Emg manyetikleri nasıl bilirsiniz ??

TryToStayAlive demiş ki:
ya arkadaşlar şimdi beni kafamı bişi kurcalamaya başladı belki setimi 85+85 olarak değiştirmek istiyorum ama bu 85 genelde neck pozisyonunda kullanıyoruz hepimiz peki bridge de kullanmak için olan 85 farklı mıdır yoksa aynı manyetik midir bi arkadaş neck 85 le bridge 85 farklı farklı dedi kafamı karıştırdı benim ben aynı diye biliyorumda ?!
keyif senin ama ilk emg tecrübemde bende emg 85 i köprüde kullanayım dedim. gitar resmen anırdı. ne armoniler kaldı ne birşey. hemen 81 e döndüm. hatta oyle döndümki saptada 81 kullanıyorum bazı durumlarda köprüdekinden çok daha iyi( dolgun doğal ama biraz daha az tepkisel )oluyor.

Pasif manyetiklerdeki köprü - sap manyetiği farkı sadece çıkış güçleriyle ilgili. Köprü manyetiklerinin çıkışı sap manyetiklerinden biraz daha fazla oluyor. Çünkü tellerin salınımı köprü yakınında daha ufak hareketlerle olduğu için köprü manyetiklerinin daha duyarlı olması gerekiyor.. Emg'ler çıkış gücü açısından fazlasıyla güçlü oldukları için öyle bir gereksinim yok.

Bildiğim kadarıyla aktif emglerin hiçbirisi için neck veya bridge gibi bir ayrım yok. Sadece bazı manyetiklerin bazı yerlerde kullanımı daha popüler. Eskiden kimse 85i köprüde kullanmazdı, birileri 85in köprüde çok iyi olduğunu keşfetti şimdi de herkes köprüde 85 deniyor...

yakko demiş ki:
TryToStayAlive demiş ki:
ya arkadaşlar şimdi beni kafamı bişi kurcalamaya başladı belki setimi 85+85 olarak değiştirmek istiyorum ama bu 85 genelde neck pozisyonunda kullanıyoruz hepimiz peki bridge de kullanmak için olan 85 farklı mıdır yoksa aynı manyetik midir bi arkadaş neck 85 le bridge 85 farklı farklı dedi kafamı karıştırdı benim ben aynı diye biliyorumda ?!
keyif senin ama ilk emg tecrübemde bende emg 85 i köprüde kullanayım dedim. gitar resmen anırdı. ne armoniler kaldı ne birşey. hemen 81 e döndüm. hatta oyle döndümki saptada 81 kullanıyorum bazı durumlarda köprüdekinden çok daha iyi( dolgun doğal ama biraz daha az tepkisel )oluyor.
bakalım yarın bi yerdeiştirip deniycem sonuçları çok merak ettim gerçekten umarım beklediğim gibi olur bilgiler için herkese teşekkür ediyorum ;)

Birşey sorabilir miyim, gitara emg taktırırken, içinden ağacının bir kısmını kesiyorlar mı, pil kutusunu takmak için özellikle, çünkü çoğu gitarda yok bu boşluk...

Kimse arama yapmıyor. Bu pil kutusu hurafesini de kim ortaya attı bilmiyorum...

Bazı fabrika çıkışı EMG manyeitkli gitarlarda pil kutusu oluyor...

slm

pil yuvası ile ilgili bende sorun yaşamıştım allahtan çok küçük bi kısmı yontarak pilin oturmasını sağladım.. emg 81 81 almıştım daha sonra vileshome burakla 60 takas ettim 81 neckte pek hoşuma gitmedi ama 60 gayet iyi özelliklede clean larda ama distte çok boğuk geliyor bana...

Re: slm

presence demiş ki:
pil yuvası ile ilgili bende sorun yaşamıştım allahtan çok küçük bi kısmı yontarak pilin oturmasını sağladım.. emg 81 81 almıştım daha sonra vileshome burakla 60 takas ettim 81 neckte pek hoşuma gitmedi ama 60 gayet iyi özelliklede clean larda ama distte çok boğuk geliyor bana...

Benim ESP mde de 81-60 takılı presence..Evet clean tonlarda 60 çok iyi iş görüyor dediğin gibi ama dist. da da biraz doğru pros. ayarlarıyla çok güzel dolgun lead tonları yakalanabiliyor.Bi denemeni tavsiye ederim

slm

bende lambalı anfi olduğu için çok fazla seçeneğim yok emg 81 köprüyü kullanıyorum nadiren 60 ı dist e kullanıyorm bazen sololarda...

Jackson performer gitarımın uzerinde Emg 81 85 aktif set var... 81 güzel ritm tonları vermesine ragmen 85 in cleanlerinden hiç memnun degilim... 85 i bir HA ya da H ile degişstirmek istiyorum fakat düşündügümde uzerinde bu manyetikler olan bir gitarı calmayı bırak dinlemedim bile.... :S

ezbere iş yapmak istemiyorum. daha once bu manyetikleri kullanan eden var mı???

EMG ler köprüde clean ton olarak başarılı değil ancak kullanılan ağaca göre değişebilir. şahsen EMG yi toptan sevmem, sadece birini: 90 lı yılların başında 80 li seriler varmıydı bilmiyorum, ancak bir ESP stratta EMG vardı, allah var, öyle sound duymadım. Muhteşem! O modeli bulmak lazım.

ya sizce ibanez 2550 de emg 81-85 nası olur? trash metal tonları yakalamak istiyorm ama karar veremedim bi türlü-emg mi taksam (ki bulması da zor) yoksa seymour sh6-sh2 gibi bi kombinasyon mu yapsam? ne dersiniz

81'in temiz tonunu beğenmeyenler 60 bakabilirler. 60a seramik yerine alnico mıknatıslıdır hatta.

Atalay, beğendiğin muhtemelen 81 idi.

uurcan demiş ki:
ya sizce ibanez 2550 de emg 81-85 nası olur? trash metal tonları yakalamak istiyorm ama karar veremedim bi türlü-emg mi taksam (ki bulması da zor) yoksa seymour sh6-sh2 gibi bi kombinasyon mu yapsam? ne dersiniz

bence gereksiz olur. o paraya güzel bir jackson al.

KaRaBaSH demiş ki:
uurcan demiş ki:

bence gereksiz olur. o paraya güzel bir jackson al.
bende başta jackson arıyodum ama türkiye de çok tuzlu.2550 yi aldım da manyetiğe karar veremiyorum işte... :roll:

81'in icinde Ferrum ya da diger adi ile Seramik, 85'in icinde ise alnico 5 miknatis var.

Evet manyetik alan pil sayesinde guclendirilmiyor EMGlerde. Onun yerine bobinlere duz akim veriliyor ki bu bobinler daha fazla cikis sagliyor. Olayin ozu budur.

Ama olayin ayni sekilde problemi de budur. Acaip duz, plastik, dip harmoniklerden yoksun bir ton cikiyor insanin karsisina, eger adam gibi bir duncan ile karsilastirirsaniz. Cikis cok yuksek, ama problem de bu zaten.

Izah edeyim:

Bir tel salinimda iken bircok ses cikarir sadece temel notayi cikarmaz. Iste bu ust harmonikler gitarin tahtasindan falan etkilenir ve TINI dedigimiz sey bu sekilde olusur. Gitarlar pahali diyorsaniz gidip bir de keman fiyatlarina bakiniz zira o da temelde bu hadiseler ile degerlendirilmekte. Neyse, diyelim elimizde iyi bir TAHTA var ve ust tinilari bol bol cok sahane bir ton veriyor. Uzerine EMG koydugunuz anda bu haltin tiniyi yok etmesi su sekilde oluyor: Dominant harmonikleri (yani temel notalari) o kadar guclu veriyor ki meret, alttaki ust harmonikler (ki unutmayin tininin olusumunda olmaz ise olmaz parcalar bunlar) duyulamiyor.

Butun hadise budur. Ondan clean tonu ozellikle kotu gelir zira clean caldiginizda nerdeyse kotu bir synth hadise. Alttaki diger harmonikleri verdigi ettigi yok.

Ama derseniz ki ben FUSION falan takilirim, saniyede 30 nota basarim, bana harmonik mis vibrasyon mus viz gelir, o zaman takilin, EMG sizin aletiniz. Zira en temel harmonikleri verdigi icin, size en net o gelecek.

Ama bu cins bir zihniyeye o zaman sormak lazim, neden telli bir enstruman caliyorsun be adam. Neden gidip synth falan takilmiyorsun. Neyse bu son paragraf benim dusuncelerim, dogrusu yanlisi yok zevk renk gerisi zira...

B

DrB demiş ki:
81'in icinde Ferrum ya da diger adi ile Seramik, 85'in icinde ise alnico 5 miknatis var.

Evet manyetik alan pil sayesinde guclendirilmiyor EMGlerde. Onun yerine bobinlere duz akim veriliyor ki bu bobinler daha fazla cikis sagliyor. Olayin ozu budur.

Ama olayin ayni sekilde problemi de budur. Acaip duz, plastik, dip harmoniklerden yoksun bir ton cikiyor insanin karsisina, eger adam gibi bir duncan ile karsilastirirsaniz. Cikis cok yuksek, ama problem de bu zaten.

Izah edeyim:

Bir tel salinimda iken bircok ses cikarir sadece temel notayi cikarmaz. Iste bu ust harmonikler gitarin tahtasindan falan etkilenir ve TINI dedigimiz sey bu sekilde olusur. Gitarlar pahali diyorsaniz gidip bir de keman fiyatlarina bakiniz zira o da temelde bu hadiseler ile degerlendirilmekte. Neyse, diyelim elimizde iyi bir TAHTA var ve ust tinilari bol bol cok sahane bir ton veriyor. Uzerine EMG koydugunuz anda bu haltin tiniyi yok etmesi su sekilde oluyor: Dominant harmonikleri (yani temel notalari) o kadar guclu veriyor ki meret, alttaki ust harmonikler (ki unutmayin tininin olusumunda olmaz ise olmaz parcalar bunlar) duyulamiyor.

Butun hadise budur. Ondan clean tonu ozellikle kotu gelir zira clean caldiginizda nerdeyse kotu bir synth hadise. Alttaki diger harmonikleri verdigi ettigi yok.

Ama derseniz ki ben FUSION falan takilirim, saniyede 30 nota basarim, bana harmonik mis vibrasyon mus viz gelir, o zaman takilin, EMG sizin aletiniz. Zira en temel harmonikleri verdigi icin, size en net o gelecek.

Ama bu cins bir zihniyeye o zaman sormak lazim, neden telli bir enstruman caliyorsun be adam. Neden gidip synth falan takilmiyorsun. Neyse bu son paragraf benim dusuncelerim, dogrusu yanlisi yok zevk renk gerisi zira...

B

Burdan anladığım üzere bir seymour duncan çok daha elit, nitelikli, karakteri olan bir ses verebilir emg ye göre. Yanlış mı?

Geri