Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

yeni analog setup kurdum da dizlişi hakkında bilgi verirmisiniz..setup : mt-2,ge-7,ns-2,gt-2,crybaby..

bir de gücü ns-2den almak istiyorum çoklu kablom da var fakat aletin üstünde USE ONLY BOSS ADP yazıyor normal adaptörle çalıştıramaz mıyım?

Forumda çok yazıldı çizildi bu sıralama konusu. Arama yaparsan daha fazla bilgi bulabilirsin ama belli kurallar yok, o yüzden ben olsam:
CryBaby, MT-2, GT2, NS-2, GE-7 şeklinde dizerdim. GE-7 her yerde farklı tatlar verir. NS-2'yi gürültü yapan son aletin arkasına koyardım. MT-2'yi GT2'nin önüne bağlamamın sebebi de hani olur ya bi çılgınlık yapıp bosst denersen diye... CryBaby bence gitarla setup arasında olmalı... Sanırım açıklaması da bu olur...
Yazı çok önemli değil. Sadece adaptörünün akım değerini (mA) yeterl tutmaya çalış.

Bence crybaby yi hem distortion sonrası hem de öncesi dene çünkü farklı tatlar verir iki şekilde de. Sonra en çok hoşuna giden şekilde bırakırsın. Ama genelde wah pedalı distortion öncesine konur ama böyle bir kural yoktur yeni şeyler denemek en iyi yöntem bence.

DI Box :

DI Box balanssız sinyali balanslıya çevirmek için kullanılır. DI Box’un girişi (balanssız) normal iki uçlu jak, çıkışı da (balanslı) üç uçlu XLR tipi jaktır.

DI Box, girişindeki balanssız sinyali çıkışında birbirinden 180 derece faz farkı olan düşük empedanslı iki ayrı sinyale dönüştürür.

Aktif ve Pasif olmak üzere iki tip DI Box vardır.

Pasif DI'ın içinde sinyal bölücü bir empedans trafosu vardir. Bu trafonun girişinde 2 uç vardır (Sinyal ve Toprak) ve enstruman buraya bağlanır. Çıkışında da 3 uç vardır ( +sinyal, - sinyal ve toprak) ve bu da mixer’in XLR yani balanslı girişine bağlanır. Pasif DI'ın kalitesi içindeki empedans trafosunun kalitesine bağlıdır.

arkadaşlar gnx-1 nasıl bir processordür? sizce 500 ytl civarında bir processor ne alınabilir? benim için önemli olan distortion tonları fxler de önemli tabi ama esas kullanacağım çok geniş yelpazeli distortionlar o yüzden buna göre önerilerinizi bekliyorum..

o kadar butcen varsa digitech dusunme, o fiyat araliginda en tatmin edici alet line6 POD xt yada bulabilirsen vox tonelab. Drivelari baya iyidir senin istedigin gibi 😉

ayrica sansamp gt2'de dusunebilirsin.

dorlin demiş ki:
mt-2 varken neden bir de sansamp gt-2 kullanılır?
bir de başka biyerde sordum da yerisi burası sanırım; tubescreamer'ın olayı nedir?

Sansamp konusunu bilemicem. Tubescreamer ın olayı derken herhalde neden çok tercih edildiğini sordun. Tubescreamer çok kaliteli bir doğal overdrive tonu verir ve aşırı sürülen amfiden elde edilen drive tonuna en çok benzeyen tona sahip olan pedaldır. Bunun için en çok tercih edilen ve endüstri standardı haline gelen efsanevi overdrive pedalıdır olmuştur.

dorlin demiş ki:
mt-2 varken neden bir de sansamp gt-2 kullanılır?
bir de başka biyerde sordum da yerisi burası sanırım; tubescreamer'ın olayı nedir?

Arkadaşom gt-2 sadece distortion değildir preamp özelliği vardır Lambalı amfi kalitesinde tonlara ulaşmak için kullanışlı bir alettir..özellikle konserlerde çok işe yarar..bence dediğin tam tersi olmalıydı: sansamp varken neden bir de mt-2 kullanılır? olsa daha mantıklı olabilirdi..(gt-2'nin tonları da yabana atılcak gibi değil)

benim mantığıma göre amfili bir setup ta amfi neredeyse preamp da orada olmalı. yani en sonda. ama daha bilgili arkadaşlar vardır belki, onların fikirlerini almak lazım. ben sadece mantık yürütüyorum.
yalnız sansamp gibi distortion verebilen bir preampın peşine noise gate takılırsa iyi olabilir. onun dışında clean bir preamp her zaman son parça olmalı.

slm arkadasar hazır sıralama konusu acılmısken bende bısey sormak ıstıyorum aslında sıralama ısı keyıf meselesı kural yok ama ben bır turlu karar veremedım genelde sızler nasıl kullanıyosunuz..
boss sd 1 booster olarak ibanez ts 7 overdrive boss ds 1 bunları sızler nasıl sıralardınız tesekkurler..

ben olsam en yumuşaktan en serte yani:
gitar - sd1 - ts7 - ds1 - amfi
gibi bir sııralaama yapardım
ama ben olsam. çok anlamam analog işinden fakat genelde gördüğüm bu şekilde bir sıralama.

abi gücü de ns-2 den aldıım için ns-2nin IN girişine gitarı girmem gerek..
yani -sağdan sola- diziliş şöyle :

ns-2 , crybaby , mt-2 , ge-7 , sansamp gt-2

Geri