Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

merhaba millet, foruma uzun zamandır yazan olmamaış da bakalım beni cevaplayan olacak mı...
ben de bas gitar olarak lakland skyline jo var, 5 tellisinden. amfi oalrak da behringer bx600 var. zoom 708 prosesör var ama kullanmıyorum bu gitarı aldığımdan beri. analog pedallar almayı düşünüyorum, öncelikli bir adet ekolayzır ve compressor (ya da limiter, ne farkları vardır acaba?). parantez içindeki sorum dışında tavsiye edebileceğiniz hangi markalar vardır?
bir de ton ayarlama konusunda çok başarılı değilim, yardımınızı istiyorum. bilmeyenlere söyliyeyim, gitarın jazz baslara benziyor, 3 potlu, pasif. üstündeki tüm potları sonuna kadar açınca çok fazla dip gürültüsü yapıyor. ton ayarlama konusunda, hem gitarın potları hem de amfi üzerindeki ayarları düşünerekten bana yardımcı olur musunuz?
nasıl ton istersin derseniz de klasik jazz bas tonlarını seviyorum, tok olmalı yani, çok parlak değil...

achiless demiş ki:
merhaba millet, foruma uzun zamandır yazan olmamaış da bakalım beni cevaplayan olacak mı...
ben de bas gitar olarak lakland skyline jo var, 5 tellisinden. amfi oalrak da behringer bx600 var. zoom 708 prosesör var ama kullanmıyorum bu gitarı aldığımdan beri. analog pedallar almayı düşünüyorum, öncelikli bir adet ekolayzır ve compressor (ya da limiter, ne farkları vardır acaba?). parantez içindeki sorum dışında tavsiye edebileceğiniz hangi markalar vardır?
bir de ton ayarlama konusunda çok başarılı değilim, yardımınızı istiyorum. bilmeyenlere söyliyeyim, gitarın jazz baslara benziyor, 3 potlu, pasif. üstündeki tüm potları sonuna kadar açınca çok fazla dip gürültüsü yapıyor. ton ayarlama konusunda, hem gitarın potları hem de amfi üzerindeki ayarları düşünerekten bana yardımcı olur musunuz?
nasıl ton istersin derseniz de klasik jazz bas tonlarını seviyorum, tok olmalı yani, çok parlak değil...

pedal konusunda eğer amfideki eq yetersiz geliyorsa veya farklı ses sistemlerinde çalma durumun oluyorsa eq pedalının faydası olur tabi. kompresör ses dalgasını belli bir ölçüde ve sertlikte(genelde ayarlanabilir) sıkıştırarak tuşeden veya gitardan kaynaklanan sert iniş çıkışları yumuşatır, özellikle sahnede ve stüdyoda diğer enstrumanlar altında daha temiz duyulmana yardımcı olur doğru miktarda kullanılırsa. limiter/enhancer pedalları da belli bir seviyenin üstündeki sesleri kesip belli bir seviyenin altındaki sesleri de yükseltir ama pek ihtiyaç duyacağını sanmıyorum kompresör kullanırsan zaten.

öncelikle dip gürültüsü topraklama, kullandığın kablolar, prosesörün adaptörü ve prosesörün efektlerinden kaynaklanan bir dip gürültüsü olabilir. Kullandığın prosesör hakkında çok bilgim yok ama genel olarak bas gitarla prosesör kullanımı bence pek iyi sonuç vermiyor ton açısından.

dip gürültüsünü kesmek için ayar olarak tizleri kısabilirsin, basın üstündeki ton potunu kısabilirsin (veya tamamen kapat tok ton istiyorsan). ayrıca köprü manyetiği biraz daha kemik ses verir, onu da kısabilirsin veya kapatabilirsin tamamen basın üstünden. prosesörde kompresör efekti varsa o da gürültü yapabilir çok açıkken, drive gibi efektler de gürültüye katkıda bulunur tabi.

genel olarak tok bir ton almak için sapa yakın manyetiğe ağırlık verip ton potunu kıs ve tizleri kısıp mid ve/veya basları biraz aç. kullandığın telin de tona katkısı büyüktür, eğer daha da yumuşak/kapalı/sıcak bir ton ararsan flatwound tel kullanmayı deneyebilirsin, parmak gürültüsünü de azaltır.

bass herşey bence hocam yani çaldığım için söylemiyorum ama her ne kadar kulağı olmayanlar gibileri bassı dışlasalar arka plana atsalarda bence bass olmadığında farkedilern bir enstrümandır ve bassın yoğun olduğu çok çok güzel parçalar vardır. teşekkürler...

