Davul seçimi

Arkadaşlar bugünlerde davul almak üzere yola çıktım.. neredeyse davulcu bütün arkadaşlarımın görüşlerini dinliyorum, tavsiyelerini alıyorum...

şimdi elimde 2-3 seçenek var.. araştırmalarıma göre.. tama ( rockstar modeli özellikle ) , maxtone , powerbeat..

şimdi diyeceksiniz "tama'nın olduğu yerde bunların ne işi var?!" diye.. haklısınız yok.. özellikle powerbeat'ın zilleri acayip kötü olduğunu biliyorum. bununla beraber bazı sorularım olacak.. bu arada davula yaklaşık 2-3 ay önce başladım. tonlarda duyarlılığım hat safhada. yani en az bi cızırtıda bile çalmak sıkıntı veriyor bana.. bu yüzden sağlam ve adam gibi bişi almak sitiyorum. çünkü bu davulu hem çalışmalarımda hemde konserlerde kullanmak üzere alacağım.. hemen uzatmadan sorularıma geçeyim.

- sözüne güvendiğim davulcu bi arkadaşım TAMA Rockstar tavsiye etti. Tama'nın Rockstar olarak pekçok modeli var. Sizce en iyi modeli hangisi? ( Fiyatlarını ve özelliklerini/diğer modellerden farklarını söylerseniz daha bi açıklayıcı olur hani.. )
- Ayrıca bu TAMA Rockstar serisi başka bir adlamı geçiyor, yoksa TAMA'nın sitesinde yazmıyor mu?
- Fiyatlar konusunda da son derece bilgilendirmeye açığım. Zilli / zilsiz fiyatları söylerseniz sevinirim..
- Swingstar denilen TAMA'nın başka bir modeli daha var..

http://www.mydukkan.com/catalog/Tama-Swingstar-SS50FH5C-Davul-seti-TabureZil-p-16468.html

yukardaki adreste tabure+zil olarak fiyatı 1.500 YTL. Peki bu Swingstarla Rockstar arasındaki fark ne? yoksa aynı mı?

Arkadaşlar kısacası ben sizden hem fiyat hem özelliklerle davul görüşlerinizi istiyorum. Ayrıca yukarda hep TAMA dedim. bu sizi yanıltmasın YAMAHA'danda varsa beğendiğiniz veya fiyatını uygun bulduğunuz yazabilirsiniz..

NOT: Ayrıca bu konu diğer davul alacak arkadaşlarımızada 'Rehber' olsun. Konu sonunda bütün tavsiye ettiğiniz davulları bir cevap altında toplayacağım..

Her şey için teşekkürler..

Benim tavsiye edebileceğim tek marka Pearl dır. Tamanın da iyi modelleri vardır elbette. Paran varsa sakın Powerbeat düşünme. Premier e de bi göz atabilirsin tabi. Şunu unutma, senin tonlarını en beğendiğin davul, senin için en iyi davuldur. Zil olarak da Masterwork u tavsiye edebilirim. Çok iyidir ve Sabian, Zildjan a göre çok daha ekonomiktir. Kolay gelsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
davulu daha almadım ama bir forumda şöyle bir taktik gördüm.. önce maxtone'un ekonomik olan ( 500 küsur $'lik ) setupını alıp, 2-3 tane ( çeşitli splash , crash ) zil almak.. ekstra olarak..

@Zelenhgorm: Masterwork tavsiye etmişin.. splash, crash fiyatlarını söyler misin?

Tam bilmiyorum. Ama söylediğim markalardan daha ucuz ve oldukça kaliteli. İki tane davulcu arkadaşım (biri profesyonel) gönül rahatlığıyla aldılar. Ama tabi deneyerek...

Hardware olarak Pearl ü bende tavsiye ederim . Gerek hi hat stand de pedal yönünün ayarlanabilmesi (twinin 2 ci pedali icin yer) gerek trampet sehpasında ince ayar seçenegi olması senin için rahatlık olacaktır. Ben Pearl Export sahibiyim takriben 1000$ civarına istanbul zillerle birlikte 2 alto 1 floor tom olarak davulumu aldım ve gayet memnunum. Ses kaliteside gayet iyi. Pearl Exportlar orta seviyenin üstünde davullardır.

