonunu kapatınca cihazındakı amfi simulasyonun yandığı kırmızı ışık bile sönüyor yani realtime cihazı bilgisayardan kontrol ediyorsun. Tüm efektleride yine bu programdan ayarlayabilirsin aşağı resmini koyuyorum guitarportun. Bence bu programlar bir gitarist için nimet. Ses kalitesi kötü olsa pod xt live ın program olsa ne yazar diyeceğim ama dünyada kendini kanıtlamış bir cihaz ve ona artılar katanda işte bu kullanıcı dostu arayüzleri vs.

Gelelim efektler meselesine. Pod XT Live ın efektleri çok iyi değil yorumu üzerinde duracağım şimdi. Böyle bir yorum söylenince insan ne kadar kötü diye merak ediyor. Cevabım şu şekilde : birincisi bence efektler kesinlikle kötü değil. Sadece Gt-8 kadar iyi değil. Yani o kadar kötü olsa ben niye kullanayım veya kullanan diğerleri. İki dakika tutmam elimde pod xt live ı eğer efektleri kötü olsaydı. Efektler benim işimi görüyorda artıyor bile. Efektler benim için ikinci plan unsurlar zaten. Gitarımın asıl ses rengini amfi ve kabin simulasyonları oluşturuyor ikinci önemde efektler var. Yani bilmiyorum ama kim niye efektler daha önemli diye gidip başka processor alırki? Alım-satımı görmüyormusunuz herkes daha iyi drive için aramadığı satıp almadığı cihaz kalmadı. Ama kaç kişi efekt pedalı alıp satıyor?Bence az...

:arrow: POD xt/ xt Live
:arrow: Boss GT-8

hadi kolay gelsin sana..

Reeve, sağol zahmet edip açıklamışsın ne demek istediğini. Yazdığım bütün mesaj sana değildi, adınla başladım çünkü kısa bir şey yazmaktı niyetim, sonra konu dallanıp budaklanıp bu tip sorulara gelen(diğer insanların da) yaklaşımına girdi, sana demişim çoğunlukla gibi oldu, onu buradan düzelteyim, eğer rahatsızlık verdiysem o konuda kusuruma bakma. O yorumum da şurdan çıkmıştı:

Reeve demiş ki:
pod xt ile ilgili yorumumu yazmak istiyorum

basta, daha onceden bu alete olumsuz elestirilerimle haksizlik ettigimi belirteyim

gercekten cok cok guzel bir alet sadece cozmesi biraz zaman gerektiriyor
uzerinde biraz ugrasinca harika tonlar elde ediliyor.

Eğer durum buysa niye başka bir alet için de aynı şey geçerli olmasın demek istedim.

Bu arada xtlive ın efektleri hakkında, herkes xtnin ekeftler kötü diyor, yahu ne kadar kötü olabilir, processor işte... Bunu eklemek isterim.

Şimdi bu kişisel tartışmanın dışına çıkarsak aletler hakkında biraz kişisel yorumlarımı koymak istiyorum. Daha önce bir gt8 reviewı asacağımı söylemiştim ama asla fırsatım olmadı, böyle bölük pörçük olsun madem.

Demin efektlerden girmiştim. Olay bence efektler vesaire değil. Processor olayında "Transparanlık" denilen bir şey var. Altındaki alet gitarının asıl tonunu ve "DİNAMİKLERİNİ" ne kadar modifiye ediyor, ne kadar bozuyor... Pod serisinin, XT dahil deneyip kurcaladığım kadarıyla (beni az çok takip edip sözümü ciddiye alacak kişilerin güvenine ihanet etmeyeceğimi belirterek) her zaman bir transparanlık sorunu var. Ve bu durum bir çok kişi için bu aleti daha iyi yapıyor. Neden, Çünkü bu aletle gitar çalması cidden daha kolay. Dinamiklerini o kadar kontrol etmek zorunda değilsin. Doğal bir compressed çıktı söz konusu(aletin transparanlığı yokdan kastım büyük oranda bu zaten), ve ortalama bir gitarist bu aleti takıp çalmaya başladığında olduğundan çok daha iyi tınlayabiliyor(sözüm tabi ki meclisten dışarı!!). Bu acı bir şey, processor üreticilerinin bu durumdan haberdar olduklarını sanıyorum ve hedef kitlelerinn işine geliyor. Aynı gitaristin jackini processordan çıkartıp direk bir ampliye girdiğinizde, aslında adamın o kadar da temiz ve rahat çalamadığını farkediyorsunuz. Bu can sıkıcı bir mevzu.

