Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

keshMEkesh demiş ki:
DreamofStyks abi gnx-1 in tonları çok iyi demişsin,birşey sorcam bu digitechlerin tonu çok digital geliyor bana mesela rp80 kulllandım fxleri güzeldi fena değildi ama ben dist. tonlarına özel önem veriyorum. bana her tazr dist. tonunu alabileceğim bir processor gerek yani mesela metal de alabileyim blues tonları da soft rock da. gitarım singlelı ve singlelıyla amfiye girince dist. tonları kaldıramıyor. ama processor işimi görür diye düşündüm. önerileriniz nelerdir?

arkadaşlar sorum sadece DreamofStyks e değildi yani herkesin yardımlarını bekliyorum processor konusunda...

mt-2 kullanıcısı değilim ama sesinin boğuk olduğuna dair görüşler aldım kullanan birçok kişiden. Ben şahsen yakın zamanda md-2 almayı planlıyorum. Mega Distortion bu pedalın tam adı. Demolarını dinlersen çok sağlam pedal olduğunu duyarsın. Tabi bu pedallar adlarından da anlaşılacağı üzere sert müziklere hitap ediyolar. Gain kısarak daha yumuşak tonlar da elde edersin ama senin yapmak istediğin müziğe göre ds-1 de alabilirsin. Tutkunusun madem...

aslında şu var tabi ben ds1 ile de sert müzik yapılabileceğini düşünüyordum ama kullanmadan verilen kararlar yanlış olabiliyor. peki sıfırdan başlayan yani hiç bir pedalı olmayan ve metal+rock çalmak (ritm +solo) için nasıl ve nereden başlamamı önerirsiniz

bence analog kurcaksan ve sert çalıyorum ben dioyosan mt-2 tadında bir dist. lazım..onun yanına eg-7 , dd-3 , cs-3 vs. ile iyi bir sonuç alırsın..(dip gürültü olursa da ns-2) ama preampsız veya di-box olmadan analog kurma derim..yok uraşamam ben dersen podxt , podxtlive ,gt-8 gibi processorler almanı öneririm

Arkadaşlar Korg Ax1500G ye internette nerden ton şeması bulabilirim?Araştırdım fakat sadece bir yerde buldum bunun sitesi varmı?Mesela
drive:x
cabinet:y
modulation:z şeklinde yazıcak

TUNNEL demiş ki:
aslında şu var tabi ben ds1 ile de sert müzik yapılabileceğini düşünüyordum ama kullanmadan verilen kararlar yanlış olabiliyor. peki sıfırdan başlayan yani hiç bir pedalı olmayan ve metal+rock çalmak (ritm +solo) için nasıl ve nereden başlamamı önerirsiniz

Bu senin ekipmanına ve planlarına göre değişir. Unutma ki humbuckerlı gitarlar single dan daha sert tonlar verecektir. Aynı zamanda eğer sadece metal değil de rock da çalmak istersen mt-2 fazla sert geelbilir rock için. Tabi yanlış olmasın kullanmadım mt-2 ama sen bir şekilde hem ds-1, hem mt-2, hem md-2 fırsatı bulursan bir fikrin olur hangi pedalın ne kadar sert olduğuna dair. Bence bir yerden bulup dene bu pedalları sonra karar ver. Kolay gelsin.

belki burda daha önce tartışılmıştır ama 66 syfaya bakamdım kusura bakmayın
zoom 606 satıp zoom 707 almak mantıklımıdır sizce. yada 606 satıp da yerine ne almalı? fiyatı uygun olmalı tabi . teşekürler.....

Arkadaşlar herkese selamlar forumda yeniyim, benim maruzatım şudur:Boss tu-2 pedalım var uzun zamandır kullanıyorum biliyosunuz ki bu pedal aynı zamanda power supply, hazır bende pil derdiydi adaptör kablosuydu vs. gibi dertlerden kurtulmak isterken bu alete PCS-20A benzeri bi kablo yaptırıp ortalığı temizliyim diyorum.Ama tünele bu kabloyu yaptırmak için gittiğimde dükkan sahipleri bana, pedal da ki adaptör girişiyle supply çıkışının birbirine bağlı olduğu ve aralarında herhangi bir devrenin olmadığı,bunun ciddi dip gürültüsüne yol açacağını ve en iyisinin benim kullandığım 5 depal için bir adaptör yaptırmam olduğunu söylediler.Pedal hakkında ki bu söylenti doğru mu?Aranızda bu pedalı power supply olarak kullanan varsa ve beni bilgilendirirse çok sevinirim.

Bence doğru değil kullanmadım bilmiyorum ama eğer öyle olsa neden yapsınlar ki?Kullanan bir çok kişi dip gürültüsünü kestiğini söylüyorsa bence onda bir doğruluk payı vardır.