Tamaya gelirsek baslangıç olarak iyi bir seçim bence rockstar veya swingstar tabi bu işte uzun zaman devam etmek istiyorsan. Uzun zamandan kastım ileriki seviyelerde de senin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir davul. power beat ve maxtone ( maxtone daha iyi) ileride sana yük olacak degiştirmek istiyeceksin akor tutmayacak bilmem ne :evil: . Eger amacın uzun zamanlı calmaksa orta kalite birsey tavsiye ederim Yamaha , Pearl , Tama, Premier,DW gibi

Zil konusunda masterwork gerçekten çok iyi tabiki İstanbul ve Turkish te yabana atılmaz. Çalacagın stile göre zil seçimine dikkat et . Rock ve metal çalacaksan zilleri Heavy olanlarını seçmeye dikkat et ki 2 günde çatlamasın. birde zil alırken aynı marka ve seriden alırsan ses uyumu ile ugrasman gerekmez.

Kolay gelsin , satın alma bölümüde eglencelidir iyi eglenceler. Sevgiler

tama rockstar ile swing star baya kalite farkı olan davullar . bunların veya diye yanyana yazılmaması gerekir bence . bu saydıkların arasında tama rockstar en mantıklısı. yani paran yetiyosa al bence.çinkü davul satmak çok kolay bi iş değil. sadece davul değil hardware olayı var ( ki en önemlisi ) davulunu bir arada tutan veya zillerini taktığın aksam sağlam olmalı. maxtone veya ne diyosan o tip markalarda bu pek garanti olmuyor yüksek ihtimalle. son olarak da paranı kısa vadeli kazançlar için çöpe atma.

zil olayı için de şunu diyim. kesinlikle zilsiz davul al (bence).zilleri kendi istegine göre seçersin sonra. anladım bir anda zil setim de olsun istiyosun ama ( yani efekt zillerine kadar dusunmussun yukarıyı okuduumdan diyorum) başta bence alabildiğin en baba davulu al ( bu arada pearl ın elx diye bi modeli var oda senin fiyat aralığın içinde sanıyorsam onada bi bak) daha sonra paran oldukça zil olayını düşün.

tabi bundan sonra da yeni ziller için yeni zil ayaklarına geliyo sıra. ya benim gibi bktan malzeme alıp sahneye kurulduktan sonra tam başlarken bi için cız edicek ve korkarak çalacaksın tüm performansı veya bastırıcaksın parayı ve bırakıcan hardware işini yapıcak ve hatta senin hatalarını bile kapatıcak.

bu sorulara cevap veirirsen içtenlikle doğru davulu zaten almış olucaksın

@kekinallahi: Aslında senin dediğin mantıklı fakat benim ne o kadar zamanım var, ne de o kadar param. Para aslında sorun değil ama uzun vadeli bir şey düşünemiyorum gerçekten $uan.

@ckibrisli: tavsiyelerin için gerçekten çok teşekkürler. $uan düşündüğüm şey önce Maxtone alıp zil takımını da "İstanbul Samatya" olarak (tavsiye etti arkadaşlar) almak.. Zaten bu zil takımının içinde pek çok efekt zili felanda varmış.. Ayrıca davulu kesinlikle zil bakımından sorunu olmadığından zilsiz almayı düşünüyorum..

Peki Maxtone ( ROCK türünün bir modeli ama daha karar vermedim ) + Zil ( $uanlık dediğim gibi İstanbul düşünüyorum bunun haricinde Masterwork'un fiyatlarını bilmediğimden birşey söyleyemiyorum.. Sizin warsa tavsiye edeceğiz seve seve okurum :p ) = 1 milyara yakın bişi tutucak sanırım.. ( Bu 1 milyarın içine belki twin pedalda girebilir.. )

chirkinordek

Peki zillere yetecek kadar sehpa varmı? yoksa yine masraf sana bağlantı parçası almalısın. Sanırım Yamaha davullarda splash aparat yeri vardı (2 tom bağlantı yeri önünde aparatın girecegi bir bosluk). diğerleri seçenek ise tom bağlantı yerleri veya zil sehpalarına baglamak. Hadi hayırlısı İyi çalışmalar.

Re: Davul tavsiye..

chirkinordek demiş ki:
Arkadaşlar bugünlerde davul almak üzere yola çıktım.. neredeyse davulcu bütün arkadaşlarımın görüşlerini dinliyorum, tavsiyelerini alıyorum...

şimdi elimde 2-3 seçenek var.. araştırmalarıma göre.. tama ( rockstar modeli özellikle ) , maxtone , powerbeat..

