Thomann'dan Alışveriş

Kafa amfi standart boy ise yani mini tiplerden değilse valize sığması oldukça zor. En büyük battal valiz bile derinlik olarak kurtarmayabilir. Üstelik kafa epey ağır olur, valizde ekonomi bilet 23kg limit var.
Ayrıca KİŞİSEL eşya olması için illa kutusuz olması gerektiğini sanmıyorum. Pandeminin hemen başında Yamaha THR'yi kutusuyla elimde taşıyarak Londra'dan buraya getirmiştim kimse de bir şey sormadı. Bir tek Londra'da polis ne bu dedi, adam da rock'çı çıkmaz mı 10 dakika amfi gitar muhabbeti yapmıştık :)

Yok hocam, ufak kafalardan alırım alırsan 20-25w olanlardan. Revv g20 veya peavey 6505 hm gibi. Benim mesa mini sırt çantama sığıyor, olmadı oraya da koyabilirim kabine almak için.

herkese merhaba. 2 hafta önce freqout pedal siparişi vermiştim. ürün 11 ağustosta türkiyeye geldi, dün de muayenesi yapılmış ve ankaraya sevk edilmiş. takip kısmına baktığımda bütün ücretler 0 tl olarak görünüyor. ben bu ücretleri ankaradaki gümrüğe mi ödeyeceğim? bunun için nereyi arayıp iletişime geçmem gerekiyor? ürünler 133 euro, kargo 30 euro. 150 euronun üstü deyip sıkıntı çıkartabilirler mi sizce? süreçle ilgili bilgi vereceklere teşekkür ederim şimdiden

Bu işler dönüp dolaşıp hep sağduyuya dayanıyor aslında. Zamanında 12 sise şarabı birini bile kirmadan valizde taşımıştım. Çok akıllı bir hareket değildi ama yeterince sararak oldu işte. Siz de biliyorsunuz aslında, hırsızlığından hasarına, vergisinden gümrüğüne bir ton risk hep var. Bunları alıp almamak düzenlemeleri, haklarınızı ve nihai olarak kendi sebat kapasitenizi bilmeye kalıyor.

Soruya cevaben: Açıkçası ben öyle nispeten küçük, lunchbox tipi bir şey getiriyor olsam elimde uçağa sokmayı denerdim. Önce havayolu ile konuşup bir engel var mi doye sorar, sonra havalimanindan kisitlamalara bakarbsonra da yürürdum. En fazla bavula havalimaninda yerlestirmek gerekir ki sanmıyorum. Daha önce o tip amfileri uçağa soktum. Güvenlik soruyor falan ama şahsen bir sorun yaşamadım.
Thomann harici konuları da konuştuğumuz için bilenlere şunu sormak istiyorum, 18 inde yurtdışına çıkacağım ve temiz bir kafa amfi alıp gelme planım var.

Eğer bu gerçekleşirse; bavulda elbiselere sarıp sarmayalarak kutusuz (kişisel eşyam olarak) şekilde getirmeyi düşünüyorum. Tüm bu düşünceler ışığında bu amfinin lambalarını sökmem daha sağlıklı olur gibi geliyor bana? Bilenler yardımcı olabilirse çok sevinirim arkadaşlar.

Bu aralar Avrupa'da neredeyse tüm ülkelerde ve alanlarda ciddi grev ve eleman eksiklikleri var. Yer hizmetleri inanılmaz aksıyor. Normalde hunharca davrandıkları valizleri artık dozerle yükleseler şaşırmam. Avrupa bir nebze ama gittiğiniz yer biraz 3. dünya ise valize kıymetli şey koymak da riskli. Filipinler dönüşü THY olmasına rağmen valizimden birkaç kutu ciddi pahalı puro, çakmak, puro kesici vs çalınmıştı. Başka hiçbir şeye dokunmamışlar, valizi açıp almışlar. İstanbul'da tesadüf farketim, valiz epey hırpalanmıştı, arasında t-shirt filan dışarı sarkmıştı ki çok titiz valiz yaparım... ohaa ne olmuş buna dur bir de içine bakayım dedim, mallar gitmiş.

