Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

aslında bütçemi ilk mesajda yazmıştım sanırım siz onu okumadınız. toplam gitar + amfi için ayırabileceğim bütçe 8000-9000 arasında. o da çok çok ekstrem bir durum olursa 9000'e çıkabilirim. zaten amfi olarak blackstar 10 v3 düşünmüştüm ikinci el temiz uygun fiyata buldum hatta. geriye sadece 5000-5500 arasında gitar almak kalıyor. o seçeneklerde de bana en yakın ve sıcak gelen GRG121DX oldu. yanıtınız için çok teşekkür ederim tekrardan. diğer söylediğiniz amfilere de bakacağım.
yok dostum ilk mesajı takip edemedim. genelde bütçenin çoğunu gitara yatırmak daha mantıklı. amfi 2. el olarak alınabilen ve çok da bozulmayan bir cihaz türü.
amfi hiç almayıp onun yerine ses kartı, VoiceMeeter, DAW ve pluginler ile de çok iyi tonlar elde edilebiliyor. Üstelik direk kayıt da alınabilir. Fiyatlar son 2 yılda çok yükseldi, GRG121dx ben alırken 1.5k küsür TL'ydi, ondan 4-5 sene önce de en iyi japon gitarları 2-3k tl arasına alınabiliyordu.

aslında bütçemi ilk mesajda yazmıştım sanırım siz onu okumadınız. toplam gitar + amfi için ayırabileceğim bütçe 8000-9000 arasında. o da çok çok ekstrem bir durum olursa 9000'e çıkabilirim. zaten amfi olarak blackstar 10 v3 düşünmüştüm ikinci el temiz uygun fiyata buldum hatta. geriye sadece 5000-5500 arasında gitar almak kalıyor. o seçeneklerde de bana en yakın ve sıcak gelen GRG121DX oldu. yanıtınız için çok teşekkür ederim tekrardan. diğer söylediğiniz amfilere de bakacağım.
yurtdışında tanıdık varsa ordan getirt yarı yarıya oynuyor fiyatlar

yurtdışında tanıdık varsa ordan getirt yarı yarıya oynuyor fiyatlar
onu da düşündüm ama ne zaman gelecekleri kesin değil. o yüzden bir şey diyemiyorum. thomann'dan almayı da düşündüm ama 150 euro limitini aşıyor bu sefer. çok sıkıntılı. zaten yurtdışından gelecekleri ayarlayabilirsem daha üst model bir şeyler var aklımda. teşekkür ederim yanıtınız için.

@SoloLead bu bütçeye uygun önerebileceğiniz ses kartı var mı? ses kartına uyumlu hoparlörde önerirseniz sevinirim. çünkü bildiğim kadarıyla sadece ses kartı kendi başına yeterli olmuyordu sanırım.

onu da düşündüm ama ne zaman gelecekleri kesin değil. o yüzden bir şey diyemiyorum. thomann'dan almayı da düşündüm ama 150 euro limitini aşıyor bu sefer. çok sıkıntılı. zaten yurtdışından gelecekleri ayarlayabilirsem daha üst model bir şeyler var aklımda. teşekkür ederim yanıtınız için.

@SoloLead bu bütçeye uygun önerebileceğiniz ses kartı var mı? ses kartına uyumlu hoparlörde önerirseniz sevinirim. çünkü bildiğim kadarıyla sadece ses kartı kendi başına yeterli olmuyordu sanırım.
Behringer UMC 202/204 hd, focusrite solo gen 3, audient evo 4 fiyatlarına göre önerebileceğim ses kartları. Bunların dışında m-audio’nun da yakın aralıkta bir modeli vardı sanırım, bu forumda önerilmişti çok.

Fakat boss katana (mini modeli dışında) ile blackstar id core v3 serisi amfiler ses kartı olarak da kullanılabiliyor.