şimdi diyeceksiniz "tama'nın olduğu yerde bunların ne işi var?!" diye.. haklısınız yok.. özellikle powerbeat'ın zilleri acayip kötü olduğunu biliyorum. bununla beraber bazı sorularım olacak.. bu arada davula yaklaşık 2-3 ay önce başladım. tonlarda duyarlılığım hat safhada. yani en az bi cızırtıda bile çalmak sıkıntı veriyor bana.. bu yüzden sağlam ve adam gibi bişi almak sitiyorum. çünkü bu davulu hem çalışmalarımda hemde konserlerde kullanmak üzere alacağım.. hemen uzatmadan sorularıma geçeyim.

- sözüne güvendiğim davulcu bi arkadaşım TAMA Rockstar tavsiye etti. Tama'nın Rockstar olarak pekçok modeli var. Sizce en iyi modeli hangisi? ( Fiyatlarını ve özelliklerini/diğer modellerden farklarını söylerseniz daha bi açıklayıcı olur hani.. )
- Ayrıca bu TAMA Rockstar serisi başka bir adlamı geçiyor, yoksa TAMA'nın sitesinde yazmıyor mu?
- Fiyatlar konusunda da son derece bilgilendirmeye açığım. Zilli / zilsiz fiyatları söylerseniz sevinirim..
- Swingstar denilen TAMA'nın başka bir modeli daha var..

http://www.mydukkan.com/catalog/Tama-Swingstar-SS50FH5C-Davul-seti-TabureZil-p-16468.html

yukardaki adreste tabure+zil olarak fiyatı 1.500 YTL. Peki bu Swingstarla Rockstar arasındaki fark ne? yoksa aynı mı?

Arkadaşlar kısacası ben sizden hem fiyat hem özelliklerle davul görüşlerinizi istiyorum. Ayrıca yukarda hep TAMA dedim. bu sizi yanıltmasın YAMAHA'danda varsa beğendiğiniz veya fiyatını uygun bulduğunuz yazabilirsiniz..

NOT: Ayrıca bu konu diğer davul alacak arkadaşlarımızada 'Rehber' olsun. Konu sonunda bütün tavsiye ettiğiniz davulları bir cevap altında toplayacağım..

Her şey için teşekkürler..

Tama disinda yazdigin diger davullardan bence uzak dur. Rockstar ile swing star arasinda yaklasik 100 dolar fiyat farki var. Ve rockstar o fiyat farkina deger. Hem davulun agaci daha iyi hem de hardware daha iyi. Yamaha ile Tama arasinda secim yaparsam Tama derim ama yamaha kotu oldugu icin degil. Bu sadece kisisel secimim. Bu sene tama rockstar yerine superstar'i uretmeye basladi. Rockstar bu sene uretilseydi buyle birsey olurdu ve sanirim isim degisimi pazarlama ile ilgili bir olay. Rock eskisi kadar populer olmadigi icindir belki de. :LOL:

Not: Bu arada rockstar'in birkac modeli yok. Rockstar kendi basina bir model. Satin alma kosullarina veya tarihine gore davulun kurulumu veya parcalari farkli, eksik-fazla olabilir.

tama'nın dediğin modellerini düşünüyorsan bir de pearl distribütörlüğünü yapan bir müzikevine uğra derim. pearl export serisine bir bak, elx dene. ondan sonra kararını ver derim, paranı en iyi şekilde değerlendirmek için. sonuçta ben iron cobra ile eliminator'u yan yana görünce bile gönül rahatlığıyla paramı neye harcamak istediğime karar verebiliyorum. ama bu kulak işi, davulundan çıkan sesten senin memnun kalman göz önünde bulundurman gereken en önemli şey bence.

ama zilleri davuldan ayrı almanı şiddetle tavsiye ederim. bir de makine zillerinden uzak dur, splashiyle beraber gelecek falan diye de seri makine zillerine yönelme bence. çalacağın müziğe göre seriyi seçip, küçük ama adam gibi bir zil serisi yap kendine bence. çünkü unutma ziller setine sonradan eklenebilir, ama alacağın kötü bir zil seni her vuruşunda pişman edecektir. bütçe hepimizin kaygısı; ancak öncelikle şunu göz önünde bulundurmak gerekiyor, "davul pahalı bir iş". masterwork ziller şu an fiyatlarından beklenenden çok daha güzel tınılı ziller; ama seni yanıltmasın 250 ytlye gidip bir seri zil alamazsın. zaten almayı da beklemeyeceksin ileride. biraz daha sert bir şeyler istersen de alchemylere bir göz at derim. benden bu kadar şimdilik.