Dip gürültüsünün sebebi adaptördür. Bahsettiğin kablo ve tuner dip gürültüsü oluşturmaz. Kullandığın adaptör pedallarının çektikleri akıma uygun olmalı (forumda bu konuda birçok bilgi var). Arama yaparak bulabilirsin.
Yanlış adaptör, TU-2 ve PCS-20A gibi daisy chain kablosu kullanırsan dip gürültüsü oluşur, ancak bunun sebebi adaptördür...

behringer gdi21,distortion modeler ve morley classic wah kullanıyorum...rahatsız edici derecede dip gürültüsü olabiliyor behringer in bir noise reducer pedalı var onu almam yararlı olurmu?15 watt amfi kullanıyorum ve 5li dağıtıcı olan bir adaptör...

Aslında aynı problemi ben de yaşamaya başladım, 2 yıllık oturmuş bir tonum vardı fakat processorumu (Zoom GFX-5) sattıktan sonra bir türlü istediğim tonu bulamadım. Oyuncaklarımla dün son olarak oynadım ve yaptıklarımı anlatayım, işin esası ton arayışları sırasında ciddi bir dip gürültüsü karşısında neler yaptım:
GDI21 çok fazla ton seçeneği sunuyor ancak drive ve treble'ı açınca çok dip ses üretiyor. Bu yüzden ne yapıp edip treble ı kısmak gerekiyor. Drive içinse ben şanslıyım. Normalde Brit, Hi Gain modunda kullanıyordum ve drive yaklaşık saat 12 yönünde idi. Ben modu Hot Wired'a aldım ve drive ı kıstım (yaklaşık saat 9 yönü). Dip gürültüsü çok ciddi ölçüde azaldı, ton olarak sertliğimi bir derece korudum. EQ için cleanleri de amfiden aldığım için cleanlere göre bir EQ ayarı yaptım. Burada treble ı açmaya gayret ettim çünkü distortion için GDI21'de yeterli treble yoktu. Daha sonra GDI21'den belli bir miktar treble verip buna uygun bass ekleyerek distortion tonumu ayarladım. Açıkçası içsel beklentilerime göre tatmin olmuş değilim ancak dip gürültüsü ilk duruma göre çok azaldı.
Umarım sen Hi Gain kısmına alışık değilsindir, çünkü yukarıdaki yöntem çok etkili oldu.
Boost kısmı ise tam bir muamma... Boost pedalından gaini iyice kısman gerekiyor ve varsa mümkünse trebleı yine belli ölçüde kısman gerekiyor. Tonun boğulmamasına dikkat et... Çünkü boostu solo için kullandığını ve soloda neck manyetiğini kullandığını tahmin ediyorum, zaten genelde neck manyetikleri bridge manyetiklerine göre biraz daha boğuk olur (tel titreşimlerinin de etkisi var...).
Ayrıca boost pedalı seçimin yanlış olabilir, overdrive pedallarına yönelmen gerekebilir.
Ayrıca ev ve dışarda kullanım için aynı ayarlar asla tutmuyor. Mümkünse dışardaki ayarlarını not al ve her seferinde nota göre ayar yap, evde zaman sıkıntın olmayabilir ancak stüdyoda yada sahnede zaman sınırlı olur...
Eğer herşeye rağmen dipses varsa ya noise gate alacaksın yada ekipmanını kontrol edeceksin... Ben noise gate düşmanıyım. Asla kullanmak istemiyorum.
Eğer düpsesten rahatsız olursam ilk olarak GDI21'i zincirde çıkaracağım, kötü bir pedal değil ama ton olarak da bana hitap etmiyor (Ben şu anda Fender, Marshall yada Mesa sevmiyorum). Yerine ne alacağım konusunda da kararsızım. Çok iyi ve pahalı aletlere yönelmem gerekebilir (300-350$'lık alternatifler biliyorum 🙁 ). Booster olarak kullandığım TO100 ise çok yeni. 1 hafta önce sürpriz bir şekilde sahip oldum ve memnunum. Ama çok deneyemedim, fikirlerim değişebilir. Şu an booster olarak tatmin ediyor ve beklemediğim inanılmaz bir sustain katıyor.

hocam çok sağol eğer beğenmezsen to100 ile bi takas yaparız izmirdesin hem🙂)))))söyleyeceklerini mutlaka dikkate alacağım noise gate prosesörde biraz ton kaybettirdiğinden ben de pek sevmezdim aslında o yüzden yanaşmıyorum pek ama drive ı sadece gdi21 den almak mantıklımı peki?

Eğer ton hoşuna gidiyorsa GDI21'i sadece drive olarak kullanmal mantıklı, zaten üzerinde de yazıyor. Gerektiği durumlarda boostlamak da oldukça güzelleştiriyor.
TO100'ü sevdim gibi, daha iyisini almadıkça elimden çıkartmak istemiyorum ama DM100'ü de çok merak ediyorum. Boss OD-20'yi saymazsak türünün ilk örneği diye biliyorum. Distortion olarak kullanılabilir...

dm100 biraz hafif bi pedal yani ds1 modellemesi hard rock için uygun da d+ ve rad modellemelerinde illaki boost gerekiyor "smooth" distortion diyor zaten kılavuzunda da o ikisi için özellikle...

Geri