Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

stanger34 demiş ki:
stanger34 demiş ki:
Sormak istediğim bir soru var ama soracak yer bulamadığım için bu başlığı uygun gördüm. Msjıma ek olsun

Fender Amerikan Highway 1 FAT Stratocaster'ın 1.700 YTL olduğunu gördüm diğer amerikan fenderlere göre ucuz olmasının sebepleri nelerdir bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Şimdiden teşekkürler

?

Valla fenderlerin teknik ozelliklerinin farkliliklarini cok bilmiyorum ama dikkatimi ceken ilk sey highway one'larin koprusunun meksikalardaki gibi olmasi idi. Elime aldigimda da hic USA standart tadi vermedi. Anlayan birileri mutlaka sebeplerini aciklar herhalde burda d:

stanger34 demiş ki:
stanger34 demiş ki:
Sormak istediğim bir soru var ama soracak yer bulamadığım için bu başlığı uygun gördüm. Msjıma ek olsun

Fender Amerikan Highway 1 FAT Stratocaster'ın 1.700 YTL olduğunu gördüm diğer amerikan fenderlere göre ucuz olmasının sebepleri nelerdir bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Şimdiden teşekkürler

?

Detaylarda farklılıklar mevcut, sıralarsak eğer :

1- köprü ve burgular
2- manyetikler
3- gitarın gövdesinde kullanılan boya ve cila türü

Gitarın ağacı amerikan fenderlerle aynı, klavyenin hissi çok "az" farklılık gösteriyor.

Manyetikleri "fender vintage style custom staggered pickups" diye geçiyor ama bu manyetikler amerikan strat manyetiklerinden daha "zayıf" bir ses veriyor. Ben sss modelini kullanmıştım ve köprü manyetiği özellikle cleanlerde çok zayıftı, senin sorduğun hss, muhtemelen upgrade versiyonu olduğundan manyetiği iyidir diye düşünüyorum. Öyle okumuştum fender.com'da.

Köprüsü ve burguları meksika stratlarda kullanılan malzemeler, ve bu köprü gerçek vintage fenderlerde bulunanla aynı kalitede değil, dolayısıyla da çalarken, bend yaparken, tremolo kolunu kullanırken, amerikan fenderle aynı hissi vermiyor. Amerikan startlardaki köprü, kullanım sırasında daha iyi tepki veriyor ve daha dengeli, 2 vidalı bir köprü. Highway 1 deki köprü 6 vidalı.

Son olarak gitarın boyası daha ince bir boya ve cilası mat, kolay deforme olan bir cila. Boyanın inceliğinden dolayı ağacın damarları görülebiliyor ki bence bu güzel bir görünüm veriyor gitara. Fenderin mat ve ince cila uygularken amaçladığı şey gitarın daha kolay deformasyona uğrayarak vintage bir görünüm kazanması. ( tabi bunun "sunulan ve görünen" amaç olması dışında asıl amaç maliyeti azaltmaktır muhtemelen. )

Diyebileceğim şu ki, gitarı alabilirsin. Tabi ki deneyerek alınmalıdır çünkü koşullara bağlı olarak her gitarda aksaklıklar/avantajlar olabilir. O yüzden o konuda net konuşamam. Benim highway 1 ile ilgili görüşüm güzel ve severek kullanılabilecek bir gitar olduğudur, çok fazla eleştirilmesini biraz kulak arkası edebilirsin. Eleştiriler yapılırken amerikan strat baz alınıyor ve o neredeyse kusursuz bir gitar.

10 üzerinden 7 veriyorum eğer puanlamak gerekirse.

(music 123, harmony central sitelerindeki araştırmalar gibi review yazısı yazmışım, sitede fender bölümünde maaşlı iş istiyorum :D :D )

arkadaşlar meraba, ben elektro akustik gitar alacağım, fiyat çok yüksek olmayacak ve çin yada endonezya malı düşünmüyorum. bunun için CORT SFX-6B yada SFX-10B modellerini uygun gördüm kendime.bu gitarları kullanan arkadaşlar varsa biraz bilgi verebilirlermi. yada o fiyatlarda başka önerileri olan arkadaşlar varmıdır?

teşekkürler..

Les Paul kasa, EMG 81-85 manyetikli bir gitar önerebilir misiniz? Fiyatı çok astronomik olmamak kaydıyla :D

Önüme Kirk Hammett Signature koymayın yani...

arkadaşlar elektro akustik almayı düşünüorum. 200 ytl civarı orta sewiyede bi elektro akustik alabilirmiyim? mesela rosa marka bi elektro akustik gitar için nerdersiniz? Aranızda o gitarı deneyen varsa bi el atın:D yorumlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler...

classic demiş ki:
arkadaşlar elektro akustik almayı düşünüorum. 200 ytl civarı orta sewiyede bi elektro akustik alabilirmiyim? mesela rosa marka bi elektro akustik gitar için nerdersiniz? Aranızda o gitarı deneyen varsa bi el atın:D yorumlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler...
staggler güzel hem ucuz ben kullanıyorum 300 ytl ye 3 taksit aldım elektro akustik hem cutaway çok rahat beklediğimden iyi çıktı :)

Geri