Ben almanyaya gideceğim, oradan dönüşte de elim boş gelmeyeyim istiyorum. Peavey'in 6505 mini kafa amfisi gözüme takıldı, ebat ve ağırlık olarak da uygun. Uçacağım firmanın sitesindeki kabin bagajı kurallarına da uyuyor, sırt çantama atıp getirebilirim gibi duruyor şu an. Kutusunu atar, çantama koyar getiririm diye umuyorum. :)

Ben almanyaya gideceğim, oradan dönüşte de elim boş gelmeyeyim istiyorum. Peavey'in 6505 mini kafa amfisi gözüme takıldı, ebat ve ağırlık olarak da uygun. Uçacağım firmanın sitesindeki kabin bagajı kurallarına da uyuyor, sırt çantama atıp getirebilirim gibi duruyor şu an. Kutusunu atar, çantama koyar getiririm diye umuyorum. :)

O zaman havalimanina ciddi 4 saat önce falan gidin. Guvenlikti, oydu buydu epey sürüyor. Hava yolculuğu pandemiden öncesine göre epey farkli maalesef.

Havaalanına erken gitmenin yanı sıra ilk işiniz eğer bagajınız varsa kontuarınızı sağa sola, görevlilere vs. sorup öğrenin, havaalanı tabelalarında yer almasını beklemeyin. Öğrenir öğrenmez varsa sıra girin, yoksa en önde bekleyin. Hatta kuyruk çoktan oluşmuşsa bir görevliye durumunuzu izah edin, belki sizi check-in’e önden alırlar. Mümkün olduğunca check-in / bagaj işlerinizi erken halledin ki güvenlikten geçerken olası sorulara yanıt vermeye, vergi iadesi alacaksanız gümrük işlemleri vs. için vaktiniz olsun. Terlemeden rahat rahat yolculuğunuzu gerçekleştirirsiniz.

Ben 5 saat erken gidip tabelada kontuarın belirmesini beklemiştim. Uçuşa 2,5 saat kala belli oldu. Kontuara gittiğimde de 1 saat 15 dakika kuyruk beklemiştim, insanlar bir şekilde öğrenmişler ve çoktan sıraya girmişlerdi. Ben ise onları başka uçuş yolcusu sanıp banklarda oturup tabela takip ettim saf saf. Gerisi deli gibi koşma, su gibi terleme, bol bol stres…

Tabi bunlar thomann’dan alışveriş için geçerli :)

Gideceğiniz ülke tam neresi bilmiyorum ama Amerika özellikle Los Angeles havalimanı tam bir kaos. Ablam uzun yıllardır orda yaşadığı için o da ben de sık sık gidip geldiğimiz için paraya kıyıp Lounge hizmeti veren bir amex çıkarttım.

Uçuş öncesi hizmet talep ediyorsun adresinden gelip seni alıp biniş işlemlerini yine farklı bir alanda gerçekleştirip daha sonrasında da uçağa bineceğin zamana kadar geçecek süre içerisinde kalacağın başka bir alana seni yerleştiriyorlar.

Sık sık yurtdışı seyahati yapanlar için tavsiye ederim. Bu uygulama bankadan bankaya da değişiyor. Benim Amex tercih etmemde ki neden global anlamda ciddi tanınıyor olması.

Olaylara gel ya.
Velev ki yurtdisinda bi evim daha var ve 10.000 dolarlik hic calmadigim sifir gozuken gibson’umu tr’de ki evime getirmek isteyecegim. Gumruk memuru beyfendiye agiz yapip onunde egilecegim, aman saplamasin diye de dua edecegim :)

Ulke nerelere geldi be. Nerden para koparsam diye ugrasiyo canim devletim benim….. varolsun….

herkese merhaba. 19 gün bekleyişin sonunda sipariş verdiğim freqout pedal ve Thomann adaptörü gümrükten aldım. 1 tl damga vergisi, 450 tl gümrük vergisi, 16 tl gümrüğe sunma ücreti ödedim. siparişim 133 avro idi. yüzde 18 vergi alınmış oldu. ankara Yenimahalle pim şubesindeki memurlar iyi davrandı şansıma :) faturayı istediler ve bayağı bir sorguladılar. paket zaten 2- 3 kez açılmış sonuçta sorunsuz aldım ürünleri :) 150 avro üstü siparişlerle ilgili de 2- 3 memurla konuştuk astarı yüzünü geçiyor hiç bulaşma dediler :) beyanname doldurma işinden anlıyorsan müşavir olmadan teslim alabilirsin diyorlar. mevzuatta bir engel teşkil etmiyormuş ama beyanname doldurmak zor ve hata kabul etmeyen bir iş diyorlar. benim söyleyeceklerim bu kadar. umarım alışveriş yapacaklara bir nebzede olsa katkı sağlar.