Shav0 demiş ki:
bass herşey bence hocam yani çaldığım için söylemiyorum ama her ne kadar kulağı olmayanlar gibileri bassı dışlasalar arka plana atsalarda bence bass olmadığında farkedilern bir enstrümandır ve bassın yoğun olduğu çok çok güzel parçalar vardır. teşekkürler...

Vallaha bascılar duyulmuyo fark edilmiyo denmesine aslında çok kızmıyorum.Çünkü benim hiç bir zaman öyle bir sıkıntım olmadı.Olay birazda bascıda bitiyor kendini ön planada atabilir.Piyasada ne bas gitaristler var oturup bir dinleyin derim.

kornfreak demiş ki:
hmm saol..bakarım daha var almama..ibanez bass lar nasıl..

Basları amrka olarak değilde model oalrak ayırırsak daha mantıklı olur.Çünkü ibanezin hatta cortunda çok üst seviye basları mevcut.Fakat genel olarak ibanez baslar midden biraz yoksun oluyorlar daha sert tonlara sahipler taabi bu bir genelleme.Yalnız kullanım açısında çok rahat bas gitarlardır.İşçilik çoğu serisinde iyidir.Sapalrı ince olması kullanıcıya bir rahatlık sunar tabiki.

Ama dediğim gibi marka oalrak değilde model olarak yazarsan daha iyi bir şekilde yardımcı oluruz.

hasancicek demiş ki:
arkadaşlar bir tanıdıgım bas gitar alacak ve kafası şuna takıldı parasal yönden hic bi sıkıntısı yok amfi olarak vba400 marshall kafa kabin kullanıyor analog dizilimi var işin traji komik yanı cort curbow 5 kullanıyor :=) 5 tel takıntısı var şimdi Fender Marcus Miller Jazz Bas V - Bas gitar 5 Telli bnu almayı dusunuyor benden yardım ıstedı bende anlamıyorum sizden yardım istedik

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=3232&gid=298

sizce alınası bir gitarmı kendisi türk rock ve bluesci metalle fln işi olmuyor şimdiden saolun

Şimdi arkadaşın bu gitarı almayı düşünüyorsa cidden parasal yönden sıkıntısı yoktur :)

Tabi öyle bir kafada curbow gibi bir bas kullanmak adamı ne akdar tatmin eder bu tartışılır.Fakat Marcus V tamamen karakterist bir alettir.Yani en niyatinde signature bir bas.Kombinasyonu maple sap maple tuşe ve dişbudak gövde olduğundan biraz midden yoksun alettir.Bence tercihi bu yandan olmasın çünkü Marcus V belirli tarzlara hitap eden bir alettir.

MAdem arkadaşının para sıkıntısı yok Lakland 55-94 deluxe modellerine baksın derim.Her türlü tarza gelir ve çok üst seviye bir işçiliğe sahiptir.Çoğu ünlüde album kayıtları ve konser programalrında bu bas kullanır.Alabileceği en iyi performansı alabilir.

Ben kesinlikle Laklan 55-94 deluxe öneriyorum.Eski bir 55-94 kullanıcısı olarak.

SiPASTiK demiş ki:
Bir soru da ben sorayım bari.Elimde SX sb301 var. Onu satıp black metal çalmaya uygun bir bas alacağım.Lakin Cort EVL Z4B dışında bir gitar bulamadım.Bir de İbanez BTB200 kullanan bir kaç kişi gördüm ama aktif manyetikli mi pasif manyetikli mi bilmiyorum.
Bu konuda ne önerebilirsiniz?

Şimdi black metalde baslar zaten kayboluyor.Senin pasif alet kullanman seni dahada gerilere iter.Çünkü aktif bir basla pasif bas arsında sound farkı çoktur.Ayrı black metal yapılcak bas gitar çok var.SEnin aklında olan baslar seni tatmin etmiyeceğinden eminim.Tercihim LTD F-104 ve ibanezin edb serisidir.

pantpas demiş ki:
arkadaslar yamaha rbx serisi hakkında ne düşünüyosunuz kullanan veya bilgisi olan bilgilerini bizimle paylaşırsa cok sevinirim...

