Thomann'dan Alışveriş

sagol. teoride hesaplandigini biliyorum. ancak paylasilmis gercek bi alisveris yok henuz. belki tahmin edilenden daha dusuk bir vergi vardir.
Var maalesef.

sagol. teoride hesaplandigini biliyorum. ancak paylasilmis gercek bi alisveris yok henuz. belki tahmin edilenden daha dusuk bir vergi vardir.
Gerçek alış veriş yok mu ?

Bir arkadaş pedal almış. Rakamları çok net anımsamıyorum yazıyı bul oku.

Ama;

Pedal için satıcıya 10.000 lira ödemiş. Türkiye'de vergi kdv ötv müşavir vekaletname v.s. toplam ücret de sanırım bir 10.000 daha ödeme rakamı çıkmış.

Sanırım pedalı gümrükten geri iade edecekti en son. araştır iyice bence.

rezillik ya resmen 80 ler rusyası olduk anasını satim, işin acı kısmı yerli üretimde yok. yiyecek içecek ulaşım enerji kaynakları dışa bağlı halde, dünyada bir örneği yoktur anasını satim, ne boktan ülkeymiş bilader. 10 senede ağzımıza sıçtılar.

kıçı kırık, nevsini gidermek için 250 euroluk bilmemne kasa bilmemne manyetik dizlimi replikamsı gitar alacaksın, kargosu vergisi müşaviri boku püsürü 600 euroya gelecek, döviz kuru ebesininki gibi uçmuş birde, ülkenin %70 i 250$ maaş alırken, vay anam vay.

Öncelikle bu ilk post'um sana denk geldi dayanamadım :),

Beğenmediğin 80 ler rusyasında müzisyenler ve bilim insanları eşit kazanç (hatta daha fazla kazandıkları konusunda rivayetler de var) kazanıyorlardı. Keşke o döneme gitsekte nux a mosky ye kalmasaydık.

ben thomann dan 330 euro ya bi gitar alıcam tahminen ne kadar tutar ? müşavir falan tutmak zorunda kalır mıyım
standart prosedür dışında başak hiç bir ücret ödemiyorsun.

Peki standart prosedür ne ?

330 euro ödediğin ürün için ek olarak Devletimize 1 tane daha 330 euro ödeyeceksin + mali müşavir ücreti + mali müşavire vekaletname çıkarmak için noter masrafı.

Hepsi bu kadar. Sudan ucuz Baldan tatlı.

standart prosedür dışında başak hiç bir ücret ödemiyorsun.

Peki standart prosedür ne ?

330 euro ödediğin ürün için ek olarak Devletimize 1 tane daha 330 euro ödeyeceksin + mali müşavir ücreti + mali müşavire vekaletname çıkarmak için noter masrafı.

Hepsi bu kadar. Sudan ucuz Baldan tatlı.
Amazon formatı farklı mı acaba ya . 3-5 yerde okudum bir şeyler dalga mı geçiyorlar ciddiler mi anlamadım.

Amazon formatı farklı mı acaba ya . 3-5 yerde okudum bir şeyler dalga mı geçiyorlar ciddiler mi anlamadım.
Merhaba,
Amazon'da genelde şöyle oluyor. Satıcı eğer Amazon'un kendisi ise ve ürün sayfasında "İthalat Ücreti Depozitosu Dahil" diye belirtilmişse, ne aldığınız bir önemi olmadan ve ekstra bir ücret ödemeden (kargo ödüyorsunuz sadece) Amazon kapınıza kadar getiriyor. Eğer satıcı farklı ise ürün Türkiye'ye girdiğinde gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Eğer ürün fiyatı 150 Euro'dan fazla ise de önceki sayfalarda da konuşulduğu gibi nerdeyse ürün ücreti kadar vergi ödüyorsunuz.

Muhalif bilinen gazetelerde yazan bunun gibi bazı tipler bile böyle dillendirir ve talep ederse, yakında 5$'lık alışveriş için bile antrepo bedeli ödenip, müşavirlik hizmeti alınması gerekebilir. Hiç şaşırmam..

Yurtdışından alınan (veya alınması gereken) her şeyin Türkiye'de muadilini olduğunu düşünmek bile başlı başına geri zekalılık..

Evet.. 150€ diye bir sınır da yok aslında.. Bugün 125€'luk Banzai siparişimi "çok" olduğu gerekçesiyle UKİM'den teslim alamadım. Teslim alamayacağım ürünler için İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna gittim (gidiş/dönüş 6 saat). Keyfi iş yapan bir gümrük memurunun aptalca argümanlarına maruz kaldım.. Oluşturmam bile haftalar süren üç kuruşluk siparişimi almak için (sinirlenmeden) her şeyi denedim ve sonunda da çileden çıkmam üzerine güvenlik tarafından dışarı alınarak günü taçlandırdım.

Neyin "çok" olduğunun bir tanımı yok.. 10 tane potans bile sipariş etsem gümrükteki bir paşa ticari olarak değerlendirip beyanname isteyebilir. Belli ki, beyanname kapısı artık bir kere açıldığı için, normalde ticari görmeyecekleri şeyleri de o tarafa yönlendirecekler..

