Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

:) gitara o kadar para verdim,amfiyi de bunun hakkını verebilkecek şekilde almak istiyorum, tok, sustainli, slash, zakk wylde, paul gilbert seslerine yaklaşmak istiyorum. Çok amfi muhabbet var, hepten kafam karıştı, tüplü mü hibrid mi tranzistör falan! evde çalıcam ama off..!!! Para muhabbeti 600 falan değil,vazgeçtim, iyi ses alıyım çalar çırpar bulurum bi yerlerden :) taksit maksit artık..

kesinlikle ucuz marshall ürünlerini tavsiye etmiyorum mg sersinide kullandım avt serisinide ikisindende memnun kalmadım.sert tonlar almak istiyorsan Randall amfiler var Randall'ın RX75RG2 serisinden sonraki amfilerini tavsiye edebilirim.Transistörlü alıcaksan Tech 21 tm 30,tm60'dan şaşma derim bunun dışında tech 21 power engine var bunu alıp önüne sağlam bir prosesör koyabilirsin öneğin pod x3 live yada boss gt 10 veya boss me 70 prosesör konusunda zoom g9tutda iyi gayet sert tonları var...

Hocam 12 inch speaker olcak.Avt 50 ye bak.Marshall soundu veriyor en azından.
Slash tonunu alırsın gayet.Ama lespaul olmadığı icin fazla bir performans bekleme.

PhoibosApollon demiş ki:
Paul Gilbert tonunu Laney GH50L'den başka bişey paklamaz

Çok pahalı o da ya, 2.el lazım direk..

http://www.youtube.com/watch?v=sK5dzFwbfS8&feature=related

burdaki sesler de çok hoşmuş ya, bunu elde etsem daha bişi istemem!!.. bendler çok önemli ve pallmute hızlı pena vuruşlarında da tok ses duymak istiyorum..!!ne karışıkmış arkadaş bu işler :),

http://www.youtube.com/watch?v=i2t1yfQD0Nk&feature=related

Bi diğeri de intense rock'tan, 01.10 - 01.18 arası mesela..Bu 2 ses işte..!!ah ah..

Adam gibi amfi önerene pahalı diyorsun, sonra da tok ses istiyorum, PGM gibi tizin allahı ve tokluk yoksunu basswood gövdeli ibanezden nasıl LP tonu alırım diyorsun.

İşin zor

Ama bizim işimiz biraz daha zor :)

obican demiş ki:
Adam gibi amfi önerene pahalı diyorsun, sonra da tok ses istiyorum, PGM gibi tizin allahı ve tokluk yoksunu basswood gövdeli ibanezden nasıl LP tonu alırım diyorsun.

İşin zor

Ama bizim işimiz biraz daha zor :)

:) Elimde ne varsa satıyorum, amfi almam farz oldu, gh50l diyen arkadaşı dinleyesim var aslında, kafamda bi sürü amfi var, hepsini nası denicem, napıcam, pedal falan lazım bir de..Sağlam ekipman bilen birinin gökten inmesi lazım muhtemel :) İstediğim, bendlerde gitarı ağlatmak ciddi manada ve pallmute yaptığım zaman Paul Gilbert'ın intense rock'taki gibi hoş doygun seslerini almak. Cleanle aram pek yoktur, sert de çalmam(death falan, hatta haz etmem..). 1 milyar bütçem var..Alabilirsem en fazla 1 tane pedal alabilirim, iflasa geldim çünkü..Lambalı, lambasız her türlü olur. BEND yapınca fazla tatmin edici ses istiyorum..amfş+pedal düşüncelerinizi de öğrenmek isterim..

Saglam Palm Mute icin Rackmount Processor + Kabin , Processor + Kabin , olmazsa da All Tube hi gain karakterli bir ampli lazim. Zira her virtuozun tonu ite kaka yakalanabiliyor processorlerde ama %100 olamiyor tabii ki. Sansamp PSA 1.1 gibi bir aleti kaliteli hoparlorlere girersen cekic gibi palm mute verebiliyor. Tabii Mesa Boogie , ENGL gibi gumbur gumbur sound hicbir farkli setup veremez oyle kolay kolay.. Evde de Mesa Boogie alsan sesini acamadiktan sonra ne anladim ben bu isten :)

Forumdan biri 900 TL'ye Tech 21 Tm 60 satiyor, pazarlikla belki biraz daha indirtebilirsin. Bence sansini zorla derim. Sifirina gore 400 TL fark var. Fiyat daha da inmeli bence.

progressiva demiş ki:
Saglam Palm Mute icin Rackmount Processor + Kabin , Processor + Kabin , olmazsa da All Tube hi gain karakterli bir ampli lazim. Zira her virtuozun tonu ite kaka yakalanabiliyor processorlerde ama %100 olamiyor tabii ki. Sansamp PSA 1.1 gibi bir aleti kaliteli hoparlorlere girersen cekic gibi palm mute verebiliyor. Tabii Mesa Boogie , ENGL gibi gumbur gumbur sound hicbir farkli setup veremez oyle kolay kolay.. Evde de Mesa Boogie alsan sesini acamadiktan sonra ne anladim ben bu isten :)

Forumdan biri 900 TL'ye Tech 21 Tm 60 satiyor, pazarlikla belki biraz daha indirtebilirsin. Bence sansini zorla derim. Sifirina gore 400 TL fark var. Fiyat daha da inmeli bence.

Göremedim ben ya Tech21 ilanını..İstanbul içiyse görüşmek isterim..

Bugün tünelde denedim birkaç amfi..

