Thomann'dan Alışveriş

Eminim ki elime alınca kesinlikle ESP tadı vermeyecek ama yine de sadece spec'lere bakarak bu fiyata böyle bir gitar ... almam herhalde ama cidden alınır...

Yeni sanırım bu model, şekil vs çok güzel ama çok büyük ihtimalle neck-dive olacaktır bu gitarda :) 7 telli headlessları bekliyorum ben asıl...
Ayrıca heyecandan fiyata da bakmamışım biraz daha zorlar Schecter - Solar alınabilir sanırım.

Şu gitar harika mesela, Guitarist dergisindeki review 9/10. Eski G290’a kefilim, bu daha da yüksek spec olmuş.

hayırlı olsun model linki var mı? sap kısmı ibanez gibi ince mi?
Teşekkür ederim hocam, sapı bana rahat geldi ve tam olarak Ibanez modellerine benzer durumda.Linkini aşağıya bırakıyorum.

Bu gitarı almayı düşünecek arkadaşlar için şunları söylemek istiyorum.Kopru ve burgular olsun kaliteli malzemeler kullanılmış.Fretler paslanmaz medium Jumbo ve hepsi üretimden sonra güzel bir kalite kontrolden geçmiş ya da bana denk gelen gitar böyle.Cünkü çalıma engel olan bir işçilik hiç göremedim fretlerde ve en ufak bir cizlama, buzzing göremedim.Teller biraz yüksek gelmişti ve saddle tarafından alyan ile indirdim, yakın olduğu halde herhangi bozuk bir ses yok.
Sadece dikkat çekmek istediğim bir husus var o da manyetikler.Barrios hocam ile hem fikir olduğumuz bir konu manyetikler çok ruhsuz ama bu fiyata çok dert etmedim.Bir manyetik modifiyesi düşüneceğim yakın zamanda ve tavsiyelerinize açığım.

Şu gitara bakarken rahatsız edici bir gerçeğin daha farkına varıyor insan. PRS bilirsiniz ilk SE modellerinde asla carved gövde yapmadı. SE modellerinim ucuz ve kalitesiz görünmeleri için adamlar sanki resmen ekstra çaba sarfettiler. Yahu aynı maliyete yada çok az farka daha güzel bir şey yapabilecekken neden yapmıyorsun ? Bir tek Schecter o maliteye ben en iyisini yaparım kafasında gitti . Şimdi görüyoruz yıllardır tüketiciye sanki daha matah birşeymiş gibi sunulan roasted maple ile uzakdoğu dalga geçiyor resmen. Ya alışkanlıklar yada gitarcı tutuculuğu olmasa hepsi bitecek ne Fenderi ne Gibson'u kalamaz.

Şu gitarı şu kalitede bugün yaptırmaya kalksan 25000 TL. Sadece kilitli burgu manyetikler çelik fret vs için 4-5 bin yazar.

Cort, HB, LTD, Schecter, Chapman ve bir sürü marka daha Kore ve Endonezya'da 1-2 fabrikada üretiliyor. Economies of scale var... bugüne kadar "butik" kafası ile üretilen ve talep gören roasted Maple şimdi onbinlerce adetlik üretim için çok daha ucuza temin edilebiliyor ve alt segmente bile yayılabiliyor. Düşün ki bugün bir zamanlar premium segment için bile opsiyonel donanım olan ABS en ittirik Çin arabalarında bile var.
Değişen şu, eskiden memnuniyet için tereddütsüz iyi ve pahalı markaya yönelirken ve 99.9% memnun kalırken şimdi araştırma yaparak daha geniş bir yelpaze içinde optimum seçeneklere ulaşmak mümkün ve daha hesaplı olarak.