Bu olayı şurda da gözlemledim, elimde boss gt8in olduğu sırada bir boss me50 fx aleti de vardı, test yöntemi şu. Aleti bypass e alıyorsun, ve clean çekilde ampliden çalmaya başlıyorsun. Sonra processordan çıkıp direk ampliye giriyorsun. İkisi arasında ne kadar fark var? Dinamiklerin ne kadar etkileniyor? Orada bahsettiğim ortalama gitaristin durumu anlaması biraz zor ama işini bilen biri bir fark varsa rahatça alayacaktır. Boss me50 ye gelince, o transparanlık testi büyük bir hayal kırıklığıydı, me50 hiç bir şeiklde transparan bir alet değil. Ancak düşünen birini temin ederim ki gt8 hayatımda gördüğüm en transparan aletlerden biri. Yalan ses çıkarmıyor, bu kimisinin işine gelmeyebilir(belirtme ihtiyacı hissettim, sözüm tabi ki meclisten dışarı, kimseye etmiyorum, genele fikir veriyorum diyelim).

Reeve demiş ki:
pyramind demiş ki:
Vallaha seni bilemem de whammy e çaldığım 40 parçanın birinde 1 saniyeliğine ihtiyaç duyuyorum(Kurban-lambaya püf de,sanırım whammy le yapılıyor,aynısı çıkıyor whammy ile).Orayı atlasam da olur yani
Bir de wah/whammy efekt olarak değil de pedal olarak almak çok daha iyi geliyor bana.Ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar bence orijinali kadar iyi olamaz.XT yi aldıktan sonra Cry baby almayı düşünüyorum ekstradan.
Whammy kullanmıyorsan,sadece hevesin varsa sana garanti vereyim maksimum 2 haftada sıkılırsın.(en azından bana öyle oldu)

Niye böyle kısıtlamalara gitme ihtiyacı hissediyorsun anlamadım. Yani kendini rahatlatmak için söylüyormuşsun gibi geldi mesela. gt8 sahibiyim, ve inan ampli modellerindne sadece birini kullanıyorum. Çünkü benim daha önce de kullandığım karakteristik tonum o civarlarda yatıyor. Bir aleti aldın diye içindeki her şeyi kullanmak zorunda değilsin. Daha açıp bakmadığım efektler bile var. Bu XTde de, gt8de de başına gelecek. Zaten efekt kalitesi konuşulurken sitar simulator değil, bir compressor, delay, reverb gibi kritik efektlerden bahsediliyor. Varsın olsun sitar'ı da kullanmayıverirsin, zaten pek de mühim bir şey değil(ki xtde de var bildiğim kadarıyla).

herkese "kendini rahatlatmak icin boyle yorum yapiyorsun" diyorsun ama bu yazini okuyunca sendende boyle bir anlam cikiyor :? neden amfi modelleyicilerinden birini kullaniyorsun mesela ? senin kullanmadigin gt8in diger amfi modelleyicileri kotu sende kendini mi avutuyorsun? bence hayir oyle degil ama bu yorumu ben pod icin yazmis olsaydim mesela efektleri hakkinda sen gelip diyecektin "kendini rahatlatmak icin boyle yorum yapiyorsun" diye..

Orda şöyle bir fark var, sen aletin başındasın kullanıyorsun, "şu şu efektler kötü ama lazım da değil zaten ne gerek var" dersen, o zaman derim ki, daha iyisi var ise onu almamışsın, kendini tatmin ediyorsun. Ama o başlıktaki durum farklı, arkadaş aletlerin hiçbirini denememiş ve birini almak istiyor, insanlar ise marka savaşları başlatmış bilmeden birbirlerinin aklını çekmeye çalışıyorlar. O da birini tercih etmeye kalkıyor, eksiklerini görüyor ama marka var ya üzerinde diyor ki "o eksik ama olsun yaa". Ona istinaden yazmıştım onu, öyle hatırlıyorum.

