Reenkarnasyon

Ben inanmıyorum dedim. İnanmasınlar demedim. İnanmamamın nedeni de inancımla çelişmesidir. Bundan daha doğal ne olabilir? Materyalist bir arkadaş da aynı şeyi söylemiş. Ben de ona materyalizmden daha saçma değil mi demeliyim. Bence sen laf atmak için yer arıyorsun. İnancıma laf atarak da ne kadar saygılı bir insan olduğunu göstermişsin. Kısacası döktüren ben değilim;sensin.

''İnancımla çeliştiği için inanmıyorum'' cümlesindeki ironiyi farkedemedin mi hala ? :D
Saygısızlık değil amacım,öyle anladıysan kusura bakma.

adysus her yazılandan bir şey çıkarmaya çalışma lütfen. Reenkarnasyonun bilimsel olarak yokluğunu ispatlayamazsın. İnanmıyorsan, ya inandığın şeylerle zıttır ya da mantıksız geliyordur sana. İkisi de benim reenkarnasyona inanmamamın sebebidir. Yalnız en önemli sebebi inancımla çelişmesidir.

Amacım saygısızlık değil diyorsun ama dinim için mantıksız diyorsun. Ben şimdiye kadar çıkıp kimsenin inancına mantıksız demedim. Çünkü bunu saygısızlık olarak kabul ederim. Neyse saygısızlık etmek istemiyorsan bir daha böyle bir şey yazma.

reenkarnasyon saçma sapan bi olay
cem yılmaz falan bu konuyla iyi dalga geçmişti.
işte herkez önceki yaşamında önemli birisi falanım diyo
hiç birisi ben hayat kadınıydım demiyo nedense! :D

dediğim gibi ben bu işin daha maddesel kısmıyla ilgileniyorum...

maddesel olarak bir döngü var ve biz de madde olduğumuza göre , yeniden bir yapı içinde atomlarımız yer alacaktır..

dream_cather demiş ki:

İşte klasik kendine kahramanlar yaratıp o ne ile ta??ak geçerse onunla alay etmeyi benimseyen ve gereksiz düşüncelerini gerçekten önemli olan bir konu hakkında aklınca espri yapmaya kullanan bir insanlığın eseridir bu mesaj...bir tek bu mesajda değil.
Ben reankarnasyona inanıyorum,çünkü eğer böyle birşey olmasaydı hayat denen şey çok saçma ve boş olur.Niye insanlar hep kral olduklarını falan hatırlıyor hayat kadını olduğuu hatırlamıyor diyorsunuz ama soruyorum hayat kadınlığı yaptığın bir hayatımı hatırlamak daha kolaydır yoksa bir kralkenmi?İnsanlığın zihni bu şekildeir hoşuna gitmeyen şeyleri hatırlamaz, hatırlamak istemez.Ve islam dinine inanıyorum şöyledir böyledir diyenlerde düşünsün eğer insan bir kere yaşayacaksa niye bazı insanlar zengin lüks içinde yaşarken bazı ları çöp toprak içinde yaşıyor?Bu nasıl bir adalettir.Veya cennet cehennem diyorsunuz.Eğer o yoksulluk içinde yaşayan adam,yaşadığı şartlar yüzünden hırsızlık yaparsa bu yüzden cehenneme mi gitmek zorundadır?Belki zengin bir insan olsaydı hayırsever bir insan olacaktı.Birde değişik bir açıdan düşünün cehennem olayını;bizi yaratan Allah,ruhlarımız o yarattı,kişiliklerimizi şekillendirdi.Şimdi o ruhlar kötülük yaparsa onu cehennememi gönderecek.Yani marangoz yaptığı sandalye sağlam çıkmayınca kendinemi kızmalı sandalyeyemi?

Herneyse ben düşüncelerimi belirttim,biraz agresif davranmış olabilirim ama yollanan bu saygısız mesajları görünce sinirim bozuldu kusura bakmayın.

doktora gidersiniz size tedavi için bir ilaç verir, bilirsiniz belki en çok cildiye de rastlanır bu duruma ,eczaneye gidersiniz istediğiniz karışımı da doktor reçeteye yazmıştır , bunu eczacı birkaç tane ilacın karışımını bir araya getirip tüpe koyar yani sizin ilacınız karışımdan ibarettir...