Rbx serileri fiyatına göre iyi bir performans sağlar.Yalnız bu aletde 2 tane humbucker olduğundan sert karakterli bir alettir.Çok soft tonlar elde edemssin.Ama rock ve türevlerine şiddetle tavsiye edeceğim bir bas gitardır.İşçilik seviyesi iyidir.Manyetiklerde tatmin edici fakat devre modifiyakasyonu gerekli diye düşünüyorum.Sapları biraz kalındır başlarda bileğini agrıtabilir fakat zamanla alışılınıyor.Düşünüyorsan al derim.

pempe_sarrap demiş ki:
Merhabalar,

Fender'lerle ilgili bikaç sorum var. Eğer bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevineceğim.

Highway One Jazz Bass'ların Amerika yapımı Standart Jazz Bass'lardan farkı nedir? Sanırım manyetikleri farklı ama bu konuda pek fazla bilgim yok.

Highway One'ların Meksika yapımı Jazz Bass'lardan ne gibi artıları var, Amerika'da üretiliyor olmaları dışında?

Manyetik,ağaç kalitesi ve işçilik çok farklı bence.Highway One Jazz Bass'lar bence mexıco jazz bassların sadece usa üretimi diye düşünüyorum.Eğer almayı düşünüyorsan biraz daha üste ekliyip usa standart jazz bass almanı öneririm.

Merhabalar..

Benim bir sorum olacakti,, Umarim yardimci olabilirsiniz.
Bas gitar almak istiyorumda sizce Isanbulda ikinci el iyi bir bas nereden bulabilirim..
Vede Onerileriniz varmi marka?
Nirvana, Pearl Jam ile baslamak istiyorum... Sizde kac telli almam gerekiyor?5 yada 6?
Yeni basladigim icin ucuz ikinci el ariyorumda onerdiginiz bir marka varmi?
Fiyat olarak birkac ornek verebiirmisiniz?
Paylasim icin cok tesekkurler
Sefa

Sefolii demiş ki:
Merhabalar..

Benim bir sorum olacakti,, Umarim yardimci olabilirsiniz.
Bas gitar almak istiyorumda sizce Isanbulda ikinci el iyi bir bas nereden bulabilirim..
Vede Onerileriniz varmi marka?
Nirvana, Pearl Jam ile baslamak istiyorum... Sizde kac telli almam gerekiyor?5 yada 6?
Yeni basladigim icin ucuz ikinci el ariyorumda onerdiginiz bir marka varmi?
Fiyat olarak birkac ornek verebiirmisiniz?
Paylasim icin cok tesekkurler
Sefa

2. el için foruma bir bak derim ama olmadı istanbulda srv müzik ve akdeniz müziğe bakabilirsin.Dediğin tarzlar için se cort c4 un modelleri idealdir tabi bir çok gitarda önerebilirm ama fiyat aralığını yazman lazım.

Selam arkadaslar

Bende CORT GB35A bas var, aktif might-mite manyetikler. Ancak setup sorunumu hala cozemedim. Soyle konserlerde idare edebilecek 2-3 pedallık bi setup beni goturur heralde diye dusunuyorum. Poprock ve progressive death caldigim iki ayrı grupta kullanıyorum. Tavsiyede bulunabilirseniz cok makbule gecer.

Tesekkurler

berkowitz demiş ki:
Selam arkadaslar

Bende CORT GB35A bas var, aktif might-mite manyetikler. Ancak setup sorunumu hala cozemedim. Soyle konserlerde idare edebilecek 2-3 pedallık bi setup beni goturur heralde diye dusunuyorum. Poprock ve progressive death caldigim iki ayrı grupta kullanıyorum. Tavsiyede bulunabilirseniz cok makbule gecer.

Tesekkurler

Boss geb-7 yeterli olucaktır ( eq).Ama yanında bi boss cs3 de olsa süper olur.

Arkadaşlar birkaç sorum olacak:

1-) Metal için kaç telli bas önerirsiniz? Dört mü, beş mi?

2-) Bas gitar, elektro gitar amfisine bağlanır mı? Herhangi bir performans kaybı olur mu?

Geri