Pyramind:
"Ayrıca yine bir tavsiye, Processoru aldıktan sonra ekstradan efekt eklemeyi düşünüyorsan XTlive son tercihin olmalı. Çünkü bu aletin bir FX loop'u yok. Yani bu ne demek, dışarıdan bağladığın şeyi ya processorun başına ya da sonuna takabilirsin. Atıyorum, bir Wah ı compressordan sonra koyma şansın yok. Buna karşın gt8'in bir fx loopu var, yani arkasında ekstreadan bir efekt giriş çıkışı var, buraya harici bağlamak istediğin cihazlarını bağlıyorsun, ve ton dizilimini yaparken, zincirde "istediğin sıraya" yerleştirebiliyorsun. Ses onun içinden ne zaman istersen o zaman geçiyor."

belki bunun yeri burasi degil ama..
bu sorun pod xt de yok.. bu da bir alternatif

Burayı anlamadım, bu bir sorun değil ki? Fx looptan bahsediyorum ve fx lopptaki aleti istediğin sıraya yerleştirebileceğiden bahsediyorum. Bu bence(benim ihtiyaçlarım için) çok önemli bir özellik. Mesela sen xtlive ın wahından memnun değilsin. Şimdi bir analog wah almaya kalksan, fxloopun olmadığı için onu ya en başa ya en sona takman gerekecek halbuki wahın kullanılabielceği bir çok fonksiyon vari ya da başka bir efekt aldın.. Onu ya başa ya sona koyacaksın. Oysa ki gt8 de böyle bir hoşnutsuzluk veya ekstra efekt ihtiyacı olsa, tak fx loopa, istediğin sıraya koy diğer efektlerden farkı kalmıyor. Orada ne demek istediğini anlamadım sorun derken.

ama ayni yorumlari gt8 icin yapsak, prosesorun hakkini vermis olcaz dimi

Yo hayır. Açıkcası aleti pek bilmeden sırf kendinde de var diye diğerlerine yeterince vakit harcamadan kesin gt8 diye yorum yapan biri olsa açıkcası yine sinirlenirim(asabi miyim bu ara ne? 😀).

Bu arada kayıt performansı ile ilgili demek istediğim bir şeyler var... Daha önce 3-4 yıl bilgisayar ortamında gitar kayıt işiyle uğraştığım için kendimce, o konuda baya bir tecrübeye ve önseziye sahibim. Kayıt için gt8imi kullanacağım zaman BÜYÜK bir hayal kırıklığına uğradım. Çünkü Line out modunda(speaker simulatorlar açıkken) bu GT8 KESİNLİKLE transparan değil. Bu aletlere ve basit bir processordan kayıt işine hakim biri olduğumu düşündüğümden kendimde hata aramıyorum, ve bu aletin kayıt performansını kesinlikle beğenmiyorum. Ancak şun uda belirteyim, orada profesyonel amaçlardan bahsediyorum. Yani pek çok kişinin "offf tona bak" diyebileceği bir kayıt alınabilir, ama ilgi alanım dolayısıyla görebileceğim bir şekilde, bu ses profesyonel amaçla kullanılabilecek olmaktan çok uzak. Benim için. XT nin bu konudaki performansını gerçekten çok merak ediyorum.

GT8 in saltanatı kayıt cihazına bağlanıncaya kadar kısaca! 😉 Benim için.

Bir de madem review havasına büründük, kullanım "rahatlığı" açısından bir kaç şey söylemek istiyorum. POD nin üzerindeki buton ve knobların ne iş yaptığını BİLMİYORUM bu yüzden hangisi nasıldır bir yorum yapamam ama GT8 den bahsedebilirim biraz. Üzerinde her an çevrilmeye hazır olan hiç bir menüye girmeden anında görüntü alabileceğiniz düğmeler şunlar:

Preamp gain
Preamp bass
Preamp mid
Preamp treble
Preamp presence
Preamp level
tabi preamp type da var ama canlı kullanım için rahatlık getirecek butonları yazmaya çalışıyorum.

Fx chainde kullanılan overdrive/distortion efektinin Gain ve Level düğmesi ayrı ayrı üzerinde var. Tabi tip seçimi için de düğme var ama canlı kullanımda mühim değil

Delay feedback
Delay level
Chorus level
Reverb level
anında görüntü 🙂

Bir de genel bir patch level düğmesi var. Arkada ise output level düğmesi var.

