Turkrock Başkanlığa Ne Diyor? ( Anket )

Turkrock başkanlığa ne diyor?

• Evet

Oylar: 22 5.6%
  • Hayır

Oylar: 357 91.1%
  • Fikrim yok

Oylar: 13 3.3%

• Toplam oy veren
    392
Bu arada bir Aziz Yıldırım örneğidir herkesin duvarında ve dilinde... Fenerbahçeli değilim baştan söyleyeyim. Fakat bu verilen örnekten(TFF, MHK ve PFDK'ya aynı anda başkan olunması) daha da kapsayıcı bu başkanlık sistemi.

Başkanlığın gelmesi ile birlikte Aziz Yıldırım, BJK, Trabzon, Bursa ve diğer tüm takımların başkanı oluyor ve bu takımlrı kapattırıyor(iki partili sistem). GS ise FB ile birlikte iki takımdan birisi oluyor fakat liderlik FB'de. . İsterse bu arada GS'yi de kapatabiliyor ve hiçbir şey diyemiyorsunuz yasal olarak(atama ve fesih). FB'nin şampiyon olup olmaması gibi bir durum söz konusu değil çünkü Aziz Yıldırım hem FB hem GS üstü bir insan haline gelmiş oluyor.

Not: Beşiktaşlıyım, lig şampiyonluk sayısına göre sıraladım.

Not 2: Durmadan bir Atatürk örneği ve kıyaslama mevcut. Atatürk'ün ve arkadaşlarının kurucu olduğunu unutuyorlar ya da biliyorlar ama işlerine gelmiyor olabilir(naiflik rockz). İnsan biraz utanır da açıp dönemin okur yazarlık oranlarına bir bakar. Bir yandan devrimler gerçekleştiriliyor, halkın eğitim seviyesi yukarı çekilmeye çalışılıyor. Adam nasıl çoklu demokrasiye geçsin? Keyfinden mi yaptı sanılıyor nedir?

Cehalet özgürlük falan değildir peşinen söyleyeyim de...
Yeni sistem başkanlık değil. İki partili de değil çok partili.
Başkanlık sert kuvvetler ayrılığı gerektirir. Burada tam zıttı var.
Amerika da denetim sıkıdır burada daha gevsetiliyor.
Amerika da ikili partide parti üyeleri değişkendir. Birden diğer partiye geçebilir denegeler değişebilir. Burada oda yok.
Başkanlık gelmedi yani buna cumhurbaşkanı yetkilendirilmesi gibi bişey demek lazım. Referanduma yaklaşırken git gide öğrencez hala çok açık olarak yorumlanmadı

Yeni sistem başkanlık değil. İki partili de değil çok partili.
Başkanlık sert kuvvetler ayrılığı gerektirir. Burada tam zıttı var.
Amerika da denetim sıkıdır burada daha gevsetiliyor.
Amerika da ikili partide parti üyeleri değişkendir. Birden diğer partiye geçebilir denegeler değişebilir. Burada oda yok.
Başkanlık gelmedi yani buna cumhurbaşkanı yetkilendirilmesi gibi bişey demek lazım. Referanduma yaklaşırken git gide öğrencez hala çok açık olarak yorumlanmadı

İki parti olacağı ve bunların Akp ve Chp olacağını Burhan Kuzu açıklamıştı, sonradan başka açıklamalar varsa bilemiyorum. Adını değiştiridler, hala başkanlık sistemi, Mhp içinden dahi karşı çıkışlar olunca milletin ağzına bir parmak bal çalar gibi yaptılar sadece. Denetim gevşetilmiyor, neredeyse kaldırılıyor. Adının önemi yok bence bu durumda.

Chp kaç kere dedi, Abd tipi getirin destek verelim diye. Zaten hali hazırda Cumhurbaşkanı denetelenemiyor.

Vatan haini çok klişe bir kelime. Hırsızlık yolsuzluk için her türlü kanıt ortadayken bile bu insanlara destek vermek hırsızlık ve yolsuzluktur. Dünyanın en yüksek vergilerini öderken üstüne birde yolsuzlukla sömürülüyoruz. Ve buna sebep olanlar, bunlara göz yuman vatandaşlardır.

