Fantastik Kurgu

fantastik kurgu kitap okurmusunuz?

• Toplam oy veren
    62
Ejderhamızrağı serisinin aslında bir kitap değil de bir oyun olduğunu unutuyorsunuz arkadaşlar. Edebi değeri için yazılmış bir kitap değil zaten Tracy Hickman'ın yazdığı ve oynattığı 8 kişilik bir FRP oyunundan ibaretti en başta. Sonradan Margaret Weis de bu hikayeyi beğendi ve kitap haline getirme kararı aldılar. Edebi açıdan zengin olmaması doğal bir yerde sonuçta bir oyunu ne kadar edebileştirebilirsiniz ki? Ejderhamızrağı serisi toplamda oyun kitaplarıyla beraber 98 kitap olup kim ne derse desin ister ticari amaç güdülerek yazılmış ister edebi değeri yok deyin sonuçta üzerinde epeyce emek harcanmış bir kitap serisi. Once hikayeler haritalar her ırkın ağzından farklı yaratılış hikayeleri 21 tanrı ve onların entrikaları onların hikayeleri her ırkın kendine göre ırksal özellikleri ve tavırları, kullandıkları ırksal silahlara kadar herşey, büyücülük şövalyelik gibi çeşitli kurumlar ve bunun eski tarihten bu yana gelmiş öyküleri ve kuralların ne nedenlerle ortaya çıktıkları... neler neler. Bence edebi değeri yok deyip de es geçilecek bir kitap değil. Sonuçta son dönemde çıkan kaç kitabın gerçekten muhteşem bir edebi değere sahip ki? Kaç tane Edgar Allan Poe, H. P. Lovecraft çıkıyor ki son günlerde?

Fizban demiş ki:
Soulforged demiş ki:
piyasada okumadığım çok az fantastik kurgu kitabı vardır. ingilizce ve türkçe birçok kitap okudum ama silmarillion un üstüne hayal gücü ve evren tanımam. tabi hepsinin kendine göre güzel evrenleri var ama bu bir başka.

Silmarillion güzel hoş kitap dediğin gibi ama bi kere gitmiyo kitap akmıyo. sözlük olayı biraz abartı olmuş. kitabın 1\10 u kadar sözlük var kitapta. o kitabı 2 kere okudum ama tam anlamıyla anlamam için iki defa daha okumam gerek heralde :D
Silmarillion benimde okuduum en kral ve en etkileyici kitap. fakat anlayamama gibi bi sorunum oldu benimde 1 kere okuyupta bu budur bunlardan bu cikmishtir diyebileni tanimiyorum. ama okunmasi gereken bi eser...
Ejderha mizragina hic baslayamadim bile bu konuda yorumunuzu istiyecem buyuk kayipmi yoksa onemli deilmi??
Ben itiraflarima devam ediyorum.. bununlada kalmayip terry brooksun shannara serisini okuma gafletine dustum belki ii hos yanlari var ama okuduum halde okumayanlara tavsiye etmiyorum

Genellikle; en azından baktıklarım kadarıyla sanata uzak, abartılı konuşmalarla , olaylarla dolu kitaplardır. Düşsel tabi, gerçek olacak değil ama düşsel ama mantıklı olmalı(YE serisi öyledir), insanı dünyasına almalı, dünyaya alınanlar da düşgücü fazla çocuksu, zeka düzeyi pek yüksek olmayan şahıslardır olasılıkla...

Şu an Elaine diye bi hatununkini okuyorum, pek bi'şey bulamadım; ama hala neden okuyorum bilmiyorum?!

Silmarillion kadar mükemmel bir fantastik kitap bilmiyorum ben...İşin tuhafı o tam bir kitap bile değil.Yani o tamamlanmamış yazılardan ibaret sadece.TOLkien üzerine yazar da tanımam ayrıca.bi arkadaşın söylediği gibi TOLKİEN YEMEK KİTABI YAZSA OKURUM...

Silmarillion kimilerine sıkıcı geliyor anladığım kadarıyla.Belkide biraz tarih kitabı havası içerdiği içindir(ki zaten öyledir de).Ama bu başlığa yazan arkadaşlardan bazıları gibi benim de favorim.Silmarillion olmasaydı Orta Dünya miti oldukça eksik kalırdı.LOTR ile ilgili birçok önemli referans Silmarillion'da üstü örtülü olarak verilmiş olduğu için dikkatlice birkaç kez okunmöasında fayda var.Ayrıca Hobbit'te bile Gondolin kuşatmasına değinilmesi,Tolkien'ın ne derece kapsamlı bir iş çıkardığının önemli kanıtlarından birisi.

Beni edebiyatı sevdiren tür oldu fantazi,benim yoldaşım oldular,Feanor ve oğulları intikam yemini ettiğinde ben de ağlayarak ve acılar içinde intikam için çığlık attım,Feanor ölürken oğullarının yanında ben de vardım;o Morgoth'u üç kez lanetlerken son sözlerini ben de duydum,Ani Alev Savaşının bütün krallığı harap ettiğini öğrendiğinde Fingolfinin yanındaydım,Fingolfin Morgothu Angbanddan dışarı çağırırken kayaların arkasına saklanmıştım,izliyordum,Fingolfin öldürülünce o büyük acısını ben de hissettim,Manwenin kartalları taşıdı bizi uzağa,birlikte,Berenin yoldaşıydım,ormanda kaybolmuşken Luthieni gördüm,aşık oldum,Beren ve Finrodla birlikte Sauronun zindanlarına düştüm ve kurtadamlar Berene saldırdığında onu korumak için kendini feda eden Finrodun ölümünü gördüm...
(yazdıklarımın hepsi Silmarilliondan alıntıdır)

Silmarillion:Kesinlikle gelmiş geçmiş ve gelecek olan en iyi fantazi türündeki kitap,kimileri beğenmedim demiş,eh onlar kitabın mükemmeliyetini kavrayamamış heralde.Ayrıca kitabı okurken Blind Guardian-Nightfall in the Middle Earth albümü şiddetle tavsiye edilir.
Yüzüklerin Efendisi:Yine bir başyapıt olan ama Silmarillion'un yanında sönük kalan seri,artık yoldan geçen adam bile bildiği için utandığım seri..
Ejderha Mızrağı:Fantazi türünün en eğlenceli serilerindendir,okunması kolaydır,sürükleyicidir, eğlencelidir ama çok edebi değeri yoktur ve ticarete dönüşmüştür.
Ölüm Kapısı:Weis ve Hickmanın en sevdiğim serisi, kurgusu,karakterleri,konusu ile Ejderha Mızrağından çok daha iyi bir seri ancak içinde taşıdığı bazı felsefi öğeler onu herkesin anlayamamasını sağlıyor,ki böylesi daha iyi bence.
Gediksavaşları Serisi:İlk kitaplarını çok sevdiğim ancak daha sonra ticarete dönüşen bir seri,ilk 4 kitaptan sonrası insanda hayal kırıklığı yaratır.
Zaman Çarkı:Çok sevdiğim serilerden bir diğeri,neredeyse Tolkien'la yarışabilecek kadar köklü bir kitap,hem sanatsal açıdan hem de eğlence yönünde dört dörtlük bir seri
Belgariad&Malloreon:Çok sevsem de pek tanınmayan David Eddingsin 12 kitaplık serisi, Dragonlance serisi kadar sürükleyici ve eğlencelidir,bir kere elinize aldığınızda bırakamazsınız ve David Eddingsin bütün kitaplarında olan o mizahi havayı taşır.
Elenium&Tamuli:David Eddingsin bir başka serisi, kesinlikle fantaziyi seven-sevmeyen herkesin severek okuyabileceği kitaplar.Her yönden çok güzel olan bu kitaplar ayrıca David Eddingsin diğer kitaplarında da bulunan o müthiş mizahi yönü de bünyelerinde bulundurmaktadırlar
Dark Elf Saga:Salvatore'un eşi benzeri bulunmayan kitabı.Fantastik kurgusunun altında (bence) kişinin kendini arayışını,iyiyi ve kötüyü,doğruyu ve yanlışı bana öğreten kitap,Drizzt'in aradaki düşüncelerini herkes okumalıdır;o kadar güzel dersler veriyor ki hayat hakkında,her konuda..

Neyse daha sonra daha fazla yazarım bu kadar şimdilik :)

Fantastik kurgu alanında Türkiye'de iyi kitaplar yazılmaya başlandı. Mesela, Metal Fırtına yazarı Orkun Uçar'ın Derzulya serisinin ilk kitabı "Asi" bunlardan biri.

2005 yazında çıkan bir başka fantastik-kurgu romanı da Saygın Ersin'den geldi. "Zülfikar'ın Hükmü" isimli romanı bu alanda Türkiye için başı çekebilecek bir öernek denilebilir...

Geri