Laney LC15 : İlk önce fxloop olayını sordum, varmış, bazı versiyonlarında yok deniliyordu, Gitarı taktım pek ayar yapmadım drive'ı sonladım ve tonlar gayet hoşuma gitti. Gaza geldim satmayı düşündüğüm(para için) ZW-45i taktım ve aman allahım, dedim ki bu lambalıymış, (İlk denediğim lambalı amfi hayatımda). Cidden ağladı gitar bendlerde.

Laney VC15 : LC15'ten sonra bunu deneyince tatmin olmadım drivelarda, kesinlikle çok fark var aralarında, teknik kısmını bilmem de ses böyleydi.

Vox AD30VT XL - VT15 : Fena değillerdi fakat sanki LC15'le kıyaslayınca ne biliyim, ya zaten önyargılıydım hibrid oldukları için ama cidden doğal değil gibi geldi sesler.

Roland 20x 80x : Zuhaldeki adam 80xi baya önerdi, 40 sn ses kaydedip üstüne solo atma olayı felaket hoş bir şey fakat 20x'in sesleri bariz daha güzel geldi kulağıma metal stackte özellikle. Hoş bir amfiydi.

Fender Blues Junior : Sadece gitarı taktım, 5 dk falan çaldım ısınsın falan diye, drive'ı zaten bence yok, sanırsam pedallarla desteklemek lazım ki adam da dedi zaten pedala çok iyi cevap verir falan diye de ısınamadım.

Tech21 tm30 : Gittim denedim, sanırsam LC15'ten sonra denemem dolayısıyla sallamadım hafif ama beni al diye bağırmıyordu bence..1 saat sonra aynı yere bir daha girdim sonuncusuymuş ve almışlar. İyi ki beğenmemişim içimde patlıyacaktı :)

Sonuç olarak; LC30 stokta yoktu fakat zaten fiyatı beni aşan bir fiyat 0'da, bugünden sonra aklımda 2 seçenek var, ya Laney LC15 ya da Roland 20x ama LC15 sanırsam tercihim olacak, lambalar beni aydınlattı hafif diyim anlarsınız sanırsam :) Doğru bir tercih mi yapıyorum, yapıyorsam amfiden sonra ek olarak ne pedalları önerirsiniz ki daha güzel olsun her şey :)drive'a gerek var mıdır(metal muff mesela), yoksa overdrive falan, delay istemem phase 90'dan da hoşlaşmadım. Önerilerinizi bekliyorum, başka bir amfi de söyleyebilirsiniz tabiyki bu arada...

PhoibosApollon demiş ki:
LC almayı kafana koyduysan Ts-9 veya bulabilir/alabilirsen Ts-808.
Bu pedalların yerli malı klonları da iyidir, düşünebilirsin.

Birkaç sorum olucak,
Sert çalmıyacağım ve hala bana hitab eder mi?
Stratlarla falan daha iyi olduğu söyleniyor, benim ekipmana gider mi?
Bir de herkes modifiyeli olsun falan diyor, o konuyu bilmiyorum?

Wyldeber demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
LC almayı kafana koyduysan Ts-9 veya bulabilir/alabilirsen Ts-808.
Bu pedalların yerli malı klonları da iyidir, düşünebilirsin.

Birkaç sorum olucak,
Sert çalmıyacağım ve hala bana hitab eder mi?
Stratlarla falan daha iyi olduğu söyleniyor, benim ekipmana gider mi?
Bir de herkes modifiyeli olsun falan diyor, o konuyu bilmiyorum?
Caz hariç her türe hitap eder. Cazcıların zaten pek işi olmuyor overdrive ile :) Blues'dan metalcore'a kadar çok geniş yelpazede çoğu gitarist kullanıyor zaten bir şekilde bu pedalı.
Modifiye olayı şöyle. Ibanez bu pedalları (ts-808) ilk olarak Maxon adında bir firmaya yaptırıyordu, o pedallarda kullanılan efsaneleşmiş bir op-amp çipi var. Üretim maxon'dan alındıktan sonra pedal farklı çiplerle farklı isimlerle ve bazı değişikliklerle piyasaya sürüldü, şu an üretilen ts-9 da böyle bir pedal. TS-9'lar ts-808'lere göre biraz daha çiğ kalıyor bu farklar sebebiyle. Yapılan mod'lar da bu doğrultuda yapılıyor. Ülkemizde üretilen ADD+ ve MS.Pozitron'un ts muadilleri kalitelidir, üstelik fiyatları da saçmasapan değil.
Lambalı kullanacaksan setup'ında bulunması lezzet katacak olan bir pedal TS, transistörlüde ise aman diyeyim, "bunelan, ne gerek vardı?" dersin. :)

Bendlerde gitar ''ağlar'' lambalı amfide.Düşük seste cok iyi tonlar alınabiliyor(tsl601 de denedim gayet iyiydi)
Lc30 gecenlerde 1100 liraya gitti forumda.

Aldım 0 aletimi, denemeden derse geldim, bu akşam hatta yarın öğlen dağıtıcam ortalığı işalla :) Bu arada eski amfimde ses, bass yani herhangi bir tuşu çevirdiğimde cızırtı geliyordu, başlka yerde denedim yapmıyor, topraklama falan bundan mıdır, bunun amfiye zararı olur mu, ilk önce elektrikçi mi çağırsam?

Ooo dostum lambali amfi boyle meselelerden dogrudan etkilenir. Topraklama meselesi benim de basima geldi. Ama ana prizden degil, coklu prizden kaynakliydi. Kaliteli Tuncmatik tarzi priz alman lazim. 50 liraya satiliyorlar. Bununla sorunun cozulur buyuk ihtimal. Ama dogrudan prize baglama, sorun priz ile alakali muhtemelen.

Geri