Thomann'dan Alışveriş

Bankada döviz hesabı olan, döviz ile para kazanan, Hazinenin dövizli kağıtlarından alan, dövizli hisse senedinden kazanç sağlayanların elde ettiği kazançtan %40'a kadar vergi alınması yönünde bir kanun.
anapara değil stopaj oranı ... döviz hesaplarında kazançtan %25 stopaj vardı zaten şimdi %40'a yükseltilecek.... döviz faiz getirisi tabi, kur artışında gelen kısım değil

Bilgim olduğundan değil, tecrübeme dayanarak söylemiştim, kaldı ki kitlenmemesi gerekir. Aşağıdaki linkte tüm soru ve cevaplar var aslında.

6.Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
Cevap:
Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Bu durumda arkadaşın sadece ürün bedeli 150 euro altında kaldığı için, kargo bedeli faturada ayrı kalemde yazıldığı sürece olumsuz bir durum yaşanmaması gerekir. Ancak dediğim gibi vergi yüzdesi artmıştır ya da artacaktır, o durum şansınıza.

Bunu kaçırmışım sanırım. Netekim hiç güvenmiyorum bu çakallara. Tayda'dan kargo dahil 17 dolara gelen C tip potansiyometrelerime 240 lira vergi çıkaran bir oluşumdan bahsediyoruz, ki ürün bedeli 8 dolar idi..

150 Euro bedelin nasıl hesaplanacağı şansınıza düşen gümrük memurunun bilgi ve dikkatine bağlı. Faturaya bakmadan "Bu mal 150 Euro'dan yüksek bedelli" diye kestirip atarsa Uluslararası Posta İşleme Merkezi'ne çağırılıyorsunuz. Benim yaşadığım vakalarda (2 defa yok yere gittim) ürün bedelinin 150 Euro altı olduğunu söyleyince oradaki görevli "Evet doğru" deyip beni vezeneye yolladı, sonra siparişimi teslim etti. Son iki sipariximdeyse ürün+kargo 150 Euro'yu geçtiği halde eve teslim edildi. Kısacası biraz zahmetli de olsa siparişinizi kurtarıyorsunuz

Yani buradaki kıstas; "Benim thomann'da bulduğum ürün burada yok, olsa bile çok makul fiyatlarda, ne kadar uğraşırsam uğraşayım yine de thomann'dan almak tüm uğraşılara değer" kıstasıdır, kanaatimce :)
Sınırı, ürün bedelinde geçerseniz, gümrük, ithalat, müşavir, memur vs. uğraşacaksınız
Sınırı, sınırın altındaki ürün bedeli + kargo ile geçerseniz, memurun insiyatifine göre uğraşacaksınız
Sınırı hiç bir şekilde geçmezseniz, yine uğraşacak bir şey bulursunuz ( gelecek mi, takılacak mı, değecek mi )

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. ben İzmir de yaşıyorum diyelim ki beni gümrüğe çağırdılar ürünüm takıldığı için benim şehrimdeki gümrüğe mi gidip alıyorum? yoksa kalkıp İstanbula falan mı gitmem gerekiyo?

Daha önce alışveriş yaptım 2 haftada geldi sorularınızı yanıtlayabilirim
resim_2023-11-29_231408156.jpeg

anapara değil stopaj oranı ... döviz hesaplarında kazançtan %25 stopaj vardı zaten şimdi %40'a yükseltilecek.... döviz faiz getirisi tabi, kur artışında gelen kısım değil
Valla ben muhasebeci olmadığım için bu vergi arttırımının nereden kimsen nasıl kesileceği konusunda da en ufak bir fikrim yok.

Sadece ilk vergi arttırma yetkisi verileceği ve %40 olarak konuşuldu.

Sonra bunun detayları meclise sunulduğunda detaylarını görünce yazayım dedim. Galiba alış verişi etkilemiyor. Emin değilim

CB zaten bu tip şeylerde bilmem kaç % kadar arttırma yetkisi var. Yani meclis xxx vergisi keselim 25% olsun derse CB yok 40% olsun diyebiliyor. Örnek rakam..

Döviz bazlı getiriler üzerinden (DTH, eurobond tahvil vb..) kazanç stopajı 40% olacak. Thomann ile ilgisi yok ama tabi 2 gün geçer ithalattaki tiri viri kalemi de %200 arttırılsın filan denebilir mi... denir... bilemem

CB zaten bu tip şeylerde bilmem kaç % kadar arttırma yetkisi var. Yani meclis xxx vergisi keselim 25% olsun derse CB yok 40% olsun diyebiliyor. Örnek rakam..

Döviz bazlı getiriler üzerinden (DTH, eurobond tahvil vb..) kazanç stopajı 40% olacak. Thomann ile ilgisi yok ama tabi 2 gün geçer ithalattaki tiri viri kalemi de %200 arttırılsın filan denebilir mi... denir... bilemem
o kalemlerdeki vergileri arttıracağımı mehmet şimşek zaten söylemişti 1 ay önce.