Şunu da söyleyeyim referandum olursa evet %40'ı geçmez net! Fakat seçim sonucu farklı olacak. Ankara yerel seçimlerinde bizzat tanık oldum. Dolar uçmuş terör tavan yapmış ülke berbat durumdayken referanduma bu kadar rahat gidilmesinin sebebi de bellidir. O yüzden seçim olursa oylar sayılıp sonuç belli olana kadar kimse evinde olmamalıdır. Sandıklarda nöbet tutulmalı. Şuan her vatandaşın en önemli görevi bu bence.

Hitler önce komünistleri tutuklattı. (hdp) Sonra yetkileri eline alıp (şu anki referandum) sosyal demokratları dağıttı (chp). Bütün parlamento onun "nsdap" (akp) partisine ve onu destekleyen diğer partilere kalmıştı. (mhp) 1930'lara gelindiği zaman Nsdap (akp), ülkeyi yöneten tek güçtü. Almanya 3. Reich olarak parti devletine dönüşmüştü. Hitler (günümüzdeki malum şahıs) hem ordunun başkomutanı hem ülkenin devlet başkanı ve başbakanı hem de partinin genel başkanıydı. Adolf hitler ırkçıydı. Diğeri mezhepçi (sünni). Yahudilerden ve komünistlerden nefret ederdi. Öteki kürtlerden ve komünistlerden nefret ediyor. Hitler yalandan reichtag meclisini yaktırdı. Öteki yalandan darbesiyle kendi meclisini helikopterlerle taradı. Bu kadar benzerlikten ve bu kadar ibret alınması gereken olaydan sonra ( bedeli 2. Bir dünya savaşı ve 60 milyon insanın ölümü olmuştu.) Hala aynı hataya düşüyorsanız, pes artık sevgili forum ahallisi.

Hitler önce komünistleri tutuklattı. (hdp) Sonra yetkileri eline alıp (şu anki referandum) sosyal demokratları dağıttı (chp). Bütün parlamento onun "nsdap" (akp) partisine ve onu destekleyen diğer partilere kalmıştı. (mhp) 1930'lara gelindiği zaman Nsdap (akp), ülkeyi yöneten tek güçtü. Almanya 3. Reich olarak parti devletine dönüşmüştü. Hitler (günümüzdeki malum şahıs) hem ordunun başkomutanı hem ülkenin devlet başkanı ve başbakanı hem de partinin genel başkanıydı. Adolf hitler ırkçıydı. Diğeri mezhepçi (sünni). Yahudilerden ve komünistlerden nefret ederdi. Öteki kürtlerden ve komünistlerden nefret ediyor. Hitler yalandan reichtag meclisini yaktırdı. Öteki yalandan darbesiyle kendi meclisini helikopterlerle taradı. Bu kadar benzerlikten ve bu kadar ibret alınması gereken olaydan sonra ( bedeli 2. Bir dünya savaşı ve 60 milyon insanın ölümü olmuştu.) Hala aynı hataya düşüyorsanız, pes artık sevgili forum ahallisi.

Oldukça güzel bir çözümleme olmuş. Çıktısını alıp sokakta insanlara dağıtmak lazım ama bundan da bir şey anlamayıp aynı şekilde devam ederler diye korkuyorum.

Hayırcılar kendini her zaman belli ediyor. Dobra adamlar vesselamda, evetçiler (çoğu diyeyim de herkes üzerine alınmasın) malumunuz meclisde ki 3 adamın tek kabinde olması durumu. Neyse tartışma konusu çıkarmıyayım. Anladınız işte :)
mahalle baskısı heryerde... görünen o ki yön duygusuda yok.

karışmıyorum kardeşim. bi canım var, en fazla onu alabilirsiniz. bu ülkeyle ilgili hiçbir şey artık zerre kadar ilgimi çekmiyor. Sağcısının da, solcusunun da, laikinin de, imanlısının da, Atatürkçüsünün de, şeriatçısının da, akplisinin de, chplisinin de Allah belasını versin. Bu ulkedeki herkes aynı lağımda yüzen rengi farklı b*k sadece ve yandaşı da, muhalifi de başına gelen ve gelecek herşeyi sonuna kadar hakediyor.

