Tolga Burkay

• Konuyu açan tamerwink
  • Başlangıç tarihi
kral tv de clibi de dönmeye başladı.tolga burkay sözleri, düzenlemesi ve gitar tonuyla çok hoşuma gitti.

beyaz - siyah muhteşem bir şarkı. insanın içine işleyen sözleriyle şimdiden vazgeçilmezlerim arasına girdi.tam bir kış şarkısı. bu şarkıya kesinlikle clip çekilmeli sonbahar sonunda ya da kışa girerken.

soğuktu kıştı
kar yere yakışmıştı
ihtiyar bir kediyle
bir serçe bakışmıştı
soba dedi yanımdaki
güzel dedi sıcak dedi
soba dedi yanımdaki
duman dedi güzel dedi
yerler vardı yerler yoktu
ayaz dedi yanımdaki ayaz dedi beyaz dedi...

Beyaz siyah harika bir şarkı gerçekten.. Ama ben yine de "ölüm sana bana" ya da "kaçak atlar" diyorum klip için. Penceremde deniz vardı klibi süper olmuş, powertürk'te göremiyorum gerçi ama dream'de gördüm.

ben de penceremde deniz vardı adlı şarkıyı dinledim. hayatımda dinlediğim sözleri en klişe parçalardan biriydi.içinde yıldızlar dans ederdi diye bir cümle var ya.

Araştırmacı dinleyici bernart sunar :D Ee bi de şu sözlere bakın o zaman bari ve şarkıyı dinleyin bence
1945
Bu öykü biraz gerçek biraz kurgu biraz alıntı
yaşlı bir japon balıkçı bunu bana tokyoda anlattı
hatırlıyordu karardığını göklerin gündüz vakti
hiroşimadan çocukluğundan evinden bahsetti

dokuzyüz kırkbeşti sene babam ölmüştü kırkdörtte
annem fabrikada işçi abim askerde ben gurbette
anlatamadı hiç kimse neler olup bittiğini birden bire
bir acayip ejderha yutmuş herkesi memlekette
sordum annem dönmemiş eve

ve asıl favorilerimden biri

BİLMEDİÐİM BİR YERDEYİM
Nasıl geldim buraya veya neyle bilmiyorum
uçakla mı trenle mi gemiyle mi yürüyerek mi
bilmediğim bir yerdeyim

sesler farklı yüzler farklı bizim değil kaldırımlar
güneş mavi ay kapkara ters düşüyor yıldırımlar

Nasıl geldim buraya ne zaman bilmiyorum
Sabahla mı akşamla mı geceyle mi ölünce mi
bilmediğim bir yerdeyim

(Bu şarkı nefis bir ballad, bence albümü dinleyip ondan sonra karar vermekte yarar var)

ben zaten sadece o şarkısını dinlediğimi söyledim ve tekrar söylüyorum acayip klişe sözleri olan basit bir şarkı.söyleyenin yorumu da bence çok itici. bu verdiğin sözler daha güzel tabiki ama şaheser değil yani.

eup demiş ki:
bu verdiğin sözler daha güzel tabiki ama şaheser değil yani.

ya anladım seni.. ama baksana adam, aşk meşk dışında da şarkı yazılması gerektiğini hatırlatıyor millete.. şaheser türkiye de yapan var mı ki zaten. saçma sapan coverlar yerine, sevsen de sevmesen de çok kendine özgü bir iş yapmış.. bence penceremde deniz vardı şarkısını da, geniş kitleye ulaşsın hesabı kliplemişler.. albümü dinleyince anladım bunu.. sert, acıtan şarkılar var..

bernArt demiş ki:
eup demiş ki:
bu verdiğin sözler daha güzel tabiki ama şaheser değil yani.

ya anladım seni.. ama baksana adam, aşk meşk dışında da şarkı yazılması gerektiğini hatırlatıyor millete.. şaheser türkiye de yapan var mı ki zaten. saçma sapan coverlar yerine, sevsen de sevmesen de çok kendine özgü bir iş yapmış.. bence penceremde deniz vardı şarkısını da, geniş kitleye ulaşsın hesabı kliplemişler.. albümü dinleyince anladım bunu.. sert, acıtan şarkılar var..

aşk meşk dışında şarkılar yazılması gerektiği çok önceden hatırlatıldı bize dostum benim.cem karaca yazdı ilk töre cinayetini.şaheser olmaz olur mu türkiyede.aşık veysel yetmez mi?

Çok güzel... çok...
"Çöktü üstüme ağırlığı, yaşadığımız şu hafifliğin"

Bazı şarkılarda öylece kalakalırsınız. Bazıları da yol hikayelerini çağrıştırır. Mesela Tracey Chapman'ı hep İzmir-Ayvalık yolunda dinlediğimden ne zaman bir şarkısına denk gelsem, arabada hayal ederim kendimi, yollar aşar iken. Bilmem adını duydunuz mu?.. Albümü gelene kadar duymamıştım ben. Ama şarkılarında yine yollara düştüm. Tolga Burkay. 340 m/sn adını verdiği albümü Müzik Mahsûlleri Ofisi'nden çıkarmış. Öyle piyasadakilere benzemiyor. Başka bir şey. Kimse olmamış, kendi şarkılarını söylemiş. Söz ve müziklerin hepsi kendisine ait. Keşke sayıları çoğalsa dediğimiz bir albüm, umalım ki devamı gelsin.