Diğer(ler)inde ne var ne yok bilmiyorum, biraz özellik yazayım istedim.

Hoşuma giden bir özellik ise wahı(veya pedalla kontrol edilen başka bir efekti) aktive eden düğmenin hassasiyet ayarlı olması. Yani Wahı açmak için wah pedalına abanmanız gerekiyor ve çok efor sarfediyorsanız, bunun arkasında sensörler var ne kadar şiddetle bastığınızı gören. Ordan hassasiyeti değiştierbilirsiniz. Fabrika çıkışı benim için çok sertti, öyle ki wahı açmak için üzerinde debelenmem gerekiyordu aletin. Sonra bunu keşfettim, çok sevinmiştim. 🙂

Kimisinin de ayağı ağır olur, wah takılırken wah kapanıyordur sürekli... O da hassasiyeti azaltrı ki daha hızlı basmak gereksin falan filan.

Her neyse review havasına büründüm iyice. Söz verdiğim reviewi yazamamıştım, alet hakkında genel bir fikir vermiş oldum. Bir gün yeri gelir diğer şeylerden bahsetme fırsatı bulurum umarım.

Bu akşam tatile kaçıyorum, bu yüzden olay dallanırsa göremeyebilirim, kusuruma bakmayın, soru olursa gelende cevaplarım artık.

Tüm bunların yanında herkes müzik yapmaya baksın! Müzikle kalın. 🙂

Sevgiler
Batuhan

yukarida sorun olarak dedigim sey suydu..

"pod xt live" de fx loop ozelligi olmadigi icin bunu bir sorun olarak degerlendirdim ve "pod xt" de boyle sorun yok demek istedim o yuzden xt yi alternatif olarak verdim

bildigim kadariyla pod xt de boyle bir sorun yok, yoksa yanlis mi biliyorum :?

neyse..

hadi iyi tatiller sana 🙂

pyramind demiş ki:
Müzik dünyasında tikkylerin marka manyaklığından uzak durmanızı tavsiye ederim bir de.

Atıyorum(!) adamda pod2.0/boss gt6 var, lafı geçen aletlerden biri bile yok, ama sırf elindeki aletin markası geçti diye "pod/boss her zaman döver bence" şeklindeb ir yorumla sorulan sorulara açıklık getirmeye çalışmak hem yanlış hem gereksiz bir davranış. Bir şey yazmış olmak için yazmayın bari yahu... Neyse...

sevgili pyramind, bilginin ne kadar engin olduğunun kesinlikle farkındayım ama ben sözümün arkasındayım, aynı dönemde ortaya çıkan daha doğrusu aynı siklet ve fiyat aralığındaki podlar, boss processorlerden her zaman iyi olmuştur bu sadece benim fikrim değil bu forumda olan veya olmayan birçok gitarist arkadaşın fikridir. ayrıca aleti bilmek için elinde olması gerekmez arkadaşımda olabilir, tanıdığım bir enstrüman dükkanında denenmiş olabilir, 1-2 gün kiralanıp kullanılmış olabilir + tikkylerin marka manyaklığı dediğin olay "iyi marka olsun ne olursa olsun" dur benim bildiğim. benim söylediğim şey ise iyi markalar arasında hangisinin daha iyi olduğu. bence bir sözü eleştirirken iyice düşünmen ve sözlerini iyi tartman gerek. sen benim büyüğümsün, daha iyi bilirsin böyle şeyleri şüphesiz.

arkadaşlar wah wah pedal almak istiyorum (Cry baby) ama bunu alırsam sonra analog set yapmam gerekcek ben onun yerıne para biriktirip boss gt-8 alsam cry baby gibi wah wah pedalım olurmU?