"Mankind has to know his limitations." -Dave Mustaine

Sağcısının da, solcusunun da, laikinin de, imanlısının da, Atatürkçüsünün de, şeriatçısının da, akplisinin de, chplisinin de Allah belasını versin.

?

Tüm renklerin allah belasını versin, ok, peki senin rengin ne?

Öyle herkese giydirerek olmaz bu işler. Ortada açık bir savaş var, sen de bir cephede yer alacaksın; "ben oynamıyorum kenardan seyredecem" deme şansın yok. Ha dersen ki "abi benden buraya kadar Kanada'ya yerleşiyorum" orası başka.

Şu anda Türkiye (tekrar söylüyorum) açık bir savaş içinde. Amerikalı ne diyor? "PYD/PKK benim kara gücüm ... IŞİD'e yardıma devam edeceğiz."

Emperyalizm bir cephede, Türk vatanseveri öbür cephede. Yığınağını buna göre yapacaksın.

@Ekonline, PISA sonuçlarına göre çocuklarımız okuduğunu anlamıyormuş, onların anaları babaları kökleri okumadıklarına inanıyor 1000 yıldır. O yüzden korkunda haklı olabilirsin. Hatta o kriter Türkiye için kaldırılmalı. Okumayan bir grup için "okuduğunu anlamak" höö? o_O Ne kadar da gereksiz bir özellik...

@xenrunner, @Slaughter a biraz yüklenmişsiniz belki haklısınız. Ancak olay renk meselesi değil. O rengi taşımadan önce belli bir empati kurabilme seviyesine gelme, olgunluğa erişme meselesi ile ilgili. Altında bir taşı eksik olduktan sonra Atatürkçü de olabilirsin, sağcı da vs vs...

O arkadaş Atatürkçü olsa ne farkeder hepimiz kaynadık araya. Problemi yanlış yerlerde arıyoruz. İnsanı eğitme cephesinde yer alsak nasıl olur? Sınava gerek kalmadan doğru olsak. Ben bunu becereceğimi sanmıyorum. Linç edilirim kesin. Yanlış olan benim, kendileri gibi beni de öldürerek beni doğrulturlar.

Savaş belki de 60 sene önce başladı. Sessiz sessiz, haberimiz olmadan iç işlerimize, ticari kararlarımıza, teknolojimize karışıldı. Veya başımızdakiler göz yumdu, izin verdi. Bizi uyaran aydınlar öldürüldü. Şimdi somut hale geldi haklısınız. Çok kötü ters köşe olduk. Asıl savaşı kendi içimizle vermemiz gerekirken, dışarıyla da mücadele etmemiz lazım. Üzücü.

Normal parlementer ya da belediye seçimlerinde oy vermeyenlere hak verebiliyordum bir nebze. Lümpenliktir ama demokratik bir haktır oy kullanmamak. Demokrasinin üstünlüğünü savunurdum hep çünkü. Şimdi bakıyorum da. Demokrasi bilinci yetişmemiş, insanlıktan nasibini almamış, kımıl zararlısı ülkelerde bu demokrasi denilen olgu; Önce oligarşi sonra monarşiye götüren, adeta uçuruma doğru giden bir kayıkmış. Bu saatten sonra oy kullanmamak demokratik bir haktan çok evet diyenlerin yüzdesini arttırdığı için ve bu mesele vatan olduğu için evet verenler kadar vatan hainliğidir. Bugün nazi sempatizanlarına salak diyenler, hitlere hain diyenler, kendilerini onlara dönüştürdüler.

