Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

Normal tremolo köprü fender strat bildiğin köprü yani.
Evet 3 yay 2 vida var arkada biraz sıkabildim vidaları daha fazla sıkamıyorum aşırı derecede zor...
Bende bunu düşünmüştüm ilk olarak ama başka yolu varmı diye foruma danıştım up laya uplaya canım çıktı kimse yardım etmedi :p
Teşekkürler biskuwi ben daha bir sert dalayım şu vidalara :D

işalah işini görmüştür... ayrıca eğer vidayı sıkmakta çok zorlanıyorsan telleri gevsettikten sonra sıkmayı dene.. aslında o vidanın çok rahat bi şekilde sıkılması gerekiyor ama belki telleri gevşetmek yardımcı olabilir...

Oldu oldu önce baya bi sert giriştim sonradan yumuşadı vidalar hehe :D
11likler feci kasıyor ya 1ses bend yapmak için dumur oluyorum şaftım kayıyor :p

merhaba arkadaslar benim de bir sorum olcaktı sizlere...
bende rg1527 var ben bunu sabitleştirmeyi dusunuyorum
hatta ole bişi yapcamda...kendine sabit koprulu alcak durumum
yok ayrıca gitarımı da baya bir seviyorum 8) yani bole bişi yapsam
gitara herhangi bişi olurmu?ilerde bi sıkıntı cıkarmı?cahilligimi affedin pek anlamam o yuzden de cevabınızı bekliyorum

jeffloomis demiş ki:
merhaba arkadaslar benim de bir sorum olcaktı sizlere...
bende rg1527 var ben bunu sabitleştirmeyi dusunuyorum
hatta ole bişi yapcamda...kendine sabit koprulu alcak durumum
yok ayrıca gitarımı da baya bir seviyorum 8) yani bole bişi yapsam
gitara herhangi bişi olurmu?ilerde bi sıkıntı cıkarmı?cahilligimi affedin pek anlamam o yuzden de cevabınızı bekliyorum
http://turkrock.com/post927181.html#927181 verdiğim linkte özellikle 9 ve 10. konu dikkatini çekecektir ve işine yarayacaktır. Sağolsun Berkay baya uğraşmış, hazırlamış...

oof yaa varya berkay gibi insanlar basımızdan eksik olmaz işallh ne diyim....bişi sorcam gene tremol-no nasıl temin edebiliriz??ben fazla nete giremiyorumda bu aralar okuma fırsatım olmuyor
sorulan soruları soruyorsam kusura da bakmayın:)

Menhaba arkadaşlar size bir sorum olacak...

Gitarımı akord etmek istediğim zaman telleri tutan kısımın arka tarafı havaya kalkıyor ve teller klavyeden uzaklaşıyor. Bu durumda ne kadar akortlansa da çalmak zor oluyor ve elimi acıtıyor. Bunun çözümü veyahut nedeni ne olabilir?

Gitarı ilk aldığım zaman Cahilliğimden tremolo ünitesiyle oynamıştım. Takıp çıkarmıştım falan. Büyük ihtimalle ondandır diye düşünüyorum ama başka bir açıklaması var mı acaba?

Clickboy demiş ki:
Menhaba arkadaşlar size bir sorum olacak...

Gitarımı akord etmek istediğim zaman telleri tutan kısımın arka tarafı havaya kalkıyor ve teller klavyeden uzaklaşıyor. Bu durumda ne kadar akortlansa da çalmak zor oluyor ve elimi acıtıyor. Bunun çözümü veyahut nedeni ne olabilir?

Gitarı ilk aldığım zaman Cahilliğimden tremolo ünitesiyle oynamıştım. Takıp çıkarmıştım falan. Büyük ihtimalle ondandır diye düşünüyorum ama başka bir açıklaması var mı acaba?

Gitarinin markasi ve modelini soyleseydin cok daha iyi olurdu.

Gitarin arkasinda kopruyu tutan ve tellerin kuvvetini arkadan dengeleyen yaylar bulunur, onlari govdeye tutturan vidalari sikmayi dene. Full-floating tremolo sistemlerde bir kac istisna urun disinda tam verim ve akort stabilitesi kopru govdeye tam paralelken alinir, ona gore yaylari ayarlayabilirsin.

selamlar ben les paul custom ımın bakımı için neler yapabileceğimi soracağım.
teller ve fretler için (jimi dunlop) cilalar varmış.birde gül ağacı klavyeler için gül cilasından bahsediliyor.gibson manyetik lerin üzerinedeki sarı renklerini kaybetmemesi için neler yapabilirim? yada gövdeyi hafif nemli bezle silmek yeterli olur mu? bunun gibi şeyler....