maddecilerse derki : eczanedeki raflar devrildi birkaçtane kimyasal bir araya geldi ve benim ilacım hazır oldu, yani tamamen tesadüf :) tamamen doğa olayı :) ama kandırırlar sadece kendilerini :)

yahu inanmayın bunlara nedir bu saçmalık reenkarnasyon mudur her ne haltsa :D

Justice_For_Hell demiş ki:
dream_cather demiş ki:

İşte klasik kendine kahramanlar yaratıp o ne ile ta??ak geçerse onunla alay etmeyi benimseyen ve gereksiz düşüncelerini gerçekten önemli olan bir konu hakkında aklınca espri yapmaya kullanan bir insanlığın eseridir bu mesaj...bir tek bu mesajda değil.
Ben reankarnasyona inanıyorum,çünkü eğer böyle birşey olmasaydı hayat denen şey çok saçma ve boş olur.Niye insanlar hep kral olduklarını falan hatırlıyor hayat kadını olduğuu hatırlamıyor diyorsunuz ama soruyorum hayat kadınlığı yaptığın bir hayatımı hatırlamak daha kolaydır yoksa bir kralkenmi?İnsanlığın zihni bu şekildeir hoşuna gitmeyen şeyleri hatırlamaz, hatırlamak istemez.Ve islam dinine inanıyorum şöyledir böyledir diyenlerde düşünsün eğer insan bir kere yaşayacaksa niye bazı insanlar zengin lüks içinde yaşarken bazı ları çöp toprak içinde yaşıyor?Bu nasıl bir adalettir.Veya cennet cehennem diyorsunuz.Eğer o yoksulluk içinde yaşayan adam,yaşadığı şartlar yüzünden hırsızlık yaparsa bu yüzden cehenneme mi gitmek zorundadır?Belki zengin bir insan olsaydı hayırsever bir insan olacaktı.Birde değişik bir açıdan düşünün cehennem olayını;bizi yaratan Allah,ruhlarımız o yarattı,kişiliklerimizi şekillendirdi.Şimdi o ruhlar kötülük yaparsa onu cehennememi gönderecek.Yani marangoz yaptığı sandalye sağlam çıkmayınca kendinemi kızmalı sandalyeyemi?

Herneyse ben düşüncelerimi belirttim,biraz agresif davranmış olabilirim ama yollanan bu saygısız mesajları görünce sinirim bozuldu kusura bakmayın.

tabi tabi zaten ahirette turnike var isteyen bidaha geliyo :)
Böyle komik şey olurmuya?

Reenkarnasyona inanırım. Çünkü kardeşimin anneme beş yaşında bir laf ederek buna inanmamı sağladı.

Ben yukarıda, cennetteyken baktım, en güzel aile hangisi diye, sonra onu seçtim, hop, karnına girdim!

Kız bunu beş yaşındayken söyledi... Ve benim bildiğim iki reenkarnasyon inancından birine göre çocuklar ailelerini seçerler; aynen bu şekilde.

İlk reenkarnasyon inancı daha yaygın olan; kişinin öldükten sonra, başka bir beden ile yeniden doğması... Ama delirmesi önlenmesi için hafızasının ya silinmiş, ya da sadece biyolojik bağlamda, DNA'nın derinliklerinde saklı kalmış olması da bir eklenti. Bu şekilde, bir döngü sağlanıyor.

İkinci inanç daha değişik. Buna göre, biz şu an Cehennem'deyiz. (ne sürpriz ama!?) Öldüğümüz zaman, ruh Ölüm sınırını aşıyoruz. Geldiğimiz noktada, bir seçenek sunulmadan bize, bir seçim yapılıyor. İyilikle dolu bir hayatımız varsa, Cennet'e gidiyoruz, ikinci dünyaya. O dünyada kötülük yaptığımız takdirde Cehenneme dönüyoruz. Yok, Cennet'tede iyiysek, nihayet Nirvana'ya ulaşıyoruz.(Yemin billah sıkmadım bu ikinciyi)

Reenkarnasyon niye mantıklı geliyor diye soracak olursanız... Bir bireyi yaratan şey sonsuz değişkenlerin birleşimidir. Ses, yüz, göz şekli, kirpik sayısı gibi. Bu yüzden, not olarak sokayım araya, bir birey kendi varlığını asla tamamen göremez, algılayamaz. Her neyse, bunca değişkenin her bireyde farklı olması mümkün mü? 2,000 yılında dünyada 6, 080, 000, 000 insan vardı. Peki, sizce, bütün bu insanların tamamen farklı olması mümkün mü..? Hele ölenlerden de farklı olmaları!? Tabii ki değil. Ayrıca yukarıda fabrika mı var? Sürekli bağımsız ruh üretecek kadar potansiyelin cennette falan olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla, bir döngü sağlanarak, "işlerin yürümesi" sağlanıyor. Zaten habitat'ın işlemesini sağlayan iki şey var; denge ve döngü.