Normal parlementer ya da belediye seçimlerinde oy vermeyenlere hak verebiliyordum bir nebze. Lümpenliktir ama demokratik bir haktır oy kullanmamak. Demokrasinin üstünlüğünü savunurdum hep çünkü. Şimdi bakıyorum da. Demokrasi bilinci yetişmemiş, insanlıktan nasibini almamış, kımıl zararlısı ülkelerde bu demokrasi denilen olgu; Önce oligarşi sonra monarşiye götüren, adeta uçuruma doğru giden bir kayıkmış. Bu saatten sonra oy kullanmamak demokratik bir haktan çok evet diyenlerin yüzdesini arttırdığı için ve bu mesele vatan olduğu için evet verenler kadar vatan hainliğidir. Bugün nazi sempatizanlarına salak diyenler, hitlere hain diyenler, kendilerini onlara dönüştürdüler.
Bende hayır diyeceğim ama evet diyenlere vatan haini demek? Bu nasıl bir zihniyettir. Demokrasi ve monarşi yanyana olabilir. Cumhuriyet ile demokrasiyi birbirine karıştırmayınız. Ben kendimi ne solcu ne sağcı olarak tanımladım. Hep Atatürkçü, olarak düşündüm. Bu yüzden hayır vericem. Ama bu kadar radikal düşünmeyin. Ne demek evet diyenler vatan haini? Demokrasi bunu gerektirir. İyi veya kötü. Muhtemelen %53luk bir evet çıkacak. Halkın bu bölümüne vatan haini demek çok ilginç. Belki biz yanlış düşünüyoruz. Uzun vadede belki evet çıkması iyi sonuçlar doğuracak. İthamlarinizi gerçekten duzeltmelisiniz

@Grimreaper21 Şu ana kadar sokaktaki muhalif düşünceli insanların (belki ben de onlardan biriydim) yaptığı en büyük yanlışa düştüğünüzü düşünüyorum. Düşüncelerinizi, örn. vatan hainliği gibi, çok açık şekilde söylüyorsunuz. Ben düşüncenize karşı çıkmıyorum ancak bunu söylemenizi ya da tarzınızı eleştiriyorum. Lütfen bu kısmı okuyun. Amacım fikir sunmak. Şunu diyebilirsiniz; "yahu onca şey anlatıldı konuşuldu, tarihten örnek verdik daha ne diyelim, hala evet diyenler vatan hainidir". Bu düşünce bizi şu çıkmaza sokuyor. Bu tutuma maruz kalan evetçi, hayır deme şansı olsa bile evete tekrar sarılıyor. Çünkü en baştan kendisi de vatanını ailesini sevdiğini düşünüyor. Bir şekilde düşünme çarkı elinden alınmış bu kişi evetin faydalı olacağını sanıyor. Kendisine saldırılınca daha da evetçi oluyor. Bu tutum hayırın yüzdesini arttırmadığı için ve eveti bloklaştırdığı için siz de "vatan haini" oluyorsunuz. Biraz daha ikna edici olmak lazım. En önemlisi çoook sabırlı olmak lazım. Yumuşak dil, ikna gücü...

Yahu ben kimi kandırıyorum. Okuma yok, tartışma yok... Bunlara nasıl laf anlatırsın. Bana laf anlatamadılar daha. Evet demenin sınırında geziyorum; vicdanımı kaybedersem evet bir oy daha kazanacak. Yabancı eşim, TC vatandaşı oldu, o hayıra oy vereceği için bizim hane nötrde ama olsun. Yolda bana kamyon çarpsa vatana hayırlı olur sizin deyiminizle. Ancak çalıştığım klinikte hayırcıların arasında durumun ne kadar vahim olduğunu görüyorum. Hayırcılarda, evetçiler kadar hırsız olabiliyor, hak çalabiliyor. Yayında kendisini 1. isim yazdırıp proje parasını kim bilir nerelerde harcayabiliyor. Kongre zamanı eller havaya... Harbi vatan haini olduk çıktık.