Dostum geceleri uykundan "Yamaha!" diye bağırarak da uyaniyor musun? Başka kac farkli marka gitar kullandın da her yerde Yamaha oneriyorsun?
Niye yıllarca müzik hocaları ve popüler kültür özentisi elektro gitar çalan abiler Fender ve squier önerirken problem yok da ben Yamaha önerince mi sorun oluyor. Çok fazla karşılaştırma videosu izledim, güvendiğim bir marka, illa çalmam gerekmiyor. Zaten elektro gitar çalmıyorum ama sürekli karşılaştırma videoları izliyorum.

Niye yıllarca müzik hocaları ve popüler kültür özentisi elektro gitar çalan abiler Fender ve squier önerirken problem yok da ben Yamaha önerince mi sorun oluyor. Çok fazla karşılaştırma videosu izledim, güvendiğim bir marka, illa çalmam gerekmiyor. Zaten elektro gitar çalmıyorum ama sürekli karşılaştırma videoları izliyorum.
sürekli karşılaştırma videosu izliyorsan o zaman kulak konusunda bach, mozart gibi birisi olmalısın. bana sanki stüdyoda mı dinliyorsun da video izledim diye burada söylüyorsun? hoş değil. ve ben bu forumda sürekli fender ya da squier öneren görmedim. her telden gitar öneren var. sen o tarafa çok gittiysen normaldir. ve onu da geçtim hangi kulaklıkla dinliyorsun? hangi kayıt dinliyorsun? ses kartın ne? dandik bir laptoptan mı bakıyorsun? (ki büyük ihtimalle öyle). sadece youtube deme canını sıkarım.

sürekli karşılaştırma videosu izliyorsan o zaman kulak konusunda bach, mozart gibi birisi olmalısın. bana sanki stüdyoda mı dinliyorsun da video izledim diye burada söylüyorsun? hoş değil. ve ben bu forumda sürekli fender ya da squier öneren görmedim. her telden gitar öneren var. sen o tarafa çok gittiysen normaldir.
Tamam da benim üstüme niye geliyorsunuz ben marka olarak güvendiğim için söyledim sadece, kimseye saldırmadim ama birilerinin zoruna gitti Yamaha demem galiba, bu forumda fikrimizi rahatça söyleyemeyecek miyiz sana ne kardeşim bir kere yazdım yeni mesajlar var diye belki birisi görür araştırır beğenir alır size ne oluyor anlamadım ki burda her yazan konunun uzmanı mı o zaman foruma alırken sınava soksunlar, ben kimseye yanlış bir bilgi vermedim şu egonuzu bi indirseniz artık

sürekli karşılaştırma videosu izliyorsan o zaman kulak konusunda bach, mozart gibi birisi olmalısın. bana sanki stüdyoda mı dinliyorsun da video izledim diye burada söylüyorsun? hoş değil. ve ben bu forumda sürekli fender ya da squier öneren görmedim. her telden gitar öneren var. sen o tarafa çok gittiysen normaldir. ve onu da geçtim hangi kulaklıkla dinliyorsun? hangi kayıt dinliyorsun? ses kartın ne? dandik bir laptoptan mı bakıyorsun? (ki büyük ihtimalle öyle). sadece youtube deme canını sıkarım.
Sana gitar önerende kabahat. Laptop hoparlöründen dinliyormuşum. Bu terbiyesizlik ve hakaretleri hak edecek ne yaptım acaba. Karaktersiz insan

Sana gitar önerende kabahat. Laptop hoparlöründen dinliyormuşum. Bu terbiyesizlik ve hakaretleri hak edecek ne yaptım acaba. Karaktersiz insan
birincisi sololead adlı kullanıcı ile aramda geçen muhabbeti okusan anlayacaksın. ikincisi yamaha deyip bırakmışsın. ben HH dizilimli gitar arıyorum. bütçem amfi gitar toplam 8000 çıkabilirim diyorum. yamaha sence bunları karşılıyor mu? sadece "Yamaha" yazıp bırakmışsın. ben zaten en başında sorma amacım IBANEZ GRG121DX hakkında bir şeyler bilen var mı yok mu, bu gitar nasıldır, kullanımı rahat mıdır onu sormuşum. araya atlayıp "Yamaha" demek nedir?

madem gitar önereceksin gelip soru sorarsın değil mi? senin yaptığın bir doktorun her gelen hastaya aynı ilacı vermesi gibi oluyor. güzelce açıklasan güzelce cevap alırsın zaten. ben, bana gitar önerin diye de bir şey demedim ayrıca. hakaret ettiğimi de düşünmüyorum.