gitarın truss rod ayarıyla oynayınca hiç tepki vermemesi normalmidir? Gitarımın sapı çok azcık bana doğru. Alyanla toplamda yarım tura yakın çevirdim ama sap hiç tepki vermedi. Bu gitarın sapının attığını mı gösterir? Lütfen yardımcı olun kafayı yicem :(

Sapa ordan değil de, tüfek gibi tutup köprü tarafından baksan.. Göz kararı tüm perde demirlerinin cumburlop dediğimiz şekilde akması lazım.. Biri böyle gözüne oturursa bit yeniği gibi yamuk mamuk gelirse onu düzelteceksin.. Sanırım yani :D .. Ya da şu veya bu perdeye bastığında cızırtı gelmiyorsa tam oluyor galiba ayar..
Bir de LesPaulları falan yan yatırdığında sap sanki arkaya kaçmış gibi duruyo, bir problem olacağını sanmıyorum :? ..

PuNcHiE demiş ki:
gitarın truss rod ayarıyla oynayınca hiç tepki vermemesi normalmidir? Gitarımın sapı çok azcık bana doğru. Alyanla toplamda yarım tura yakın çevirdim ama sap hiç tepki vermedi. Bu gitarın sapının attığını mı gösterir? Lütfen yardımcı olun kafayı yicem :(

Tabi ki anormal. Truss rodu bosalttigin zaman sapin one egrilmesi gerekir tellerin gerginligiyle. Yani vida eger headstock tarafinda ise alyani takip asagi dogru, gitari kucaginda normal tutarken baktigin noktadan saat yonunde cevirdigin zaman. (Solakmissin sonradan farkettim, bu durumda senin icin tam tersi gecerli olur saniyorum, yani vidayi yine baktigin yerdden saat yonunde ancak bu sefer yukari dogru cevirmen gerekecektir herhalde.) Gerginligin bosaldigini vidayi dondururken hissedersin zaten. Arkaya dogru egimi gectim, tam duz bile olmamasi lazim sapin, hafif one egri durmasi gerekli ki 1-7 arasi cizirti yapmasin. Tabi ne kadar olacagi senin setup aliskanligina kalmis.
Tahmin ediyorum 14.perdeden sonra bir anda tellerin yukselmesi gibi bir problem ve 1-7 arasi ciddi cizirti yasiyor olmalisin. Sap arkaya egik ise dusuk perdelerde cizirtidan kurtulup gitari calinabilir hale getirmek icin genelde kopru yukseltilir. Bu sefer ust perdelerde teller yuksek kalir ve o bolgede entonasyon yamulur.Hatali bir yaklasim tabi.

1. ve 15. perdelere ayni anda basarak 7. perde civari telin perdeden yuksekligine bak, ordan su anki ayarin hakkinda bir fikir edinirsin. Bende gozle zor ayirt edilecek ancak elle rahatlikla hissedilecek kadar bosluk var, kimi 1-7 arasi cizirtilardan tamamen kurtulmak icin daha one egik bir ayari tercih edebilir, ancak bu da ister istemez yuksek perdelerin tel yuksekligini artiriyor. Bunu engellemek icin de bu sefer kopruyu indiriyoruz, bu sefer dusk perdelerde sorun yokken ust perdeler cizirdamaya basliyor.
En ideal ayar telleri kopruden indirirken tum perdelerde cizirtinin ayni anda ve ayni oranda basladigi ayardir, sahsi kanaatimce.

Truss rod yaklasik olarak 14.perdeden sonrasina etki etmez, 14.perdeden sonra, truss rod ile ayarlanamayacak bolgede one dogru bir egiklik soz konusuysa sapin atmis demektir, 14. ve 24. perdede ayni anda ince mi'ye basarak bu bolgenin egimini kontrol edebilirsin. Sap ayari tam duz iken ust perdelerde tellerde cidden anormal bir yukseklik oluyorsa da sapin atmis demektir. Bu tip gitarlara sap ayari falan pek islemez, naparsan yap one egik durur klavye, arkaya gerersin teller insin diye, sonunda ters S seklinde komik bir hal alir.

Evrensel'e gotur derim fazla kurcalamadan, sapta kalici bir problem oldugunu sanmiyorum, truss rodun bosa donuyor olabilir, ya da vidayi yeterince acmamis olabilirsin, kurcalayip kalici hasar vermeden bi baktir. Yanlislikla vidayi daha da sikarsan allah korusun sapi parcalayip arkadan cikiverir truss rod.

beyler eskişehirde gitar yapım/onlarım işinden anlayan bildiğiniz iii bi yer var mı??? ismini vermiyim bi müzik dükkanında sap ayarı yapmak için çekiçler vurmuştu adam arkadaşın gitara gözümüzün önünde :D

Geri