Bende hayır diyeceğim ama evet diyenlere vatan haini demek? Bu nasıl bir zihniyettir. Demokrasi ve monarşi yanyana olabilir. Cumhuriyet ile demokrasiyi birbirine karıştırmayınız. Ben kendimi ne solcu ne sağcı olarak tanımladım. Hep Atatürkçü, olarak düşündüm. Bu yüzden hayır vericem. Ama bu kadar radikal düşünmeyin. Ne demek evet diyenler vatan haini? Demokrasi bunu gerektirir. İyi veya kötü. Muhtemelen %53luk bir evet çıkacak. Halkın bu bölümüne vatan haini demek çok ilginç. Belki biz yanlış düşünüyoruz. Uzun vadede belki evet çıkması iyi sonuçlar doğuracak. İthamlarinizi gerçekten duzeltmelisiniz
@Grimreaper21 Şu ana kadar sokaktaki muhalif düşünceli insanların (belki ben de onlardan biriydim) yaptığı en büyük yanlışa düştüğünüzü düşünüyorum. Düşüncelerinizi, örn. vatan hainliği gibi, çok açık şekilde söylüyorsunuz. Ben düşüncenize karşı çıkmıyorum ancak bunu söylemenizi ya da tarzınızı eleştiriyorum. Lütfen bu kısmı okuyun. Amacım fikir sunmak. Şunu diyebilirsiniz; "yahu onca şey anlatıldı konuşuldu, tarihten örnek verdik daha ne diyelim, hala evet diyenler vatan hainidir". Bu düşünce bizi şu çıkmaza sokuyor. Bu tutuma maruz kalan evetçi, hayır deme şansı olsa bile evete tekrar sarılıyor. Çünkü en baştan kendisi de vatanını ailesini sevdiğini düşünüyor. Bir şekilde düşünme çarkı elinden alınmış bu kişi evetin faydalı olacağını sanıyor. Kendisine saldırılınca daha da evetçi oluyor. Bu tutum hayırın yüzdesini arttırmadığı için ve eveti bloklaştırdığı için siz de "vatan haini" oluyorsunuz. Biraz daha ikna edici olmak lazım. En önemlisi çoook sabırlı olmak lazım. Yumuşak dil, ikna gücü...

Yahu ben kimi kandırıyorum. Okuma yok, tartışma yok... Bunlara nasıl laf anlatırsın. Bana laf anlatamadılar daha. Evet demenin sınırında geziyorum; vicdanımı kaybedersem evet bir oy daha kazanacak. Yabancı eşim, TC vatandaşı oldu, o hayıra oy vereceği için bizim hane nötrde ama olsun. Yolda bana kamyon çarpsa vatana hayırlı olur sizin deyiminizle. Ancak çalıştığım klinikte hayırcıların arasında durumun ne kadar vahim olduğunu görüyorum. Hayırcılarda, evetçiler kadar hırsız olabiliyor, hak çalabiliyor. Yayında kendisini 1. isim yazdırıp proje parasını kim bilir nerelerde harcayabiliyor. Kongre zamanı eller havaya... Harbi vatan haini olduk çıktık.
Demokrasi yanlış ellerde kör sağır ve topaldır. Bu seçimde hala rejimin değişmeyeceğini sadece cbaşkanının yetkilerine bir kaç artış geleceğini düşünen varsa bi araştırsın tekrar rica ediyorum. Bunun adına ihanet derler çünkü Mustafa Kemal Atatürk'e, kurduğu cumhuriyete, bu topraklarda hem ulusal egemenlik hem ulusal bağımsızlık getiren anadolu halklarına, kurtuluş savaşının şehit ve gazilerine ihanettir. Koskoca Cumhuriyeti muhtarın birine o çok güvenilen, demokrasi varsa hata yoktur denen bir yöntemle teslim etmektir hem de. O kadar demokratik bir ülkeyiz ki tabi ne muhalif parti ne muhalif gazete ve dergi ne de muhalif insan bıraktılar. 1934 - 1945 tarihleri gibi bir örnek varken ders çıkarmamak değil vatana, tarihe bile ihanettir. Ben bir hayırcı olarak evet verenleri ve memleketimi büyük bir keder ve nefretle izliyor olacağım. Pişman olacağınız gün; biz ne yaptık allahım diye vicdanınızı hesaba tutacağınız günü bekleyeceğim. Ama şunu da unutmamak lazım. İnsanın hayattaki en erdemli amaçlarından biri de pişman olmamak için yaşamaktır. Saygılar

Yalnız bir şeyi hesaba katmıyoruz. Yıllardır kutuplaşan halkı bir düşünün, hiçbir şey olmadan, güle oynaya seçim olacağını, tertemiz bir şekilde üstünün kapanacağını düşünüyor musunuz?

Medya bu adamların elinde eyvallah fakat babaanne'lerin elinde bile sosyal medyaya ulaşma imkanı var. Hitler Almanyası'nın çok çarpıcı yanlarından bir tanesi de halkın o dönem kiminle savaştığını bile bilmeyen, Rusların Berlin'e girişine kadar savaşı kazandıklarını sanan bir halk mevcut. Bizde böyle bir durum yok. Hadi kendi tabanını uyuttun da, iş o noktaya gelince sana karşı olanları nasıl bastıracaksın? Bu başkanlık zırvasının neresinden tutsak elde kalıyor.