Cort, HB, LTD, Schecter, Chapman ve bir sürü marka daha Kore ve Endonezya'da 1-2 fabrikada üretiliyor. Economies of scale var... bugüne kadar "butik" kafası ile üretilen ve talep gören roasted Maple şimdi onbinlerce adetlik üretim için çok daha ucuza temin edilebiliyor ve alt segmente bile yayılabiliyor. Düşün ki bugün bir zamanlar premium segment için bile opsiyonel donanım olan ABS en ittirik Çin arabalarında bile var.
Değişen şu, eskiden memnuniyet için tereddütsüz iyi ve pahalı markaya yönelirken ve 99.9% memnun kalırken şimdi araştırma yaparak daha geniş bir yelpaze içinde optimum seçeneklere ulaşmak mümkün ve daha hesaplı olarak.
Yani fırınlama belki de boya vernik ve ciladan çok daha uygun bile olabilir onlar için. Ben ama eski köhnemiş aptal kapitalist pazarlaama stratejilerinden bahsettim aslında. Bir şeyi kasten olabileceğinden daha kötü yapmak daha pahalı modelini rahat satmak için artık bitik bir fikir. Hatta yorumcular bile fazla övmemeye çalışıyorlar. Bu adamın bir de Sterling Cutlass anlatışı var ki.

Teşekkür ederim hocam, sapı bana rahat geldi ve tam olarak Ibanez modellerine benzer durumda.Linkini aşağıya bırakıyorum.
eyw çok sağol. paketleme nasıldı memnun kaldınız mı? baloncuklu poşete sarmışlar mıydı?

Yurtdışı online alışverişlerde yine yeni bir düzenleme olmuş. Ayrıntılı bilgisi olan var mıdır?
Şöyle yazıyor;
"Yeni düzenlemeyle birlikte 1 Mayıs’tan itibaren Avrupa Birliği dışı ülkelerden kargoyla gelecek eşyanın gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. Kargo ile bireysel ithalatta 1500 Euro’luk limit ise 150 Euro olacak."
Thomann bu olayın dışında mı kalıyor? Yani yine eskisi gibi..?

Yurtdışı online alışverişlerde yine yeni bir düzenleme olmuş. Ayrıntılı bilgisi olan var mıdır?
Şöyle yazıyor;
"Yeni düzenlemeyle birlikte 1 Mayıs’tan itibaren Avrupa Birliği dışı ülkelerden kargoyla gelecek eşyanın gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. Kargo ile bireysel ithalatta 1500 Euro’luk limit ise 150 Euro olacak."
Thomann bu olayın dışında mı kalıyor? Yani yine eskisi gi

Şöyle yazıyor;
Thomann bu olayın dışında mı kalıyor? Yani yine eskisi gibi..?
Ayvayı yediğimizin kanıtı 150 euro üstünde ürün alamayacağız gözüküyor

Avrupa Birliği 1500'e kadar bireysel olarak getir, vergisini öde. 1500 altındaysa 18%, üstündeyse 18% + 20%. Ama üstündeyse gümrük müşaviri vs ciddi uğraşırsın - bireysel değil ithalat muamelesi görür.
AB dışı ülke de eskiden 1500 idi ama şimdi 150 euro'ya düşürdüler, vergisini de artık 20% değil 30% olarak ödeyeceksin. 150 euro üstü yine uğraşırsın ve kesinlikle değmez, zararlı çıkarsın. Getirme daha iyi.
Şimdilik (ama şimdilik diye vurguluyorum) AB ülkeleri yani thomann 1500'e kadar sorunsuz devam. Onun düşmesi sanırım AB ile olan bir takım anlaşmalara da bağlı yani kafana göre aç kapa yapamıyorsun ama öte yandan malum... bir gecede değişebilir.