bi dakka konuya sonradan katiliyorum ama , oyle dover mover olmuyor , 16 seneden beri boss kullaniyorum butun pedallari var ve en sonunda 3 yil once GT 6 aldim evde kakayitlarimda studyo kayitlarimda performanslarda , her hangibi gitarla mukemmel sonuc elde ettim ama bu belki bana gore benim kulagima gore ben simdi bu aletlere alismisim baska bir alet gelse yadirgarim tabiki ama GT6 den super memnunum digital coixal cikisiyla kayitlda cok guzel sonuclar veriyor tabi buna birda marshall jcm 2000 eklenince tadi dan yenmiyor. ha marka dersen BOSS ROLAND denildimi herkez bilir cok eski ve tecrubeliler muzik konusu hakkinda . birde GT6 secme nedenim bir boss olmasi iki 7 , 8 tane efek aletini kurmaktan konserde ordan oraya dagilmalarinda biktigim icin 🙂 tesekkurler

guitarman demiş ki:
bi dakka konuya sonradan katiliyorum ama , oyle dover mover olmuyor , 16 seneden beri boss kullaniyorum butun pedallari var ve en sonunda 3 yil once GT 6 aldim evde kakayitlarimda studyo kayitlarimda performanslarda , her hangibi gitarla mukemmel sonuc elde ettim ama bu belki bana gore benim kulagima gore ben simdi bu aletlere alismisim baska bir alet gelse yadirgarim tabiki ama GT6 den super memnunum digital coixal cikisiyla kayitlda cok guzel sonuclar veriyor tabi buna birda marshall jcm 2000 eklenince tadi dan yenmiyor. ha marka dersen BOSS ROLAND denildimi herkez bilir cok eski ve tecrubeliler muzik konusu hakkinda . birde GT6 secme nedenim bir boss olmasi iki 7 , 8 tane efek aletini kurmaktan konserde ordan oraya dagilmalarinda biktigim icin 🙂 tesekkurler

tamam.bilgiler için teşekkürler :roll:

Girdiğime gireceğime pişman oldum yukarıdaki tartışmayı görünce.

Diyorum şimdi PODxt sahibiyim, -live'ın pedalsız olanı- keşke GT-8'im de olsaydı, hatta keşke analog pedallarım da olsaydı, XT'de kullandığım amfilerin bizzat kendileri olsaydı.

Keşke Ibanez'in bir çok modeline sahip olsaydım.
Keşke Jackson'ın " " " " " .
Keşke Gibson'ın " " " " " .
Keşke Fender'in " " " " " .
.....
...
.
.

Zaten yeterince gitarım var, ama ben hala başka gitarlar da denemek sahip olmak istiyorum. Aynı şey prosesör, amfi, analog pedal, hatta wireless receiverlar için bile geçerli.
Anlayana...

arkadaşlar size bir sorum var.şimdi amerikadan prosesör getirtmek istiyorum.ama karar veremedim.çünkü elimdeki para kısıtlı. yani netteki fiyatları ile pod xt live 400$.tabii dükkan fiyatlarında buna biraz daha eklenebilir.yani 430$ yada biraz üstü.buda benim bütçeyi bayaa zorlıyacak bi rakam.şimdi bide boss GT-6 ya baktım nette 300$ civarında geziniyo.dükkanlardada olsa 350$ bu benim için çok ii bi alternatif.tam bütçeme göre. şimdi mal şöyle gelcek amerikada olan biri alıp gelcek.ama çalıştığı için gezincek pek bi vakti yok.kaldığı sabit bi adreste tam olarak yok.yani neten alıp postalatamam.yani o civardaki dükkanda ne fiyatsa ona razı olmak durumundayım. şimdi bana ikisi arasında bi karşılarştırma yapabilirmisiniz lütfen?bide maliyet performans karşılaştırması yaparsanız ii olur arkadaşlar.

şimdiden çok teşekkürler.hepinize kolay gelsin.kendinize ii bakın.müzikle kalın.😀

GT-6 çok sağlam alettir bende uzun süre kullandım eskiden ama arada 50-USD gibi bir fark varsa GT-8 ile aynı kulvarda olan POD XT Live ı tavsiye ederim. Eğer maliyet olarak GT-6 çok daha düşük maliyette olsaydı GT-6 çok rahat işini görürdü ama arada 50-USD gibi bir fark varken POD XT Live gibi bir efsaneyi kaçırma ederim.

saol abi cavabın için teşekkür ederim.bende senin gibi düşünmüştüm.eğer 450$ a kadar olusa pod xt live alcam.İnşallah bi aksilik çıkmazsa.ama bana daha fazlaya mal olacaksa o zaman mecburen boss GT-6 ya yönelcem.tekrar teşekkür ederim.kib.hepinize kolay gelsin.müzikle kalın.😀

Geri