Çalışma başlattıklarını ve ya vergi artışı olacağı yada ek vergi getireceklerini söylemişti. Hatta bir ekonomi dergisinde " verginin de vergisi yolda " diye manşet atılmıştı.

Bekliyoruz bakalım.

Hazine ve maliye bakanı az önce açıklama yaptı.

" Temmuzda bütçeyi düzeltmek için KDV gibi, ÖTV gibi vergi artışlarına gittik. Bu vergi artışları tekrarlanmayacak." Dedi.

Gümrüğe takıldı mı? 30 Euro shipping kısmını 150 Euro sınırına eklediler mi? Açıkçası ürün kaç TL' ye geldi? :)
137 Euro olarak geldi bana 107 euro zaten gitarın fiyatıydı 30 euroda kargo parası o yüzden 150 euro sınır problemini yaşamadım.Onun dışında kargo olarak PTT ile geldi ve kapıda vergi olarak 640 TL civarı bir şey ödedim.Gitar gayet korunaklı gelmişti ancak açtığımda tellerin okstilenmiş olduğunu pas tuttuğunu gördüm.Bunu canlı desteğe ilettiğimde gitarın ve tellerin fotoğrafını göndermemi istediler.Gönderdikten sonra bana 2 seçenek sundular tarafınıza hali hazırda gitar üzerinde takılı olan 1 dolarlık telleri kargoyla yollayabiliriz ya da ödeme yönteminize 5 dolar iade sağlayabiliriz dediler.Bende haliyle 5 dolarlık iadeyi seçtim ve kendim Ernie Ball tel alıp taktım.Benim için güzel bir alışveriş oldu gayet memnunum sonradan ihtiyacım olursa kesinlikle tekrardan yapacağım.

137 Euro olarak geldi bana 107 euro zaten gitarın fiyatıydı 30 euroda kargo parası o yüzden 150 euro sınır problemini yaşamadım.Onun dışında kargo olarak PTT ile geldi ve kapıda vergi olarak 640 TL civarı bir şey ödedim.Gitar gayet korunaklı gelmişti ancak açtığımda tellerin okstilenmiş olduğunu pas tuttuğunu gördüm.Bunu canlı desteğe ilettiğimde gitarın ve tellerin fotoğrafını göndermemi istediler.Gönderdikten sonra bana 2 seçenek sundular tarafınıza hali hazırda gitar üzerinde takılı olan 1 dolarlık telleri kargoyla yollayabiliriz ya da ödeme yönteminize 5 dolar iade sağlayabiliriz dediler.Bende haliyle 5 dolarlık iadeyi seçtim ve kendim Ernie Ball tel alıp taktım.Benim için güzel bir alışveriş oldu gayet memnunum sonradan ihtiyacım olursa kesinlikle tekrardan yapacağım.
Çok iyi bir deneyim yaşamışsınız. Bu gaz ile ben de sipariş veriyorum. :)

Daha önce alışveriş yaptım 2 haftada geldi sorularınızı yanıtlayabilirim
162513 eklentisini görüntüle
Ya hocam bende Jackson ke3 var. İl dışına gitme durumlarım olduğu için bi hardcase alıcam fakat bu bana kaça patlar totalde kestiremiyorum. 142 euro diyor fiyatına fakat gümrükte hesaplanırken 30 euroluk shipping kısmı ekleniyor mu? Tecrübeni ve yorumunu aktarırsan sevinirim

Bir kaç sorum var.

Bir süredir Harley Benton JA-20HH almayı planlıyordum, nihayet ayın 5'inde alacağım(iki gün sonra)
Dikkat etmem gerekenler neler?
Ürünün fiyatı kargo ile birlikte 155€ tutuyor, ekstra vergi çıkar mı yoksa kargo ücreti sayılmıyor mu?
Sorunsuz bir şekilde elime ulaşır mı? Ya da hiç elime ulaşmayıp paramın yanma ihtimali var mı?

Önceden alışveriş yapmış bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Bir kaç sorum var.

Bir süredir Harley Benton JA-20HH almayı planlıyordum, nihayet ayın 5'inde alacağım(iki gün sonra)
Dikkat etmem gerekenler neler?
Ürünün fiyatı kargo ile birlikte 155€ tutuyor, ekstra vergi çıkar mı yoksa kargo ücreti sayılmıyor mu?
Sorunsuz bir şekilde elime ulaşır mı? Ya da hiç elime ulaşmayıp paramın yanma ihtimali var mı?

Önceden alışveriş yapmış bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Bir sayfa geride dosya paylaştım iade ile ilgili oraya bakabilirsiniz görünüşe göre sorun yok gibi. Yukarıda da başka bir arkadaş deneyim yazmıştı.

Geri