Yani diyeceğim o ki, "biz yanlış yaptık, halkımız bizi affetsin" denilecek bir ortam olmayabilir. Gezi'yi gördüler, nasıl ısrar edebiliyorlar anlamıyorum(büyük resmi gören halk hedösüne girmenin lüzumu yok bence).

Yalnız bir şeyi hesaba katmıyoruz. Yıllardır kutuplaşan halkı bir düşünün, hiçbir şey olmadan, güle oynaya seçim olacağını, tertemiz bir şekilde üstünün kapanacağını düşünüyor musunuz?

Medya bu adamların elinde eyvallah fakat babaanne'lerin elinde bile sosyal medyaya ulaşma imkanı var. Hitler Almanyası'nın çok çarpıcı yanlarından bir tanesi de halkın o dönem kiminle savaştığını bile bilmeyen, Rusların Berlin'e girişine kadar savaşı kazandıklarını sanan bir halk mevcut. Bizde böyle bir durum yok. Hadi kendi tabanını uyuttun da, iş o noktaya gelince sana karşı olanları nasıl bastıracaksın? Bu başkanlık zırvasının neresinden tutsak elde kalıyor.

Yani diyeceğim o ki, "biz yanlış yaptık, halkımız bizi affetsin" denilecek bir ortam olmayabilir. Gezi'yi gördüler, nasıl ısrar edebiliyorlar anlamıyorum(büyük resmi gören halk hedösüne girmenin lüzumu yok bence).
15 yıldır yapılanlar, kasetler, dosyalar, görüşmeler kısaca her şey ortada. Alman halkı aptal değildi. Hitler milleti uyutarak başa geçmedi. Halk bilerek ve isteyerek hitleri başına geçirdi. Yalnız dediğiniz gibi halkın olanlardan haberi yoktu. Olsaydı destekleri bitebilirdi. E bizim halk aptal. Herşeyden haberleri de var ama inanmıyorlar. Biri elinde kuranla miting yapıyor herkes her şeyi unutuyor. Onca şeye rağmen hala kandırıldılar. Kandırılmasalar iyi çocuklar aslında modundalar. Her şeye montaj, iftira demeyi de iyi biliyorlar. Benim en büyük korkum ki hitlerde de durum böyleydi, bu adam kime savaş açmak isterse, kimi linç etmek isterse, ona körü körüne destek verecek olması. Cefasını sadece onlar çekmeyecek bizde yanacaz kurunun yanındaki yaş odunlar olarak. Ha bir de hitler halkın nerdeyse tamamının desteğini alarak yükseldi. Bu adamın taş çatlasın alacağı destek %60. E geri kalan %40 sus pus mu oturacak. Bu ülke 2. Geziye gebe durumda şu an.

@Grimreaper21
Benim düşüncem adil bir oylamada hayır %50'yi geçer. Sadıklarla gene oynayacaklar, ölüleri gene yürütecekler orası ayrı. Olayın kuvvetler ayrılığının yasal olarak yıkılması ve tek adamın başa gelmesi bizim tarafımızdan açıkça biliniyor. Okuyoruz. Ama kendi seçmenlerini de rahatsız eden durumlar var. Önceden AKP'ye oy veripte bu sisteme hayır diyecek olanlar var. Belki sizin de çevrenizde mevcuttur. Demem o ki, gerçekleri bu kadar güzel açıklarken nefret kusmayın sonra da saygılar demeyin. Hali hazırda evetler hayıra dönüşecekken, eveti bloklaştırmayın. Çünkü çoğunlukla karşınızdaki ilkel bir varlık olacak ve refleks olarak bildiğini sandığını savunmaya geçecek. Yoksa sizin tanımlamanızla kendi ülkenizin düşmanı olur kendi ülkenize ihanet edersiniz. Burada sadece gerçekleri görenler yaşamıyor.