Genel olarak Yamahanin her çeşit ve her bütçeye göre gitarı olduğu için(sıfır fiyat olarak 200 dolarin altından bahsetmiyorsak tabi) ve markaya güvendiğim için az ve öz yazmak istedim. Mesela ibanezin giriş seviyesi gitarlarına ben hiç güvenmiyorum. Orta ve ileri seviye gitarlarınin ise iyi olduğu söyleniyor, bunlar kulaktan dolma bilgiler gibi görünse de benim düşüncem bu şekilde. Yamaha ise gitar dünyasında underrated bir markadır (özellikle elektro gitar konusunda) ama ibanezin aksine giriş ve orta seviyesi gitarları belli bir kaliteye sahiptir. Bunu Nurkan Renda nin videolarında hem ton olarak dinleyebilrisin hem de kendisi söylüyor. Çoğu gitarı akustikten elektroya Yamaha Nurkan Renda nin. Ve hh modeli olarak Yamaha pacifica 120h var şimdi baktım. 0 fiyatı 10k, ikinci el olarak letgoda 6000 TL ye var bir adet. İstersen YouTube dan bir dinle. Ha ben YouTube dan dinleyerek gitar almam illa alıp çalmış birinden öneri almak istiyorum dersen gitarın YouTube daki inceleme videolarınin altındaki yabancı yorumlara da bakabilirsin. Polemik yapmak istemiyorum. Dediğim gibi çalmadım ama markaya güvendiğim için bunları söylüyorum, sana da illa Yamaha al demiyorum sadece araştır bak listene ekle diyorum son kararı zaten sen vereceksin

Yamaha modellerinde tuşesi siyah olanlar daha ucuz. Genelde siyah tuşeli olanın akçaağaç rengi olana göre daha çok tercih edilmesi lazım (teller siyah tuşe üzerinde daha belirgin ve akçaağaç rengi ten rengine yakın olduğundan hangi tele basıldığını görmek siyah tuşede daha kolay), niye siyah olanı daha ucuz tutmuşlar anlayamadım, tabi alacaklar için avantajlı.

Bunların dışında Japon yapım Ibanez RG550 serisi var, fiyatını (görece) ucuz tutmuşlar. Şu piyasada o sıfır fiyata öyle ince shredder sapı (super wizard) bulunmaz nimet.

Merhabalar herkese, boss katana 50mk2 amfim var. Cok gitar calmiyorum acikcasi, haftasonu 1 saat, sahne vs yok tamamen hobi olarak. Squier affinity telemi sattim, cok uzun zamandir gitarsizim. Yurtdisina gidip gitar alacagim 2 gitar var aklimda, Squier cv strat ve fender player strat, fiyatlari sirasiyla 7-12 bin tl. Gonlumde hep bir fender sahibi olmak yatiyor ama 5bin fazla verilir mi noktasindayim. Onerilere acigim tesekkurler.

Merhaba, yamaha pasifica pull push lu model ya da cort floyd rose lu bir model alacaktık vazgeçtik. Antalya da bir Rus tan ibanez azes40 aldık. Giriş seviyesi için yeterli sanki. Üstad lar daha iyi bilir tabi. Şimdi prosesör kovalıyoruz.

Daha önce hiç elektro gitar çalmadım, bir kaç senedir klasik gitar çalıyorum ve elektroniğe geçmek istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu elektro gitarlar hakkında biraz bilgi sahibi olabildim fakat amfi konusunda hiç bir şey bilmiyorum, araştırsam da yeterince teknik terimlere hakim olmadığım için anlamıyorum. Bu yüzden sizden tavsiye istiyorum, thrash metal ve industrial metal tarzı seviyorum ama duman mor ve ötesi gibi grupları da çalmak isterim. Ibanez'e pek sıcak bakmıyorum fakat bütçeme uygun gitar bulamayınca bu markaya yönelmek zorunda kaldım. Bütçem amfi ve gitar için 10.000 tl civarı. Maksimum 1.000, bilemedin 2.000 oynayabilir bunun üstüne maalesef çıkamam. Düşündüğüm modeller; Ibanez GRG121SP BMC (bu modelin rengini çok beğendim), IBANEZ GRG121DX-WNF, IBANEZ GRG170DX-BKN, IBANEZ GRGA120-WH, Schecter SGR C-1, Shecter Banshee-6 SGR. Amfi olarak Blackstar ID Core 10 V3 düşündüm. İkinci el düşünmüyorum.