Amfiniz falan da bozulacak olursa Neutrik, Cliff, Alpha yok artık.. Bunlar var.. Hem daha hesaplı..

Son düzenleme:
Herhalde şu özeti tekrar geçmek gerekiyor: Bu düzenleme, bizim gibiler yurtdışından alışveriş YAPAMASIN diye getirildi.
"Bizim gibiler" derken kimi kast ediyorum ?
Şöyle izah edeyim.
Sınıflar üzerinden üretilen bir düşünceye göre, ahlak da, hukuk da orta sınıfı ilgilendirir.
Çünkü zengin zaten parasını bastırınca her türlü kuralı deler ve istediğini alır.
Fakirin ise zaten tüketimle işi olmaz; o da sağkalma derdindedir ve aç kalmamak için ne gerekirse yapar.
O yüzden bir ülkenin orta sınıfı, insani gelişmişlik düzeyi açısından en önemli rolü oynar:)

Tecrübesi olan biri yolcu beraberinde getirilen ürünler için gümrük işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatabilirse sevinirim.
Uğraştırıyor mu yoksa hemen halloluyor mu?
Ödeme nasıl yapılıyor (nakit/kart)?
Vergi ürünün tam fiyatından mı hesaplanıyor yoksa 430 euroluk muafiyet düşüldükten sonra kalan fiyattan mı? Örn. 500 euroluk ürünün vergisi 70 euro üzerinden mi hesaplanıyor?

Bir arkadaş aracılığıyla ürün getirmeyi düşünüyorum ama havalimanında ne kadar iş çıkaracak bilmiyorum.

Tecrübesi olan biri yolcu beraberinde getirilen ürünler için gümrük işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatabilirse sevinirim.
Uğraştırıyor mu yoksa hemen halloluyor mu?
Ödeme nasıl yapılıyor (nakit/kart)?
Vergi ürünün tam fiyatından mı hesaplanıyor yoksa 430 euroluk muafiyet düşüldükten sonra kalan fiyattan mı? Örn. 500 euroluk ürünün vergisi 70 euro üzerinden mi hesaplanıyor?

Bir arkadaş aracılığıyla ürün getirmeyi düşünüyorum ama havalimanında ne kadar iş çıkaracak bilmiyorum.
Valla ben dün Antalya gümrükle görüştüm. 1 taneyse ve yanında getiriyorsa bir şey olmaz dediler. Hemen ardından İzmir gümrükle görüştüm oOOoO VeRgi verecen vergi dediler. Açıkçası hiçbir sağlıklı bilgi yok. Ben de gitar getirteceğim, geldiği gün göreceğiz..

Evet.. 150€ diye bir sınır da yok aslında.. Bugün 125€'luk Banzai siparişimi "çok" olduğu gerekçesiyle UKİM'den teslim alamadım. Teslim alamayacağım ürünler için İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna gittim (gidiş/dönüş 6 saat). Keyfi iş yapan bir gümrük memurunun aptalca argümanlarına maruz kaldım.. Oluşturmam bile haftalar süren üç kuruşluk siparişimi almak için (sinirlenmeden) her şeyi denedim ve sonunda da çileden çıkmam üzerine güvenlik tarafından dışarı alınarak günü taçlandırdım.

Neyin "çok" olduğunun bir tanımı yok.. 10 tane potans bile sipariş etsem gümrükteki bir paşa ticari olarak değerlendirip beyanname isteyebilir. Belli ki, beyanname kapısı artık bir kere açıldığı için, normalde ticari görmeyecekleri şeyleri de o tarafa yönlendirecekler..

Amfiniz falan da bozulacak olursa Neutrik, Cliff, Alpha yok artık.. Bunlar var.. Hem daha hesaplı..

merhaba,
150 euro sınırına ürün bedeli+kargo+gümrük vergisi dahil.
bu tutarın tamamının 150 euroyu aşmaması lazım. sadece ürünün fiyatı olarak algılamamak lazım.

merhaba,
150 euro sınırına ürün bedeli+kargo+gümrük vergisi dahil.
bu tutarın tamamının 150 euroyu aşmaması lazım. sadece ürünün fiyatı olarak algılamamak lazım.

Ben unutmaya çalışıyorum.. Siz yaramı deşiyorsunuz.. :)

Maalesef doğru değil. PTT'nin eve yolladığı standart telgrafta "kıymet itibariyle 150€'yu geçen eşya için tarafınızca gümrük beyannamesi düzenlenmesi gerekmektedir" diye yazıyor. Ayrıca benden kargo dahil sınırın altında olan paketim için beyanname isteyen gümrük paşası, iki şeye baktıklarını; birinin "fiyat" diğerinin "adet" olduğunu ve benden beyannameyi adet sebebiyle talep ettiğini de net olarak belirtti.. Kaç adedin fazla olduğu da paşamın keyfine, ağzınızın nasıl laf yaptığına, dış görünüşünüze vb. bağlı sanıyorum. Belirli bir kriter yok.

Şunları da ekleyeyim: Şifre bulup (!) kendin beyanname hazırlayacaksın, ya da müşavir tutacaksın gibi garip bir ifade de kullandı. Ayrıca siparişin üç katını verirsem beyanname yoluyla da aynı fiyata (!) gelirmiş.

Geri