Kount demiş ki:
İkinci inanç daha değişik. Buna göre, biz şu an Cehennem'deyiz. (ne sürpriz ama!?) Öldüğümüz zaman, ruh Ölüm sınırını aşıyoruz. Geldiğimiz noktada, bir seçenek sunulmadan bize, bir seçim yapılıyor. İyilikle dolu bir hayatımız varsa, Cennet'e gidiyoruz, ikinci dünyaya. O dünyada kötülük yaptığımız takdirde Cehenneme dönüyoruz. Yok, Cennet'tede iyiysek, nihayet Nirvana'ya ulaşıyoruz.(Yemin billah sıkmadım bu ikinciyi)
Bu ikinci inanç şeklini kimden duydun :?: :!:

impala demiş ki:
Kount demiş ki:
Bu ikinci inanç şeklini kimden duydun :?: :!:

Birkaç kişiden birden.

kimse ilk varoluşun nasıl olduğunu açıklayamaz hayat her yer ve her şey aslında büyük birer mucizedir. Paganlar şamanlar hindular ve 3 ilahi dinde bunu insanlara anlatmaya çalısmıstır. insanın bir enerji olduğuna inananlar bu enerjinin yoğunluğunu bedenden aldığını beden tükenince baska bir bedende tekrar enerji dolacağını varsaymışlar ya da düşünmüşlerdir. doğa ana (gaia) ya inanlar ruh'un ebedi olduğuna inanırlar ve aslında reenkarnasyona inananlarda tek tanrı inancını istemeden de olsa benimsemişlerdir. Yaradılış her zaman ilgi çekmiş ve tartışılmıştır. Felsefede etik ne kadar anlamsız gelirse tanrılar ve inanışlar o kadar açıklanamazdır.

Reankarnasyon ve ahiret inancı birbiriyle karşılaştırılamaz. İslamda veya Hiristiyanlıkta varmış gibi görünen adaletsizlikler tamamen insanların yarattığı hata ve suçlarla oluşmuştur, gerçek kaynaklarına maledilemez

Reankarnasyon sadece bir inançtır Bilimsel olarak ortaya konulmuş bir gerçek değildir Ahiret konusu ise sadece bir inanç veya teoriden ibaret değildir. Büyük bir mantıksal zincirin yanında, insan ruhunda bulunan, vicdan ve adelet hislerinin götürdüğü doğal bir sonuçtur
Ayrıca iletişim ve ulaşım araçlarının olmadığı ilkel çağlarda, yüzlerce hatta belkide binlerce peygamberin farklı devirlerde ve çok uzak mekanlarda aynı tanrıdan, aynı ahiretten, ve aynı kutsallıkta insani değerlerden bahsetmiş olması dahi, bunun evrenin yaratıcısı ve hakimine ait gerçek bir mesaj olduğunu apaçık ortaya koyar.

Ve peygamber olarak seçilmiş olan insanların hepsinin, en güzel ahlaki özellikleri taşıması, sevgi, şefkat, doğruluk ve yardımseverlik gibi özellikleri en yuksek seviyede olduğu, tarih bilimcileri tarafından da onaylanan bir gerçektir. Bu da onları tayin eden varlığın adaletini ortaya koyan göstergelerden biridir. İnkar edenler her zaman iftira atarak o insanları karalamaya çalışmış ve malasef zayıf irade ve düşünceye sahip bir çok insan kesimide buna aldanmıştır.