15 yıldır yapılanlar, kasetler, dosyalar, görüşmeler kısaca her şey ortada. Alman halkı aptal değildi. Hitler milleti uyutarak başa geçmedi. Halk bilerek ve isteyerek hitleri başına geçirdi. Yalnız dediğiniz gibi halkın olanlardan haberi yoktu. Olsaydı destekleri bitebilirdi. E bizim halk aptal. Herşeyden haberleri de var ama inanmıyorlar. Biri elinde kuranla miting yapıyor herkes her şeyi unutuyor. Onca şeye rağmen hala kandırıldılar. Kandırılmasalar iyi çocuklar aslında modundalar. Her şeye montaj, iftira demeyi de iyi biliyorlar. Benim en büyük korkum ki hitlerde de durum böyleydi, bu adam kime savaş açmak isterse, kimi linç etmek isterse, ona körü körüne destek verecek olması. Cefasını sadece onlar çekmeyecek bizde yanacaz kurunun yanındaki yaş odunlar olarak. Ha bir de hitler halkın nerdeyse tamamının desteğini alarak yükseldi. Bu adamın taş çatlasın alacağı destek %60. E geri kalan %40 sus pus mu oturacak. Bu ülke 2. Geziye gebe durumda şu an.

Halkın 60-70'lerde yaşadıklarını düşününce neden bu kadar tepkisiz kaldığını anlayabiliyorsun. Hele şimdi bir bölünme ihtimali daha fazla konuşuluyor. Bu yüzden mümkün mertebe bekleme taraftarı insanlar.

Çok fazla parametre var bugünlere getiren halkı yani. Örneğin, daha laik, seküler kesim az çocuk yaparken, daha muhafazakar kesime bakıyorsun seçtiği adam en az 3 dedi diye birbiriyle daha fazla çocuk yapma derdine düşmüş durumda. Arada muazzam bir ayrım var baktığın zaman. Bizi beraber yaşamaya iten şey ise demokrasi, bunu ortadan kaldırdıklarında gene kandırıldık falan demeye çalışacaklar belli ki. Fakat bu sefer yemez. Yandaş medya yazmıyor ama insanlar pek boş durmuyor. Chp neden sine-i millet demiyor diye ciddi biçimde cephe alan insanlar vardı anayasa tartışması sürerken.

Bakalım. Vatan bizim vatan sonuçta. Chpli'nin teki çıkıp İzmir ayrılsın gibi laflar ettiğinde nasıl tepki aldı görmüşsünüzdür. Şu gereksiz elitizm bir kenara bırakılmaya başlandı, Aykut Erdoğdu, Yusuf Halaçoğlu gibi isimler muhalefette. Fakat bir şeyler olursa da bence 2. Gezi olamayacak kadar büyüyecek işler böyle kaşımaya devam ederlerse. Şaka gibi adam çıkıp "referandum'dan evet çıkarsa terör azalır" diyebiliyor.

@Grimreaper21
Benim düşüncem adil bir oylamada hayır %50'yi geçer. Sadıklarla gene oynayacaklar, ölüleri gene yürütecekler orası ayrı. Olayın kuvvetler ayrılığının yasal olarak yıkılması ve tek adamın başa gelmesi bizim tarafımızdan açıkça biliniyor. Okuyoruz. Ama kendi seçmenlerini de rahatsız eden durumlar var. Önceden AKP'ye oy veripte bu sisteme hayır diyecek olanlar var. Belki sizin de çevrenizde mevcuttur. Demem o ki, gerçekleri bu kadar güzel açıklarken nefret kusmayın sonra da saygılar demeyin. Hali hazırda evetler hayıra dönüşecekken, eveti bloklaştırmayın. Çünkü çoğunlukla karşınızdaki ilkel bir varlık olacak ve refleks olarak bildiğini sandığını savunmaya geçecek. Yoksa sizin tanımlamanızla kendi ülkenizin düşmanı olur kendi ülkenize ihanet edersiniz. Burada sadece gerçekleri görenler yaşamıyor.
Fevri davrandığımı farkettim. Haklısınız. Kullandığım ithamların arkasındayım ama bunu açık açık söyleyip tepki topladığım ve evet bloğunu istemeden de olsa güçlendirdiğim tehlikesinden ötürü özür diliyorum.

Geri