herkese merhaba. 19 gün bekleyişin sonunda sipariş verdiğim freqout pedal ve Thomann adaptörü gümrükten aldım. 1 tl damga vergisi, 450 tl gümrük vergisi, 16 tl gümrüğe sunma ücreti ödedim. siparişim 133 avro idi. yüzde 18 vergi alınmış oldu. ankara Yenimahalle pim şubesindeki memurlar iyi davrandı şansıma :) faturayı istediler ve bayağı bir sorguladılar. paket zaten 2- 3 kez açılmış sonuçta sorunsuz aldım ürünleri :) 150 avro üstü siparişlerle ilgili de 2- 3 memurla konuştuk astarı yüzünü geçiyor hiç bulaşma dediler :) beyanname doldurma işinden anlıyorsan müşavir olmadan teslim alabilirsin diyorlar. mevzuatta bir engel teşkil etmiyormuş ama beyanname doldurmak zor ve hata kabul etmeyen bir iş diyorlar. benim söyleyeceklerim bu kadar. umarım alışveriş yapacaklara bir nebzede olsa katkı sağlar.

Gümrükten teslim almanız için sizi mi çağırdılar? 150 euro altı olduğu için PTT kapınıza getirebilirdi gibi düşündüm de.

O değil de;

Her ay bi şeyler alır satar, ne bileyim ekler çıkarırdım. Ya da Tubeampdoctor’dan parça, bakım, sarfiyat malzeme söylerdim, duruldum. Ne heves ne de istek bıraktı coğrafya.

Farkında olmadan tüm yurtdışı alışverişlerim bitmiş. Sıkıldıkça thomann indirimlere girip hayal kurardım oysa ki…

Herkese gümrükle olan münasabetinde sabır ve şans diliyorum.

Bildiğim kadarıyla artık her ne kadar sipariş olursa olsun gümrüğe çağrılıyoruz. Yalnız Thomann bize elektronik fatura gönderiyor. Yani gelen ürün de fatura verilmiyor. Acaba kağıt fatura talep edersek 150 Euro altı siparişlerde direk evimize gelir mi emin olamadım bilenler varsa bilgilendirebilir. Öte yandan bir konu daha var. reverb Üzerinden Yamaha thr5 bakıyorum. Amerika postam diye bir aracı firmayla görüştüm. 300-400 $ Siparişlerinizi evinize kadar getiriyoruz dediler. %30 vergi tabi Amerika’dan gelen siparişler için. Artı 25 $ da biz alıyoruz dediler. Gümrükle ilgili sıkıntı yaşamazsınız, evinize kadar getiririz dediler. Doğruluğunu bilmiyorum tabi. Ya da almak mantıklı mı. Çünkü hem fiyatlar biraz daha pahalı, hem de vergi %10 daha fazla avrupaya göre.

Bildiğim kadarıyla artık her ne kadar sipariş olursa olsun gümrüğe çağrılıyoruz. Yalnız Thomann bize elektronik fatura gönderiyor. Yani gelen ürün de fatura verilmiyor. Acaba kağıt fatura talep edersek 150 Euro altı siparişlerde direk evimize gelir mi emin olamadım bilenler varsa bilgilendirebilir. Öte yandan bir konu daha var. reverb Üzerinden Yamaha thr5 bakıyorum. Amerika postam diye bir aracı firmayla görüştüm. 300-400 $ Siparişlerinizi evinize kadar getiriyoruz dediler. %30 vergi tabi Amerika’dan gelen siparişler için. Artı 25 $ da biz alıyoruz dediler. Gümrükle ilgili sıkıntı yaşamazsınız, evinize kadar getiririz dediler. Doğruluğunu bilmiyorum tabi. Ya da almak mantıklı mı. Çünkü hem fiyatlar biraz daha pahalı, hem de vergi %10 daha fazla avrupaya göre.

Son değişikliklerden sonra bana pek mantıklı gelmedi bu koşullar, yok ben illa sipariş vermeyi düşünüyorum diyorsanız cebinizde ürünün fiyatı hariç bir 300-400 usd daha bulundurun derim.

Bu aracı firma yıllardır var ve yıllardır bir türlü cesaret edemedim bu vb aracı firmalara sipariş vermek için.

Hele bu düzenleme sonrası ne kadar güvenilir orası ayrı muamma. İçimizden bir Kara Murat çıkarsa öğreneceğiz 😅

Geri