bende aynı konuda birinden tavsiye aldım...davulda alırken genelde dikkat etmemiz gereken şeyler
1.Davulun ağacının iyi olması
2.ise davulun aksamlarının ağaca deymemesi olduğunu söledi..
bana tavsiye ettiği davul starclassic
bide bu yeni çıkan gitar markası stagg davulda çıkarmaya başlamış..onun bi modelini gösterdi hangsi olduğunu hatırlayamıcam ama tama starclassicle aynı kalitede diyo...ağacı oak mış...fiyatı 1200$
bunu dikkate almayabilirsinde ama güvendiğim biri söledi bunu bana...
Ben ise mapex in yeni modellerine bak derim benim çok hoşuma gittiler...
Adamlar gerçekten davul yapmışlar...
Zil ise tabiiki el yapımı olması çok önemli...
Zildjian falan almaya kalkma...
İstanbul Agop veya Mehmet bence....
Arkadaşında dediği gibi masterworklar da çok ii fiyatına göre...

yok abi öyle bişy hehehe. starclassic dediğin eğer maple ise o fiyata 1200 dolara falan hayatta bulamassın öyle bişeyi bakınız avatardaki trampet maple dır. 2. elini 600 dolara satılırken gördüm. mapexi bilmiyorum ama buralara gelen modellerinin pek iyi oolmadığınıı gördüm açıkcası.

zil konusunda da şunu diyim . her türk ziliyle rock çalınamayacağını bi çok kişi bilir. bunun için hem zevke hemde bu dediğim olaya bakar bu iş. türk zillerinin daha çok düşük tuşeli çalımlarda kullanılabileceğini düşünüyorum. rock için ise illa ( bence ) yabancı marka zil kullanılmalı. sabian HH mesela a kalite bi zildir bence

hayırlı günler

bunu müziktek'te konuşmak ne kadar doğru onu bilemiyorum, başka bir başlık altına taşınmalı bence. neyse; sabian hh kaliteli bir zildir evet kesinlikle doğru bu zaten benim de hayalimde hep sabian set kullanmak vardır :) ancak türkiye'deki fiyatlarıyla maalesef istediğimiz seti kurmak bir servete mal oluyor. hand hammered serisinden bir crash almak için 300 doları gözden çıkartmak gerekiyor ki, geçenlerde 110 dolara bir ride aldım 21'' ve sesinden gayet memnunum.(tabi zuhalde signature bir ride denedim, sabian'ın en iyilerinden değildi fiyatı da 370 dolar gibi bir şeydi sabian bir ride için ucuz bir fiyat sanki; fakat hastası olmak işten bile değildi o tınının!) yani daha ucuza da kaliteli bir takım yapılabilir.
Ayrıca türk zilleriyle rock yapılmaz önermesine de pek katılmıyorum. her zil markasının(proffesional üretimler için konuşuyorum) serileri vardır; bu seriler de pitch, bell genişliği, kalınlık, zilin gövde kısmının yüksekliği(başka nasıl anlatılır ki bu bilemedim) gibi şeyler göz önünde bulundurularak ayrılır birbirinden. yani extra thin bir crash alıp bunu metal yaparken aksan için kullanamayız, en azından 1 haftadan sonra :) ancak ben kendimden örnek vereyim alchemy sweet serisi kullanıyorum, en ince serisidir alchemy'nin benim müziğimin ihtiyacını karşılıyor. daha serti için medium, rock serisi, daha da serti için rock custom serisi var. ki ben rock serisinden korkup kaçıyorum :) yani türk zilleriyle rock yapılmaz önyargısına kapılmadan deneyerek kendine en uygun olanı bulmak önemli olan bence.

arkadaslar yenı geldım bıras gecbı cvp oldu ama burda bıkac yanlıs bılgı var duzeltmek ıstedım.oncelıkle rockstarın bıkac farklı modelı var.yukarda yok denılmıs ama var.bu modeller kıck deepı ve ıncıyle alakalı.ornegın 22-18,20-16ı gıbı.
ıkıncı muhabbet ıse swıngstar ıle rockstar arasında 100 dolarlık bı fark vardı zamanında dofrudur ama bu 100 dolar farkın ıcınde rockstarın aksamsız sadece 5parca davul fıyatıdır.aksamlarla bırlıkte hesaplanırsa bu fark yaklasık 400-450 doları bulur.
ve sonuna kadar tama... 8)

Nedenini cok merak ettım.Sonucta bu alemde ust sınıflarda bı kac isim vardır.pearl tama dw yamaha...
Bunları kıyaslamakta yanlıs aslında.Tamanın aksamlarına kotu denıldıgını duyuyorum ama ben tama kullanıorum ve hıc boyle bı problemım olmadı.davuldanda cok memnunum.
sence neden pearl?

Geri