Dinlerine bağlı insanlar tarih boyunca dinlerini küçük düşürecek yanlışlar hatta suçlar içinde olduysa bu ancak onlara ait bir hatadır
Bir baba bile özel olarak şartlandırmadıysa eğer, evladının yaptığı kötülüklerden sorumlu tutulmazken, Kullarını, kendi kararlarını verme açısından tamamen bağımsız yaratan Allah nasıl sorumlu tutulabilir

Ahirete avuntu filan diyen arkadaş acaba ne zaman ahirete gidip gelmişte böyle söylüyor? Böyle bir anısı olan varsa anlatsında dinleyelim yani.
Hani ne derler yediğin içtiğin, yatağa attığın senin olsun gördüklerini anlat:)
Ahiret olarak ifade edilen zamana henüz biz ulaşmadık, Ahiretin olmadığını söylemek için önce zaman boyutunu aşmak gerekir. Zaman yaratılmışlar için oluşturulmuş bir boyuttur ve süreçtir Yaratıcı kudret için zaman diye bir kısıtlama yoktur Onun için ahiret kuruldu ve gerçekleşti ve tamamen kontrolu altında Ancak biz zamana tabi olduğumuz için bunu göremiyoruz.

Reankarnasyon hakkında kişisel fikrim olarak şunu da ekliyeyim; Bu bence insanlarda ruyaların bir etkisi de olabilir Bazen ruyalar o kadar etkileyici olabilir ki, insanlar onları bir müddet sonra yaşamış gibi hissetmeye başlar Bu bende de çok olur
Bu birazda ruyaların ve hayallerin gücü ile alakalı Bu yönü ile araştırılsa belki çok daha faydalı bilimsel gerçeklere ulaşılabilirdi.

Rockman1 demiş ki;

Ayrıca iletişim ve ulaşım araçlarının olmadığı ilkel çağlarda, yüzlerce hatta belkide binlerce peygamberin farklı devirlerde ve çok uzak mekanlarda aynı tanrıdan, aynı ahiretten, ve aynı kutsallıkta insani değerlerden bahsetmiş olması dahi, bunun evrenin yaratıcısı ve hakimine ait gerçek bir mesaj olduğunu apaçık ortaya koyar.
mekanların çok uzak olduğu doğru değil İpek Yolu,Baharat Yolunun uğradığı coğrafyaları ele alırsak bu binlerce peygamberin aynı coğrafyadan geldiğini görürüz, çok sınırlı bir coğrafyadan.Birbirlerinden haberlerinin olmaması da senin uydurduğun bir şey. AMERİKA kıtasında bir peygamber var mı acaba ne dersin? Bütün peygamberler Arap Yarımadası ve yakınındaki coğrafyadan çıkmış ve aynı ırka mensup insanlardır. Bunlar ortada mesajdan öte bir zihin bulantısı olduğunu apaçık ortaya koyar.

Daha önce Rockman 1, peygamberlerin ahlaki açıdan vs. vs. en üst seviyede olduğunu söylemiş. Bence sadece biraz düz mantık yürütüp, olaylara objektif bakabilme yeteneğine sahip olan peygamberler, aynen o "yaratıcı kudret" gibi, "Vitrinde iyi gözükmek" sebebiyle "ahlaklı" görülmüştürler bence. İkincisi ise, cidden de o kısıtlı coğrafya içinde ortaya çıkan ve "Peygamberim ben!" diye gelen adamların birbirinden habersiz olması ne kadar saçmadır. Kimse mi hatırlamaz İsa'yı, Musa'yı da Muhammed bilmez? Bir adım geriye gidelim, kimse Musa'yı hatırlamaz da mı İsa bilmez? Yani cidden de bu "zihin bulantısı" dır, ya da gizliden gizliye birbirinden haberdar olan bu ikisi (İsa ve Muhammed), "Ben ondan bahsetmeyeyim; kopyacı falan demesinler!" mantığıyla hareket etmiş de olabilir pekala. Hatta dur bir düşüneyim; evet neden olmasın!?

Muhammed mesela, putperest bir çevrede iken, toplumsal ahlak ve benzeri ilkeleri (ki Kur'an'da İsrailoğulları'na bol bol giydirildiği göz önüne alınırsa o "habersiz olma" cidden saçmalaşıyor) bir Tek Tanrı'cının kitabını gözden geçirerek yaptığını söylerse ne olur? Hem kopyacı olur hem linç edilir, ayrıca özelliğini yitirdiği gibi, millet Muhammed'e hemen karşı atak geliştirir, "Hüleyn inansak biz İncil falan okuruz, sana ne ihtiyacımız var?".

Yine mi saçmaladım ya? Üstelik ikincisi de reenkarnasyondan çok "Peygamber, din, tanrı" haline dönüştü bu konuşma. Reenkarnasyona ben inanırım, sonra da Tanrı öldü diye de iddia ederim. Çelişkilerle dolu bir adamım.(elimden anca bu geliyor)

Geri