Ebru Drew / Vatan 05/06/2005

Gençler 'Müzik Mahsulleri Ofisi' adında bir firma kurmuşlar. Ne Unkapanı'ndaki tüccar yapımcılara, ne çok uluslu yapım firmalarına artık minnet etmiyorlar. Kendi müziklerini, kendi firmalarında albüm yapıyorlar. Ve kendileri dağıtıyor. Tolga Burkay'ın '340 m/sn' ve 'Zardanadam'ı severek-dinlerken bunları da bilin istedim.

Aykut Işıklar / Tercüman

Yepyeni bir şirket olan "Müzik Mahsulleri Ofisi" imzalı Zardanadam'ın "Dibini Gör" ve Tolga Burkay'ın "340m/sn" albümlerini önümüzdeki günlerde sık sık duymaya başlayacağız gibi.
Bora Meriç / Gecce

Bu şirketin ismi ilk günden dikkatimizi çekti. Bu ismi bulan arkadaşları tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz. Bu şirketten çıkan ilk iki mahsul Tolga Burkay'ın 340m/sn ve Zardanadam'ın Dibini Gör albümleri oldu. Uzun yıllardır rock müzik piyasasında bulunan bu arkadaşların bu albümleri daha önceki çalışmalarına oranla daha fazla yankı buldu. . Her iki albümünde kayıtları çok güzel olmuş. Repertuarları çok başarılı, özellikle arabada uzun yola çıkarken mutlaka keyifle dinlenen bir tarz. Canlı performanslarını da en kısa zamanda duymak güzel olacaktır.

Müzik Gazetesi / www.muzikgazetesi.com

Tolga Burkay / 340 m/sn ( 4 Yıldız )
340 M/SN iyi çalınmış ve iyi kaydedilmiş bir albüm, Burkay şarkılarında, hayatın değişik enstantanelerinin fotoğraflarını çekmeyi ve bunu hikaye ederek dinleyiciyle paylaşmayı seviyor. İçinde hit şarkı barındırmayan, dinledikçe sevilecek türden, düzgün bir Rock albümü.

Kutlu Özmakinacı / HÜRRİYET

spotlightkid demiş ki:
kral tv de clibi de dönmeye başladı.tolga burkay sözleri, düzenlemesi ve gitar tonuyla çok hoşuma gitti.

beyaz - siyah muhteşem bir şarkı. insanın içine işleyen sözleriyle şimdiden vazgeçilmezlerim arasına girdi.tam bir kış şarkısı. bu şarkıya kesinlikle clip çekilmeli sonbahar sonunda ya da kışa girerken.

sonunda CD yi aldım ben de.. ilk dinlediğimde değil ama birkaç kez dinledikten sonra harika bir albüm aldığımı fark edip sevindim.. benim favorim "ölüm sana bana": süper, süper, süper!

yakmışım ya evimi barkımı
salmışım ortaya piçlerini hiçliğin
camdan duvarlar örmüşüm kendime şimdi
bekliyorum bilmeden neyi beklediğimi...

omzumdaki yük geçmişim
şarkılarım yolculuğumun habercisi
..
..

tolga burkay.. hiç rasgelmedim ya :roll: ama buara ismini sık duyuyorum.. dinlicez sonra bakcaz yani :roll: dinlemediğim halde şarkının ismi hoşuma gitti "penceremde deniz vardı"... enterasan ;)

yakında rastlarsın ;) şarkı güzel klip çok güzel ama bence albümde o şarkıdan çok daha güzel şarkılar var

sesini ilk duyunca "yaşar kurt yeni bi albüm mü yapmış" dedim ama sonradan baktım yaşar kurt ile alakası yok..
"penceremde deniz vardı" ve "üçleme" sözleri beynime kazınan şarkılar..
diğerleri de çok güzel, herkes albümünü bi şekilde dinlemeli..

scrotestical demiş ki:
sesini ilk duyunca "yaşar kurt yeni bi albüm mü yapmış" dedim ama sonradan baktım yaşar kurt ile alakası yok..
"penceremde deniz vardı" ve "üçleme" sözleri beynime kazınan şarkılar..
diğerleri de çok güzel, herkes albümünü bi şekilde dinlemeli..

evet ya, il duyduğumda bana da tanıdık geldi ses ama sonra bakıyorsunki benzemiyor. "üçleme".. evet 8)

itiraf etmem lazım. albümü netten indirmiştim. :oops: bugün gidip satın aldım. bugün kurban da satın aldım. o paraları çok zor verdim, yoktu ne yapayım. kurban dağılınca aklım başıma geldi galiba. biz destek atmazsak birer birer yok olup gidecekler

Geri