Avrupa Birliği 1500'e kadar bireysel olarak getir, vergisini öde. 1500 altındaysa 18%, üstündeyse 18% + 20%. Ama üstündeyse gümrük müşaviri vs ciddi uğraşırsın - bireysel değil ithalat muamelesi görür.
AB dışı ülke de eskiden 1500 idi ama şimdi 150 euro'ya düşürdüler, vergisini de artık 20% değil 30% olarak ödeyeceksin. 150 euro üstü yine uğraşırsın ve kesinlikle değmez, zararlı çıkarsın. Getirme daha iyi.
Şimdilik (ama şimdilik diye vurguluyorum) AB ülkeleri yani thomann 1500'e kadar sorunsuz devam. Onun düşmesi sanırım AB ile olan bir takım anlaşmalara da bağlı yani kafana göre aç kapa yapamıyorsun ama öte yandan malum... bir gecede değişebilir.
Olaya iyimser bakmışsınız inşallah dediğiniz gibi olur.
Ancak yurt dışı sitelerden alışverişte ödenen vergide önemli bir değişikliğe gidiliyor. Yeni düzenlemeyle birlikte 1 Mayıs’tan itibaren Avrupa Birliği dışı ülkelerden kargoyla gelecek eşyanın gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. Kargo ile bireysel ithalatta 1500 Euro’luk limit ise 150 Euro olacak.
Buna da tek ve maktu vergi deniyor. Halihazırda, 1500 Euro’ya kadar yapılan bireysel ithalatlarda, eşyanın AB’den gelmesi durumunda yüzde 18, AB dışından gelmesi durumunda ise yüzde 20 oranında tek ve maktu vergi ödeniyor. İthal edilen eşyanın Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na tabi olması durumunda ise ayrıca yüzde 20 oranında Özel Tüketim Vergisi alınıyor.(kulaklığa ekstra ötv ödedim)

Buna da tek ve maktu vergi deniyor. Halihazırda, 1500 Euro’ya kadar yapılan bireysel ithalatlarda, eşyanın AB’den gelmesi durumunda yüzde 18, AB dışından gelmesi durumunda ise yüzde 20 oranında tek ve maktu vergi ödeniyor. İthal edilen eşyanın Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na tabi olması durumunda ise ayrıca yüzde 20 oranında Özel Tüketim Vergisi alınıyor.

AB’den ithal edilen veya Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na tabi eşyanın ithalatında vergilendirmesinde ise bir değişiklik olmayacak. Değeri 150 Euro ile 1500 Euro arasındaki bireysel ithalatlarda ise, hızlı kargo firmaları aracılığıyla ithalat işlemleri gerçekleştirilecek ve eşyanın ithalinde alınması gereken normal vergiler tahsil edilecek.

İnşallah bir sürprizle karşılaşmayız.

amazon direkt dhl ile kapıya teslim yani 150 üstü de olsa neyse ilgili vergi vs hepsini ekleyip yine kapına teslim edebilir ... çok eskiden bir kere başıma gelmişti.. dhl direk aradı beni bir vekalet gibi kağıt imzalattı scan ettim gönderdim... onunla gümrükten çektiler malı aldım ama tabi limit üstü diye epey pahalıya patladı... 150 euro'luk mal için 3 katı filan masraf etmek durumunda kalabiliriz... görecez

Mevzuat net değil... AB diye belirtmemiş ama sanki hepsi için (ilaç hariç) 150 olmuş gibi...

Buna göre, posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya ilişkin muafiyet düzenlemelerinde, halihazırda tek ve maktu vergiye tabi ve posta idaresi ile Bakanlıkça yetkilendirilen hızlı kargo şirketlerince beyan edilen eşya için geçerli olan 1500 avro kıymet limiti 150 avroya düşürüldü.

Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 avroyu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 avroyu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden AB ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde yüzde 18, diğer ülkelerden gelmesi halinde yüzde 30 vergi alınacak. Diğer ülkelerden gelen eşya için halihazırda yüzde 20 vergi oranı uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda bu oranlara ilave yüzde 20 tek ve maktu bir vergi tahsil edilecek.

1 Mayıs 2022’de yürürlüğe girecek Resmi Gazete kararında şu ifadelere yer verildi:

“Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;

Geri