Daha önce hiç elektro gitar çalmadım, bir kaç senedir klasik gitar çalıyorum ve elektroniğe geçmek istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu elektro gitarlar hakkında biraz bilgi sahibi olabildim fakat amfi konusunda hiç bir şey bilmiyorum, araştırsam da yeterince teknik terimlere hakim olmadığım için anlamıyorum. Bu yüzden sizden tavsiye istiyorum, thrash metal ve industrial metal tarzı seviyorum ama duman mor ve ötesi gibi grupları da çalmak isterim. Ibanez'e pek sıcak bakmıyorum fakat bütçeme uygun gitar bulamayınca bu markaya yönelmek zorunda kaldım. Bütçem amfi ve gitar için 10.000 tl civarı. Maksimum 1.000, bilemedin 2.000 oynayabilir bunun üstüne maalesef çıkamam. Düşündüğüm modeller; Ibanez GRG121SP BMC (bu modelin rengini çok beğendim), IBANEZ GRG121DX-WNF, IBANEZ GRG170DX-BKN, IBANEZ GRGA120-WH, Schecter SGR C-1, Shecter Banshee-6 SGR. Amfi olarak Blackstar ID Core 10 V3 düşündüm. İkinci el düşünmüyorum.
Başlangıç olarak tremolosu olmayan bir gitar akort ve tel değiştirme konusunda kolay olduğundan daha iyi bir seçim olabilir.

Amfi yerine de ses kartı + stüdyo monitör tercih edilebilir. DAW ve pluginler ile istediğin efektleri verebilirsin.

arkadaşlar amerikadan umut aracılığıyla fender strat almak istiyorum.yavuz çetinin daha sert olan parçalarındaki tarz a yakınım.bilmem anlatabildimmi :?: .
gitarın yanına 1 2 ay içinde bir de lambalı almayı düşünüyorum.

amerika fiyatı max 1400 1500 olacak bir strat almak istiyorum ama bu meretlerin hepsi birbirine benziyo tonları arasındaki farkları bilemiyorum.

srv signiture carptı gözüme.1300$ civarı.tremolo su nun ters olması beni geri çekti. ileride modifiye edip köprüye sağlam bir hum taksam srv ye ayıp olur ?. saygısızlık yapmıs olurm diye ürktüm :) .srv signiture strat kullanan varmı forumda nasıldır memnun kalınmısmıdır? bilgi verilirse sevinirim. tremolonun ters olması cok büyük bir eksiklikmidir.ben ters tremoloyu nasıl kullanırım ?

Squier , Epiphone , sx gibi markaları düşünebilirsin ve ayrıca Squier Tremolo ları iyi yapıyor bütçenide çok aşmaz . Bass gitarist olduğum için önerilerim biraz kısıtlı kusura bakma .

🤘

ibanez grg170dx almayi planliyorum, son zamanlarda indirimdeki fiyati da gayet butceme uyuyor. eksileri artilari nelerdir? ya da baska bir markaya veya modele mi yonelmeliyim? renk (mumkunse simsiyah) ve gorunus benim icin cok onemli, ayrica anadolu rock, indie rock ve metal caliyorum. kasa olarak strat veya les paul olabilir ama tercihim strat, butcem max 7bin, zorlasam 8bin. soyle uygunundan ve en iyisinden bir elektro gitar tavsiyesi istiyorum. ayrica tremolo kolu bana arti saglar mi? ya da artisi eksisi neler olur? :)

simdiden cevaplayacak olan abilerime ablalarima tesekkur ederim :) :p

Geri