Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bak şimdi H dediğin humbucker S dediğin singledir ve özellikleri farklıdır. HH gitarlar hard metal gibi tarzlara uygundur sen daha çok türkçe rock ve alternatif rock falan takılırsın diye düşünüyorum. Benim de tarzım aşağı yukarı senin gibi ama ben blues da sevdiğim için hss almayı tercih ettim. Tabii uzun bir süreç araştırman gerekiyor güzelce.

Bu arada ben sahibinden.com üzerinden aldım. Gitarımın fiyatı mydukkan üzerinde şuan 2800 ama ben sahibinden.com üzerinden 1300e aldım. Tabii güven meselesi bir de 2. el daha avantajlı geldi bana her zaman. Ha bu arada humbucker ile biraz daha kirli ve sert tonlar single ile biraz daha soft tonlar alabilirsin diyebiliriz.
 
İbanezi alın derim. Amfiyi aldıktan sonra yanına bir tane de prosesör almanı öneririm. Daha sert tonlar alırsınız. Bu arada hsh nin de diğerlerinden yani HH den farkı beş pozisyonlu switchi var ve ortada bi manyetiği var. Başka da bir farklılığı yok. Tabi ağacını kullanıldığı malzemeleri vs saymıyorum.
 
Amfiyi aldıktan sonra yanına bir tane de prosesör almanı öneririm. Daha sert tonlar alırsınız.
ID Core v2 ile tek başına da sert ton alınır. Yanına processor almaya gerek yok, o farklı bir yol demektir.

HSH olması avantaj ya da dezavantaj değildir gitarın karakteri ve çeşitliliğidir. Almışken bir manyetik fazla olsun parama değisin gibi bir durum değil. Buradan metal için illa HH mi lazım gibi geyiklere kadar gider konu, takılma. En az bir tane H olsun her türlü rock metal çalarsın :)
 
Gitara yeni girişecek arkadaşlara çok üzülüyorum ya, ben gitara başladığımda bu kadar paraya üst segment Japon Ibanezler, üstüne biraz daha katılırsa USA Fenderler alınabiliyordu, hem de sıfır. Şimdi Endonezya, Çin yapımı gitarlara kalıyor bu arkadaşlar maalesef.

Güzel kardeşim, benim sana sadece 2 tavsiyem olacak;

1) Humbucker manyetikli bir gitar seç. Ton için değil, tonlardan anlamaya başlayana kadar çok vakit geçecek. Single manyetiğin boştayken yaratacağı dip sesinden kurtulmak için humbucker tavsiye ediyorum sadece.

2) Tipi hoşuna en çok giden gitarı seç. Yok gövde maunmuş, yok klavye akçağaçmış, hiç kafana takma. Elektro gitara yeni başlayacaksan alacağın gitardaki tek kriter bence durduğu yerde sana "al eline beni!" diye bağırması, devamlı çalmak istemeni sağlaması.

Çünkü şu an elektro gitarlara dair geliştireceğin tercihlere dair bir fikrin yok, zamanla oturacak sende. Misal, sap profili tercihin ne olacak? Düşük radius mu yoksa yüksek radius mu hoşuna gidecek? Strat'ın ergonomisi mi hoşuna gidecek yoksa Les Paul'ün omzunda yaratağı o oturaklı his mi? Bilemiyoruz, bilemiyorsun. Bu tercihlerin oturana, daha yüksek kalite gitarların sana sunabileceklerinden yararlanabileceğin kadar tekniğin gelişene kadar tek ihtiyacın olan şey gitarını devamlı çalmak istemen. O yüzden o gitarlara baktığında hangisi en çok hoşuna gidiyorsa, gözlerini kapattığında kendi üzerine en çok hangisini yakıştırıyorsan onu al.

Kal sağlıcakla.
 
Öncelikle teşekkürler, çalma konusuna gelirsek kendimden eminim azimliyim de şekil olarak her türlü şekil çalmama isteklendirir bundan da eminim. Bütçemi gitar için 1600 amfi içinde 1500tl yapmıştım ama gitar için 2000 amfi için 1000tl yapabilirim. İstediğim söylediğim grupların müziğini yapayım uzunca bir zaman götürsün beni. Humbucker manyetikli gitar seç demişsin bir tane olması yeterli mi yoksa iki tane mi olacak?
 
Merhaba arkadaşlar ben elektro gitara yeni başlayacağım. Metal müzik dinliyorum(megadeth metallica black sabbath vb) ve çalmak istiyorum (özellikle iron maiden). Jackson js11in metal müziğe uygun oldugu söyleniyor o yüzden ilk seçenek. Ancak iron maiden için hss dizilim önerdikleri için bir diğer secenek olarak Yamaha Pacifica 012yi belirledim. Burda kafamı karıştıran şeyler şunlar;
-Jackson alırsam Iron Maiden için çok mu sert kaçar?
-Yamaha alırsam Metal müzik için çok mu yumusak kalır?
Sızce hangisini tercih etmeliyim? Şimdiden teşekkürler :)
 
Şimdi tek bir gruba göre gitar alınmaz bence, çünkü müzik zevkimiz ileride değişir değişmez deme :D değişir. Dizilim olarak hsh daha iyi olur bence hem sert hem daha temiz tonlar almak için yani ne kadar süre Iron Maiden çalacaksın ki elbet canın farklı bişeyler çalmak ister o yüzden daha geniş düşün karar vermeden önce, ama illa ağır kaçar diyorsan hss alabilirsin sana kalmış
 
Yaş oldu 22 4. Sınıfta iron maiden ile basladım metal müziğe hala sıkmadı kanka :D ha tabi türkce rock falan da dinliyorum o yüzden hss daha mantıklı gibi. Peki yamaha hakkında bir bilgin var mı? Metal için yamaha cok yumuşak kalmaz değil mi?
 
Valla benim gitarım da yamaha çok memnunum bi sıkıntısı yok, death, groove, doom metal dinliyorum ona rağmen gayet iyi bence tavsiye ederim yumuşak kalacağını düşünmüyorum.
 
Son düzenleme:
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler